Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Instruktaż stanowiskowy – co to jest i czemu służy

Instruktaż stanowiskowy – co to jest i czemu służy

 
Instruktaż stanowiskowy – co to jest i czemu służy

Instruktaż stanowiskowy – co to jest

 

Szkolenie stanowiskowe musi zostać przeprowadzone w przypadku:

• uczniów rozpoczynających przyuczenie do zawodu na praktykach,
• pracowników wypełniających zadania na stanowiskach, na których występują czynniki szkodliwe, uciążliwe lub niebezpieczne.

 

Instruktaż stanowiskowy powinien odbyć się przed dopuszczeniem zatrudnionego do wykonywania obowiązków. Nowych zatrudnionych (lub osoby przenoszone na inne stanowiska) musi szkolić pracodawca bądź osoba wyznaczona przez przełożonego, która posiada wiedzę dotyczącą np. obsługi maszyn.

 

Przekazywanie dokładnych informacji na temat obsługi poszczególnych elementów dotyczy także pracowników biurowych. Wypełnianie zadań przed monitorem komputera zalicza się bowiem do prac z czynnikami uciążliwymi.

 

Szkolenie na stanowisku pracy – czemu służy

 

Szkolenie stanowiskowe BHP ma na celu przygotowanie zatrudnionego do poprawnego i bezpiecznego wykonywania powierzonej pracy. Pracownicy muszą być poinformowani o ryzyku zawodowym oraz o postępowaniu w sytuacji nastąpienia nieszczęśliwego wypadku, np. podczas wybuchu pożaru, porażenia prądem czy awarii zasilania.

 

Uczestnictwo w instruktażu musi być potwierdzone poprzez podpisanie listy obecności lub specjalnej karty, które są dołączane do akt pracowniczych.

 

Instruktaż stanowiskowy – rozporządzenie

 

Instruktaż ogólny i stanowiskowy są obowiązkowe w każdej firmie. Koszty szkolenia BHP ponosi przedsiębiorca. Pełne informacje na temat sposobu przeprowadzania przeszkolenia przygotowującego do podjęcia zadań zostały zawarte w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 roku w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Jak podają przepisy, szkolenie powinno być zorganizowane także wtedy, gdy w firmie zmieniono procesy technologiczne lub organizację pracy. Obowiązkowy instruktaż odbywa się również w sytuacji wprowadzenia do produkcji nowych urządzeń oraz substancji o działaniu szkodliwym dla zdrowia zatrudnionych osób.

 

Według 11. artykułu powyższego rozporządzenia szkolenie dotyczące stanowiska pracy powinno zakończyć się sprawdzeniem znajomości przekazanych zasad: instruktaż stanowiskowy kończy się sprawdzianem wiedzy i umiejętności z zakresu wykonywania pracy zgodnie z przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, stanowiącym podstawę dopuszczenia pracownika do wykonywania pracy na określonym stanowisku.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Pracownik biurowy

    MIRBUD S.A.   Jawor, ul. Wiejska    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Opis stanowiska: Obsługa administracyjna biura. Fakturowanie. Prowadzenie korespondencji przychodzącej i wychodzącej. Rejestracja i archiwizacja dokumentów. Zapewnienie efektywnego obiegu informacji i dokumentów w firmie. Tworzenie raportów. Koordynowanie zaopatrzenia biura. Wspieranie...
  • Starszy Operator/ Operator Techniczny

    ManpowerGroup   Ożarów Mazowiecki    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    8 godz.
    Zadania: Wykonywanie procesów technologicznych i pomocniczych zgodnie z procedurami i instrukcjami; Obsługa maszyn i urządzeń na linii produkcyjnej oraz odpowiedzialność za ich prawidłową eksploatację; Wykonywanie przezbrojeń, regulacji i usuwanie usterek maszyn i urządzeń na linii...
  • Commissioning Technician

    ManpowerGroup   Gdynia    praca stacjonarna
    specjalista (mid)
    8 godz.
    ​​​​​Responsibilities: Conduct I/O testing for all VOW/Scanship PLC systems. Diagnose and troubleshoot PLC faults. Participate in and support commissioning activities. Provide on-site technical support to shipyards and ship-owners. Assist with factory acceptance (FAT) and site acceptance...
  • Kierownik Działu Obsługi Klienta - branża logistyczna

    Praca.pl   Racibórz    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Zakres obowiązków: Zarządzanie zespołem obsługi klienta; Monitorowanie i analiza wskaźników efektywności zespołu, wdrażanie strategii na rzecz ich optymalizacji; Kontakt z kluczowymi klientami oraz dbałość o budowanie i utrzymanie długotrwałych relacji biznesowych; Przygotowywanie...
  • Operator maszyn produkcyjnych

    ManpowerGroup   Nowa Wieś Wrocławska    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   5 000 - 5 600 zł brutto/mies.
    10 godz.
    Do twoich zadań należeć będzie: Obsługa maszyn wysokowydajnych, wykonywanie przezbrojeń, zmiana parametrów; Kontrola jakości produktu; Usuwanie drobnych awarii; Oczekujemy: Doświadczenia w obsłudze maszyn/robotów Gotowości do pracy w systemie 4-brygadowym, 12-godzinnym (system: 2 dni...
  • Wydawca Materiów Magazynowych

    PESA Mińsk Mazowiecki S.A.   Mińsk Mazowiecki    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   30,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Jeśli masz doświadczenie w pracy magazynowej i szukasz stabilnego zatrudnienia w przyjaznym zespole, zapraszamy do aplikowania! Obowiązki: Wydawanie towarów zgodnie z dokumentacją magazynową. Przyjmowanie i rozkładanie dostaw na magazynie. Obsługa systemu magazynowego oraz wypełnianie...

Najnowsze artykuły

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?