Praca.pl Poradniki Warto wiedzieć
Pomoc od firmy po zwolnieniu. Na czym polega outplacement?

Pomoc od firmy po zwolnieniu. Na czym polega outplacement?

 
Pomoc od firmy po zwolnieniu. Na czym polega outplacement?

„Straciłam pracę, co teraz?” – takie pytanie w obecnym czasie może zadawać sobie wiele osób. Zwolnienia pracowników związane z trudną sytuacją ekonomiczną przybierają na sile w czasach spowolnienia gospodarczego. Coraz częściej jednak firmy starają się wesprzeć zwalnianą kadrę poprzez outplacement. Na czym polega taka pomoc i czy warto z niej skorzystać, jeśli to nas dotknie utrata stanowiska pracy?


Outplacement - co to?

 

Outplacement to różnego rodzaju działania, których podmiotem jest pracownik zagrożony utratą pracy, a które mają na celu wsparcie go w trudnej sytuacji, w jakiej się znajduje i pomoc w lepszym poradzeniu sobie z tym przykrym doświadczeniem – wyjaśnia Joanna Rutkowska, dyrektor HR w agencji usług HR Trenkwalder Polska, która wielokrotnie prowadziła programy outplacementowe dla firm.


Outplacement jest finansowany przez firmę, która zwalnia pracownika. Pracownik, który korzysta z takiej pomocy, nie ponosi żadnych kosztów.


Zwolniony pracownik - dlaczego firmy pomagają byłym współpracownikom?


Przedsiębiorstwo, które decyduje się na outplacement, nazywany również jako tzw. zwolnienia monitorowane, robi to z różnych względów: bo taka właśnie obowiązuje kultura organizacyjna w tej firmie, gdyż odnosi się z empatią w stosunku do zwalnianego pracownika, bo takie firma ma reguły postępowania w stosunku do swoich pracowników, szczególnie, że zwolnienia następują z reguły z przyczyn ekonomicznych – reorganizacji, utraty płynności finansowej, zmian biznesowych, które jej dotyczą. Wynikająca z nich utrata pracy to sytuacja bardzo trudna dla każdego pracownika, niezależnie od tego, jakie stanowisko zajmował i ile lat przepracował w firmie.


Joanna Rutkowska podkreśla: Naturalną koleją rzeczy jest to, że u pracownika dotkniętego przez zwolnienia pracownicze pojawia się żal, złość i bardzo często ta sytuacja uderza w poczucie własnej wartości, a to bardzo mocno wpływa na to, w jaki sposób człowiek radzi sobie w poszukiwaniu pracy, prezentowaniu się na spotkaniach, sposobie mówienia o swojej przyszłej karierze zawodowej. Zajęcia prowadzone w ramach outplacementu pozwalają zaopiekować się osobą w takiej sytuacji.


Dodatkowo, jeśli przez dłuższy okres ścieżka kariery zawodowej zwolnionego pracownika była związana z jednym przedsiębiorstwem, to osoba taka może nie orientować się we współczesnych wymaganiach rynku pracy. Outplacement oferuje również narzędziowe wsparcie dla pracownika: pomoc w napisaniu CV, gdzie i w jaki sposób szukać pracy, wiedzę jak odpowiedzieć na trudne pytania na rozmowie o pracę, jak budować i wykorzystywać networking. To sprawia, że taka osoba ma szansę szybciej zrealizować kolejne plany zawodowe.

 

Outplacement po polsku


W naszym kraju programy outplacementowe są stosunkowo nowe - intensywnie i powszechnie zaczęły się dopiero rozwijać w latach 2000. Najczęściej prowadzone są albo wewnętrznie przez działy HR, albo – częściej – przez wyspecjalizowane firmy świadczące usługi HR.


Teraz faktycznie, ze względu na trudną sytuację na rynku pracy oraz zwolnienia w korporacjach i przedsiębiorstwach, realizujemy takich programów więcej niż w ostatnich latach. Widać też, że rynek dojrzał pod względem kultury pracy i firmy, w których ma miejsce zwolnienie pracownika z przyczyn ekonomicznych, chcą temu pracownikowi lub całej grupie, pomóc poradzić sobie z nową sytuacją - podkreśla Rutkowska.


