Uczą i wychowują. Niekiedy zastępują mamę. Śmierć babci i strata jednej z najbliższych osób jest niezwykle emocjonalnym i trudnym doświadczeniem. Trudno wówczas myśleć o formalnościach i kwestiach organizacyjnych związanych z udziałem w uroczystościach pogrzebowych. Warto jednak wiedzieć, że przepisy prawa przewidują dodatkowe dni wolne w pracy w związku z ważnymi wydarzeniami w życiu pracownika – wśród takich bez wątpienia znajduje się śmierć bliskiego członka rodziny. Sprawdź, komu przysługuje urlop okolicznościowy, jak uzyskać dodatkowy dzień wolny oraz czy można wnioskować o urlop już po pogrzebie bliskiej osoby.
Spis treści
- Czy na pogrzeb babci przysługuje urlop okolicznościowy?
- Urlop okolicznościowy z powodu śmierci babci męża: czy przysługuje?
- Śmierć babci – liczba dni urlopu okolicznościowego
- Czy urlop okolicznościowy jest płatny?
- Urlop okolicznościowy z tytułu śmierci babci: ile czasu na wykorzystanie?
- Urlop okolicznościowy – śmierć babci lub dziadka: czy potrzebny akt zgonu?
- Jak złożyć wniosek o urlop okolicznościowy śmierć babci – wzór
- Śmierć babci a urlop okolicznościowy – najczęściej zadawane pytania
Czy na pogrzeb babci przysługuje urlop okolicznościowy?
Podstawowym dokumentem regulującym kwestie związane z różnymi rodzajami urlopów przysługujących pracownikowi jest Kodeks pracy. Nie znajdziemy w nim jednak żadnej adnotacji dotyczącej urlopu okolicznościowego.
Zapisy dotyczące urlopu okolicznościowego znajdują się natomiast w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku. Akt ten dotyczy dodatkowych dni wolnych w pracy przysługujących między innymi w razie ślubu, urodzenia się dziecka lub zgonu bliskiej osoby. W związku z tym urlop okolicznościowy z tytułu śmierci babci jest przewidziany polskim prawem. Jest to czas, który pozwala rodzinie załatwić niezbędne formalności związane ze stratą bliskiej osoby i pogrzebem, umożliwia wzięcie udziału w jej ostatnim pożegnaniu czy daje chociażby chwilę na oddech w tym trudnym czasie, jakim jest śmierć członka rodziny.
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.
§ 15. Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący:
1) 2 dni – w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy;
2) 1 dzień – w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.
Wiemy już, że pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy w przypadku śmierci babci lub dziadka w wymiarze 1 dnia wolnego od pracy. Skorzystać z urlopu okolicznościowego mogą osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę lub na zasadzie powołania, mianowania i wyboru. W świetle prawa urlop okolicznościowy nie jest z kolei przywilejem należącym się osobom zatrudnionym na podstawie umów cywilnoprawnych czy świadczących pracę na zasadach kontraktu b2b. W ich przypadku nie istnieje formalny stosunek pracy, wobec czego nie przysługują im także prawa i obowiązki pracownicze.
Co jeszcze warto wiedzieć na temat urlopu okolicznościowego w przypadku śmierci babci lub innej bliskiej osoby? Przede wszystkim warto pamiętać, że urlop okolicznościowy nie ma żadnego wpływu na urlop wypoczynkowy przysługujący pracownikowi. Nie wlicza się on w standardowy wymiar 20 lub 26 dni, więc nawet w sytuacji, gdy pracownik wykorzystał już pulę urlopu wypoczynkowego na dany rok pracodawca nie ma prawa odmówić mu wolnego z tytułu śmierci babci czy chociażby urlopu okolicznościowego na ślub.
Pamiętaj!
Urlop okolicznościowy po śmierci babci nie ma wpływu na wymiar urlopu wypoczynkowego. To znaczy, że szef nie może odmówić Ci wolnego okolicznościowego, nawet jeśli wykorzystałeś już wszystkie dni gwarantowanego prawnie urlopu wypoczynkowego.
W sytuacji, gdy w danym roku kalendarzowym nie wykorzystamy przysługującego nam urlopu okolicznościowego, ten przepada. Co więcej, za niewykorzystany urlop okolicznościowy nie przysługuje ekwiwalent pieniężny.
