Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Toruń: rynek pracy – analiza

Toruń: rynek pracy – analiza

 
Toruń: rynek pracy – analiza

Toruń to wielowiekowe, zachwycające zabytkami miasto, ośrodek akademicki i centrum życia kulturalnego. Znany jest z pierników, domu rodzinnego Mikołaja Kopernika, monumentalnego zamku krzyżackiego, planetarium, festiwali i wydarzeń (takich jak Międzynarodowy Festiwal Światła czy Festiwal Per Musicam Ad Astra i wiele innych). To drugie co do wielkości miasto w województwie stanowi zarazem dynamicznie rozwijający się ośrodek gospodarczy i jeden z największych rynków zatrudnienia w regionie. Do kogo kierowane są często ogłoszenia typu praca – Toruń? Jakich specjalistów szukają pracodawcy, a kto może spodziewać się trudności w czasie poszukiwania etatu? Zapoznaj się z podstawowymi danymi dotyczącymi lokalnego rynku pracy.

 

Toruń liczy blisko 199 tys. mieszkańców. Jak wcześniej wspomniano, jest to drugie co do wielkości miasto województwa kujawsko-pomorskiego – po oddalonej o około 45 kilometrów Bydgoszczy. Oprócz dogodnej lokalizacji i rozbudowanej infrastruktury transportowej Toruń ma wiele atutów inwestycyjnych przyciągających przedsiębiorców z polskim i zagranicznym kapitałem. W mieście znajdują się tereny Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, działają tu Toruński Park Technologiczny, Kujawsko-Pomorskie Centrum Obsługi Inwestora.

 

Toruń jako miejsce działalności wybrało blisko 28 tys. firm, instytucji i innych podmiotów gospodarczych (wg rejestru REGON, luty 2022 r.). Są to jednostki różnej wielkości. Podobnie jak w innych częściach kraju, przeważają mikropodmioty zatrudniające maksymalnie 9 pracowników (26916). Sporo jest też małych jednostek o kadrze rzędu 10-49 osób (740). Tych średniej wielkości, zatrudniających od 50 do 249 osób, jest z kolei 196. W Toruniu nie brakuje także dużych firm o stanie kadry rzędu 250-999 pracowników (34), a także deklarujących zatrudnienie minimum 1000 osób (7).

 

Profil gospodarczy Torunia jest zróżnicowany – rozwija się tu między innymi przemysł (chemiczny, spożywczy, elektromaszynowy czy tekstylny), a także handel i usługi oraz rolnictwo.

 

Stopa bezrobocia – Toruń

 

Wskaźnikiem pozwalającym ocenić sytuację na lokalnych rynkach pracy jest stopa bezrobocia. W Toruniu w ostatnich miesiącach notuje się wyraźny spadek wskaźnika, co jest dobrym prognostykiem dla osób szukających posady w tym mieście.

 

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny stopa bezrobocia w lutym 2022 r. wyniosła:

 

  • w Toruniu – 3,9%,
  • w województwie kujawsko-pomorskim – 7,8%,
  • w Polsce – 5,5%.

 

Toruń – Barometr zawodów

 

W czasie szukania pracy w Toruniu warto sprawdzić prognozę zapotrzebowania lokalnych pracodawców ujętą w badaniu Barometr zawodów. Jest ono co roku przygotowywane z inicjatywy Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii na podstawie danych z urzędów pracy oraz Głównego Urzędu Statystycznego. Prognoza dzieli zawody na deficytowe (zbyt mało kandydatów względem dostępnych ofert), nadwyżkowe (zbyt dużo kandydatów, brak ofert na dane stanowisko), w równowadze chętnych do pracy i zgłaszonego zapotrzebowania przez pracodawców. Jak wyglądają wyniki badania dla Torunia?

 

  • zawody deficytowe

 

W 2022 r. jest największy deficyt pracowników opieki zdrowotnej: lekarzy, pielęgniarek, położnych i ratowników medycznych.

 

Ponadto twórcy badania wskazali 35 grup zawodów deficytowych w tym mieście. Braki kadrowe dotyczą różnych branż – praca czeka zarówno na osoby bez doświadczenia i kwalifikacji, jak i na specjalistów.

 

W deficycie są także inni pracownicy branży medyczno-opiekuńczej – psycholodzy i psychoterapeuci, fizjoterapeuci i masażyści, a także opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, opiekunki dziecięce.

 

Pracowników poszukują dyrektorzy szkół – oferty pracy czekają na nauczycieli przedmiotów zawodowych i praktycznej nauki zawodu. Etaty kierowane są także do pracowników służb mundurowych.

