Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Instruktaż stanowiskowy – co to jest i czemu służy

Instruktaż stanowiskowy – co to jest i czemu służy

 
Instruktaż stanowiskowy – co to jest i czemu służy

Instruktaż stanowiskowy – co to jest

 

Szkolenie stanowiskowe musi zostać przeprowadzone w przypadku:

• uczniów rozpoczynających przyuczenie do zawodu na praktykach,
• pracowników wypełniających zadania na stanowiskach, na których występują czynniki szkodliwe, uciążliwe lub niebezpieczne.

 

Instruktaż stanowiskowy powinien odbyć się przed dopuszczeniem zatrudnionego do wykonywania obowiązków. Nowych zatrudnionych (lub osoby przenoszone na inne stanowiska) musi szkolić pracodawca bądź osoba wyznaczona przez przełożonego, która posiada wiedzę dotyczącą np. obsługi maszyn.

 

Przekazywanie dokładnych informacji na temat obsługi poszczególnych elementów dotyczy także pracowników biurowych. Wypełnianie zadań przed monitorem komputera zalicza się bowiem do prac z czynnikami uciążliwymi.

 

Szkolenie na stanowisku pracy – czemu służy

 

Szkolenie stanowiskowe BHP ma na celu przygotowanie zatrudnionego do poprawnego i bezpiecznego wykonywania powierzonej pracy. Pracownicy muszą być poinformowani o ryzyku zawodowym oraz o postępowaniu w sytuacji nastąpienia nieszczęśliwego wypadku, np. podczas wybuchu pożaru, porażenia prądem czy awarii zasilania.

 

Uczestnictwo w instruktażu musi być potwierdzone poprzez podpisanie listy obecności lub specjalnej karty, które są dołączane do akt pracowniczych.

 

Instruktaż stanowiskowy – rozporządzenie

 

Instruktaż ogólny i stanowiskowy są obowiązkowe w każdej firmie. Koszty szkolenia BHP ponosi przedsiębiorca. Pełne informacje na temat sposobu przeprowadzania przeszkolenia przygotowującego do podjęcia zadań zostały zawarte w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 roku w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Jak podają przepisy, szkolenie powinno być zorganizowane także wtedy, gdy w firmie zmieniono procesy technologiczne lub organizację pracy. Obowiązkowy instruktaż odbywa się również w sytuacji wprowadzenia do produkcji nowych urządzeń oraz substancji o działaniu szkodliwym dla zdrowia zatrudnionych osób.

 

Według 11. artykułu powyższego rozporządzenia szkolenie dotyczące stanowiska pracy powinno zakończyć się sprawdzeniem znajomości przekazanych zasad: instruktaż stanowiskowy kończy się sprawdzianem wiedzy i umiejętności z zakresu wykonywania pracy zgodnie z przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, stanowiącym podstawę dopuszczenia pracownika do wykonywania pracy na określonym stanowisku.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Sprzedawca - Doradca Klienta Wólczanka

    VRG S.A.   Warszawa, Wola Park    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: obsługa Klienta, aktywna sprzedaż naszych produktów, dbanie o ekspozycję towaru, budowanie pozytywnego wizerunku marki.
  • Specjalista / Specjalistka ds. obsługi klienta w branży transportowej

    Praca.pl Sp. z o.o.   Białystok    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Obowiązki: Utrzymywanie stałego kontaktu z klientami, budowanie długotrwałych relacji; Realizacja zleceń, planowanie i koordynowanie transportów; Współpraca z innymi działami firmy; Sporządzanie i weryfikacja dokumentów transportowych; Monitorowanie przebiegu transportów;
  • Samodzielny Księgowy

    Kancelaria Podatkowo-Rachunkowa SALDO sp. z o.o.   Wojkowice    praca zdalna / hybrydowa
    umowa o dzieło / kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Opis stanowiska prowadzenie ksiąg rachunkowych klientów biura, sporządzanie deklaracji podatkowych, sporządzanie sprawozdań finansowych, kontakt z klientami oraz instytucjami zewnętrznymi, uzgadnianie kont księgowych, prowadzenie ewidencji dla celów podatkowych;
  • Księgowy / Księgowa

    EUROCAR GROUP SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ   Warszawa, Białołęka    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat / część etatu   7 000 - 9 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Twój zakres obowiązków: Firma EUROCAR GROUP sp. z o.o. specjalizuje się w sprzedaży hurtowej i detalicznej samochodów oraz transporcie międzynarodowym. Poszukuje osoby do działu księgowości, która dołączy do naszego zespołu. Jeśli jesteś osobą z wykształceniem średnim lub wyższym...
  • Doradca / Doradczyni klienta

    Leroy Merlin Polska Sp. z o.o.   Kłodzko    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Jakie zadania na Ciebie czekają? sprzedaż produktów i usług w swoim sektorze, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby klientów; realizacja i monitorowanie procesów zamówień klientów; dbanie o dostępność i ekspozycję towarów zgodnie ze standardami naszej firmy.
  • Doradca / Doradczyni klienta

    Leroy Merlin Polska Sp. z o.o.   Świdnica    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   4 500 - 6 100 zł brutto/mies.
    4 godz.
    Jakie zadania na Ciebie czekają? sprzedaż produktów i usług w swoim sektorze, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby klientów; realizacja i monitorowanie procesów zamówień klientów; dbanie o dostępność i ekspozycję towarów zgodnie ze standardami naszej firmy.

Najnowsze artykuły

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!