Czytaj także: Urlop bezpłatny – podstawowe informacje
Urlop okolicznościowy z powodu śmierci babci męża: czy przysługuje?
Wiele wątpliwości budzi zagadnienie: urlop okolicznościowy – śmierć babci męża. Często jest to osoba, z którą byliśmy równie blisko związani, co z własnymi dziadkami. Czy przysługuje Ci urlop okolicznościowy z powodu pogrzebu babci męża?
Przepisy jasno określają, że prawo do dodatkowego dnia wolnego z powodu śmierci bliskiej osoby dotyczy tylko osób, z którymi jesteśmy spokrewnieni w linii prostej. Wzięcie urlopu okolicznościowego na śmierć babci męża nie jest więc możliwe. Warto jednak pamiętać o pewnym wyjątku – jeśli babcia męża pozostawała na naszym utrzymaniu i sprawowaliśmy nad nią bezpośrednią opiekę, wówczas powstaje prawo do urlopu okolicznościowego z powodu jej śmierci.
Śmierć babci – liczba dni urlopu okolicznościowego
Śmierć babci czy innego bliskiego członka rodziny to trudne przeżycie emocjonalne, które często uniemożliwia człowiekowi normalne funkcjonowanie i wykonywanie codziennych zadań. Niemniej, jest to także czas, w którym dopełnić należy kilku ważnych formalności. Między innymi właśnie po to, by umożliwić pracownikowi załatwienie wszelkich spraw związanych z ostatnim pożegnaniem bliskiego, umożliwia się mu wzięcie urlopu okolicznościowego. Jego wymiar zależy jednak od samych okoliczności. Zatem, ile dni urlopu okolicznościowego przysługuje w przypadku śmierci babci? Zgodnie z regulacjami prawnymi, po śmierci babci lub dziadka pracownik może otrzymać 1 dzień wolny.
Pamiętaj!
Każdemu pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę przysługuje urlop okolicznościowy z powodu śmierci babci, w wymiarze 1 dnia.
Dokładnie taki sam wymiar urlopu okolicznościowego przysługuje w przypadku ślubu dziecka pracownika lub zgonu siostry, brata, teściowej czy teścia, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub będącej pod jego bezpośrednią opieką. Warto jednak wiedzieć, że urlop okolicznościowy w wymiarze 2 dni przysługuje natomiast w przypadku ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka, a także zgonu małżonka, dziecka, matki, ojca lub macochy czy ojczyma.
Wymiar urlopu okolicznościowego nie zależy od etatu pracownika. Niezależnie od tego, czy pracujesz na pół etatu czy cały etat, liczba przysługujących dni urlopu okolicznościowego nie zmienia się.
Czy urlop okolicznościowy jest płatny?
Dzień wolny za śmierć babci to prawo pracownika, które zostało uregulowane wspomnianym wyżej Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej. Wiemy już, że jest to dodatkowy dzień, który nie wlicza się do urlopu wypoczynkowego. Co więcej, taki urlop jest płatny. Pracownik w czasie nieobecności w pracy zachowuje prawo do wynagrodzenia, a wynosi ono dokładnie tyle, co wynagrodzenie zasadnicze.
Pamiętaj!
Pracownik, wykorzystując dzień urlopu okolicznościowego za śmierć babci, zachowuje prawo do wynagrodzenia.
Urlop okolicznościowy z tytułu śmierci babci: ile czasu na wykorzystanie?
Co do zasady, pracodawca powinien zostać poinformowany przez pracownika o zamiarze wykorzystania urlopu okolicznościowego. O ile w przypadku planowanego ślubu czy nawet konkretnie ustalonej daty narodzin dziecka, może uprzedzić przełożonego o swoich planach, tak w sytuacji nagłej śmierci bliskiej osoby nie jest to możliwe. W świetle prawa pracodawca musi dowiedzieć się o przyczynie i okresie nieobecności pracownika niezwłocznie, a najpóźniej w jej drugim dniu. Jak zatem działa prawo do urlopu okolicznościowego z tytułu śmierci babci lub dziadka? Kiedy należy nam się dzień wolny i ile czasu mamy na jego wykorzystanie?
