Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Co to jest kryzys w firmie i co należy robić, żeby go wyeliminować

Co to jest kryzys w firmie i co należy robić, żeby go wyeliminować

 
Co to jest kryzys w firmie i co należy robić, żeby go wyeliminować

Kryzys może się przydarzyć każdej firmie, szczególnie w okresach niepewnej sytuacji rynkowej. Wyjście z trudnej sytuacji nakłada na pracodawcę obowiązek mądrego planowania finansów i kolejnych firmowych przedsięwzięć. Musi on również odpowiednio reagować na wyzwania personalne. Te mogą się pojawić w kontekście zmian w składzie podległych zespołów lub wdrażanych dużych zmian w sposobie funkcjonowania firmy.

 

Jak przetrwać kryzys w firmie?

 

Jako pracodawca przede wszystkim bądź szczery. Najgorsze, co może zrobić szef, to zacząć okłamywać pracowników, unikać jednoznacznego wytłumaczenia zachodzących procesów. W napiętej, kryzysowej sytuacji plotki mają tendencję do tworzenia efektu „kuli śniegowej”. Rozpowszechniana w całej firmie niepotwierdzona informacja może prowadzić do paniki oraz znacznie ograniczyć poziom zaufania do przełożonych.

 

Kłamstwo nie jest opłacalne zwłaszcza w tak trudnej dla firmy sytuacji. Podtrzymywanie nieokreślonego stanu napięcia, piętrzące się domysły mogą doprowadzić do odejścia ważnych dla firmy pracowników. Dla których bowiem już sama atmosfera oraz brak rzetelnej informacji będą dowodem braku zaufania ze strony szefa do pracowników i nie traktowania ich poważnie, a zatem argumentem za zmianą miejsca pracy.

 

Kryzys w firmie – gdzie jest szef?

 

W trudnej sytuacji bardzo istotne jest nieunikanie kontaktu z pracownikami. Nie warto przekazywać komunikatów o dalszym losie firmy przez managerów – lepiej zrobić to osobiście. Dobrym pomysłem jest zorganizowanie zebrania wszystkich pracowników, na którym zarząd mógłby poinformować o czekających firmę zmianach, potrzebach reorganizacyjnych oraz udzielić wyczerpujących odpowiedzi na pytania ze strony zatrudnionych. Takie działanie pozwoli zapobiec panice, rozwieje wątpliwości wynikające z plotek i niedomówień, da pracownikom czas na przemyślenie sytuacji oraz pomoże ostudzić emocje.

 

Warto pamiętać, że samo przedstawienie planu działania na forum publicznym często nie wystarczy, by pomóc pracownikom w trudnej dla firmy sytuacji. Pracujący chcą bowiem wiedzieć, jakie są przyczyny obecnego stanu rzeczy oraz przekonać się o sensie wdrożonego planu ratunkowego. Dzięki temu łatwiej będzie im zaakceptować decyzje zarządu oraz współuczestniczyć w efektywnym oraz zmotywowanym wdrażaniu zmian w życie.

 

Ponadto pracodawca zalewający pracowników potokiem słów, unikający wiążących odpowiedzi, może wzbudzić nieufność wśród zespołu oraz obniżyć lojalność wobec firmy. W trakcie kryzysu nie są potrzebne mętne wizje ani piękne metafory, ale konkretne słowa oraz idące za nimi przemyślane działania. Pracownicy bardzo często mają sprecyzowane wątpliwości, z którymi przychodzą do pracodawcy. Zadaniem szefa jest przekazanie zatrudnionym informacji co do przyszłości firmy oraz stanowisk pracy w możliwie jasny i rzetelny sposób.

 

Jak pokonać kryzys w firmie? Na linii z przełożonym

 

Istotną częścią komunikacji kryzysowej jest zadbanie o stworzenie stałej linii komunikacyjnej pomiędzy szefem a pracownikami. Ci mogą mieć wątpliwości co do czekających ich zmian, albo chcieliby się upewnić, czy wciąż jest dla nich miejsce w przedsiębiorstwie. Dlatego warto zadbać o możliwość takich indywidualnych konsultacji, np. w określonym czasie. Nagromadzone nieporozumienia oraz poczucie niepewności mogą znacząco obniżyć motywację do pracy.

 

Kryzys w firmie – co robić, gdy konieczne są zwolnienia?

 

Firma przechodząca kryzys niejednokrotnie staje przed poważnymi wyzwaniami. Jednym z nich jest bez wątpienia kwestia reorganizacji istniejących działów i co się z tym często wiąże – zmniejszenia liczby etatów.

