Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Toruń: rynek pracy – analiza

Toruń: rynek pracy – analiza

 
Toruń: rynek pracy – analiza

Toruń to wielowiekowe, zachwycające zabytkami miasto, ośrodek akademicki i centrum życia kulturalnego. Znany jest z pierników, domu rodzinnego Mikołaja Kopernika, monumentalnego zamku krzyżackiego, planetarium, festiwali i wydarzeń (takich jak Międzynarodowy Festiwal Światła czy Festiwal Per Musicam Ad Astra i wiele innych). To drugie co do wielkości miasto w województwie stanowi zarazem dynamicznie rozwijający się ośrodek gospodarczy i jeden z największych rynków zatrudnienia w regionie. Do kogo kierowane są często ogłoszenia typu praca – Toruń? Jakich specjalistów szukają pracodawcy, a kto może spodziewać się trudności w czasie poszukiwania etatu? Zapoznaj się z podstawowymi danymi dotyczącymi lokalnego rynku pracy.

 

Toruń liczy blisko 199 tys. mieszkańców. Jak wcześniej wspomniano, jest to drugie co do wielkości miasto województwa kujawsko-pomorskiego – po oddalonej o około 45 kilometrów Bydgoszczy. Oprócz dogodnej lokalizacji i rozbudowanej infrastruktury transportowej Toruń ma wiele atutów inwestycyjnych przyciągających przedsiębiorców z polskim i zagranicznym kapitałem. W mieście znajdują się tereny Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, działają tu Toruński Park Technologiczny, Kujawsko-Pomorskie Centrum Obsługi Inwestora.

 

Toruń jako miejsce działalności wybrało blisko 28 tys. firm, instytucji i innych podmiotów gospodarczych (wg rejestru REGON, luty 2022 r.). Są to jednostki różnej wielkości. Podobnie jak w innych częściach kraju, przeważają mikropodmioty zatrudniające maksymalnie 9 pracowników (26916). Sporo jest też małych jednostek o kadrze rzędu 10-49 osób (740). Tych średniej wielkości, zatrudniających od 50 do 249 osób, jest z kolei 196. W Toruniu nie brakuje także dużych firm o stanie kadry rzędu 250-999 pracowników (34), a także deklarujących zatrudnienie minimum 1000 osób (7).

 

Profil gospodarczy Torunia jest zróżnicowany – rozwija się tu między innymi przemysł (chemiczny, spożywczy, elektromaszynowy czy tekstylny), a także handel i usługi oraz rolnictwo.

 

Stopa bezrobocia – Toruń

 

Wskaźnikiem pozwalającym ocenić sytuację na lokalnych rynkach pracy jest stopa bezrobocia. W Toruniu w ostatnich miesiącach notuje się wyraźny spadek wskaźnika, co jest dobrym prognostykiem dla osób szukających posady w tym mieście.

 

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny stopa bezrobocia w lutym 2022 r. wyniosła:

 

  • w Toruniu – 3,9%,
  • w województwie kujawsko-pomorskim – 7,8%,
  • w Polsce – 5,5%.

 

Toruń – Barometr zawodów

 

W czasie szukania pracy w Toruniu warto sprawdzić prognozę zapotrzebowania lokalnych pracodawców ujętą w badaniu Barometr zawodów. Jest ono co roku przygotowywane z inicjatywy Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii na podstawie danych z urzędów pracy oraz Głównego Urzędu Statystycznego. Prognoza dzieli zawody na deficytowe (zbyt mało kandydatów względem dostępnych ofert), nadwyżkowe (zbyt dużo kandydatów, brak ofert na dane stanowisko), w równowadze chętnych do pracy i zgłaszonego zapotrzebowania przez pracodawców. Jak wyglądają wyniki badania dla Torunia?

 

  • zawody deficytowe

 

W 2022 r. jest największy deficyt pracowników opieki zdrowotnej: lekarzy, pielęgniarek, położnych i ratowników medycznych.

 

Ponadto twórcy badania wskazali 35 grup zawodów deficytowych w tym mieście. Braki kadrowe dotyczą różnych branż – praca czeka zarówno na osoby bez doświadczenia i kwalifikacji, jak i na specjalistów.

 

W deficycie są także inni pracownicy branży medyczno-opiekuńczej – psycholodzy i psychoterapeuci, fizjoterapeuci i masażyści, a także opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, opiekunki dziecięce.

 

Pracowników poszukują dyrektorzy szkół – oferty pracy czekają na nauczycieli przedmiotów zawodowych i praktycznej nauki zawodu. Etaty kierowane są także do pracowników służb mundurowych.

