Instruktaż stanowiskowy – co to jest
Szkolenie stanowiskowe musi zostać przeprowadzone w przypadku:
• uczniów rozpoczynających przyuczenie do zawodu na praktykach,
• pracowników wypełniających zadania na stanowiskach, na których występują czynniki szkodliwe, uciążliwe lub niebezpieczne.
Instruktaż stanowiskowy powinien odbyć się przed dopuszczeniem zatrudnionego do wykonywania obowiązków. Nowych zatrudnionych (lub osoby przenoszone na inne stanowiska) musi szkolić pracodawca bądź osoba wyznaczona przez przełożonego, która posiada wiedzę dotyczącą np. obsługi maszyn.
Przekazywanie dokładnych informacji na temat obsługi poszczególnych elementów dotyczy także pracowników biurowych. Wypełnianie zadań przed monitorem komputera zalicza się bowiem do prac z czynnikami uciążliwymi.
Szkolenie na stanowisku pracy – czemu służy
Szkolenie stanowiskowe BHP ma na celu przygotowanie zatrudnionego do poprawnego i bezpiecznego wykonywania powierzonej pracy. Pracownicy muszą być poinformowani o ryzyku zawodowym oraz o postępowaniu w sytuacji nastąpienia nieszczęśliwego wypadku, np. podczas wybuchu pożaru, porażenia prądem czy awarii zasilania.
Uczestnictwo w instruktażu musi być potwierdzone poprzez podpisanie listy obecności lub specjalnej karty, które są dołączane do akt pracowniczych.
Instruktaż stanowiskowy – rozporządzenie
Instruktaż ogólny i stanowiskowy są obowiązkowe w każdej firmie. Koszty szkolenia BHP ponosi przedsiębiorca. Pełne informacje na temat sposobu przeprowadzania przeszkolenia przygotowującego do podjęcia zadań zostały zawarte w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 roku w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Jak podają przepisy, szkolenie powinno być zorganizowane także wtedy, gdy w firmie zmieniono procesy technologiczne lub organizację pracy. Obowiązkowy instruktaż odbywa się również w sytuacji wprowadzenia do produkcji nowych urządzeń oraz substancji o działaniu szkodliwym dla zdrowia zatrudnionych osób.
Według 11. artykułu powyższego rozporządzenia szkolenie dotyczące stanowiska pracy powinno zakończyć się sprawdzeniem znajomości przekazanych zasad: instruktaż stanowiskowy kończy się sprawdzianem wiedzy i umiejętności z zakresu wykonywania pracy zgodnie z przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, stanowiącym podstawę dopuszczenia pracownika do wykonywania pracy na określonym stanowisku.