Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Co warto wiedzieć o urlopie wypoczynkowym? Zasady korzystania z dni wolnych

Co warto wiedzieć o urlopie wypoczynkowym? Zasady korzystania z dni wolnych

 
Co warto wiedzieć o urlopie wypoczynkowym? Zasady korzystania z dni wolnych

 

Jakie są zasady dotyczące urlopu wypoczynkowego w pierwszej pracy? O czym powinni pamiętać pracownicy podczas kolejnego wypoczynku oraz jak ustala się wymiar urlopu dla osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin? Spieszymy z odpowiedziami na te i inne ważne urlopowe pytania.

 

Jak wyliczyć urlop wypoczynkowy

 

Każdemu pracownikowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze 20 lub 26 dni urlopu w roku kalendarzowym. Przy ustalaniu jego długości bierze się pod uwagę staż pracy. Do 26 dni uprawnione są osoby, które pracują od co najmniej 10 lat. Jeśli staż pracy jest mniejszy, pracownikowi przysługuje 20 dni wolnych.

 

Do stażu pracy wliczają się okresy pobierania nauki (które się nie sumują). Przypomnijmy:

• w przypadku ukończenia szkoły zawodowej będą to maksymalnie 3 lata,
• w przypadku liceum ogólnokształcącego – 4 lata,
• w przypadku średniej szkoły zawodowej – nie więcej niż 5 lat,
• w przypadku szkoły policealnej – 6 lat,
• w przypadku ukończenia szkoły wyższej (niezależnie czy jest to licencjat, studia inżynierskie czy magisterskie) – staż pracy brany pod uwagę przy ustalaniu urlopu wypoczynkowego wzrasta do 8 lat.

 

To, ile należy się urlopu danemu pracownikowi, przełożony oblicza na postawie świadectw pracy i dyplomów poświadczających ukończenie poszczególnych etapów edukacji.

 

Zasady udzielania urlopu wypoczynkowego

 

Udzielenie urlopu wypoczynkowego następuje na pisemny wniosek pracownika. Pracodawca może, biorąc pod uwagę interes firmy lub inne, istotne okoliczności, przesunąć termin wypoczynku. Ma również prawo do odwołania pracownika z urlopu, ale tylko pod warunkiem wystąpienia okoliczności, które były niemożliwe do przewidzenia wcześniej. Takie odwołanie trzeba potraktować jako polecenie służbowe. W sytuacji zagranicznego wyjazdu, wykupionej wycieczki czy opłacenia przez pracownika innej formy zorganizowanego wypoczynku, pracodawca ma obowiązek zwrócenia pracownikowi kosztów wynikających z anulowania urlopu.

 

Pracownik nie ma prawa zrzec się urlopu wypoczynkowego. Trzeba pamiętać o tym, że zgodnie z przepisami Kodeksu pracy ekwiwalent za urlop wypoczynkowy może zostać wypłacony jedynie w sytuacji rozwiązania umowy o pracę lub wygaśnięcia stosunku pracy.


Kiedy pierwszy urlop u nowego pracodawcy

 

Jak wyliczyć urlop wypoczynkowy w przypadku pierwszej pracy? Pracownik przyjęty w trakcie roku kalendarzowego nabywa uprawnienia do 1/12 pełnego wymiaru urlopu za każdy przepracowany miesiąc.

W przypadku pracownika, który dopiero rozpoczyna pracę (tj. jego staż pracy jest krótszy niż 10 lat), miesięczny wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 1,66 dnia. Nowy pracownik nabywa uprawnienia do pełnego wymiaru urlopu 1 stycznia następnego roku (następującego po roku, w trakcie którego pracownik podjął pierwsze zatrudnienie).


Urlop wypoczynkowy – kiedy przysługuje, niepełny etat


W przypadku pracowników zatrudnionych na część etatu wymiar urlopu wypoczynkowego oblicza się w sposób proporcjonalny do wymiaru ich czasu pracy. Przyjmuje się, że urlop udzielany jest w dni pracy. Urlopu wypoczynkowego udziela się więc w wymiarze godzinowym odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika. Będzie to więc rocznie mniej dni wolnych niż w przypadku pracy na pełen etat.