Otóż urlop ze względu na śmierć babci nie musi być wykorzystany dokładnie w dniu jej odejścia czy pogrzebu. Jest to czas dla pracownika, który musi zostać wykorzystany na okoliczności związane z wydarzeniem, na przykład przygotowanie pogrzebu czy załatwienie formalności w urzędzie. Dzień wolny można wykorzystać zarówno przed, w dniu, jak i po pogrzebie.
Pamiętaj!
W przepisach prawa nie znajdziemy zapisu, który stanowi, że dzień wolny za śmierć babci musi nastąpić dokładnie w dniu wystąpienia okoliczności. Termin wykorzystania urlopu musi być jednak zbliżony i związany z wydarzeniem.
Urlop okolicznościowy, który nie zostanie wykorzystany w danym roku kalendarzowym, nie przechodzi na następny rok.
Urlop okolicznościowy – śmierć babci lub dziadka: czy potrzebny akt zgonu?
Pracownik zamierzający skorzystać z przysługującego mu dnia wolnego z powodu śmierci babci, oprócz poinformowania o zaistniałej sytuacji pracodawcy, bardzo często będzie musiał udowodnić wystąpienie konkretnych okoliczności. Sam wniosek o urlop okolicznościowy nie wystarczy. Pracodawca ma bowiem prawo wymagać od pracownika przedstawienia dokumentu potwierdzającego konieczność wykorzystania dnia wolnego. W przypadku śmierci babci będzie do akt zgonu. Dokument ten przedstawiany jest jedynie do wglądu przełożonego.
Pamiętaj!
W nagłych sytuacjach będących podstawą do wykorzystania urlopu okolicznościowego pracodawca powinien zostać poinformowany o powodzie nieobecności pracownika, najpóźniej drugiego dnia.
Sprawdź także, czym jest urlop uzupełniający i czy Ci przysługuje.
Jak złożyć wniosek o urlop okolicznościowy śmierć babci – wzór
Podanie o urlop okolicznościowy jest podstawą wykorzystania przysługującego nam prawa do dodatkowego dnia wolnego w razie wystąpienia różnych sytuacji życiowych. Warto jednak wiedzieć, że nie istnieje żaden formalny wniosek o urlop okolicznościowy. Choć nie ma wzoru dokumentu, należy dopilnować, by wniosek zawierał kilka kluczowych pozycji.
Jeśli chcesz przygotować wniosek o urlop okolicznościowy – śmierć babci, pamiętaj o podstawie tego rodzaju podań, czyli danych pracodawcy oraz swoich. Konieczne będzie także podanie przyczyny, która uzasadni wykorzystanie urlopu okolicznościowego. Jeśli jest to możliwe, podaj pracodawcy dokładny powód, którym może być chociażby załatwienie formalności związanych z organizacją pogrzebu czy wizyta w urzędzie. Nie zapomnij wskazać także konkretnego dnia, w którym wykorzystasz lub wykorzystałeś dzień wolny. Pracodawca nie ma prawa odmówić Ci przyznania urlopu okolicznościowego w sytuacji przedstawienia dowodów potwierdzających wystąpienie danych okoliczności.
Śmierć babci a urlop okolicznościowy – najczęściej zadawane pytania:
-
Śmierć babci – ile dni wolnych należy się pracownikowi?
Pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę z powodu śmierci babci przysługuje urlop okolicznościowy w wymiarze 1 dnia.
-
Czy urlop okolicznościowy z powodu śmierci babci można wziąć po pogrzebie?
Przepisy prawa w żaden sposób nie wskazują, by urlop okolicznościowy z powodu śmierci babci należał się jedynie w dniu wystąpienia okoliczności. Warunkiem jest jednak, by w dniu wolnym zachodziła okoliczność ściśle powiązana ze zdarzeniem. Może nią być chociażby wizyta w urzędzie i załatwianie formalności po śmierci bliskiej osoby.
-
Czy na śmierć babci męża przysługuje urlop okolicznościowy?
W świetle przepisów urlop okolicznościowy przysługuje jedynie z powodu śmierci własnej babci. W przypadku śmierci babci męża jeden dzień wolny należy się tylko wtedy, gdy ta była na naszym utrzymaniu i sprawowaliśmy nad nią opiekę.