Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Nie płacisz pensji? – możesz znaleźć się w Krajowym Rejestrze Długów

Nie płacisz pensji? – możesz znaleźć się w Krajowym Rejestrze Długów

 
Nie płacisz pensji? – możesz znaleźć się w Krajowym Rejestrze Długów

KRD – co to jest?

 

Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej S.A. to działająca od 15 lat platforma wymiany informacji gospodarczych. Znajdziemy tam rejestr zadłużenia konsumentów i przedsiębiorców.

Tworzona w KRD lista dłużników to potężne narzędzie, z którego tak naprawdę może skorzystać każdy, kto chce zweryfikować, czy jego biznesowy partner, klient, a nawet pracodawca jest uczciwy i wypłacalny. Groźba wpisu do bazy skutecznie motywuje dłużnika do spłaty zobowiązania. Skutki figurowania w KRD są bowiem dość bolesne. Podmiotom wpisanym do rejestru bank może odmówić kredytu, a firma leasingowa podpisania umowy. Dłużnik traci zaufanie, przestaje być wiarygodnym partnerem do rozmów.

Wpisanie na listę dłużników musi być uzasadnione. Jeśli dodana ma być firma (wobec konsumenta obowiązują osobne wytyczne), to po pierwsze, zobowiązanie powinno powstać w związku z określonym stosunkiem prawnym (np. umową o pracę). Po drugie, ważna jest kwota długu – co najmniej 500 zł (do tej kwoty wlicza się też odsetki i koszty ewentualnej egzekucji należności). To zobowiązanie musi być wymagalne od co najmniej 30 dni i powinien upłynąć miesiąc od doręczenia wezwania do zapłaty z ostrzeżeniem o zamiarze przekazania danych przedsiębiorcy do KRD.


Czy firma zalegająca z wypłatami może zachować opinię rzetelnego partnera? Zgodnie z prawem także pracownik, który nie otrzymuje wynagrodzenia za swoją pracę, może dokonać wpisu do rejestru, na skutek czego nieuczciwy pracodawca straci zaufanie partnerów. Przypomnijmy, że zgodnie z Kodeksem pracy: „Pracownik ma prawo do godziwego wynagrodzenia za pracę”, a pracodawca powinien terminowo się ze swojego obowiązku wywiązywać. Jeśli sąd pracy wyda prawomocny wyrok na korzyść pracownika i zobowiąże pracodawcę do wypłaty zaległej pensji, w KRD może znaleźć się wpis, że firma nie rozliczała się terminowo, zatem trudno ją uznać, za godnego zaufania partnera w biznesie.

 

Jak sprawdzić firmę w KRD?


Minimalizowanie ryzyka, że przyszły partner biznesowy, pracownik czy pracodawca jest niewypłacalny, pozwala uniknąć wielu kłopotów. Krajowy Rejestr Długów BIG S.A. znacznie ułatwia zdobywanie informacji o kondycji finansowej przedsiębiorstw i konsumentów. W KRD sprawdzenie firmy jest bardzo proste. Wystarczy zalogować się na stronie, potwierdzić swoją tożsamość. Warto też zapoznać się z cennikiem, bo o ile sprawdzanie informacji konsumenta o sobie samym raz na pół roku jest darmowe, o tyle za monitorowanie zadłużenia firm wymagana jest opłata.

Zgodnie z artykułem 23. Ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, na mocy której funkcjonuje KRD: „Każdy ma prawo dostępu do dotyczących go informacji gospodarczych przechowywanych przez biuro, przekazanych zgodnie z art. 14–18. Dostęp w zakresie informacji gospodarczych dotyczących dłużników będących konsumentami jest bezpłatny, jeżeli następuje nie częściej niż raz na 6 miesięcy. W pozostałych przypadkach dostęp podlega opłacie zgodnie z obowiązującym w biurze cennikiem, nie wyższej niż 0,5 % minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego na podstawie przepisów ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę”.

 

Czy pracodawca może sprawdzić KRD?


W świetle obowiązującego prawa przedsiębiorcy mogą sprawdzać w Krajowym Rejestrze Długów, czy inna firma ma niespłacone zobowiązania wobec przedsiębiorców i zgłaszać te, które mają wobec nich niezrealizowane zobowiązania. Każdy może też sprawdzić, czy sam nie figuruje w rejestrze, a także czy długów nie ma osoba, z którą planowane jest podjęcie jakiejkolwiek współpracy. Weryfikacja wpisu nie wymaga zgody przedstawiciela firmy ani pełnomocnictwa, natomiast konsument musi udzielić upoważnienia do sprawdzenia informacji na swój temat osobie trzeciej, np. potencjalnemu pracodawcy.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   za 2 dni wygasa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    7 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.