 

Naliczanie urlopu – wzór

 

Za podstawę do wyliczeń przyjmuje się 20 lub 26 dni urlopu, przez które mnoży się liczbę przepracowanych przez daną osobę godzin. Np. gdy pracownik jest zatrudniony w wymiarze 7/8 etatu, pracuje 5 dni w tygodniu, a przysługujący mu wymiar urlopu wynosi 26 dni, wymiar urlopu oblicza się następująco:
26 dni x 7 godz. Daje to 182 godz., tj. 22,75 dni urlopu. W tym przypadku przyjmuje się zasadę dotyczącą zaokrąglania w górę dni niepełnych. Tak więc takiemu pracownikowi przysługują 23 dni urlopu w roku kalendarzowym.

 

Zmiana wymiaru czasu pracy – ile dni urlopu

 

Co się dzieje w sytuacji, gdy wymiar czasu pracy zmienia się w ciągu roku kalendarzowego, np. gdy pracownik przechodzi z niepełnego wymiaru czasu pracy na pełny etat lub pracownica (zatrudniona dotąd na pełny etat) po zakończeniu urlopu macierzyńskiego wraca do pracy na część etatu? Wówczas wymiar urlopu ustala się osobno: dla okresu zatrudnienia w niepełnym i pełnym wymiarze czasu pracy.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Kierownik Zespołu Magazynowego Branża Automotive

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Soltau   
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zadania: Organizacja oraz nadzór zadań w podległym zespole magazynowym; Zapewnienie prawidłowej dokumentacji obrotu towarowego w magazynie; Optymalizacji procesów magazynowych; Dbanie o dobrą atmosferę w zespole; Wymagania: Komunikatywna znajomość języka niemieckiego; Gotowość do...
  • Executive Assistant / Asystent Zarządu

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Monachium   
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Wymagania: Doskonałe umiejętności komunikacyjne w mowie i piśmie; Biegła znajomość języka angielskiego (C1) Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego (B2) Bardzo dobra znajomość programów pakietu MS Office (Outlook, PowerPoint, Word, Excel) Gotowość do przeprowadzki do Niemiec;
  • Product Governance Analyst

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    How this opportunity is different The product governance team has undergone some exciting new changes which means that we are in the process of embedding the new framework and systems into our team. These processes will help Aon to cater for the varied range of products and services under our remit...
  • Pracownik ds. fakturowania i rozliczeń w firmie transportowej

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   4 300 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Twój zakres obowiązków: Wystawianie faktur: Wdrażanie procesu wystawiania faktur oraz dbanie o ich terminową i poprawną emisję. Uzgadnianie i weryfikacja danych: Dokładna weryfikacja i porównywanie danych, zarówno finansowych, jak i operacyjnych, w celu zapewnienia zgodności i...
  • Doradca Klienta w Dziale Guest Relations

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Katowice    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat
    18 godz.
    Twoje obowiązki: Przyjmowanie zgłoszeń i reklamacji od Klientów (drogą telefoniczną oraz e-mailowa), Kontakt z Klientami, działami firmy oraz podmiotami zewnętrznymi w celu rozpatrzenia reklamacji, Procesowanie reklamacji pomiędzy Działami Firmy a podmiotami zewnętrznymi, Koordynacja...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Zarządzanie hotelem i zatrudnionymi w nim pracownikami to niełatwe zadanie, za które odpowiada manager obiektu. To on musi dbać o najwyższą jakość świadczonych usług i wizerunek hotelu. Jakie obowiązki ma osoba zatrudniona na tym stanowisku? Co cechuje dobrego managera? Dziś mamy dla Was kluczowe informacje na temat tego odpowiedzialnego i perspektywicznego stanowiska.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.