Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Biblioteka firmowa – czy warto ją założyć? Jakie są jej zalety?

Biblioteka firmowa – czy warto ją założyć? Jakie są jej zalety?

 
Biblioteka firmowa – czy warto ją założyć? Jakie są jej zalety?

Zastanawiasz się, jak stworzyć dobrą atmosferę w zespole, sprawić, że pracownicy będą czuć więź z firmą i chętnie przychodzić do pracy? Jednym z ciekawych pomysłów na podniesienie morale jest zorganizowanie biblioteki w przestrzeni biurowej.

 

Biblioteka firmowa – jak ją otworzyć? O czym pamiętać?

 

Żeby otworzyć w swojej firmie małą bibliotekę, nie potrzebujesz skomplikowanego systemu katalogowania ani dużej przestrzeni. Tak naprawdę wystarczy zwykły regał czy dwa, ustawiony w ogólnodostępnym miejscu, na przykład w pomieszczeniu socjalnym lub w jego pobliżu (ale nie w kuchni ani tam, gdzie panuje duża wilgotność powietrza!).

 

Książki branżowe do biblioteki często już znajdują się w firmie – zapomniane w kartonach, szufladach i magazynach. Do uzupełnienia biblioteki beletrystyką i innymi gatunkami możesz zaprosić wszystkich pracowników – bardzo wiele osób ma w domach niepotrzebne już pozycje, które mogłyby zainteresować kogoś innego. W ten sposób stworzysz bibliotekę w pracy naprawdę niskim kosztem. Jeśli książek wciąż jest za mało albo np. zależy Ci na tym, by w bibliotece znalazły się również książki anglojęzyczne lub jakieś najnowsze wydania książek naukowych pomagające w podnoszenie kwalifikacji zawodowych, oczywiście możesz dokupić kilka pozycji.

 

Wypożyczalnia książek może funkcjonować na kilku zasadach. Pierwszym jest udostępnienie półki z książkami każdej osobie chętnej bez konieczności zgłaszania, że pożycza się książkę oraz bez informowania o jej zwrocie. Obok półki warto w takim wypadku powiesić regulamin – np. zaznaczyć, że można trzymać książkę w domu maksymalnie miesiąc.

Drugim sposobem jest stworzenie katalogu książek, np. w arkuszu kalkulacyjnym. Każda osoba biorąca książkę zgłasza ten fakt odpowiedzialnej za bibliotekę osobie. Ta zaznacza w arkuszu, kto i kiedy wypożyczył daną pozycję.

 

Biblioteka w firmie – plusy

 

Biblioteka w pracy ma wiele zalet. To sposób na zachęcenie pracowników do podnoszenia kwalifikacji, poszerzania wiedzy specjalistycznej, samorozwoju. Czytanie książek pobudza wyobraźnię, obniża stres, działa korzystnie na kreatywność.

 

Biblioteka biurowa uznawana jest też za jeden z oryginalnych benefitów pracowniczych, dlatego warto się nią chwalić np. podczas prowadzenia rekrutacji. Pomoże stworzyć przyjazną atmosferę w pracy, robi też pozytywne wrażenie na kontrahentach odwiedzających przedsiębiorstwo.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • HOME ASSET Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid  kontrakt B2B  pełny etat   6 000 - 15 000 zł netto (+VAT)/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Jesteś osobą, która chce rozpocząć swoją przygodę jako doradca ds. nieruchomości? A może czujesz, że Twój rozwój zawodowy jako pośrednika nieruchomości nie idzie tak, jakbyś tego chciał? Bez względu na to, w jakim punkcie kariery jesteś, mamy dla Ciebie doskonałą propozycję....
  • Over Group
    specjalista (mid) / menedżer  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    1 godz.
    Gdy pomyślnie przejdziesz proces rekrutacji, będziesz: opiekować się obecną ofertą produktową oraz kreować nowe produkty dla zwierząt, wspierać efektywność sprzedaży i rozpoznawalność produktów na rynku m.in. poprzez organizację materiałów promocyjnych, merytorycznie opracowywać...
  • Pracownik Działu Mięso (Rozbieracz/Wykrawacz)

    Selgros Cash&Carry   Gliwice    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do Twoich zadań będą należeć m.in.: rozbiór i trybowanie mięsa, przygotowanie wyrobów mięsnych do wędzenia, transport i wykładanie towaru oraz dbanie o jego właściwą ekspozycję, profesjonalna obsługa klienta, udział w cyklicznych inwentaryzacjach.
  • Opiekun / Opiekunka Klienta

    Medicover Benefits   Warszawa, Al. Jerozolimskie 96    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Poszukujemy Ciebie, jeśli: Posiadasz doświadczenie we współpracy z klientem biznesowym; Z łatwością nawiązujesz nowe kontakty i potrafisz budować długofalowe relacje; Jesteś osobą skrupulatną i szczegółową oraz umiesz dotrzymywać terminów; Z łatwością posługujesz się MS Office...
  • Pracownik / Pracowniczka magazynu

    OTTO Work Force   Holandia, Oirschot lub Veenendaal (do wyboru)   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   10 000 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj bez CV
    1 godz.
    LEKKIE ZADANIA Załadunek/rozładunek przesyłek; Sortowanie paczek; Skanowanie paczek; Etykietowanie opakowań; Kontrola jakości; WYMAGANIA Dobra kondycja; Gotowość do pracy w systemie zmianowym; Komunikatywna znajomość języka angielskiego;
  • Operator maszyn

    OTTO Special Staffing   Holandia, Zaandam   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki Ustawianie linii produkcyjnej Sprawdzanie jakości Uruchamianie, obsługa i regulacja maszyn Naprawianie drobnych usterek Rejestrowanie danych produkcyjnych w systemie Wymagania Gotowość do pracy w chłodniejszym środowisku Chęć do pracy w systemie zmianowym Dyspozycyjność na...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Zarządzanie hotelem i zatrudnionymi w nim pracownikami to niełatwe zadanie, za które odpowiada manager obiektu. To on musi dbać o najwyższą jakość świadczonych usług i wizerunek hotelu. Jakie obowiązki ma osoba zatrudniona na tym stanowisku? Co cechuje dobrego managera? Dziś mamy dla Was kluczowe informacje na temat tego odpowiedzialnego i perspektywicznego stanowiska.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.