Praca.pl Poradniki Warto wiedzieć
Pomoc od firmy po zwolnieniu. Na czym polega outplacement?

Pomoc od firmy po zwolnieniu. Na czym polega outplacement?

 
Pomoc od firmy po zwolnieniu. Na czym polega outplacement?

„Straciłam pracę, co teraz?” – takie pytanie w obecnym czasie może zadawać sobie wiele osób. Zwolnienia pracowników związane z trudną sytuacją ekonomiczną przybierają na sile w czasach spowolnienia gospodarczego. Coraz częściej jednak firmy starają się wesprzeć zwalnianą kadrę poprzez outplacement. Na czym polega taka pomoc i czy warto z niej skorzystać, jeśli to nas dotknie utrata stanowiska pracy?


Outplacement - co to?

 

Outplacement to różnego rodzaju działania, których podmiotem jest pracownik zagrożony utratą pracy, a które mają na celu wsparcie go w trudnej sytuacji, w jakiej się znajduje i pomoc w lepszym poradzeniu sobie z tym przykrym doświadczeniem – wyjaśnia Joanna Rutkowska, dyrektor HR w agencji usług HR Trenkwalder Polska, która wielokrotnie prowadziła programy outplacementowe dla firm.


Outplacement jest finansowany przez firmę, która zwalnia pracownika. Pracownik, który korzysta z takiej pomocy, nie ponosi żadnych kosztów.


Zwolniony pracownik - dlaczego firmy pomagają byłym współpracownikom?


Przedsiębiorstwo, które decyduje się na outplacement, nazywany również jako tzw. zwolnienia monitorowane, robi to z różnych względów: bo taka właśnie obowiązuje kultura organizacyjna w tej firmie, gdyż odnosi się z empatią w stosunku do zwalnianego pracownika, bo takie firma ma reguły postępowania w stosunku do swoich pracowników, szczególnie, że zwolnienia następują z reguły z przyczyn ekonomicznych – reorganizacji, utraty płynności finansowej, zmian biznesowych, które jej dotyczą. Wynikająca z nich utrata pracy to sytuacja bardzo trudna dla każdego pracownika, niezależnie od tego, jakie stanowisko zajmował i ile lat przepracował w firmie.


Joanna Rutkowska podkreśla: Naturalną koleją rzeczy jest to, że u pracownika dotkniętego przez zwolnienia pracownicze pojawia się żal, złość i bardzo często ta sytuacja uderza w poczucie własnej wartości, a to bardzo mocno wpływa na to, w jaki sposób człowiek radzi sobie w poszukiwaniu pracy, prezentowaniu się na spotkaniach, sposobie mówienia o swojej przyszłej karierze zawodowej. Zajęcia prowadzone w ramach outplacementu pozwalają zaopiekować się osobą w takiej sytuacji.


Dodatkowo, jeśli przez dłuższy okres ścieżka kariery zawodowej zwolnionego pracownika była związana z jednym przedsiębiorstwem, to osoba taka może nie orientować się we współczesnych wymaganiach rynku pracy. Outplacement oferuje również narzędziowe wsparcie dla pracownika: pomoc w napisaniu CV, gdzie i w jaki sposób szukać pracy, wiedzę jak odpowiedzieć na trudne pytania na rozmowie o pracę, jak budować i wykorzystywać networking. To sprawia, że taka osoba ma szansę szybciej zrealizować kolejne plany zawodowe.

 

Outplacement po polsku


W naszym kraju programy outplacementowe są stosunkowo nowe - intensywnie i powszechnie zaczęły się dopiero rozwijać w latach 2000. Najczęściej prowadzone są albo wewnętrznie przez działy HR, albo – częściej – przez wyspecjalizowane firmy świadczące usługi HR.


