Praca.pl Poradniki Utrata pracy
Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy

Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy

 
Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy

Zwolnienie z pracy łączy się często z wypowiedzeniem bez świadczenia pracy, dzięki czemu odchodzący z firmy pracownik może od razu szukać nowego zatrudnienia, nie tracąc jednocześnie pensji u dotychczasowego pracodawcy. Zgodnie z Kodeksem pracy w przypadku rozwiązania umowy o pracę (zarówno w przypadku jednostronnego wypowiedzenia umowy przez pracodawcę lub pracownika, jak i rozwiązania umowy za porozumieniem stron) pracodawca może bowiem zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia. W tym czasie pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

 

Odsunięcie pracownika od pracy

 

Pracodawca korzystający z możliwości zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia nie musi w żaden sposób uzasadniać swojej decyzji: może być ona podyktowana interesem firmy (gdy np. pracodawca utracił zaufanie do pracownika) bądź też dobrem pracownika. Ważne jest to, aby w treści dokumentu wypowiedzenia umowy znalazł się zapis o zwolnieniu z obowiązku świadczenia pracy z podaniem daty, od kiedy zwolnienie to obowiązuje.

Co do zasady, decyzja o odsunięciu pracownika od pracy w związku ze zwolnieniem go z obowiązku wykonywania zadań służbowych w trakcie okresu wypowiedzenia jest podejmowana przez pracodawcę i z jego inicjatywy. Nie ma natomiast przeciwwskazań, aby pracownik poprosił go o to lub zasugerował mu taką możliwość.

 

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy: wzór


Jak powinno wyglądać zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy? Pracodawca zobowiązany jest przedstawić je podwładnemu w formie pisemnej, w sposób jasny i niewzbudzający wątpliwości co do tego, od kiedy osoba, której umowa ulega rozwiązaniu, nie musi już przychodzić do firmy.

Dokument powinien więc zawierać dokładną datę zwolnienia z obowiązku pracy, przy czym data ta nie musi być tożsama z dniem wręczenia wypowiedzenia. Zdarza się, że pracodawca chce, aby osoba odchodząca z pracy dokończyła jeszcze jakieś zadanie lub była obecna w firmie na czas przekazania wiedzy czy narzędzi nowemu pracownikowi – wówczas zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy może zacząć obowiązywać dopiero po kilku dniach od przyjęcia/wręczenia wypowiedzenia.

Wzór zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy przedstawiamy poniżej.

                                                                                                                                              [Miejscowość, data]
[Dane pracodawcy]                                                                                                           [Dane pracownika]


Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy

W związku z wypowiedzeniem umowy o pracę w dniu …, na podstawie artykułu 362  Kodeksu pracy zwalniam Panią/Pana z obowiązku świadczenia pracy w okresie od … do …

                                                                                                             [Podpis i pieczątka pracodawcy]
Więcej artykułów "Utrata pracy"

Polecane oferty

  • Silva Sp. z o.o.
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Główne obowiązki Przewóz surowca drzewnego; Krótkie trasy krajowe do 200 km w jedną stronę z codziennym powrotem do domu (system 2-zmianowy)
  • Kierowca C+E

    Silva Sp. z o.o.   Bielice (pow. nowomiejski, gm. Biskupiec)    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Możliwość podjęcia pracy w jednym z systemów: Krótkie trasy do 200 km w jedną stronę (codzienny powrót do domu, system 2-zmianowy, uprawnienia na HDS) Realizacja zleceń transportowych na terenie całej Polski (weekendy w domu)
  • Ekspert ds. walidacji modeli

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    starszy specjalista (senior) / ekspert  umowa o pracę
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków przeprowadzanie walidacji okresowych i prewalidacji model zarządzania ryzykiem (modele decyzyjne, IFRS9, modele nadzorcze, inne obowiązujące w banku modele ilościowe) rozwój metodyki walidacji modeli i polityki zarządzania ryzykiem modeli; koordynacja prac...
  • Pomocnik budowlany

    AMB GEBÄUDESERVICE GmbH   Niemcy, Berlin   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Doświadczenie na podobnym stanowisku; Prawo jazdy kat. B, mile widziane BE; Umiejętność pracy w zespole; Motywacja; Mile widziane doświadczenie w pracy za granica;
  • Starszy Specjalista / Starsza Specjalistka ds. Analityki

    POLPHARMA S.A.   Starogard Gdański    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków Opracowywanie i walidacja chromatograficznych metod analitycznych (LC) połączonych z tandemową spektrometrią mas (MS/MS) - analizy ilościowe; Wykonywanie i nadzorowanie badań analitycznych LC-MS/MS; Prowadzenie bieżących zapisów z badań zgodnie z zasadami...
  • Starsza Specjalistka / Starszy Specjalista ds. Zapewnienia Jakości

    POLPHARMA S.A.   Sieradz    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Twoje obowiązki: Nadzorowanie i przestrzeganie zasad GMP oraz weryfikacja dokumentacji w obszarach produkcyjnych pod względem zgodności z obowiązującymi przepisami wewnętrznymi Spółki oraz aktualnymi regulacjami. Wdrażanie nowych wytycznych GMP oraz dobrych praktyk w obszarach...

Najnowsze artykuły

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Kiedy inni bawią się na bankietach, podróżują, cieszą się czasem wolnym z bliskimi i świętują nadchodzący Nowy Rok – oni spędzają noc sylwestrową w pracy. Mowa o tysiącach osób, dla których noc z 31 grudnia na 1 stycznia oznacza okres wzmożonych obowiązków, a nierzadko też wyjątkowo wysokiego tempa pracy i dużego stresu. Wyjaśniamy, kto pracuje w sylwestra i co na to prawo pracy.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.