Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Biblioteka firmowa – czy warto ją założyć? Jakie są jej zalety?

Biblioteka firmowa – czy warto ją założyć? Jakie są jej zalety?

 
Biblioteka firmowa – czy warto ją założyć? Jakie są jej zalety?

Zastanawiasz się, jak stworzyć dobrą atmosferę w zespole, sprawić, że pracownicy będą czuć więź z firmą i chętnie przychodzić do pracy? Jednym z ciekawych pomysłów na podniesienie morale jest zorganizowanie biblioteki w przestrzeni biurowej.

 

Biblioteka firmowa – jak ją otworzyć? O czym pamiętać?

 

Żeby otworzyć w swojej firmie małą bibliotekę, nie potrzebujesz skomplikowanego systemu katalogowania ani dużej przestrzeni. Tak naprawdę wystarczy zwykły regał czy dwa, ustawiony w ogólnodostępnym miejscu, na przykład w pomieszczeniu socjalnym lub w jego pobliżu (ale nie w kuchni ani tam, gdzie panuje duża wilgotność powietrza!).

 

Książki branżowe do biblioteki często już znajdują się w firmie – zapomniane w kartonach, szufladach i magazynach. Do uzupełnienia biblioteki beletrystyką i innymi gatunkami możesz zaprosić wszystkich pracowników – bardzo wiele osób ma w domach niepotrzebne już pozycje, które mogłyby zainteresować kogoś innego. W ten sposób stworzysz bibliotekę w pracy naprawdę niskim kosztem. Jeśli książek wciąż jest za mało albo np. zależy Ci na tym, by w bibliotece znalazły się również książki anglojęzyczne lub jakieś najnowsze wydania książek naukowych pomagające w podnoszenie kwalifikacji zawodowych, oczywiście możesz dokupić kilka pozycji.

 

Wypożyczalnia książek może funkcjonować na kilku zasadach. Pierwszym jest udostępnienie półki z książkami każdej osobie chętnej bez konieczności zgłaszania, że pożycza się książkę oraz bez informowania o jej zwrocie. Obok półki warto w takim wypadku powiesić regulamin – np. zaznaczyć, że można trzymać książkę w domu maksymalnie miesiąc.

Drugim sposobem jest stworzenie katalogu książek, np. w arkuszu kalkulacyjnym. Każda osoba biorąca książkę zgłasza ten fakt odpowiedzialnej za bibliotekę osobie. Ta zaznacza w arkuszu, kto i kiedy wypożyczył daną pozycję.

 

Biblioteka w firmie – plusy

 

Biblioteka w pracy ma wiele zalet. To sposób na zachęcenie pracowników do podnoszenia kwalifikacji, poszerzania wiedzy specjalistycznej, samorozwoju. Czytanie książek pobudza wyobraźnię, obniża stres, działa korzystnie na kreatywność.

 

Biblioteka biurowa uznawana jest też za jeden z oryginalnych benefitów pracowniczych, dlatego warto się nią chwalić np. podczas prowadzenia rekrutacji. Pomoże stworzyć przyjazną atmosferę w pracy, robi też pozytywne wrażenie na kontrahentach odwiedzających przedsiębiorstwo.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Brukarz / Pracownik budowlany

    AMB GEBÄUDESERVICE GmbH   Niemcy, Berlin   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Doświadczenie na podobnym stanowisku; Prawo jazdy kat. B, mile widziane BE; Umiejętność pracy w zespole; Motywacja; Mile widziane doświadczenie w pracy za granica;
  • Pracownik Obsługi Frachtu Lotniczego

    HPD Südliche Weinstraße GmbH   Niemcy, Frankfurt nad Menem   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twoje obowiązki: Budowanie oraz rozkładanie ładunków lotniczych (Build Up und Break Down). Zabezpieczanie ładunków lotniczych i towarów na terenie magazynów. Przyjęcie i wydawanie towarów na magazyn oraz sieciowanie palet lotniczych. Sortowanie, liczenie, kontrolowanie, jak również...
  • Office Supervisor

    Ocado Solutions Polska Sp. z o.o.   Wilcza Góra    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    ekspert / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Osoba na stanowisku Office Supervisor będzie odpowiedzialna za wsparcie administracyjne i operacyjne dla zespołu inżynierów i techników oraz kierownictwa, raportując bezpośrednio do Głównego Kierownika Operacyjnego ds. Inżynierii (LEOM). Rola ta obejmuje zarządzanie biurem, koordynację...
  • Pracownik Wsparcia Działu B2B i Marketingu

    Janex International Sp. z o.o.   Pruszków, Al. Jerozolimskie 411    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: Jesteśmy dynamicznie rozwijającą się firmą w branży profesjonalnych systemach zabezpieczeń. Poszukujemy kreatywnej i zaangażowanej osoby na stanowisko Pracownik Wsparcia Działu B2B i Marketingu, która będzie odpowiedzialna za tworzenie i optymalizację treści na naszej...
  • Recepcjonista / Recepcjonistka

    Medicover Stomatologia   Warszawa, ul. Lazurowa 71A​    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / asystent  umowa zlecenie  część etatu
    1 godz.
    Twoje zadania: dbanie o doświadczenia pacjenta rejestrowanie i umawianie pacjentów na wizyty, promowanie i sprzedaż usług stomatologicznych, obsługa kasy fiskalnej, obsługa komputera i urządzeń biurowych.
  • Kierownik Działu Procesów

    Medicover sp. z o.o.   Warszawa, Aleje Jerozolimskie 96    praca hybrydowa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    1 godz.
    Dołącz do zespołu Medicover w roli Kierownika Działu procesów i rozwijaj model zarządzania procesami w naszej organizacji. Kreuj kulturę efektywnego doskonalenia procesów, przyczyniając się do realizacji celów strategicznych organizacji. Pracuj w dynamicznym środowisku, gdzie każdy...

Najnowsze artykuły

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.