 

Brakuje również pracowników budowlanki z różnego rodzaju uprawnieniami i umiejętnościami (betoniarzy, zbrojarzy, brukarzy, cieśli i stolarzy budowlanych, dekarzy i blacharzy budowlanych, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, monterów instalacji budowlanych, robotników budowlanych).

 

Miejsca pracy generuje przemysł maszynowy, elektromaszynowy, motoryzacja. Zgodnie z wynikami badania, pracodawcy szukają mechaników samochodowych, specjalistów elektroniki, automatyki i robotyki, elektryków, elektromechaników, elektromonterów, operatorów obrabiarek skrawających, operatorów urządzeń dźwigowo-transportowych.

 

Praca czeka także w innych gałęziach przemysłu, np. w branży chemicznej (na operatorów maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych), metalowej (na pracowników przetwórstwa metali, spawaczy, ślusarzy). Poszukiwani są też pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych.

 

Na liście zawodów deficytowych znaleźli się także pracownicy branży transportowo-magazynowej – kierowcy autobusów, kierowcy ciężarówek, magazynierzy.

 

Ponadto oferty czekają w różnego rodzaju usługach – brakuje fryzjerów, opiekunek dziecięcych oraz pracowników ds. rachunkowości i księgowości.

 

  • zawody nadwyżkowe

 

Na podstawie badania można wnioskować, że trudności ze znalezieniem w Toruniu pracy w 2022 r. mogą mieć z kolei osoby o wykształceniu filozoficznym, historycznym, politologicznym, kulturoznawczym.

 

PRACA DLA UKRAIŃCA

 

  • ze znajomością języka polskiego

 

Szukanie pracy nie musi być ani trudne, ani bardzo czasochłonne. W Toruniu działa szereg instytucji rynku pracy. Osoby szukające zatrudnienia, stażu, praktyk bądź chcące skorzystać z różnych form wsparcia, np. doradztwa zawodowego, zasiłku – mogą zgłaszać się do Powiatowego Urzędu Pracy dla Miasta Torunia (adres: ul. Mazowiecka 49 A, telefon: (56) 65 80 201).

 

W Toruniu działa ponadto Powiatowy Urząd Pracy dla Powiatu Toruńskiego (adres: ul. Polna 115/115A, 87-100 Toruń, telefon: 56 659 53 70), a także Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu (adres: ul. Szosa Chełmińska 30/32, 87-100 Toruń, telefon: 56 669 39 00). Oferty zatrudnienia z urzędu pracy znajdziesz także na stronie Centralnej Bazy Ofert Pracy. 

 

Trzeba jednak pamiętać, że trafia tam tylko część dostępnych na rynku propozycji zatrudnienia – wielu pracodawców woli bowiem prowadzić rekrutacje samodzielnie, z pominięciem pośrednictwa urzędu. Najwięcej ogłoszeń o pracę publikowanych jest w internecie, dlatego w czasie poszukiwań warto wykorzystać profesjonalny portal pracy.

 

Na praca.pl ogłoszenia z Torunia znajdziesz bardzo prosto – należy wpisać nazwę tego miasta w pasku wyszukiwania, kliknąć Szukaj i gotowe. Możesz podać także nazwę stanowiska, obszar zawodowy itp.

 

Aktualne oferty są ułożone na liście, począwszy od najnowszych. Warto zauważyć, że bardzo wiele firm prowadzi obecnie nabór na pracowników w całości zdalnie, za pośrednictwem sieci (online odbywają się także rozmowy kwalifikacyjne). Jeśli interesują Cię właśnie takie rekrutacje, wybierz opcję Rekrutacja zdalna spośród kryteriów wyszukiwania. Kolejną kwestią do rozważenia jest praca zdalna – nawet jeśli nie mieszkasz aktualnie w Toruniu ani w jego pobliżu, możesz zatrudnić się w firmie działającej w tym mieście. By znaleźć pracodawcę, który umożliwia wykonywanie obowiązków służbowych w trybie home office, wystarczy wybrać filtr wyszukiwania Praca zdalna. Rzetelny portal pracy to spore ułatwienie i warto z niego skorzystać.

 

Jeśli masz uprawnienia nauczycielskie i szukasz pracy w szkole, oferty zatrudnienia w województwie kujawsko-pomorskim (również w Toruniu) znajdziesz na stronie Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy.

