Praca.pl Poradniki Utrata pracy
Zmiany w przepisach dotyczących powrotu do pracy po bezprawnym zwolnieniu

Zmiany w przepisach dotyczących powrotu do pracy po bezprawnym zwolnieniu

 
Zmiany w przepisach dotyczących powrotu do pracy po bezprawnym zwolnieniu

Od niedawna obowiązują nowe przepisy dotyczące przywrócenia do pracy po nieuprawnionym rozwiązaniu umowy z podwładnym. Sprawdź, jakie obecnie przysługuje odszkodowanie za bezprawne zwolnienie z pracy.

 

Co zmieniło się w przepisach?

 

7 listopada 2019 r. zaczęła obowiązywać ustawa z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Wprowadzone zmiany dotyczą m.in. takich kwestii jak zwolnienie z pracy w przypadku, gdy pracodawca nie miał prawa zastosowania takiego środka. Nowe rozwiązanie prawne wzmacnia pozycję byłego podwładnego w sporze z byłym szefem.

 

Przypomnijmy, że zwolnienie z pracy przez pracodawcę w przypadku umowy etatowej podlega ścisłym regulacjom. Na przykład gdy pracodawca rozwiązuje umowę z podwładnym uzasadniając to likwidacją stanowiska, nie może następnie zatrudnić innej osoby wykonującej zbliżone obowiązki (nawet jeśli jej stanowisko zostało nazwane inaczej).

 

Ponadto, w przypadku wielu osób na tym samym stanowisku decyzja o rozwiązaniu umowy z konkretnym pracownikiem powinna wynikać z obiektywnych pobudek (jak staż pracy, wyniki), a nie osobistych preferencji szefa.

 

Dyscyplinarne zwolnienie z pracy może z kolei zastosować jedynie z uwagi na ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych. Na dodatek szef może sięgnąć po zwolnienie dyscyplinarne tylko w okresie nieprzekraczającym miesiąca od zawinienia pracownika.

 

Prawo ochrania również kobiety w ciąży, z którymi możliwość rozwiązania umowy jest skrajnie ograniczona.

 

W przypadku bezprawnego zwolnienia z pracy zatrudnieni mogą dochodzić swoich praw w sądzie pracy. Dzięki nowelizacji decyzję o przywróceniu niewłaściwie zwolnionego do pełnienia obowiązków może wydać już sąd I instancji. W efekcie pracodawca będzie musiał z powrotem dopuścić do pracy podwładnego już na tym etapie postępowania. Firma może odwołać się od wyroku, jednak w okresie oczekiwania na uprawomocnienie orzeczenia przez sąd kolejnej instancji ma obowiązek zatrudniać podwładnego.

 

Przywrócenie do pracy po bezprawnym zwolnieniu

 

Wprowadzenie tej zmiany do Kodeksu postępowania cywilnego ma umożliwić szybszy powrót do pracy niesłusznie zwolnionym osobom. Przywrócenie do pracy odbywa się na podstawie wniosku zatrudnionego do sądu I instancji, dołączonego do pozwu.

 

Rozwiązanie to budzi jednak wiele obaw. Możliwe jest, że sąd II instancji rozstrzygnie, że pracownik został zwolniony zgodnie z prawem. Ponadto powstają wątpliwości, co w sytuacji, gdy w czasie oczekiwania na uprawomocnienie się wyroku podwładny dopuści się czynu zagrażającego zwolnieniem dyscyplinarnym. Firma ma prawo zwolnić wówczas pracownika, jednak jeśli pracownik się od takiej decyzji odwoła, sytuacja jeszcze bardziej się skomplikuje. Wciąż nie wiadomo również, jak powinien postąpić pracodawca, jeśli przywrócony do pracy podwładny po prostu nie stawi się w miejscu pracy.

 

Więcej artykułów "Utrata pracy"

Polecane oferty

  • Senior Accountant - Treasury Back Office

    Arla Global Shared Services Sp. z o.o.   Gdańsk, Wrzeszcz (Neptune Office)    praca hybrydowa
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    As a member of our global Treasury Back Office team, your role will involve managing a diverse range of financial instruments, conducting advanced analysis of financial figures, and leading the implementation of treasury IT solutions. You will work closely with the Treasury department and various...
  • Doradca Klienta

    GRUPA PZU   Zamość    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Realizacja planów sprzedażowych; Obsługa klienta zgodnie ze standardami Grupy PZU; Budowanie portfela klientów; Utrzymywanie długofalowych relacji z klientem; Przyjmowanie gotówkowych i bezgotówkowych wpłat
  • AB INDUSTRY S.A.
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    12 godz.
    Projektowanie oczyszczalni ścieków przemysłowych i komunalnych, Modernizowanie i doskonalenie istniejących procesów technologicznych, Przygotowywanie części opisowej i rysunkowej dokumentacji projektowej, Udział w delegacjach związanych z inspekcją, testami i uruchomieniem instalacji procesowych.
  • AB INDUSTRY S.A.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    12 godz.
    Prowadzenie projektu zgodnie z ustalonym budżetem i harmonogramem, Zarządzanie zespołem projektowym, Utrzymywanie stałego kontaktu z Inwestorem, Zlecanie robót podwykonawcom, Prowadzenie kontroli robót podwykonawców i ich rozliczanie, Raportowanie postępów prac na prowadzonym kontrakcie.
  • AB INDUSTRY S.A.
    specjalista senior / mid  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    12 godz.
    Wsparcie zespołu projektowego w zadaniach organizacyjnych, Organizacja narad i spotkań, Prowadzenie narad oraz spotkań, Przygotowywanie notatek, harmonogramów, raportów, sprawozdań, Nadzór i administracja biura budowy.
  • AB INDUSTRY S.A.
    specjalista junior / mid  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    12 godz.
    Wsparcie kierownika projektu w realizowanych zadaniach, Koordynowanie prac związanych z wykonywanym projektem, Zlecanie i prowadzenie kontroli robót podwykonawców i ich rozliczanie, Raportowanie postępów prac, Przestrzeganie zasad BHP na placu budowy.

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?