Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Umowa o zakazie konkurencji — podstawowe informacje

Umowa o zakazie konkurencji — podstawowe informacje

 
Umowa o zakazie konkurencji — podstawowe informacje

Umowa o zakazie konkurencji — podstawowe informacje


Zakaz konkurencji to zobowiązanie do niepodejmowania działalności konkurencyjnej w stosunku podmiotu, z którym zostaje zawarta umowa o zakazie konkurencji (znana też jako klauzula konkurencyjna lub umowa lojalnościowa, choć nie są to jednak pojęcia tożsame). Jakie są zasady zawierania takiej umowy, jakie przepisy ją obejmują i jakie są konsekwencje jej zawarcia dla obu stron?

 

Umowa o zakazie konkurencji


Umowa o zakazie konkurencji może zostać zawarta między dowolnymi podmiotami:


    • umowa lojalnościowa z pracownikiem, zawierana w czasie trwania stosunku pracy bądź po nim,
    • zakaz konkurencji między przedsiębiorcami (w trakcie współpracy bądź po jej ustaniu)
    • zakaz konkurencji w umowie o dzieło lub umowie — zlecenie (w trakcie współpracy bądź po jej ustaniu).


Różnica polega na tym, że „lojalka dla pracownika” jest regulowana Kodeksem pracy, a pozostałe formy w ramach umów cywilnoprawnych reguluje Kodeks cywilny i swoboda umów. Osobne prawo o zakazie konkurencji w Kodeksie cywilnym nie istnieje. Warto również nadmienić, że o ile zakaz pracy u konkurencji po zakończeniu pracy u pracodawcy jest zgodny z prawem, to orzeczenia sądów wskazują na to, że umowa czy oświadczenie o niepodejmowaniu działalności konkurencyjnej po zakończeniu współpracy w przypadku zleceniobiorcy może zostać podważone. Mówiąc wprost – jeśli zleceniodawca wymaga od zleceniobiorcy podpisania umowy lojalnościowej, na mocy której zleceniobiorca już po zakończeniu zlecenia, będzie musiał powstrzymywać się przed pracą dla firm konkurencyjnych i nie otrzyma za to odszkodowania, to taki zapis może zostać uznany za niezgodny z zasadami współżycia społecznego oraz spowoduje nieważność nieodpłatnego zakazu konkurencji po ustaniu umowy cywilno–prawnej.
Nie ma oczywiście przeszkód, by stosować zakaz konkurencji w umowie- zlecenie czy umowie o dzieło, w czasie obowiązywania umowy. Wzór zakazu konkurencji przy umowie zlecenie można znaleźć w Internecie.

 

Zakaz konkurencji w umowie o pracę


W polskim prawie pracy nie istnieje (stan na styczeń 2019 r.) zakaz podejmowania zatrudnienia dla innych podmiotów w trakcie posiadania jednej umowy o pracę. Dlatego nie istnieje coś takiego jak dorozumiany zakaz konkurencji w czasie trwania stosunku pracy. Jeśli pracodawca nie chce, by pracownik w trakcie pracy dla niego, pracował równocześnie dla konkurencji, koniecznie musi  przygotować oświadczenie o zakazie konkurencji, które pracownik podpisze. Oświadczenie lojalnościowe pracownika może być podpisane wraz z umową o pracę, jak i w terminie późniejszym (np. po awansie pracownika, kiedy uzyskuje dostęp do dodatkowych informacji).

Jeśli zakaz konkurencji pracownika trwa w czasie stosunku pracy, pracodawca nie musi wypłacać pracownikowi odszkodowania, ale nie ma przeszkód, by taką dodatkową gratyfikację ustalić.

Umowa o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy może być sporządzona jako odrębny dokument bądź jako klauzula o zakazie konkurencji w samej umowie o pracę. Wzór zakazu konkurencji w umowie o pracę można znaleźć w Internecie.

