Praca.pl Poradniki BPO/SSC
BPO i SSC szansą dla wszystkich kierunków

BPO i SSC szansą dla wszystkich kierunków

 
BPO i SSC szansą dla wszystkich kierunków

Czy nadal jest sens studiować jedynie dla przyjemności?

 

Jeśli interesuje Cię praca w korporacji i do tego nie zaniedbasz nauki języków obcych, to w zasadzie możesz studiować, co chcesz. Branża BPO/SSC ma tak duże potrzeby rekrutacyjne, że jest przygotowana na przyjmowanie ludzi bez doświadczenia i kierunkowego wykształcenia. Rozbudowany system szkoleń i onboardingu pozwala na to, by w krótkim czasie wdrożyć do pracy każdego. No, prawie każdego.

 

Języki + miękkie kompetencje w BPO/SSC


Choć w sektorze usług wspólnych, w dziale księgowości, może zostać zatrudniona osoba po filozofii, chemii czy zarządzaniu kulturą, to nie znaczy to wcale, że branża przyjmuje każdego, bez wyjątku. Tak naprawdę rekrutacja i wymagania są dość mocno rozbudowane. Konieczna jest znajomość języków obcych oraz odpowiednie predyspozycje (kompetencje miękkie), które pozwolą kandydatowi szybko się wyuczyć potrzebnych funkcji i odnaleźć w korporacyjnym świecie. Nie każdy też jest w stanie w BPO/SSC zrobić karierę.

 

Nietypowe kierunki i BPO/SSC


Czy w branży odnajdzie się osoba po zarządzaniu kulturą czy biotechnologii? Jak najbardziej i to, jak się okazuje, niekiedy również w zawodzie. Centra usług wspólnych mogą od stycznia 2016 roku, dzięki nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym, tworzyć również samorządy. W sektorze BPO/SSC lokuje się coraz bardziej zaawansowane procesy biznesowe, a te wymagają również dodatkowych specjalizacji. Nierzadko takich, których studia nie zapewniają. W takiej sytuacji przyjmuje się na programy stażowe czy do pracy osoby o dowolnym wykształceniu, ale spełniające kryteria miękkie, i po prostu się je szkoli.

 

Praca nie tylko w metropoliach


Ostatnie lata przyniosły rozwój firm z sektora BPO/SSC również poza największymi ośrodkami akademickimi w Polsce. Swoje siedziby międzynarodowe korporacje uruchamiają w takich miastach jak Dąbrowa Górnicza , Lublin, Bielsko-Biała, Rzeszów, Kielce, Bydgoszcz. W sumie firmy z sektora BPO/SSC zlokalizowane są w ponad 17 miejscach w Polsce. Rekrutowani są do nich zarówno pracownicy znający popularne języki (angielski, niemiecki, francuski), jak i te nieco bardziej egzotyczne czy nietypowe.

 

BPO/SSC szansą dla mobilnych


Otwarcie się branży na inne, mniej oczywiste niż Warszawa, Kraków czy Wrocław, miejsca daje przestrzeń do tego, by pracę znaleźć mogły osoby o dużej otwartości na relokację. Obecnie nie trzeba jednak już wybierać zaledwie między kilkoma miejscami – możliwości jest znacznie więcej, zatem tak naprawdę absolwent niemalże każdego kierunku może starać się o pracę w tym sektorze. Błędem jest – o ile tylko kandydat nie jest związany z daną lokalizacją – szukanie pracy jedynie w swoim najbliższym otoczeniu. Warto poszerzyć krąg i szukać pracy w całym regionie czy nawet kraju.

 

BPO/SSC otwarte na emigrantów


Brak odpowiedniej kadry w Polsce każe firmom, które zdecydowały się na rozwój infrastruktury w naszym kraju, na szukanie pracowników również poza naszymi granicami. Z jednej strony Polska stała się atrakcyjnym miejscem dla niebojących się zimna Hiszpanów i Włochów, którzy sami borykają się z bezrobociem, z drugiej zaś ciekawym źródłem kandydatów stała się Ukraina. Napływ wykształconej i mówiącej różnymi językami ludności zza wschodniej granicy wymusza na Polakach konieczność dbania o własne kompetencje i rozwijania ich. BPO jest wprawdzie szansą dla każdego, ale nie każdy będzie miał w BPO swoją szansę.

Więcej artykułów "BPO/SSC"

Polecane oferty

  • Finance Project Lead (Global Finance)

    Coloplast Business Centre Sp z o.o.   Szczecin    praca hybrydowa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    5 dni
    About the job Finance Project Lead will be responsible for driving projects related to finance, active search and execution of global finance process improvements. This role acts across department teams, Coloplast locations and across Coloplast business areas following different finance-related...
  • Collection Agent with German

    COGNIZANT TECHNOLOGY SOLUTIONS POLAND SP Z O O   Wrocław    praca hybrydowa
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 dni
    What we do At Cognizant, we are dedicated to helping the world's leading companies build stronger businesses — helping them go from doing digital to being digital. In Poland, our offices are located in Gdansk, Wroclaw, and Kraków. With the capacity to support various clients, we offer a world of...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?