Praca.pl Poradniki Utrata pracy
Program dobrowolnych odejść – co to jest? Jaki podatek?

Program dobrowolnych odejść – co to jest? Jaki podatek?

 
Program dobrowolnych odejść – co to jest? Jaki podatek?

Redukcja etatów, zwłaszcza w dużej skali, zazwyczaj wynika z problemów finansowych przedsiębiorstwa czy potrzeby restrukturyzacji. Dobrowolne odejścia są alternatywą dla zwolnień grupowych, korzystną zarówno z punktu widzenia pracodawców, jak i pracowników. Na czym polega program dobrowolnych odejść?

 

Program dobrowolnych odejść – na czym polega?

 

Program dobrowolnych odejść z pracy nie został dotychczas uregulowany ani w Kodeksie pracy, ani w żadnej innej ustawie. Trzeba także podkreślić, że w Polsce wciąż nie jest tak popularną praktyką, jak w innych europejskich krajach. Na czym polega?

 

Pracodawca opracowuje regulamin i zasady takiego programu, dostosowując je do potrzeb i możliwości finansowych firmy. Odejście z pracy z własnej woli ma być dla zatrudnionych korzystniejsze niż zwolnienie grupowe ze względu na:

  • możliwość uzyskania wyższejniż przewidziana w Ustawie o zwolnieniach grupowych odprawy z pracy,
  • rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron z przyczyn leżących po stronie pracodawcy – dzięki takiej formie zwalniający się pracownik nie będzie musiał odczekać 90 dni, zanim zacznie mu przysługiwać prawo do zasiłku dla bezrobotnych (co ma miejsce w przypadku rozwiązania umowy za porozumieniem stron, ale bez winy zakładu pracy),
  • dodatkowe zachęty finansowe.

 

Istotną z punktu widzenia pracodawcy różnicą w kwestii program dobrowolnych odejść a zwolnienia grupowe, jest fakt, że z pierwszej opcji mogą skorzystać też z własnej inicjatywy pracownicy chronieni ustawowo przed zwolnieniem grupowym, a więc np. ci tuż przed emeryturą, którym przysługuje świadczenie przedemerytalne.

 

Program dobrowolnych odejść a odprawa i podatek

 

Ponieważ program dobrowolnych odejść nie jest jednoznaczny ze zwolnieniem grupowym, pracodawcę, który go wprowadza, nie obowiązuje Ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Aby zachęcić do dobrowolnego zwalniania się, proponowana oprawa w pracy jest wyższa niż w przypadku zwolnień grupowych.

 

Przypomnijmy, że zgodnie z art. 8. przy zwolnieniu grupowym pracownik zatrudniony krócej niż 2 lata otrzymuje równowartość jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeśli pracował od 2 do 8 lat – dwumiesięcznego, a jeśli dłużej, to przysługuje mu trzymiesięczna pensja. Maksymalna wysokość odprawy nie może także przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę w Polsce.

 

W dobrowolnym odejściu to pracodawca ustala kwoty. Jeśli zaś chodzi o kwestię program dobrowolnych odejść a podatek dochodowy, pracownik, rozważając tę opcję rozwiązania umowy, powinien pamiętać, że od otrzymanej odprawy będzie musiał odprowadzić podatek PIT.

 

Więcej artykułów "Utrata pracy"

Polecane oferty

  • Senior Accountant - Treasury Back Office

    Arla Global Shared Services Sp. z o.o.   Gdańsk, Wrzeszcz (Neptune Office)    praca hybrydowa
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    As a member of our global Treasury Back Office team, your role will involve managing a diverse range of financial instruments, conducting advanced analysis of financial figures, and leading the implementation of treasury IT solutions. You will work closely with the Treasury department and various...
  • Doradca Klienta

    GRUPA PZU   Zamość    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Realizacja planów sprzedażowych; Obsługa klienta zgodnie ze standardami Grupy PZU; Budowanie portfela klientów; Utrzymywanie długofalowych relacji z klientem; Przyjmowanie gotówkowych i bezgotówkowych wpłat
  • AB INDUSTRY S.A.
    starszy specjalista (senior) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    11 godz.
    Planowanie oraz koordynacja robót elektrycznych zgodnie z dokumentacją oraz przepisami prawa budowlanego i BHP, Weryfikacja dokumentacji oraz zastosowanych rozwiązań, Prowadzenie dokumentacji w zakresie robót elektrycznych oraz sporządzanie dokumentacji powykonawczej, Prowadzenie kontroli...
  • AB INDUSTRY S.A.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    12 godz.
    Projektowanie nowych oraz modyfikacje funkcjonujących procesów technologicznych, Wykonywanie obliczeń i schematów procesowych, Dobór i specyfikowanie urządzeń, armatury i wyposażenia technologicznego, Przeprowadzanie wdrożeń i rozruchów instalacji, Udział w relokacji instalacji technologicznych.
  • AB INDUSTRY S.A.
    specjalista mid / junior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    12 godz.
    Wykonywanie obliczeń procesowych (bilans cieplny/masowy, obliczenia hydrauliczne, symulacje procesowe), Tworzenie i aktualizowanie schematów przepływowych PFD, schematów technologicznych P&ID oraz procesowych arkuszy danych (Process data sheet), Współpraca z klientem / dostawcą w sprawach...
  • AB INDUSTRY S.A.
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    12 godz.
    Wykonywanie dokumentacji projektowej dla inwestycji przemysłowych w zakresie instalacji sanitarnych, Realizacja zadań branżowych na wszystkich etapach procesu projektowego, Pełnienie nadzoru autorskiego podczas realizacji inwestycji, Dobór optymalnych rozwiązań technicznych w oparciu o...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?