 

Umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy


W pewnych szczególnych sytuacjach, głównie w stosunku do pracowników posiadających dostęp do szczególnie ważnych bądź wrażliwych informacji, stosuje się zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Na mocy takiej umowy, były pracownik nie może podjąć współpracy z podmiotami konkurencyjnymi wobec byłego pracodawcy lub musi powstrzymywać się od wykonywania określonych czynności i zadań.

To, co konkretnie obejmuje zapis o zakazie konkurencji, jest uzależnione od treści umowy (zakres przedmiotowy umowy). Może dotyczyć zarówno głównej działalności pracodawcy, jak i działalności pobocznej, a nawet dopiero planowanej. Klauzula lojalności po ustaniu stosunku pracy może obejmować też wszelkie formy prowadzenia współpracy, czyli nie tylko zatrudnienie na umowę o pracę, ale również prowadzenie przez pracownika działalności gospodarczej w tym zakresie czy współpracy kontraktowej z konkurencyjnymi podmiotami. Zakres, jaki może mieć umowa lojalnościowa o zakazie konkurencji, nie może być zbyt szeroki, bo umowa może zostać podważona.

Zakaz konkurencji po rozwiązaniu umowy o pracę nie może trwać w nieskończoność. Najczęściej, klauzula lojalnościowa jest zawierana na okres roku lub 2 lat.

 

Zakaz konkurencji - Kodeks pracy


Przepisy o zakazie konkurencji umieszczone są w Kodeksie pracy w rozdziale II a o tytule „Zakaz Konkurencji”. Są to paragrafy w art. 101. Wskazują one bezwzględnie, że zakaz konkurencji pracownika musi być sporządzony na piśmie i powinien stanowić odrębną umowę.

Przy szukaniu informacji na ten temat warto pamiętać, że Kodeks pracy posługuje się terminem zakaz konkurencji, a nie popularnymi nazwami typu umowa lojalnościowa czy „lojalka”. W praktyce, umowy lojalnościowe to nieco szersze pojęcie – mogą obejmować bowiem również sytuację, w której pracownik jest zobowiązany do pozostania w stosunku pracy u pracodawcy przez określony czas w zamian za określone dodatkowe świadczenia (najczęściej szkolenia czy certyfikaty opłacane z funduszy pracodawcy).

 

Umowa o zakazie konkurencji a odszkodowanie


„Lojalka” po ustaniu stosunku pracy wiąże się z koniecznością wypłacania pracownikowi pieniędzy. Zgodnie z Kodeksem pracy (art. art. 101 § 3) takie wynagrodzenie (zwane również odszkodowaniem) wynosi nie mniej niż 25% wynagrodzenia zasadniczego, jakie pracownik otrzymywał będąc zatrudnionym. Należy je wypłacać dopóty, dopóki trwa zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Odszkodowanie jest formą zadośćuczynienia za to, że pracownik nie może swobodnie rozporządzać swoją karierą i musi powstrzymywać się od niektórych działań.  Odszkodowanie może też mieć formę jednorazowej zapłaty z góry.

Uwaga! Jeśli były pracodawca nie reguluje należności, klauzula lojalności przestaje obowiązywać jedynie pracownika – może on podjąć działalność konkurencyjną. Pracodawca jest jednak nadal zobowiązany do wypłaty odszkodowania.

 

Naruszenie zakazu konkurencji


Złamanie umowy o zakazie konkurencji może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Pracodawca może żądać od pracownika naprawienia szkody, jaka powstała w wyniku złamania umowy, na zasadach wynikających z Kodeksu cywilnego. Oznacza to, że odszkodowanie może obejmować utracone zyski pracodawcy. W wielu przypadkach umowa lojalnościowa z pracodawcą zawiera już informacje o karze umownej, jaką pracownik będzie musiał ponieść, w przypadku, kiedy złamie zakaz konkurencji.  Warto jednak pamiętać, że jeśli szkoda pracodawcy będzie wyższa niż kara umowna, to będzie on mógł domagać się wyższego odszkodowania.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?