Pomoc w znalezieniu pracy – na czym może polegać?


Przede wszystkim warto pamiętać, że outplacement nie polega na tym lub tylko na tym, że my, jako agencja realizująca taką usługę, znajdujemy nową pracę zwalnianemu pracownikowi – precyzuje ekspert z Trenkwalder Polska.
Oczywiście, ponieważ jesteśmy również agencją pracy, staramy się zaproponować uczestnikom programu outplacementowego konkretne oferty pracy, ale tak naprawdę docelowo w outplacemencie chodzi o to, by zwolniony pracownik dostał narzędzia, dzięki którym sam będzie sobie mógł radzić, poszukując dla siebie nowego miejsca, w którym będzie mógł zarabiać i realizować się zawodowo, kiedy już outplacement się skończy – wyjaśnia Rutkowska. Zazwyczaj takie programy trwają nie dłużej niż 1-3 miesiące, a bywa, że jest to niewystarczający czas na znalezienie nowego zatrudniania.

 

Rodzaje outplacementu


Wyróżnia się trzy główne rodzaje wsparcia dla osób zwalnianych:
outplacement indywidualny (realizowany dla osób na stanowiskach specjalistycznych, managerskich), dla stanowisk zarządczych występuję w formie executive,
outplacement grupowy (realizowany dla grup pracowników zwalnianych np. w wyniku redukcji etatów lub likwidacji działów firmy),
outplacement mieszany (realizowany dla grup oraz pojedynczych stanowisk i obejmujący zarówno pracę grupową jak i indywidualną).


Outplacement indywidualny to wysokie koszty, trwa zazwyczaj dłużej, wykorzystywane są w nim różne dodatkowe narzędzia psychometryczne. Program przygotowywany jest indywidualnie pod konkretne potrzeby pracownika, z uwzględnieniem jego oczekiwań” – wyjaśnia Joanna Rutkowska. Równie często pracujemy z całymi zespołami – np. kiedy firma zdecydowała się na zwolnienia grupowe pracowników i trzeba pomóc kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu osobom.

 

 

Outplacement w praktyce - jak to działa?

 

Program outplacementu może zostać zaprojektowany na okres kilku tygodni lub nawet kilku miesięcy. W czasie jego trwania odbywają się spotkania indywidualne oraz grupowe z uczestnikami. W ramach szkoleń, warsztatów oraz sesji wspierających, uczestnicy nabywają zarówno nowych kompetencji jak i dystansu to trudnego wydarzenia, jakim jest utrata pracy.


Często doradzam swoim podopiecznym, by nie szukać pracy od razu po jej utracie. Taka sytuacja przypomina proces żałoby – człowiek jest rozżalony, odrętwiały, pojawia się gniew, żal, poczucie niesprawiedliwości i dopiero po jakimś czasie adaptujemy się do nowej sytuacji. Dobrze jest, aby w takim trudnym stanie emocjonalnym nie chodzić na spotkania rekrutacyjne, dlatego że trudno być przekonywującym i atrakcyjnym dla nowego pracodawcy. Dobrze jest dać sobie czas na ochłonięcie. Niestety nie zawsze taka przerwa jest w życiu pracownika możliwa. Niekiedy szukanie nowej pracy trzeba rozpocząć od razu – opowiada Rutkowska. I naszą rolą jest ich do tego przygotować.


Wsparcie pracowników, które oferujemy, pomaga im dostrzec te elementy, które sprawiały, że byli dobrymi pracownikami. Mimo tego, że ich poczucie wartości spada, zaczynają dostrzegać swoje mocne strony, plusy, które sprawiały, że przez ileś lat pracowali w firmie. To zaś pozwala się zmotywować do szukania pracy i lepiej prezentować na spotkaniach z potencjalnym pracodawcą – wyjaśnia ekspert Trenkwalder Polska.

 

Program outplacement - dlaczego warto skorzystać z pomocy?


