Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Urlop wypoczynkowy – wymiar, wykorzystanie urlopu, Kodeks Pracy

Urlop wypoczynkowy – wymiar, wykorzystanie urlopu, Kodeks Pracy

 
Urlop wypoczynkowy – wymiar, wykorzystanie urlopu, Kodeks Pracy

Spis treści

Urlop wypoczynkowy – co to jest?


Każdemu pracownikowi zatrudnionemu w oparciu o umowę o pracę przysługuje urlop wypoczynkowy. Jest to niezbywalne prawo każdego pracownika i pracodawca musi pamiętać, że naruszenia w tej kwestii będą karane grzywną. Urlop wypoczynkowy nie dotyczy osób zatrudnionych na umowach cywilno prawnych lub prowadzących własną działalność gospodarczą.

 

Wymiar urlopu wypoczynkowego


Wymiar urlopu wypoczynkowego zależy od stażu pracy i wynosi 20 dni, jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat. W przypadku osób zatrudnionych co najmniej 10 lat urlop wypoczynkowy się zwiększa i wynosi 26 dni. Do stażu pracy wliczają się lata nauki np. w przypadku uczelni wyższych dolicza się 8 lat oraz lata pracy przepracowane w innych firmach. Jeżeli nauka przebiegała równocześnie z wykonywaniem pracy, to wtedy bierze się pod uwagę tę opcję, która jest bardziej korzystna dla pracownika.

 

Wykorzystanie urlopu wypoczynkowego – kiedy przysługuje


Urlop wypoczynkowy należy wykorzystać w każdym roku kalendarzowym. Niewykorzystany urlop może przejść na następny rok, ale należy go „wybrać” do 30 września następnego roku. Jeżeli rozwiązujemy stosunek pracy i nie zdążyliśmy wykorzystać przysługującego nam urlopu wypoczynkowego, to należy nam się ekwiwalent w formie pieniężnej.

Przesunięcie zaplanowanego urlopu jest możliwe w dwóch przypadkach:

    • na wniosek pracownika (musi to być umotywowane ważnymi przyczynami np. chorobą),
    • na wniosek pracodawcy (jeżeli nieobecność pracownika poważnie zakłóci pracę całej firmy w danym okresie).

 

Urlop wypoczynkowy – Kodeks Pracy


Według Kodeksu Pracy pracownik, który po raz pierwszy podpisał umowę o pracę w danym roku kalendarzowym, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy (jest to 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku).  

Jeżeli pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim dłużej niż 30 dni, a wcześniej miał zaplanowany urlop wypoczynkowy, który wypadał zaraz po okresie nieobecności, to nie ma przeciwwskazań, żeby z niego skorzystał.

Urlop wypoczynkowy może być podzielony na krótsze okresy, jednak część urlopu musi trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Pracownik pracujący na tzw. pełny etat spędza w pracy 40 godzin tygodniowo. Urlop wypoczynkowy pracownika, który pracuje w niepełnym wymiarze godzin, obliczany jest godzinowo. Jeżeli pracownik zatrudniony jest na pół etatu (a w pełnym wymiarze godzin przysługiwałyby mu 20 dni, ponieważ pracuje mniej niż 10 lat),  to w tym przypadku ma prawo do 10 dni po 8 godzin, czyli 80 godzin.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?