Powszechnie wiadomo, że książki nie ocenia się po okładce, a wygląd zewnętrzny nie definiuje człowieka. Ale czy mimo wszystko piękne kobiety i przystojni mężczyźni mają w życiu łatwiej? A może wręcz przeciwnie, uroda utrudnia zdobycie lepszego stanowiska, prowadzenie biznesu?
Czy uroda w pracy powoduje dyskryminację?
Zacznijmy od tego, że dyskryminacja w miejscu pracy w ogóle nie powinna mieć miejsca. Art. 183a § 1. Kodeksu pracy brzmi: Pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w szczególności bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony, zatrudnienie w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy.
Pracownicy powinni być traktowani sprawiedliwie, a owo równe traktowanie oznacza brak dyskryminacji pośredniej i bezpośredniej pracowników. Uroda, płeć i inne czynniki nie powinny być w żaden sposób powodem do innego traktowania.
Czy uroda pomaga w miejscu pracy?
Tutaj warto pomówić o stereotypach. Ładnym wszystko przychodzi bez problemu. Uroda pomogła jej w karierze. Ładne kobiety nie mogą być jednocześnie mądre. Dostał tę posadę na ładne oczy… Można by długo wymieniać.
Z drugiej strony przy pierwszym kontakcie znaczący jest efekt aureoli. Widząc kogoś, przypisujemy mu różne cechy jedynie na podstawie wyglądu. Osoba atrakcyjna, schludna, wydaje się nam bardziej kompetentna niż ktoś w starym dresie.
Choć nie powinien, to nasz wygląd w pracy ma znaczenie. Uroda może dodawać pewności siebie, sprawiać, że łatwiej nawiązywać kontakt. Mimo tego nigdy nie zastąpi wysokich kompetencji.
W czym przeszkadza uroda?
Przede wszystkim to względna cecha. Uroda i miła aparycja z reguły nie powinny przeszkadzać. Przez to jednak, że określonym cechom fizycznym, niekiedy nie do końca świadomie, przypisujemy konkretne cechy charakteru czy umiejętności, wygląd ma wpływ na to, jak odbierają nasze działania klienci, przełożeni i współpracownicy. Młodo wyglądająca, do tego atrakcyjna osoba może wydawać się mniej doświadczona i kompetentna, a przez to mieć trudności np. w negocjacjach czy egzekwowaniu wykonywania swoich poleceń.
W jakich zawodach uroda ma znaczenie?
Na koniec warto wspomnieć, że nie zawsze kwestie urody grają drugorzędną rolę w pracy. Agencje poszukują modelek i modeli, statystów, czy aktorów i aktorki o określonych cechach fizycznych i nie ma w tym nic dziwnego czy niestosownego.
Inaczej wygląda sytuacja, gdy w ogłoszeniu o pracę np. dla sekretarki pojawią się wymagania w stylu: młoda atrakcyjna. Taka oferta jest niestosowna, po pierwsze przez dyskryminację ze względu na płeć – na takim stanowisku świetnie sprawdzają się również panowie – po drugie na wiek, bo nie ma powodu, by z grona kandydatów wyłączać osoby starsze i po trzecie ze względu na wygląd.