Z punktu widzenia pracownika outplacement ma wiele korzyści, m.in.:
profesjonalne CV – eksperci pomagają dopasować dokumenty aplikacyjne do współczesnych wymagań rynku pracy,
przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej,
budowanie sieci kontaktów, które mogą przełożyć się na oferty pracy czy polecenia do pracy,
nauka aktywnego szukania pracy i korzystania z nowoczesnych rozwiązań.


Te praktyczne elementy są, wbrew pozorom, bardzo ważne – podkreśla ekspert Trenkwalder. Wielu osobom, zwłaszcza tym, które długo nie szukały pracy, bo pracowały w firmie wiele lat, taka pomoc jest bardzo potrzebna. Po zajęciach nasi uczestnicy programów outplacementu wiedzą, gdzie szukać pracy, jak jej szukać, które portale przynoszą lepsze efekty, co działa, a czego nie robić. Uczymy, jak odpowiadać na niektóre trudne pytania – na przykład właśnie te, o utratę pracy.

 

1. Otrzymasz pomoc w znalezieniu pracy – albo bezpośrednią (konkretne oferty pracy) albo taką, która pozwoli Ci lepiej i bardziej efektywnie szukać pracy teraz i w przyszłości,
2. Spotkasz się z ludźmi, którzy rozumieją Twoją sytuację i wiedzą, co przeżywasz. Szybciej i sprawniej uporasz się z emocjami. W mniejszym stopniu będą one negatywnie wpływać na Ciebie, twoją rodzinę i karierę zawodową. Opanujesz strach.
3. Dowiesz się, jaka jest obecna sytuacja na rynku pracy w Polsce. Zyskasz pomysły na rozwój kariery czy przebranżowienie.

 

Czy brać udział w outplacemencie proponowanym przez pracodawcę?

 

Joanna Rutkowska, która przeprowadziła wiele takich działań radzi: Bez względu na to, jak rozbudowany jest program, który oferuje Ci pracodawca – korzystaj! Możesz tylko zyskać! 

 

Z doświadczenia firm prowadzących outplacement wynika, że bardzo często pracownicy, których dotknęły zwolnienia w pracy, nie chcą korzystać z pomocy oferowanej przez pracodawcę. Powody są różne, choć najczęściej stoją za nimi negatywne emocje odczuwane wobec pracodawcy lub obawa przed tym, by do pracodawcy nie dotarły opinie, jakie ma o nim pracownik.


Warto wiedzieć, że firmy oferujące wsparcie outplacementowe nie dzielą się z firmą żadnymi informacjami uzyskiwanymi od pracowników. Przy realizacji projektu udostępniamy tylko dane statystyczne – np. ile osób wzięło udział w projekcie, ilu udało się znaleźć pracę, ale wszystko to, co dzieje się w czasie takich spotkań, pozostaje między nami a pracownikami, którym pomagamy. To tajemnica zawodowa – wyjaśnia Rutkowska.

 

Więcej artykułów "Warto wiedzieć"

Polecane oferty

  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Pracownik Działu Obsługi Klienta z Językiem Francuskim

    AYALA S.A.   Piaseczno, Julianowska 59A    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Obowiązki: Kompleksowa obsługa klienta; Fakturowanie sprzedaży; Kontrola wpływu należności; Obsługa transakcji sprzedażowych w systemie SAP; Samodzielne pozyskiwanie, rozwijanie współpracy oraz budowanie trwałych relacji z klientami.
  • Pracowniczka / Pracownik w domach opieki

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Opis stanowiska podstawowa pielęgnacja pacjentów; podawanie posiłków; kontrola stanu zdrowotnego pacjenta (pomiar ciśnienia, wagi, cukru)
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    1 dni
    Miejsce pracy: Reguły i budowy na terenie Polski. Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w...
  • Inżynier / Kierownik Robót - branża elektryczna

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

CV zwykle odgrywa najważniejszą rolę na pierwszym etapie rekrutacji. Warto przygotować je solidnie, by zyskać szansę na dobrą pracę. Jak to zrobić, kiedy nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia? Wiele osób na progu życia zawodowego ma wątpliwości związane z prawidłowym kształtem tego dokumentu, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po pierwszym CV bez doświadczenia.