Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Urlop okolicznościowy – co to jest, podstawa prawna, podanie, kiedy wykorzystać

Urlop okolicznościowy – co to jest, podstawa prawna, podanie, kiedy wykorzystać

 
Urlop okolicznościowy – co to jest, podstawa prawna, podanie, kiedy wykorzystać

Prawo pracy określa zasady przyznawania urlopu okolicznościowego, który przysługuje każdemu pracownikowi zatrudnionemu w oparciu o umowę o pracę.

 

Urlop okolicznościowy – co to jest?


Urlop okolicznościowy to dodatkowe dni wolne, który dostaje pracownik w wyniku zaistniałych sytuacji losowych. Są to dni wolne, które nie stanowią części urlopu wypoczynkowego (ustawowo urlop wypoczynkowy może wynosić 20 lub 26 dni). Urlop okolicznościowy nie jest przewidziany w planach urlopowych, ponieważ jest przyznawany w wyjątkowych sytuacjach. Ile dni przysługuje pracownikowi? Kodeks Pracy nie podaje konkretnej liczby dni urlopu okolicznościowego, dlatego można go przyznawać wiele razy w ciągu roku, jeżeli pojawią się pewne specyficzne okoliczności.

 

Urlop okolicznościowy – podstawa prawna.


Zasady przyznawania urlopy okolicznościowego są ściśle opisane w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy. Pracownik jest zobowiązany powiadomić przełożonego o zaistnieniu sytuacji, w której będzie mu potrzebny urlop okolicznościowy. Są sytuacje (np. śmierć bliskiej osoby), które nie wymagają wcześniejszego zgłaszania.

W przypadku zaistnienia takiego urlopu, wynagrodzenie pracownika jest wypłacane tak, jak w przypadku urlopu wypoczynkowego, czyli 100% otrzymywanej pensji.

 

Podanie o urlop okolicznościowy


Pracownik, który chce otrzymać zgodę na urlop okolicznościowy, powinien złożyć specjalny wniosek, który powinien zawierać następującą formułkę:

”Zwracam się z prośba o udzielenie mi urlopu okolicznościowego w wymiarze … dni z powodu ……….. w terminie od … do …”

Oprócz tego nie należy zapominać o danych pracownika oraz pracodawcy. Tak wypełniony wniosek o urlop okolicznościowy, należy podpisać i przedłożyć pracodawcy. Do wniosku należy także dołączyć odpisy odpowiednich dokumentów, które będą stanowić potwierdzenie zaistniałej sytuacji. Mogą to być między innymi odpisy aktu zgonu, narodzin czy ślubu. 

 

Kiedy przysługuje urlop okolicznościowy


Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej podaje wymiar urlopu okolicznościowego w określonych sytuacjach.

Jeden dzień urlopu przysługuje w następujących przypadkach:

    • ślub dziecka
    • pogrzeb babci lub dziadka
    • pogrzeb siostry lub brata
    • pogrzeb teściowej lub teścia
    • pogrzeb osoby, którą była na utrzymaniu pracownika bądź pod jego opieką

Dwa dni urlopu okolicznościowego przysługuje w następujących sytuacjach:

    • ślub pracownika
    • narodziny dziecka
    • pogrzeb matki lub ojca
    • pogrzeb dziecka
    • pogrzeb macochy lub ojczyma

 

W jakim terminie należy wykorzystać urlop okolicznościowy?


Prawo pracy nie podaje konkretnego terminu na wykorzystanie dni urlopu okolicznościowego. Warto jednak, aby data urlopu okolicznościowego była przybliżona do zaistniałej sytuacji, którą podaliśmy we wniosku o przyznanie urlopu okolicznościowego.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?