Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Urlop okolicznościowy - dla kogo i na jakich zasadach

Urlop okolicznościowy - dla kogo i na jakich zasadach

 
Urlop okolicznościowy - dla kogo i na jakich zasadach

Urlop okolicznościowy jest szczególnym uprawnieniem pracownika, który ze względu na zaistnienie pewnych zdarzeń i okoliczności życiowych, może skorzystać z dodatkowego dnia lub 2 dni wolnego. W jakich sytuacjach składa się wniosek o urlop okolicznościowy? Na jakich zasadach pracownik może skorzystać z dodatkowego wolnego?

 

Podanie o urlop okolicznościowy


Przy ustalaniu prawa do urlopu okolicznościowego obowiązują takie same zasady, jak w przypadku urlopu wypoczynkowego, tzn. pracownik musi złożyć odpowiedni wniosek. W odróżnieniu jednak od tradycyjnego urlopu – pracodawca nie może odmówić pracownikowi udzielenia urlopu okolicznościowego we wnioskowanym terminie.

Co ważne, pracodawca ma prawo zażądać, by pracownik przedstawił akt dokumentujący wydarzenie, w związku z którym udzielony ma być urlop okolicznościowy. Ślub potwierdzić może akt zawarcia małżeństwa, śmierć – akt zgonu, a narodziny akt urodzenia dziecka. W praktyce administracyjnej takie dokumenty wydawane są po zaistnieniu danego zdarzenia i nie zawsze pracownik może przedstawić je pracodawcy w momencie wnioskowania o urlop okolicznościowy. W takiej sytuacji wniosek urlopowy można połączyć np. z pisemnym zobowiązaniem do uzupełnienia tych dokumentów w innym terminie.

 

Kiedy przysługuje urlop okolicznościowy


Taki urlop przyznawany jest ze względu na zaistnienie szczególnych okoliczności w życiu pracownika. Informacje, jaki wymiar urlopu okolicznościowego przysługuje pracownikom, znajdziemy w rozporządzeniu z 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.

Zgodnie z przepisami pracodawca powinien zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy na:
    • 2 dni – w związku ze ślubem pracownika, urodzeniem się dziecka, śmiercią i pogrzebem małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy;
    • 1 dzień – w przypadku ślubu dziecka pracownika albo śmierci i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.

 

Urlop okolicznościowy – kiedy wykorzystać

 

Urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka i wszystkich innych opisanych wyżej wydarzeń nie musi odbywać się w tym samym dniu, co okoliczności, które są podstawą udzielenia wolnego. W przypadkach, które uprawniają pracownika do 2 dni wolnego, między dniami może być przerwa, jednak nie na tyle długa, by podważyć zasadność przyznanego zwolnienia. Jeśli zatem chcemy wziąć urlop na ślub, który bierzemy w piątek, to dniami wolnymi może być np. piątek i poprzedzająca go środa, w którą musimy dopiąć wszelkie kwestie organizacyjne.


Warto także pamiętać, że w przypadku urlopu okolicznościowego pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia (naliczanego na identycznych zasadach, jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy). Jeśli szczególne okoliczności uprawniające do dodatkowych dni wolnych zaistnieją podczas usprawiedliwionej nieobecności pracownika (np. podczas urlopu macierzyńskiego, na urlopie wypoczynkowym), dodatkowe wolne pracownikowi nie będzie przysługiwało.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!