Cloud computing - definicja
Cloud computing inaczej chmura obliczeniowa, to mówiąc bardzo ogólnie, medium umożliwiające korzystanie z różnego rodzaju zasobów, umieszczonych na zewnętrznym serwerze. Dostęp do tych zbiorów użytkownicy mają poprzez sieć, niezależnie od miejsca, w którym się znajdują, czasu uzyskiwania połączenia, a także posiadanego urządzenia.
Warto wspomnieć, że nie ma jednej funkcjonującej definicji chmury obliczeniowej. Poszczególne próby wyjaśnienia uzupełniają się, ewoluują. Dla potrzeb artykułu przytoczmy wyjaśnienie ze strony Głównego Urzędu Statystycznego: „Usługi chmury obliczeniowej to możliwość korzystania ze skalowalnych usług ICT przy zastosowaniu Internetu(…) Usługi świadczone w chmurze obliczeniowej mogą obejmować dostęp do oprogramowania, korzystanie z określonej mocy obliczeniowej, przechowywanie danych. Wymienione usługi:
- dostarczane są przy wykorzystaniu serwerów usługodawcy,
- mogą być skalowalne w górę lub w dół (skalować można na przykład liczbę użytkowników czy też ilość przechowywanych danych),
- mogą być zmieniane lub dostosowywane na własne żądanie (ang. on-demand self-service), tzn. bez konieczności ingerencji usługodawcy,
- mogą podlegać formom płatności takim jak abonament lub płatność elastyczna dostosowana do ilości i rodzaju zakupionych usług”.
W literaturze tematu wyróżnia się różne rodzaje chmur obliczeniowych, np.: prywatną, publiczną, partnerską, hybrydową.
Cloud computing - sposób na oszczędzanie w firmie
Wśród wielu zalet przetwarzania danych w chmurze obliczeniowej wskazuje się na duże oszczędności dla firm stosujących takie rozwiązanie. Serwery, ich utrzymywanie, licencje - to wszystko leży po stronie dostawcy. Oszczędność ze stosowania tego rozwiązania wynika jeszcze z tego, iż nie płacimy za niewykorzystane zasoby. Jedynie za to, co użytkujemy. Z kolei, jeśli będziemy chcieli zwiększyć parametry, wydajność itd. wystarczy dokupić większą przestrzeń roboczą.
Chmura obliczeniowa - rozwiązania dla biznesu
Dlaczego firmy decydują się na przetwarzanie w chmurze? Oprócz wymienionych korzyści finansowych, za stosowaniem cloud computing przemawia możliwość pracowania z zastosowaniem najnowszych rozwiązań, korzystania z coraz nowszych funkcji. Z przedsiębiorstwa korzystającego z chmury spada odpowiedzialność za konserwację systemów, łączy i serwerów.