Spis treści
Urlop wypoczynkowy – co to jest?
Każdemu pracownikowi zatrudnionemu w oparciu o umowę o pracę przysługuje urlop wypoczynkowy. Jest to niezbywalne prawo każdego pracownika i pracodawca musi pamiętać, że naruszenia w tej kwestii będą karane grzywną. Urlop wypoczynkowy nie dotyczy osób zatrudnionych na umowach cywilno prawnych lub prowadzących własną działalność gospodarczą.
Wymiar urlopu wypoczynkowego
Wymiar urlopu wypoczynkowego zależy od stażu pracy i wynosi 20 dni, jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat. W przypadku osób zatrudnionych co najmniej 10 lat urlop wypoczynkowy się zwiększa i wynosi 26 dni. Do stażu pracy wliczają się lata nauki np. w przypadku uczelni wyższych dolicza się 8 lat oraz lata pracy przepracowane w innych firmach. Jeżeli nauka przebiegała równocześnie z wykonywaniem pracy, to wtedy bierze się pod uwagę tę opcję, która jest bardziej korzystna dla pracownika.
Wykorzystanie urlopu wypoczynkowego – kiedy przysługuje
Urlop wypoczynkowy należy wykorzystać w każdym roku kalendarzowym. Niewykorzystany urlop może przejść na następny rok, ale należy go „wybrać” do 30 września następnego roku. Jeżeli rozwiązujemy stosunek pracy i nie zdążyliśmy wykorzystać przysługującego nam urlopu wypoczynkowego, to należy nam się ekwiwalent w formie pieniężnej.
Przesunięcie zaplanowanego urlopu jest możliwe w dwóch przypadkach:
• na wniosek pracownika (musi to być umotywowane ważnymi przyczynami np. chorobą),
• na wniosek pracodawcy (jeżeli nieobecność pracownika poważnie zakłóci pracę całej firmy w danym okresie).
Urlop wypoczynkowy – Kodeks Pracy
Według Kodeksu Pracy pracownik, który po raz pierwszy podpisał umowę o pracę w danym roku kalendarzowym, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy (jest to 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku).
Jeżeli pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim dłużej niż 30 dni, a wcześniej miał zaplanowany urlop wypoczynkowy, który wypadał zaraz po okresie nieobecności, to nie ma przeciwwskazań, żeby z niego skorzystał.
Urlop wypoczynkowy może być podzielony na krótsze okresy, jednak część urlopu musi trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.
Pracownik pracujący na tzw. pełny etat spędza w pracy 40 godzin tygodniowo. Urlop wypoczynkowy pracownika, który pracuje w niepełnym wymiarze godzin, obliczany jest godzinowo. Jeżeli pracownik zatrudniony jest na pół etatu (a w pełnym wymiarze godzin przysługiwałyby mu 20 dni, ponieważ pracuje mniej niż 10 lat), to w tym przypadku ma prawo do 10 dni po 8 godzin, czyli 80 godzin.