Prawo pracy określa zasady przyznawania urlopu okolicznościowego, który przysługuje każdemu pracownikowi zatrudnionemu w oparciu o umowę o pracę.
Urlop okolicznościowy – co to jest?
Urlop okolicznościowy to dodatkowe dni wolne, który dostaje pracownik w wyniku zaistniałych sytuacji losowych. Są to dni wolne, które nie stanowią części urlopu wypoczynkowego (ustawowo urlop wypoczynkowy może wynosić 20 lub 26 dni). Urlop okolicznościowy nie jest przewidziany w planach urlopowych, ponieważ jest przyznawany w wyjątkowych sytuacjach. Ile dni przysługuje pracownikowi? Kodeks Pracy nie podaje konkretnej liczby dni urlopu okolicznościowego, dlatego można go przyznawać wiele razy w ciągu roku, jeżeli pojawią się pewne specyficzne okoliczności.
Urlop okolicznościowy – podstawa prawna.
Zasady przyznawania urlopy okolicznościowego są ściśle opisane w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy. Pracownik jest zobowiązany powiadomić przełożonego o zaistnieniu sytuacji, w której będzie mu potrzebny urlop okolicznościowy. Są sytuacje (np. śmierć bliskiej osoby), które nie wymagają wcześniejszego zgłaszania.
W przypadku zaistnienia takiego urlopu, wynagrodzenie pracownika jest wypłacane tak, jak w przypadku urlopu wypoczynkowego, czyli 100% otrzymywanej pensji.
Podanie o urlop okolicznościowy
Pracownik, który chce otrzymać zgodę na urlop okolicznościowy, powinien złożyć specjalny wniosek, który powinien zawierać następującą formułkę:
”Zwracam się z prośba o udzielenie mi urlopu okolicznościowego w wymiarze … dni z powodu ……….. w terminie od … do …”
Oprócz tego nie należy zapominać o danych pracownika oraz pracodawcy. Tak wypełniony wniosek o urlop okolicznościowy, należy podpisać i przedłożyć pracodawcy. Do wniosku należy także dołączyć odpisy odpowiednich dokumentów, które będą stanowić potwierdzenie zaistniałej sytuacji. Mogą to być między innymi odpisy aktu zgonu, narodzin czy ślubu.
Kiedy przysługuje urlop okolicznościowy
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej podaje wymiar urlopu okolicznościowego w określonych sytuacjach.
Jeden dzień urlopu przysługuje w następujących przypadkach:
• ślub dziecka
• pogrzeb babci lub dziadka
• pogrzeb siostry lub brata
• pogrzeb teściowej lub teścia
• pogrzeb osoby, którą była na utrzymaniu pracownika bądź pod jego opieką
Dwa dni urlopu okolicznościowego przysługuje w następujących sytuacjach:
• ślub pracownika
• narodziny dziecka
• pogrzeb matki lub ojca
• pogrzeb dziecka
• pogrzeb macochy lub ojczyma
W jakim terminie należy wykorzystać urlop okolicznościowy?
Prawo pracy nie podaje konkretnego terminu na wykorzystanie dni urlopu okolicznościowego. Warto jednak, aby data urlopu okolicznościowego była przybliżona do zaistniałej sytuacji, którą podaliśmy we wniosku o przyznanie urlopu okolicznościowego.