W razie wypadku przy pracy, a także w drodze do lub z pracy pracownika, pracodawca ma określone obowiązki. Należy do nich między innymi powołanie zespołu powypadkowego i zatwierdzenie sporządzonej przez niego dokumentacji powypadkowej. CIOP udostępnia na swojej stronie elektroniczne formularze, opracowane na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy. Wypełnione formularze można ściągnąć w formacie pdf. Skorzystanie z e-dokumentów przyspiesza całą procedurę. Przypomnijmy, że zespół ma 14 dni na stworzenie protokołu powypadkowego, a pracodawca kolejne 5 dni na jego zatwierdzenie.
Czytaj także: wypadek a praca zdalna.
Dokumentacja powypadkowa – z czego się składa?
Na początek warto przypomnieć, jakie kroki powinien podjąć pracodawca, gdy pracownik ulegnie wypadkowi:
- udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanemu oraz podjęcie działań eliminujących ryzyko (np. wyłączenie maszyn, odcięcie energii elektrycznej),
- zabezpieczenie miejsca wypadku do czasu ustalenia okoliczności zdarzenia,
- zawiadomienie o wypadku przy pracy okręgowego inspektora pracy i innych organów (np. prokuratora),
- powołanie dwuosobowego zespołu powypadkowego,
- ustalenie okoliczności i przyczyn zdarzenia (między innymi: oględziny miejsca, sprawdzenie stanu technicznego maszyn, zbadanie warunków wykonywania czynności służbowych, w razie potrzeby wykonanie zdjęć, nagrań, szkiców, wysłuchanie wyjaśnień poszkodowanego i zebranie relacji świadków, zasięgnięcie opinii specjalistów, np. lekarza, dokonanie prawnej kwalifikacji wypadku),
- sporządzenie przez zespół i zatwierdzenie przez pracodawcę protokołu powypadkowego,
- doręczenie – niezwłocznie po zatwierdzeniu – protokołu poszkodowanemu lub (gdy wypadek miał skutek śmiertelny) jego rodzinie,
- doręczenie – niezwłocznie po zatwierdzeniu – protokołu właściwemu inspektorowi Państwowej Inspekcji Pracy,
- zarejestrowanie wypadku w rejestrze prowadzonym przez pracodawcę,
- sporządzenie Statystycznej karty wypadku GUS,
- dokonanie oceny ryzyka zawodowego związanego z miejscem pracy, w którym doszło do wypadku, wyciągnięcie wniosków i zastosowanie środków prewencyjnych (na podst. Państwowa Inspekcja Pracy: Wypadek przy pracy – zasady postępowania).
Jak wspomniano na wstępie, powołany zespół ma 14 dni na stworzenie protokołu powypadkowego. Dokument ten jest podstawą do ustalenia uprawnień poszkodowanego (lub jego rodziny) do uzyskania świadczeń. W określonych okolicznościach – np. kiedy poszkodowany nie jest pracownikiem, a zleceniobiorcą, wypełniana jest Karta wypadku.
Pracodawca prowadzi w zakładzie pracy rejestr wypadków, w którym powinny znaleźć się powyższe dokumenty. W tym celu wypełnia Kartę rejestracji wypadku. Do GUS powinien przekazać z kolei Statystyczną Kartę Wypadku.
Dokumentacja powypadkowa – czy jest możliwe sporządzenie jej online w CIOP?
Dokumentacja jest dostępna w formie elektronicznej na stronie Centralnego Instytutu Ochrony Pracy w zakładce Dokumentacja Powypadkowa on-line.
Dokumenty do wypełnienia na stronie CIOP:
- Karta rejestracji wypadku,
- Karta wypadku w drodze do pracy lub z pracy,
- Karta wypadku (dla osób nie zatrudnionych na umowę o pracę),
- Postanowienie powypadkowe/Polecenie powypadkowe,
- Protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy,
- Wyjaśnienia poszkodowanego/Informacje uzyskane od świadka wypadku,
- Statystyczna Karta Wypadku.
Dokumentacja powypadkowa – okres przechowywania
Pracodawca ma obowiązek przechowywać protokół powypadkowy z kompletem dołączonych do niego dokumentów przez 10 lat.