Od kandydatów ubiegających się o pracę w obszarze sprzedaży i obsługi klienta wymaga się przede wszystkim znajomości oferowanego produktu i tzw. kompetencji sprzedażowych. W ich skład należy zaliczyć umiejętności negocjacyjne, komunikatywność, zdolność słuchania i błyskotliwego udzielania odpowiedzi na pytania.
Wszystkie te cechy, nawet jeżeli są wysokorozwinięte, mogą zostać przyćmione przez emocje, które towarzyszą kontaktom z innymi. Z tego powodu bardzo istotną cechą, jakiej można oczekiwać od dobrego sprzedawcy, doradcy czy przedstawiciela handlowego jest inteligencja emocjonalna. Cecha ta ma kilka składowych (np. empatia, rozumienie własnych emocji, kontrola emocji), z których część może być rozwinięta na wyższym, a część na niższym poziomie. Bazą do rozwijania tych umiejętności jest znajomość emocji i właściwe ich rozróżnianie.
Praca w sprzedaży – psychotest
Jeśli rozważasz pracę w obszarze sprzedaży i obsługi klienta, wypełnij poniższy psychotest* i sprawdź, czy to odpowiednia ścieżka kariery dla Ciebie. W poszczególnych pytaniach zaznacz odpowiedź, która jest – Twoim zdaniem – prawidłowa. Sprawdź swoją wiedzę o emocjach, także jeżeli reprezentujesz inne branże – rozumienie emocji to podstawa inteligencji emocjonalnej.
1. Ktoś spodziewał się, że dostanie awans, liczył na to, ale w ostatniej chwili okazało się inaczej. Najtrafniej można określić, że przeżywa:
a) zaskoczenie
b) rozczarowanie
c) złość
2. Która z podanych niżej emocji jest najsilniejsza?
a) złość
b) rozgoryczenie
c) wściekłość
3. Zaznacz grupę emocji, które do siebie pasują:
a) żal, rozgoryczenie, rozczarowanie
b) radość, zaufanie, strach
c) lęk, strach, smutek
4. Kiedy się czegoś brzydzisz, odczuwasz:
a) wstręt
b) wstyd
c) strach
5. Zaznacz zestaw emocji negatywnych:
a) rozpacz, zaskoczenie, gniew
b) gniew, smutek, zaufanie
c) wstręt, żal, irytacja
6. Zwierzamy się osobom, w stosunku do których odczuwamy:
a) sympatię
b) zaufanie
c) akceptację
7. Ktoś boi się, siedząc sam w domu, ale sam nie wie czego. Jest niespokojny. Odczuwa:
a) strach
b) złość
c) lęk
8. Twoja koleżanka boi się myszy. Odczuwa więc:
a) strach
b) wściekłość
c) wstręt
9. Jeżeli coś nas „chwyta za serce”, to odczuwamy:
a) dumę
b) wzruszenie
c) smutek
10. Myśleliśmy, że zdarzy się coś złego, ale wszystko jest dobrze. Najtrafniej można określić, że odczuwamy:
a) ulgę
b) lęk
c) spokój
Praca w sprzedaży – wyniki psychotestu
Porównaj wyniki ze znajomymi i zobacz, kto z Was najlepiej rozumie i rozróżnia emocje. Znajomość tych pojęć ściśle wiąże się z inteligencją emocjonalną. Przeanalizuj pytania, w których udzieliłeś/aś błędnych odpowiedzi, wiedza o emocjach jest przydatna zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.
Poprawne odpowiedzi:
1b, 2c, 3a, 4a, 5c, 6b, 7c, 8a, 9b, 10a,
* Psychotest stanowi formę zabawy psychologicznej; wynik jest jedynie informacją poglądową o kompetencjach miękkich osoby badanej.
Czytaj także: Handlowiec – ABC zawodu