 

Obecnie rośnie zapotrzebowanie na nauczycieli z Ukrainy posługujących się językiem polskim. Dyrektorzy poszukują osób na stanowiska asystenta nauczyciela, przygotowujących ukraińskie dzieci do nauki w polskich szkołach.

 

  • bez znajomości języka polskiego

 

Wiele polskich firm chętnie zatrudnia też Ukraińców nieznających języka polskiego. Potrzebne są osoby do prac prostych w przemyśle, budownictwie, różnego rodzaju usługach. Jak szukać pracy?

 

Zgłoś się do Powiatowego Urzędu Pracy dla Miasta Torunia, zacznij przeglądać oferty z Centralnej Bazy Ofert Pracy. Strony urzędu i bazy oferty dostępne są w ukraińskiej wersji językowej. Na portalu praca.pl możesz wpisywać nazwy stanowisk po ukraińsku i w ten sposób przeszukiwać listy ogłoszeń.

 

W Toruniu działa całodobowa infolinia Urzędu do Spraw Cudzoziemców – numer telefonu 47 721 75 75. Konsultanci udzielają pomocy w kwestiach związanych z legalnością pobytu w Polsce.

 

Możesz zadzwonić także na infolinie w języku ukraińskim i rosyjskim uruchomione przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego (od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-22:00):

 

  • 52 349 74 61,
  • 52 349 78 02.

 

Pomoc w kwestiach związanych z zatrudnieniem i innych udzielą Ci także konsultanci ogólnopolskiej Zielonej Linii dla Ukraińców – numer 19524.

 

Pamiętaj, że polski pracodawca ma obowiązek przekazać Ci umowę na piśmie. Dokument musi być przetłumaczony na zrozumiały dla Ciebie język. Nie podpisuj niczego w ciemno!

 

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości w kwestiach prawnych, możesz skorzystać z bezpłatnych porad zorganizowanych przez Okręgową Izbę Radców Prawnych. Doradztwo odbywa się w Hotelu Kopernik, ul. Wola Zamkowa 16, od poniedziałku do piątku w godzinach od 16:00-20:00, w weekendy w godzinach 11:00-15:00.

 

Ukraińska wersja językowa: Торунь: ринок праці, аналіз

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. Sprzedaży

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Opis stanowiska: pozyskiwanie nowych klientów; sprzedaż usług nowym klientom; praca z bieżącą bazą klientów w części sprzedaży dodatkowych usług organizacja i udział w kampaniach reklamowych; tworzenie ofert handlowych; prowadzenie spotkań handlowych (samodzielnie lub w zespole)...
  • Mistrz Bezpośredniej Produkcji (Wydział Wyposażeniowy)

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Czym będziesz się zajmować: Nadzorem nad właściwym przebiegiem procesów prefabrykacji, montaży oraz nad terminową realizacją wykonywanych prac wyposażeniowych; Nadzorem nad dokumentacją technologiczną, techniczną oraz materiałową; Planowaniem, organizowaniem i koordynowaniem pracy...
  • GOLD-TRADE sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   10 000 - 20 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Twój zakres obowiązków obsługa rynku inwestycyjnego i lokalnego; współpraca z firmami budowlanymi i wykonawcami; pozyskiwaniu nowych klientów i utrzymywanie relacji ze stałymi odbiorcami; prowadzeniu rozmów i negocjowaniu kontraktów handlowych; monitorowaniu rynku inwestycji budowlanych;
  • Pracownik sezonowy

    Grimslovs Skogstjanst AB   Szwecja, Emmaboda    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   9 000 - 17 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Szwedzka firma Grimslövs Skogstjänst AB poszukuje nowych pracowników na stanowiska pracowników do sadzenia na sezon 2025 (szacowany czas to połowa marca do połowy lipca). Dobrym pracownikom umowa może zostać przedłużona.
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    13 godz.
    Zakres obowiązków: Opracowanie i nadzór nad dokumentacją techniczną procesu prefabrykacji. Wykonywanie rysunków z rozkrojami płyt. Planowanie i organizacja produkcji elementów prefabrykowanych. Współpraca z działem projektowym i zespołem realizacyjnym na hali. Współpraca z...
  • Młodszy Specjalista ds. windykacji

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca zdalna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Zakres obowiązków: Monitorowanie i windykacja przeterminowanych płatności; Telefoniczny i e-mailowy kontakt z klientami; Inicjowanie działań zapewniających terminowe płatności od klientów; Regularna komunikacja z klientami, rozwiązywanie zapytań dotyczących płatności; Analiza i...

Najnowsze artykuły

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.