Praca.pl Poradniki Utrata pracy
Ekwiwalent za niewykorzystany urlop należy się nawet, gdy sam odejdziesz z pracy

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop należy się nawet, gdy sam odejdziesz z pracy

 
Ekwiwalent za niewykorzystany urlop należy się nawet, gdy sam odejdziesz z pracy

Każdy pracownik ma prawo do urlopu… od tego warto zacząć temat. Czy jednak gdy ktoś na własne życzenie odchodzi z pracy, otrzyma ekwiwalent za niewykorzystany urlop? Sprawdźmy, jak prawo reguluje tę kwestię.

 

Wypłata ekwiwalentu za niewykorzystany urlop


Każda osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę ma prawo do urlopu w wymiarze 20 lub 26 dni rocznie – w zależności od lat nauki i stażu pracy. W praktyce nie zawsze mamy możliwość, by z tego prawa skorzystać. W takiej sytuacji mogą być np. osoby, które składają wypowiedzenie np. na początku roku. Czy ktoś, kto zwalnia się z pracy i nie ma już możliwości skorzystania z całości urlopu w czasie wypowiedzenia, traci do niego prawo? Odpowiedź na to pytanie jest przecząca. Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikowi, niezależnie od tego, czy stosunek pracy został rozwiązany z jego inicjatywy. Uzasadnia ją art. 171. Kodeksu pracy:

§ 1. W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny.
§ 2. (uchylony)
§ 3. Pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego, o którym mowa w § 1, w przypadku gdy strony postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.

W razie ustania stosunku pracy, przez co rzeczywiste wykorzystanie corocznego płatnego urlopu nie jest już możliwe, pracownik ma prawo do ekwiwalentu pieniężnego. Chodzi bowiem o to, żeby brak sposobności wykorzystania urlopu wypoczynkowego nie doprowadził do sytuacji, w której pracownik nie może skorzystać z tego prawa, choćby w formie pieniężnej. Pracodawca nie może więc anulować dni wolnych, czy nie wypłacić ekwiwalentu za niewykorzystany urlop osobie, która się zwolniła. Jedyną okolicznością pozwalającą przedsiębiorcy nie uwzględniać zapłaty za wolne dni, jest podpisanie kolejnej umowy o pracę bezpośrednio po tej, która uległa rozwiązaniu.

 

Jak wyliczyć ekwiwalent za urlop


Do wyliczenia, jaki ekwiwalent za urlop przysługuje pracownikowi, bierze się pod uwagę podstawę wynagrodzenia – i zmienne składniki pensji – premie, prowizje, nadgodziny czy dodatki za pracę w porze nocnej. Ważny jest też współczynnik urlopowy (ustalany dla każdego roku – przy pełnym etacie, w 2020 r. wynosi 21,08). Jak wyliczyć ekwiwalent za urlop? Należy podzielić miesięczne wynagrodzenie przez współczynnik. Wynikiem będzie kwota ekwiwalentu za dzień urlopu – należy go podzielić przez dobową normę czasu pracy (w systemie podstawowym – 8 godzin). Otrzymaną wartość należy pomnożyć przez liczbę niewykorzystanych godzin urlopowych.

 

Ekwiwalent za urlop – kalkulator

 

Gdy obliczanie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop okaże się problematyczne, można skorzystać z dostępnych w internecie kalkulatorów ekwiwalentu. Wymagają one wprowadzenia zmiennych, takich jak: kwota wynagrodzenia, dobowa norma czasu pracy, niewykorzystane dni urlopowe, rok, za który należy się ekwiwalent za urlop wypoczynkowy.

Więcej artykułów "Utrata pracy"

Polecane oferty

  • Senior Accountant - Treasury Back Office

    Arla Global Shared Services Sp. z o.o.   Gdańsk, Wrzeszcz (Neptune Office)    praca hybrydowa
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    As a member of our global Treasury Back Office team, your role will involve managing a diverse range of financial instruments, conducting advanced analysis of financial figures, and leading the implementation of treasury IT solutions. You will work closely with the Treasury department and various...
  • Doradca Klienta

    GRUPA PZU   Zamość    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Realizacja planów sprzedażowych; Obsługa klienta zgodnie ze standardami Grupy PZU; Budowanie portfela klientów; Utrzymywanie długofalowych relacji z klientem; Przyjmowanie gotówkowych i bezgotówkowych wpłat
  • AB INDUSTRY S.A.
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    12 godz.
    Projektowanie oczyszczalni ścieków przemysłowych i komunalnych, Modernizowanie i doskonalenie istniejących procesów technologicznych, Przygotowywanie części opisowej i rysunkowej dokumentacji projektowej, Udział w delegacjach związanych z inspekcją, testami i uruchomieniem instalacji procesowych.
  • AB INDUSTRY S.A.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    12 godz.
    Prowadzenie projektu zgodnie z ustalonym budżetem i harmonogramem, Zarządzanie zespołem projektowym, Utrzymywanie stałego kontaktu z Inwestorem, Zlecanie robót podwykonawcom, Prowadzenie kontroli robót podwykonawców i ich rozliczanie, Raportowanie postępów prac na prowadzonym kontrakcie.
  • AB INDUSTRY S.A.
    specjalista senior / mid  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    12 godz.
    Wsparcie zespołu projektowego w zadaniach organizacyjnych, Organizacja narad i spotkań, Prowadzenie narad oraz spotkań, Przygotowywanie notatek, harmonogramów, raportów, sprawozdań, Nadzór i administracja biura budowy.
  • AB INDUSTRY S.A.
    specjalista junior / mid  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    12 godz.
    Wsparcie kierownika projektu w realizowanych zadaniach, Koordynowanie prac związanych z wykonywanym projektem, Zlecanie i prowadzenie kontroli robót podwykonawców i ich rozliczanie, Raportowanie postępów prac, Przestrzeganie zasad BHP na placu budowy.

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?