Praca.pl Poradniki Utrata pracy
Rejestracja jako bezrobotny – jak to wygląda w Polsce w przypadku cudzoziemców?

Rejestracja jako bezrobotny – jak to wygląda w Polsce w przypadku cudzoziemców?

 
Rejestracja jako bezrobotny – jak to wygląda w Polsce w przypadku cudzoziemców?

Wiele mówi się o ułatwianiu procedur zatrudnienia obcokrajowców w Polsce. Co jednak, jeśli cudzoziemiec utraci pracę? Czy pozwolenie na pracę w Polsce przepada? Czy taka osoba może zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotna? Czy zezwolenie na pracę cudzoziemca i jego pobyt w naszym kraju zostanie cofnięte?

 

Utrata pracy przez obcokrajowca a dalszy pobyt

 

W dokumencie znajdującym się na stronie Urzędu do spraw Cudzoziemców pt. Pouczenie dla cudzoziemca o zasadach i trybie postępowania oraz o przysługujących mu prawach i ciążących na nim obowiązkach dowiadujemy się, iż „Cudzoziemiec przebywający w Polsce na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę jest obowiązany powiadomić pisemnie wojewodę, który udzielił tego zezwolenia, w ciągu 15 dni roboczych, o utracie pracy u któregokolwiek z wymienionych w zezwoleniu podmiotów powierzających wykonywanie pracy (pracodawców). Jeżeli zezwolenia na pobyt czasowy i pracę udzielił Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców w drugiej instancji, ww. zawiadomienie kieruje się do wojewody, który orzekał w sprawie udzielenia tego zezwolenia w pierwszej instancji”.

 

Owo zezwolenie nie zostanie cofnięte przez 30 dni, jeżeli:
- cudzoziemiec dowiedzie, iż dopełnił obowiązku powiadomienia (o którym mowa w cytacie),
- gdy powiadomienie nie dotrze do wojewody z powodów niezależnych od cudzoziemca.

 

Rejestracja jako bezrobotny daje cudzoziemcowi kilka ważnych przywilejów. Przede wszystkim dostęp do zasiłków, a także usług (np. pośrednictwa pracy czy udziału w szkoleniach) mogących pomóc w znalezieniu kolejnego pracodawcy gotowego na zatrudnienie cudzoziemca.

 

Rejestracja cudzoziemca w Urzędzie Pracy – na jakich zasadach?

 

Cudzoziemcy w Polsce po utracie pracy mogą uzyskać status bezrobotnego. Rejestracja w PUP będzie możliwa dla:
- obywateli Unii Europejskiej, EOG, Konfederacji Szwajcarskiej,
oraz cudzoziemców, którzy:
- mają status uchodźcy,
- mają zezwolenie na pobyt stały,
- mają zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE,
- mają zezwolenie na pobyt czasowy, związany z okolicznościami opisanymi w Ustawie o cudzoziemcach: w celu wykonywania pracy w zawodzie, w którym wymaga się wysokich kwalifikacji, w celu przeprowadzenia badań naukowych, w związku z posiadanym zezwoleniem na pobyt rezydenta długoterminowego UE w innym państwie UE, ze względu na to, że zamierzają w Polsce wykonywać pracę lub prowadzić działalność gospodarczą, podjąć bądź kontynuować studia, szkolenia zawodowe, albo wykażą inne okoliczności uzasadniające pobyt w Polsce,
- posiadają w Polsce zgodę na pobyt ze względów humanitarnych lub na pobyt tolerowany,
- korzystają w Polsce z ochrony czasowej lub uzupełniającej,
- mają zgodę na pobyt czasowy (którym mowa w art. 114 ust. 1 albo art. 126 ust. 1 Ustawy o cudzoziemcach), przy spełnieniu warunku, iż bezpośrednio przed rejestracją jako bezrobotni byli w Polsce zatrudnieni nieprzerwanie przez co najmniej 6 miesięcy,
- mają wizę wydaną w celu wykonywania pracy w Polsce (tu znów warunek zatrudnienia minimum 6 miesięcy),
- są członkami rodziny obywateli UE, państw EOG lub Konfederacji Szwajcarskiej, towarzyszącymi im na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- są członkami rodzin obywateli polskich, gdy: mają zezwolenie na pobyt czasowy w Polsce albo przebywają w Polsce na podstawie umieszczonego stempla w paszporcie, który potwierdza złożenie wniosku o udzielenie pozwolenia (na pobyt stały, czasowy, pobyt rezydenta) w terminie i bez braków formalnych, jeżeli przed złożeniem tego wniosku mieli zezwolenie na pobyt czasowy.

 

Jeżeli cudzoziemiec nie posiada żadnego z tych tytułów, może również sprawdzić, czy nie przysługuje mu prawo do zarejestrowania się w urzędzie jako osoba poszukująca pracy.

 

W Polsce jest coraz więcej pracy dla obcokrajowców. Osoby poszukujące personelu często nie mogą znaleźć kandydatów wśród Polaków, kierują się wtedy w stronę cudzoziemców. Zatrudnienie Ukraińców, Nepalczyków czy innych obywateli spoza Polski pozwala wypełnić braki w kadrach.

 

Źródło: zielonalinia.gov.pl

 

Więcej artykułów "Utrata pracy"

Polecane oferty

  • Senior Accountant - Treasury Back Office

    Arla Global Shared Services Sp. z o.o.   Gdańsk, Wrzeszcz (Neptune Office)    praca hybrydowa
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    As a member of our global Treasury Back Office team, your role will involve managing a diverse range of financial instruments, conducting advanced analysis of financial figures, and leading the implementation of treasury IT solutions. You will work closely with the Treasury department and various...
  • Doradca Klienta

    GRUPA PZU   Zamość    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Realizacja planów sprzedażowych; Obsługa klienta zgodnie ze standardami Grupy PZU; Budowanie portfela klientów; Utrzymywanie długofalowych relacji z klientem; Przyjmowanie gotówkowych i bezgotówkowych wpłat
  • AB INDUSTRY S.A.
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    12 godz.
    Projektowanie oczyszczalni ścieków przemysłowych i komunalnych, Modernizowanie i doskonalenie istniejących procesów technologicznych, Przygotowywanie części opisowej i rysunkowej dokumentacji projektowej, Udział w delegacjach związanych z inspekcją, testami i uruchomieniem instalacji procesowych.
  • AB INDUSTRY S.A.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    12 godz.
    Prowadzenie projektu zgodnie z ustalonym budżetem i harmonogramem, Zarządzanie zespołem projektowym, Utrzymywanie stałego kontaktu z Inwestorem, Zlecanie robót podwykonawcom, Prowadzenie kontroli robót podwykonawców i ich rozliczanie, Raportowanie postępów prac na prowadzonym kontrakcie.
  • AB INDUSTRY S.A.
    specjalista senior / mid  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    12 godz.
    Wsparcie zespołu projektowego w zadaniach organizacyjnych, Organizacja narad i spotkań, Prowadzenie narad oraz spotkań, Przygotowywanie notatek, harmonogramów, raportów, sprawozdań, Nadzór i administracja biura budowy.
  • AB INDUSTRY S.A.
    specjalista junior / mid  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    12 godz.
    Wsparcie kierownika projektu w realizowanych zadaniach, Koordynowanie prac związanych z wykonywanym projektem, Zlecanie i prowadzenie kontroli robót podwykonawców i ich rozliczanie, Raportowanie postępów prac, Przestrzeganie zasad BHP na placu budowy.

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?