Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Umowa o zakazie konkurencji — podstawowe informacje

Umowa o zakazie konkurencji — podstawowe informacje

 
Umowa o zakazie konkurencji — podstawowe informacje

Umowa o zakazie konkurencji — podstawowe informacje


Zakaz konkurencji to zobowiązanie do niepodejmowania działalności konkurencyjnej w stosunku podmiotu, z którym zostaje zawarta umowa o zakazie konkurencji (znana też jako klauzula konkurencyjna lub umowa lojalnościowa, choć nie są to jednak pojęcia tożsame). Jakie są zasady zawierania takiej umowy, jakie przepisy ją obejmują i jakie są konsekwencje jej zawarcia dla obu stron?

 

Umowa o zakazie konkurencji


Umowa o zakazie konkurencji może zostać zawarta między dowolnymi podmiotami:


    • umowa lojalnościowa z pracownikiem, zawierana w czasie trwania stosunku pracy bądź po nim,
    • zakaz konkurencji między przedsiębiorcami (w trakcie współpracy bądź po jej ustaniu)
    • zakaz konkurencji w umowie o dzieło lub umowie — zlecenie (w trakcie współpracy bądź po jej ustaniu).


Różnica polega na tym, że „lojalka dla pracownika” jest regulowana Kodeksem pracy, a pozostałe formy w ramach umów cywilnoprawnych reguluje Kodeks cywilny i swoboda umów. Osobne prawo o zakazie konkurencji w Kodeksie cywilnym nie istnieje. Warto również nadmienić, że o ile zakaz pracy u konkurencji po zakończeniu pracy u pracodawcy jest zgodny z prawem, to orzeczenia sądów wskazują na to, że umowa czy oświadczenie o niepodejmowaniu działalności konkurencyjnej po zakończeniu współpracy w przypadku zleceniobiorcy może zostać podważone. Mówiąc wprost – jeśli zleceniodawca wymaga od zleceniobiorcy podpisania umowy lojalnościowej, na mocy której zleceniobiorca już po zakończeniu zlecenia, będzie musiał powstrzymywać się przed pracą dla firm konkurencyjnych i nie otrzyma za to odszkodowania, to taki zapis może zostać uznany za niezgodny z zasadami współżycia społecznego oraz spowoduje nieważność nieodpłatnego zakazu konkurencji po ustaniu umowy cywilno–prawnej.
Nie ma oczywiście przeszkód, by stosować zakaz konkurencji w umowie- zlecenie czy umowie o dzieło, w czasie obowiązywania umowy. Wzór zakazu konkurencji przy umowie zlecenie można znaleźć w Internecie.

 

Zakaz konkurencji w umowie o pracę


W polskim prawie pracy nie istnieje (stan na styczeń 2019 r.) zakaz podejmowania zatrudnienia dla innych podmiotów w trakcie posiadania jednej umowy o pracę. Dlatego nie istnieje coś takiego jak dorozumiany zakaz konkurencji w czasie trwania stosunku pracy. Jeśli pracodawca nie chce, by pracownik w trakcie pracy dla niego, pracował równocześnie dla konkurencji, koniecznie musi  przygotować oświadczenie o zakazie konkurencji, które pracownik podpisze. Oświadczenie lojalnościowe pracownika może być podpisane wraz z umową o pracę, jak i w terminie późniejszym (np. po awansie pracownika, kiedy uzyskuje dostęp do dodatkowych informacji).

Jeśli zakaz konkurencji pracownika trwa w czasie stosunku pracy, pracodawca nie musi wypłacać pracownikowi odszkodowania, ale nie ma przeszkód, by taką dodatkową gratyfikację ustalić.

Umowa o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy może być sporządzona jako odrębny dokument bądź jako klauzula o zakazie konkurencji w samej umowie o pracę. Wzór zakazu konkurencji w umowie o pracę można znaleźć w Internecie.

 

Umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy


W pewnych szczególnych sytuacjach, głównie w stosunku do pracowników posiadających dostęp do szczególnie ważnych bądź wrażliwych informacji, stosuje się zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Na mocy takiej umowy, były pracownik nie może podjąć współpracy z podmiotami konkurencyjnymi wobec byłego pracodawcy lub musi powstrzymywać się od wykonywania określonych czynności i zadań.

To, co konkretnie obejmuje zapis o zakazie konkurencji, jest uzależnione od treści umowy (zakres przedmiotowy umowy). Może dotyczyć zarówno głównej działalności pracodawcy, jak i działalności pobocznej, a nawet dopiero planowanej. Klauzula lojalności po ustaniu stosunku pracy może obejmować też wszelkie formy prowadzenia współpracy, czyli nie tylko zatrudnienie na umowę o pracę, ale również prowadzenie przez pracownika działalności gospodarczej w tym zakresie czy współpracy kontraktowej z konkurencyjnymi podmiotami. Zakres, jaki może mieć umowa lojalnościowa o zakazie konkurencji, nie może być zbyt szeroki, bo umowa może zostać podważona.