Teraz faktycznie, ze względu na trudną sytuację na rynku pracy oraz zwolnienia w korporacjach i przedsiębiorstwach, realizujemy takich programów więcej niż w ostatnich latach. Widać też, że rynek dojrzał pod względem kultury pracy i firmy, w których ma miejsce zwolnienie pracownika z przyczyn ekonomicznych, chcą temu pracownikowi lub całej grupie, pomóc poradzić sobie z nową sytuacją - podkreśla Rutkowska.


Pomoc w znalezieniu pracy – na czym może polegać?


Przede wszystkim warto pamiętać, że outplacement nie polega na tym lub tylko na tym, że my, jako agencja realizująca taką usługę, znajdujemy nową pracę zwalnianemu pracownikowi – precyzuje ekspert z Trenkwalder Polska.
Oczywiście, ponieważ jesteśmy również agencją pracy, staramy się zaproponować uczestnikom programu outplacementowego konkretne oferty pracy, ale tak naprawdę docelowo w outplacemencie chodzi o to, by zwolniony pracownik dostał narzędzia, dzięki którym sam będzie sobie mógł radzić, poszukując dla siebie nowego miejsca, w którym będzie mógł zarabiać i realizować się zawodowo, kiedy już outplacement się skończy – wyjaśnia Rutkowska. Zazwyczaj takie programy trwają nie dłużej niż 1-3 miesiące, a bywa, że jest to niewystarczający czas na znalezienie nowego zatrudniania.

 

Rodzaje outplacementu


Wyróżnia się trzy główne rodzaje wsparcia dla osób zwalnianych:
outplacement indywidualny (realizowany dla osób na stanowiskach specjalistycznych, managerskich), dla stanowisk zarządczych występuję w formie executive,
outplacement grupowy (realizowany dla grup pracowników zwalnianych np. w wyniku redukcji etatów lub likwidacji działów firmy),
outplacement mieszany (realizowany dla grup oraz pojedynczych stanowisk i obejmujący zarówno pracę grupową jak i indywidualną).


Outplacement indywidualny to wysokie koszty, trwa zazwyczaj dłużej, wykorzystywane są w nim różne dodatkowe narzędzia psychometryczne. Program przygotowywany jest indywidualnie pod konkretne potrzeby pracownika, z uwzględnieniem jego oczekiwań” – wyjaśnia Joanna Rutkowska. Równie często pracujemy z całymi zespołami – np. kiedy firma zdecydowała się na zwolnienia grupowe pracowników i trzeba pomóc kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu osobom.

 

 

Outplacement w praktyce - jak to działa?

 

Program outplacementu może zostać zaprojektowany na okres kilku tygodni lub nawet kilku miesięcy. W czasie jego trwania odbywają się spotkania indywidualne oraz grupowe z uczestnikami. W ramach szkoleń, warsztatów oraz sesji wspierających, uczestnicy nabywają zarówno nowych kompetencji jak i dystansu to trudnego wydarzenia, jakim jest utrata pracy.


Często doradzam swoim podopiecznym, by nie szukać pracy od razu po jej utracie. Taka sytuacja przypomina proces żałoby – człowiek jest rozżalony, odrętwiały, pojawia się gniew, żal, poczucie niesprawiedliwości i dopiero po jakimś czasie adaptujemy się do nowej sytuacji. Dobrze jest, aby w takim trudnym stanie emocjonalnym nie chodzić na spotkania rekrutacyjne, dlatego że trudno być przekonywującym i atrakcyjnym dla nowego pracodawcy. Dobrze jest dać sobie czas na ochłonięcie. Niestety nie zawsze taka przerwa jest w życiu pracownika możliwa. Niekiedy szukanie nowej pracy trzeba rozpocząć od razu – opowiada Rutkowska. I naszą rolą jest ich do tego przygotować.


Wsparcie pracowników, które oferujemy, pomaga im dostrzec te elementy, które sprawiały, że byli dobrymi pracownikami. Mimo tego, że ich poczucie wartości spada, zaczynają dostrzegać swoje mocne strony, plusy, które sprawiały, że przez ileś lat pracowali w firmie. To zaś pozwala się zmotywować do szukania pracy i lepiej prezentować na spotkaniach z potencjalnym pracodawcą – wyjaśnia ekspert Trenkwalder Polska.

