Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Czas sprawdzić wykorzystanie urlopu

Czas sprawdzić wykorzystanie urlopu

 
Czas sprawdzić wykorzystanie urlopu

Co się dzieje z niewykorzystanym urlopem? Czy pracodawca ma prawo przymusowo wysłać podwładnego na wakacje?

 

Wykorzystanie urlopu wypoczynkowego

 

Na początek przypomnijmy, że zgodnie z przepisami prawa pracy pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze uzależnionym od jego stażu pracy, a więc:
• 20 dni roboczych (jeśli staż nie przekracza 10 lat),
• 26 dni roboczych (w przypadku przepracowania co najmniej 10 lat).

Do stażu zaliczają się przy tym okresy nauki w określonym wymiarze. Na przykład osoba, która ukończyła studia wyższe (niezależnie od stopnia), dodaje do stażu 8 lat, zatem 26 dni urlopu przysługuje jej już po 2 latach pracy na etacie.

 

Do kiedy wykorzystujemy urlop

 

Pracownik na wykorzystanie urlopu wypoczynkowego za dany rok kalendarzowy ma 21 miesięcy, a więc 12 miesięcy bieżącego roku i 9 następnego. W praktyce więc pracownik ma czas na pójście na zaległy urlop do końca września kolejnego roku.

 

Przykładowo, jeśli pozostały nam dni wolne, których nie planujemy wykorzystać w 2019 r., musimy pamiętać o tym, by zrobić to do 30 września 2020 r.

 

Niewykorzystany urlop i co teraz?

 

Prawa do urlopu wypoczynkowego nie można się zrzec. Nie ma też możliwości przekazania dni wolnych komuś innemu. Co więcej, w przypadku nieudzielenia urlopu podwładnemu pracodawca podlega karze grzywny. Państwowa Inspekcja Pracy, która w wyniku kontroli stwierdzi taką nieprawidłowość, może również ukarać przedsiębiorcę mandatem.

 

Ponadto w przypadku aktualnie zatrudnionych pracowników szef nie ma możliwości wypłacenia ekwiwalentu za zaległy urlop – musi udzielić dni wolnych. Rozliczenie pieniężne jest możliwe tylko w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy.

 

Ponadto: „Pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego (…) w przypadku gdy strony postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą” (art. 171. Kodeksu pracy).

 

Termin wykorzystania zaległego urlopu

 

Z uwagi na możliwe sankcje w interesie pracodawcy leży pilnowanie czasu wykorzystania urlopów wypoczynkowych przez podwładnych. Termin pójścia na zaległy urlop powinien być konsultowany przez obie strony. W skrajnych przypadkach szef może jednak wysłać pracownika na przymusowe wakacje – na przykład gdy zatrudniony odmawia, a pracodawca, działając zgodnie z Kodeksem pracy, chce przestrzegać terminu wykorzystania wolnego.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Przedstawiciel handlowy - bez doświadczenia

    ERGOS sp. z o.o.   Brodnica    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat   10 000 - 50 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twoje zadania będą obejmować: Profesjonalne doradztwo i sprzedaż naszych produktów OZE; Aktywne pozyskiwanie nowych klientów i budowanie z nimi trwałych relacji; Podpisywanie umów i raportowanie działań; Dbanie o rozwój wizerunku naszej firmy; Kogo szukamy? Handlowców z umiejętnością...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz - Klinika Kardiologii i Kardiochirurgii

    Medicover Szpital   Warszawa, Al. Rzeczypospolitej 5    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Jesteś idealnym kandydatem, jeśli posiadasz: aktualne prawo wykonywania zawodu, kurs EKG oraz kurs RKO, specjalizację lub kurs z pielęgniarstwa kardiologicznego - mile widziana, doświadczenie w pracy na oddziale kardiologicznym/kardiochirurgicznym, jesteś osobą spokojną oraz empatyczną.
  • Specjalista ds. Monitoringu Wizyjnego

    Medicover sp. z o.o.   Warszawa, Al. Jerozolimskie 96    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    1 godz.
    Forma zatrudnienia: umowa o pracę. Rekrutacja: zdalna. Model pracy: hybrydowy (80% - praca w biurze, 20% - możliwość pracy zdalnej) ​Do zadań osoby pracującej w tej roli należeć będzie:​ ​ Współpraca z obszarami biznesowymi Medicover w procesie utrzymania i wsparcia zgłoszeń...
  • Lakiernik Meblowy

    Sunreef Venture S. A.   Gdańsk    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska Aplikacja lakierów podkładowych. Metoda natryskowa na elementach płaskich jak również i bryłach. Dbanie o czystość i porządek na swoim stanowisku pracy. Dbałość o powierzone narzędzia będące mieniem firmy.
  • Projektant Elektryk (EPLAN)

    BERGMAN Deutschland GmbH   Niemcy, Braunschweig   
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zadania: Projektowanie instalacji elektrycznych dla maszyn w branży motoryzacyjnej z wykorzystaniem oprogramowania EPLAN; Tworzenie schematów elektrycznych, w tym zestawienia listw zaciskowych oraz okablowania; Zapewnienie zgodności projektów z obowiązującymi normami oraz wytycznymi...
  • Inżynier ds. infrastruktury

    ManpowerGroup   Pabianice    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zadania: Nadzór nad terminowymi przeglądami instalacji budynkowych; Organizowanie niezbędnych kontroli budynków, budowli i terenu zewnętrznego (m.in. prowadzenie książek obiektów budowlanych) Prowadzenie projektów modernizacji infrastruktury dla nowych linii produkcyjnych; Zarządzanie...

Najnowsze artykuły

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

– Istniejące luki płacowe są wyraźnym dowodem na nierówności w traktowaniu kobiet i mężczyzn. GUS donosi o 17 proc. różnicy w wynagrodzeniach między kobietami a mężczyznami, a im wyższe stanowisko tym luka płacowa większa – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!