Zakaz konkurencji po rozwiązaniu umowy o pracę nie może trwać w nieskończoność. Najczęściej, klauzula lojalnościowa jest zawierana na okres roku lub 2 lat.

 

Zakaz konkurencji - Kodeks pracy


Przepisy o zakazie konkurencji umieszczone są w Kodeksie pracy w rozdziale II a o tytule „Zakaz Konkurencji”. Są to paragrafy w art. 101. Wskazują one bezwzględnie, że zakaz konkurencji pracownika musi być sporządzony na piśmie i powinien stanowić odrębną umowę.

Przy szukaniu informacji na ten temat warto pamiętać, że Kodeks pracy posługuje się terminem zakaz konkurencji, a nie popularnymi nazwami typu umowa lojalnościowa czy „lojalka”. W praktyce, umowy lojalnościowe to nieco szersze pojęcie – mogą obejmować bowiem również sytuację, w której pracownik jest zobowiązany do pozostania w stosunku pracy u pracodawcy przez określony czas w zamian za określone dodatkowe świadczenia (najczęściej szkolenia czy certyfikaty opłacane z funduszy pracodawcy).

 

Umowa o zakazie konkurencji a odszkodowanie


„Lojalka” po ustaniu stosunku pracy wiąże się z koniecznością wypłacania pracownikowi pieniędzy. Zgodnie z Kodeksem pracy (art. art. 101 § 3) takie wynagrodzenie (zwane również odszkodowaniem) wynosi nie mniej niż 25% wynagrodzenia zasadniczego, jakie pracownik otrzymywał będąc zatrudnionym. Należy je wypłacać dopóty, dopóki trwa zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Odszkodowanie jest formą zadośćuczynienia za to, że pracownik nie może swobodnie rozporządzać swoją karierą i musi powstrzymywać się od niektórych działań.  Odszkodowanie może też mieć formę jednorazowej zapłaty z góry.

Uwaga! Jeśli były pracodawca nie reguluje należności, klauzula lojalności przestaje obowiązywać jedynie pracownika – może on podjąć działalność konkurencyjną. Pracodawca jest jednak nadal zobowiązany do wypłaty odszkodowania.

 

Naruszenie zakazu konkurencji


Złamanie umowy o zakazie konkurencji może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Pracodawca może żądać od pracownika naprawienia szkody, jaka powstała w wyniku złamania umowy, na zasadach wynikających z Kodeksu cywilnego. Oznacza to, że odszkodowanie może obejmować utracone zyski pracodawcy. W wielu przypadkach umowa lojalnościowa z pracodawcą zawiera już informacje o karze umownej, jaką pracownik będzie musiał ponieść, w przypadku, kiedy złamie zakaz konkurencji.  Warto jednak pamiętać, że jeśli szkoda pracodawcy będzie wyższa niż kara umowna, to będzie on mógł domagać się wyższego odszkodowania.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Dyrektor Oddziału – laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: Nadzór nad codzienną działalnością laboratorium, w tym zarządzanie personelem, budżetem i operacjami. Inicjowanie i wdrażanie nowoczesnych rozwiązań oraz technologii w pracy laboratorium. Utrzymywanie i rozwijanie relacji z kluczowymi klientami oraz partnerami biznesowymi....
  • Finance Application Support Analyst - German Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    18 godz.
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...
  • Przedstawiciel Regionalny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie. Twoje zadania: Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami; Prezentowanie innowacyjnych rozwiązań i produktów medycznych, przeprowadzanie szkoleń produktowych dla personelu medycznego. Realizacja celów...
  • Brygadzista produkcji

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź, Polesie    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Nadzór nad prawidłowym przebiegiem procesu produkcyjnego zgodnie z procedurami i instrukcjami produkcyjnymi; Dokumentowanie przebiegu produkcji systemie komputerowym; Kontrolowanie pracy i parametrów maszyn; Uruchomienie i zatrzymanie procesu produkcyjnego; Obsługa zleceń...
  • Młodszy Specjalista HR

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    21 godz.
    Z nami: Będziesz architektem rozwoju: nauczysz się zarządzać rozwojem kompetencji w przemyśle motoryzacyjnym (na bazie ISO 9001, IATF 16949), rozwiniesz swoje horyzonty organizując, planując lub prowadząc szkolenia. Zaopiekujesz programy employee experience: zadbasz o jakość procesów...
  • Junior Method Engineer

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    21 godz.
    With Us, You Will: Learn how to optimize processes to maximize the potential of machinery. Understand how to streamline material flows and optimize internal logistics. Learn how to practically eliminate waste (MUDA) in production and increase the efficiency of material usage. Actively participate in...

Najnowsze artykuły

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.

Niedziele handlowe 2025

Niedziele handlowe 2025

Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.