Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Wsparcie dla starszych pracowników

Wsparcie dla starszych pracowników

 
Wsparcie dla starszych pracowników

Starszy pracownik – prognoza

 

O znaczeniu aktywności zawodowej starszych pracowników mówi się wiele zarówno w kontekście krajowego rynku pracy, jak i w perspektywie globalnej. Z raportu Departamentu Spraw Gospodarczych i Społecznych* ONZ „World Population Prospects 2019: Press Release” dowiadujemy się, że populacja światowa staje się coraz starsza, a liczba osób w wieku 65 lat i powyżej – rośnie najszybciej. W 2018 pierwszy raz w historii doszło do zjawiska, gdzie wspomniana grupa wiekowa była liczniejsza niż populacja dzieci do 5 roku życia.

 

*(DESA – Department of Economic and Social Affairs)

 

Wsparcie dla starszych pracowników

 

Rządy państw zdają więc sobie sprawę ze znaczenia osób starszych i ich roli w społeczeństwie. Między innymi dlatego też prowadzi się liczne projekty, mające wspierać zawodowo osoby starsze, w tym na rynku pracy. W Polsce i w ramach Unii Europejskiej, działają programy 50+ dla ludzi, którzy ukończyli pięćdziesiąty rok życia i nie zamierzają rezygnować z aktywności zawodowej.

 

W ramach Funduszy Unii Europejskiej zainteresowani mogą liczyć na szkolenia w zakresie nowych umiejętności, pomagające zdobyć nową wiedzę, ale także pozwalające podwyższyć posiadane już kwalifikacje. To także pośrednictwo pracy, doradztwo zawodowe, wsparcie psychologiczne oraz wsparcie finansowe na założenie własnej działalności, staże i praktyki umożliwiające pozyskanie doświadczenia.

 

Oprócz bezpośredniego wsparcia dla samych pracowników, w ramach Funduszy przyznawane jest dofinansowanie pracodawcom, jeśli zatrudniają osoby powyżej 50 roku życia.


W ramach krajowych działań funkcjonuje między innymi kampania informacyjna „Wyrównanie szans na rynku pracy dla osób 50+”. W aktywizację włączają się także urzędy pracy oferując wsparcie w poszukiwaniu zatrudnienia.

 

Starszy pracownik to dobry pracownik

 

W ramach aktywizacji osób starszych wiele się mówi także o próbie zmiany sposobu myślenia pracodawców i współpracowników. Cały czas jeszcze tkwi przekonanie, że zatrudnienie starszego pracownika może przysporzyć przedsiębiorstwu więcej problemów niż korzyści – liczne problemy zdrowotne, brak elastyczności jeśli chodzi o zmiany wprowadzane w funkcjonowaniu firm itd. Szereg zarzutów można jednak odrzucić argumentami o ogromnym doświadczeniu oraz lojalności starszych pracowników. Przywiązani do miejsca będą stanowić dla firmy dobrą inwestycję, chcąc pozostać w niej jak najdłużej.

Pojawiają się pomysły tworzenia zespołów łączonych – w których młodzi pracownicy mogą zaoferować swoje innowacyjne podejście, świeżą wiedzę na temat różnych aspektów funkcjonowania firmy, z kolei starsi mogą podzielić się doświadczeniem gromadzonym przez lata na różnych stanowiskach i szerszą perspektywą w ocenie sytuacji.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • BNP Paribas Bank Polska S.A.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Kompleksowa, bezpośrednia współpraca z Klientami Banku - bez obsługi kasowej; Praca z wykorzystaniem nowoczesnych, zdalnych kanałów obsługi, kształtowanie świadomości Klientów i szerzenie wiedzy z zakresu usług bankowości digital; Budowanie długotrwałych relacji...
  • BNP Paribas Bank Polska S.A.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Zarządzanie przypisanym portfelem Klientów biznesowych (firmy na uproszczonej księgowości i pełnej do 4 mln przychodów rocznie); Kompleksowa współpraca i zindywidualizowane doradztwo oraz sprzedaż produktów dla firm (w tym również Wspólnoty i AGRO); Aktywne...
  • BNP Paribas Bank Polska S.A.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Kompleksowa, bezpośrednia współpraca z Klientami Banku; Budowanie długotrwałych relacji oraz aktywne pozyskiwanie nowych Klientów; Rozpoznawanie i realizowanie potrzeb Klientów poprzez proponowanie zindywidualizowanych rozwiązań; Zapewnienie Klientom doskonałej...
  • Ekspertka / Ekspert ds. Raportowania i Analiz Ryzyka

    BNP Paribas Bank Polska S.A.   Warszawa    praca stacjonarna
    ekspert  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Opis stanowiska: Analiza jakości portfela kredytowego, w tym ekspozycji niepracujących; Sprawozdawanie według ustalonych wzorców i ścieżek raportowych do organów zarządczych Banku, jak również KNF; Tworzenie nowych raportów i bloków raportowych w celu podjęcia strategicznych decyzji...
  • Customer Success Manager

    MAOBI Group   Warszawa    praca hybrydowa / stacjonarna
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   9 000 - 20 500 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Identyfikowanie potrzeb klientów oraz proponowanie skrojonych na miarę rozwiązań (farming), Utrzymywanie długotrwałych relacji biznesowych z klientami, Koordynowanie pracy podległego 2 osobowego zespołu w celu skutecznego zaspokojenia potrzeb klienta; Zarządzanie...
  • Młodszy Opiekun Klienta z językiem hiszpańskim

    Lava Group S.C   Warszawa, Ursynów, przy stacji Metro Stokłosy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   7 500 - 8 500 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Bezpośredni kontakt z klientem B2B w języku hiszpańskim i angielskim; Przygotowywanie ofert i zamówień; Udział w wyjazdach i targach; Aktywne wyszukiwanie i pozyskiwanie klientów B2B; Współpraca z innymi działami firmy; Realizacja planów sprzedażowych;

Najnowsze artykuły

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

– W społeczeństwie dominują dwie postawy. Z jednej strony wiemy, że otyłość to choroba, z drugiej leczymy ją stwierdzeniem, że trzeba wziąć się w garść. To trochę jak z depresją. Też wiemy, że jest chorobą, a i tak nie brakuje rad w stylu: „wyjdź na spacer, uśmiechnij się do słońca” – zauważa Katarzyna Kucewicz. Psycholog wyjaśnia, jak waga definiuje nas w pracy i wpływa na rozwój kariery.