 

Program outplacement - dlaczego warto skorzystać z pomocy?


Z punktu widzenia pracownika outplacement ma wiele korzyści, m.in.:
profesjonalne CV – eksperci pomagają dopasować dokumenty aplikacyjne do współczesnych wymagań rynku pracy,
przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej,
budowanie sieci kontaktów, które mogą przełożyć się na oferty pracy czy polecenia do pracy,
nauka aktywnego szukania pracy i korzystania z nowoczesnych rozwiązań.


Te praktyczne elementy są, wbrew pozorom, bardzo ważne – podkreśla ekspert Trenkwalder. Wielu osobom, zwłaszcza tym, które długo nie szukały pracy, bo pracowały w firmie wiele lat, taka pomoc jest bardzo potrzebna. Po zajęciach nasi uczestnicy programów outplacementu wiedzą, gdzie szukać pracy, jak jej szukać, które portale przynoszą lepsze efekty, co działa, a czego nie robić. Uczymy, jak odpowiadać na niektóre trudne pytania – na przykład właśnie te, o utratę pracy.

 

1. Otrzymasz pomoc w znalezieniu pracy – albo bezpośrednią (konkretne oferty pracy) albo taką, która pozwoli Ci lepiej i bardziej efektywnie szukać pracy teraz i w przyszłości,
2. Spotkasz się z ludźmi, którzy rozumieją Twoją sytuację i wiedzą, co przeżywasz. Szybciej i sprawniej uporasz się z emocjami. W mniejszym stopniu będą one negatywnie wpływać na Ciebie, twoją rodzinę i karierę zawodową. Opanujesz strach.
3. Dowiesz się, jaka jest obecna sytuacja na rynku pracy w Polsce. Zyskasz pomysły na rozwój kariery czy przebranżowienie.

 

Czy brać udział w outplacemencie proponowanym przez pracodawcę?

 

Joanna Rutkowska, która przeprowadziła wiele takich działań radzi: Bez względu na to, jak rozbudowany jest program, który oferuje Ci pracodawca – korzystaj! Możesz tylko zyskać! 

 

Z doświadczenia firm prowadzących outplacement wynika, że bardzo często pracownicy, których dotknęły zwolnienia w pracy, nie chcą korzystać z pomocy oferowanej przez pracodawcę. Powody są różne, choć najczęściej stoją za nimi negatywne emocje odczuwane wobec pracodawcy lub obawa przed tym, by do pracodawcy nie dotarły opinie, jakie ma o nim pracownik.


Warto wiedzieć, że firmy oferujące wsparcie outplacementowe nie dzielą się z firmą żadnymi informacjami uzyskiwanymi od pracowników. Przy realizacji projektu udostępniamy tylko dane statystyczne – np. ile osób wzięło udział w projekcie, ilu udało się znaleźć pracę, ale wszystko to, co dzieje się w czasie takich spotkań, pozostaje między nami a pracownikami, którym pomagamy. To tajemnica zawodowa – wyjaśnia Rutkowska.

 

Więcej artykułów "Warto wiedzieć"

Polecane oferty

  • Pracownik kwiaciarni

    Kwiaciarnia Cuda Wianki   Warszawa, Białołęka    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat   6 300 - 7 700 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obsługa klientów; Tworzenie bukietów na różne okazje; Komponowanie wiązanek i dekoracji funeralnych; Znajomość roślin ciętych i doniczkowych;
  • Pomocnik budowlany

    AMB GEBÄUDESERVICE GmbH   Niemcy, Berlin   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Doświadczenie na podobnym stanowisku; Prawo jazdy kat. B, mile widziane BE; Umiejętność pracy w zespole; Motywacja; Mile widziane doświadczenie w pracy za granica;
  • Glazurnik