 

Tu bardzo istotna jest kwestia czasu – im dłużej nad zespołem wisi wizja utraty pracy, tym bardziej ludzie są zdesperowani i zniechęceni do wykonywania swoich obowiązków. Dla dobra firmy i jej rozwoju nie można dopuścić, by taki stan rzeczy przeciągał się ponad konieczność. Sprawnie przeprowadzony trudny proces zwolnień oraz zapewnienie pozostałych pracowników, że procedura ta została zakończona pozwoli podnieść morale załogi oraz zwiększyć poziom ich identyfikacji z firmą.

 

Kryzys w polskiej firmie – wnioski na przyszłość

 

Dla zarządzania firmą bardzo istotne jest wyciągnięcie wniosków z kryzysowej sytuacji. Dla dobra zatrudnionych oraz w celu sprawnego zarządzania przedsiębiorstwem w przyszłości warto przemyśleć procedury, które zostały zastosowane w tych trudnych momentach. To pozwoli ustrzec się błędów komunikacyjnych oraz sprawić, by zatrudnieni czuli, że zarząd utożsamia się z ich problemami, nie zamyka się na wątpliwości oraz pragnie wspierać swoich pracowników w trudnych czasach.

 

Żadne przedsiębiorstwo nie jest wolne od groźby kryzysu. Warto jednak, przez umiejętne rozwijanie kanałów komunikacyjnych oraz posiadanie planu konkretnych działań, wspierać pracowników w tych trudnych momentach, budując jednocześnie ich zaufanie oraz lojalność wobec firmy.

 

Kryzys w firmie – jak rozmawiać z klientami?

 

Z punktu widzenia przedsiębiorcy istotne jest nie tylko uspokojenie sytuacji w firmie, ale też zadbanie o to, by wewnętrzny kryzys nie rzutował na wizerunek przedsiębiorstwa. To może bowiem doprowadzić do masowego odpływania kontrahentów i klientów firmy. Jedną z możliwych strategii jest wyprzedzanie plotek i poinformowanie partnerów o prowadzonej restrukturyzacji. Niemniej każdy przedsiębiorca musi sam odpowiedzieć sobie na pytanie, czy informowanie o kryzysie osoby spoza organizacji jej nie zaszkodzi.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Mobilny Ekspert Majątkowy

    GRUPA PZU   Jelenia Góra    praca mobilna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    4 godz.
    Wykonywanie oględziny uszkodzonych zabudowań i upraw wraz ze sporządzeniem opisu szkody i dokumentacji fotograficznej; Ustalanie wielkości szkody oraz wyliczenie jej wartości; Podejmowanie działań zmierzających do optymalizacji kosztów likwidacji szkody; Przestrzeganie standardów i...
  • Specjalista ds. Technicznej Obsługi Szkód

    GRUPA PZU   Lublin    praca hybrydowa
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    5 godz.
    Ustalanie wysokości oraz rozliczanie szkód majątkowych; Weryfikacja kosztorysów i faktur; Uzgadnianie kosztów oraz prowadzenie negocjacji ugodowych z poszkodowanymi; Przestrzeganie standardów i procedur w zakresie likwidacji szkód majątkowych oraz jakości obsługi klienta;
  • Kierownik Zespołu Mobilnych Ekspertów Majątkowych

    GRUPA PZU   Bydgoszcz    praca stacjonarna
    menedżer / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    6 godz.
    Zarządzanie zespołem, planowanie, koordynowanie pracy Mobilnych Ekspertów Majątkowych; Współdziałanie z innymi obszarami i pionami oraz podmiotami zewnętrznymi m.in. poprzez udział w spotkaniach wewnętrznych i zewnętrznych z klientami, negocjacje umów ubezpieczeniowych, negocjacje...
  • Specjalista ds. Obsługi Logistycznej

    Schenker sp z o.o.   Teresin, (gmina), Masovia    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    Zakres zadań: Odpowiadanie za zgodność i wiarygodność wykonywanych ruchów/ przesunieć w systemie WMS poprzez rejestracje poprawnie danych w systemie magazynowym; Przygotowywanie dokumentów transportowych zgodnie z przepisami transportowymi oraz procedurami operacyjnymi; Rejestracja danych...
  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • Operator linii rozkroju

    ManpowerGroup   Dąbrowa Górnicza    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    10 godz.
    Zadania: Obsługa i nadzór nad urządzeniami produkcyjnymi oraz przebiegiem procesu rozkroju szkła; Obsługa wózków wykorzystywanych do transportu szkła; Weryfikacja nieprawidłowości pracy urządzeń; Prace porządkowe/dodatkowe zlecone przez przełożonego; Wymagania: Doświadczenie na...

Najnowsze artykuły

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.