Zgodnie z przepisami prawa pracy każdy zatrudniony ma prawo do określonej liczby dni urlopu wypoczynkowego w ciągu roku. Istnieje duża swoboda w dysponowaniem dniami wolnymi, jednak czy urlop można dzielić na godziny?
Jak obliczyć urlop na godziny
Urlop określa się w wymiarze godzinowym. Całkowita liczba godzin urlopu wypoczynkowego przysługującego danemu pracownikowi uzależniona jest od tego, czy jego staż pracy wynosi mniej niż 10 lat (wówczas przysługuje mu 20 dni urlopu), czy też przekroczył już ten okres (wtedy ma do wykorzystania 26 dni urlopu).
Zatem liczba godzin urlopowych wynosi:
• 160 – w przypadku osoby zatrudnionej na pełen etat i uprawnionej do 20 dni urlopu (przy stażu poniżej 10 lat),
• 208 – w przypadku osoby zatrudnionej na pełen etat i uprawnionej do 26 dni urlopu (przy minimum 10-letnim stażu).
Liczbę godzin pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze przelicza się proporcjonalnie do czasu pracy.
W tym wypadku całkowity czas urlopu wypoczynkowego wynosi na przykład:
• 120 godzin – w przypadku osoby zatrudnionej na ¾ etatu i uprawnionej do 15 dni urlopu (przy stażu poniżej 10 lat),
• 160 godzin – w przypadku osoby zatrudnionej na ¾ etatu i uprawnionej do 20 dni urlopu (przy minimum 10-letnim stażu),
• 80 godzin – w przypadku osoby zatrudnionej na ½ etatu i uprawnionej do 10 dni urlopu (przy stażu poniżej 10 lat),
• 104 godziny – w przypadku osoby zatrudnionej na ½ etatu i uprawnionej do 13 dni urlopu (przy minimum 10-letnim stażu).
Czy można wziąć urlop na godziny?
Co do zasady urlop przyznawany jest:
• w dniach pracy zatrudnionego,
• w wymiarze godzinowym odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy w danym dniu.
Choć Kodeks pracy przyjmuje, że jeden dzień urlopu to 8 godzin, jeśli nasz normalny dzień pracy zakłada 10 godzin pełnienia obowiązków, wówczas wymiar przyznawanego na ten dzień urlopu również będzie wynosił 10 godzin. W tym wypadku pracodawca musi od całkowitej puli godzin odjąć 10, a nie 8 godzin.
Urlop jest przyznawany na cały dzień pracy. Jeśli więc dzień pracy zatrudnionego zakłada 8 godzin, nie może wciąć wolnego na 3 godziny. Zgodnie z przepisami jest tylko jedna okoliczność, która uprawnia do uzyskania urlopu nieobejmującego całego dnia pracy. Kiedy urlop wypoczynkowy na godziny jest możliwy?
Kodeks pracy – urlop na godziny
Traktuje o tym § 4. art. 154.2. Kodeksu pracy:
„Udzielenie pracownikowi urlopu w dniu pracy w wymiarze godzinowym odpowiadającym części dobowego wymiaru czasu pracy jest dopuszczalne jedynie w przypadku, gdy część urlopu pozostała do wykorzystania jest niższa niż pełny dobowy wymiar czasu pracy pracownika w dniu, na który ma być udzielony urlop”.
Oznacza to, że szef może udzielić nam urlopu np. na 3 godziny z całkowitej liczby 8 godzin dnia pracy tylko wówczas, jeśli wyczerpaliśmy już całkowity limit godzin urlopu w takim zakresie, że pozostała liczba godzin urlopowych do wykorzystania to za mało, by przyznać nam cały dzień wolny. W tym wypadku będziemy musieli stawić się w pracy na pozostałe 5 godzin.
Urlop na godziny – inne możliwości
Powyższa zasada obowiązuje niezależnie od tego, czy jest to planowany urlop wypoczynkowy, czy też wolne na żądanie. Jeśli zatem potrzebujemy np. dwóch godzin urlopu w ciągu dnia, możemy skorzystać z innej opcji – zwolnienia na załatwienie spraw osobistych. Pracodawca udziela go na wniosek zatrudnionego.
Warto jednak pamiętać, że tak uzyskane wolne należy odpracować w innym terminie, nie później jednak niż do końca okresu rozliczeniowego. Jeśli to niemożliwe, pracownik musi się pisemnie zobowiązać do odpracowania zwolnienia w następnym lub kolejnym okresie rozliczeniowym.