    A-Staffing Construction   Szwecja   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Wymagania poszukiwani płytkarze doświadczeni w układaniu podłóg z dużych płyt klejonych na beton; prawo jazdy kat.B; znajomość języka angielskiego lub szwedzkiego;
  • Kierownik budowy

    CERTA TRZEMESZNO SP. Z O.O.   Trzemeszno    praca mobilna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Zarządzanie realizacją umów budowlanych zgodnie z harmonogramem i budżetem, Prowadzenie, nadzorowanie i koordynacja robót budowlanych zgodnie z obowiązującymi przepisami, sztuką budowlaną i zasadami BHP, Analizowanie dokumentacji i wymagań technicznych związanych z...
  • Inżynier / Technik budowlany

    CERTA TRZEMESZNO SP. Z O.O.   Trzemeszno    praca mobilna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Nadzór oraz koordynacja inwestycji zgodnie z pozwoleniem na budowę, projektem, specyfikacja, przepisami prawa budowlanego, normami i najlepszą wiedzą techniczną, Bezpośrednia współpraca z kierownikiem budowy, Opiniowanie proponowanych rozwiązań w zakresie zgodności z...
  • Kosztorysant / Specjalista Działu Ofertowania

    CERTA TRZEMESZNO SP. Z O.O.   Trzemeszno    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie szczegółowych ofert i kosztorysów, które staną się podstawą naszych przyszłych inwestycji, Prowadzenie bazy zamówień i jej ciągła aktualizacja, monitorowanie zmian w zamówieniach, przygotowywanie ofert przetargowych,, analiza dokumentacji przetargowej, SWZ...

Najnowsze artykuły

Osoba z zespołem Aspergera – jakie ma szanse na rynku pracy w Polsce?

Osoba z zespołem Aspergera – jakie ma szanse na rynku pracy w Polsce?

Albert Einstein, Tim Burton, Michael Phelps... lista znanych i odnoszących niesamowite sukcesy osób z zespołem Aspergera jest bardzo długa. Zespół ten często nazywany jest autyzmem wysokofunkcjonującym, choć takie określenie nie oddaje pełni różnorodności jego objawów. Kiedy ujawnia się zespół Aspergera i w jakich zawodach najlepiej sprawdzają się osoby, które go posiadają?

Opiekun osób starszych – wymagania, obowiązki i zarobki

Opiekun osób starszych – wymagania, obowiązki i zarobki

Organizacja Narodów Zjednoczonych prognozuje, że jednym ze skutków czekającej nas zmiany demograficznej będzie rosnąca potrzeba świadczenia wysokiej jakości opieki nad seniorami. Tymczasem już teraz opiekun osób starszych jest w Polsce zawodem deficytowym, a chętni mogą przebierać w ofertach pracy. Wyjaśniamy, jak zostać opiekunem seniorów oraz jakie są zarobki w tym zawodzie.

Mikołajki w pracy. 5 pomysłów co kupić współpracownikom

Mikołajki w pracy. 5 pomysłów co kupić współpracownikom

Mikołajki tuż tuż. Zwyczaj wręczania drobnych upominków jest w Polsce równie popularny w gronie najbliższych, co w środowisku pracy. W wielu firmach odbywają się zabawy związane z losowaniem prezentów. Co kupić koleżance z działu, a z czego zadowolony będzie szef? I najtrudniejsze, na co się zdecydować, gdy musimy kupić uniwersalny prezent? Oto sprawdzone pomysły na upominki w pracy.

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Czy to, co wydaje się okazją, rzeczywiście nią jest? Zanim rzucisz się w wir zakupów, dowiedz się, czym rzeczywiście jest rabat, jak się go oblicza oraz jakie są popularne sposoby manipulacji cenowych z wykorzystaniem hasła o obniżce cen. Mądrze korzystaj z promocji, sprawdzaj, czy zakup faktycznie Ci się opłaca i nie daj się złapać na fałszywy rabat!

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.