 

Brakuje również pracowników budowlanki z różnego rodzaju uprawnieniami i umiejętnościami (betoniarzy, zbrojarzy, brukarzy, cieśli i stolarzy budowlanych, dekarzy i blacharzy budowlanych, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, monterów instalacji budowlanych, robotników budowlanych).

 

Miejsca pracy generuje przemysł maszynowy, elektromaszynowy, motoryzacja. Zgodnie z wynikami badania, pracodawcy szukają mechaników samochodowych, specjalistów elektroniki, automatyki i robotyki, elektryków, elektromechaników, elektromonterów, operatorów obrabiarek skrawających, operatorów urządzeń dźwigowo-transportowych.

 

Praca czeka także w innych gałęziach przemysłu, np. w branży chemicznej (na operatorów maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych), metalowej (na pracowników przetwórstwa metali, spawaczy, ślusarzy). Poszukiwani są też pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych.

 

Na liście zawodów deficytowych znaleźli się także pracownicy branży transportowo-magazynowej – kierowcy autobusów, kierowcy ciężarówek, magazynierzy.

 

Ponadto oferty czekają w różnego rodzaju usługach – brakuje fryzjerów, opiekunek dziecięcych oraz pracowników ds. rachunkowości i księgowości.

 

  • zawody nadwyżkowe

 

Na podstawie badania można wnioskować, że trudności ze znalezieniem w Toruniu pracy w 2022 r. mogą mieć z kolei osoby o wykształceniu filozoficznym, historycznym, politologicznym, kulturoznawczym.

 

PRACA DLA UKRAIŃCA

 

  • ze znajomością języka polskiego

 

Szukanie pracy nie musi być ani trudne, ani bardzo czasochłonne. W Toruniu działa szereg instytucji rynku pracy. Osoby szukające zatrudnienia, stażu, praktyk bądź chcące skorzystać z różnych form wsparcia, np. doradztwa zawodowego, zasiłku – mogą zgłaszać się do Powiatowego Urzędu Pracy dla Miasta Torunia (adres: ul. Mazowiecka 49 A, telefon: (56) 65 80 201).

 

W Toruniu działa ponadto Powiatowy Urząd Pracy dla Powiatu Toruńskiego (adres: ul. Polna 115/115A, 87-100 Toruń, telefon: 56 659 53 70), a także Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu (adres: ul. Szosa Chełmińska 30/32, 87-100 Toruń, telefon: 56 669 39 00). Oferty zatrudnienia z urzędu pracy znajdziesz także na stronie Centralnej Bazy Ofert Pracy. 

 

Trzeba jednak pamiętać, że trafia tam tylko część dostępnych na rynku propozycji zatrudnienia – wielu pracodawców woli bowiem prowadzić rekrutacje samodzielnie, z pominięciem pośrednictwa urzędu. Najwięcej ogłoszeń o pracę publikowanych jest w internecie, dlatego w czasie poszukiwań warto wykorzystać profesjonalny portal pracy.

 

Na praca.pl ogłoszenia z Torunia znajdziesz bardzo prosto – należy wpisać nazwę tego miasta w pasku wyszukiwania, kliknąć Szukaj i gotowe. Możesz podać także nazwę stanowiska, obszar zawodowy itp.

 

Aktualne oferty są ułożone na liście, począwszy od najnowszych. Warto zauważyć, że bardzo wiele firm prowadzi obecnie nabór na pracowników w całości zdalnie, za pośrednictwem sieci (online odbywają się także rozmowy kwalifikacyjne). Jeśli interesują Cię właśnie takie rekrutacje, wybierz opcję Rekrutacja zdalna spośród kryteriów wyszukiwania. Kolejną kwestią do rozważenia jest praca zdalna – nawet jeśli nie mieszkasz aktualnie w Toruniu ani w jego pobliżu, możesz zatrudnić się w firmie działającej w tym mieście. By znaleźć pracodawcę, który umożliwia wykonywanie obowiązków służbowych w trybie home office, wystarczy wybrać filtr wyszukiwania Praca zdalna. Rzetelny portal pracy to spore ułatwienie i warto z niego skorzystać.

 

Jeśli masz uprawnienia nauczycielskie i szukasz pracy w szkole, oferty zatrudnienia w województwie kujawsko-pomorskim (również w Toruniu) znajdziesz na stronie Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy.

 

Obecnie rośnie zapotrzebowanie na nauczycieli z Ukrainy posługujących się językiem polskim. Dyrektorzy poszukują osób na stanowiska asystenta nauczyciela, przygotowujących ukraińskie dzieci do nauki w polskich szkołach.

 

  • bez znajomości języka polskiego

 

Wiele polskich firm chętnie zatrudnia też Ukraińców nieznających języka polskiego. Potrzebne są osoby do prac prostych w przemyśle, budownictwie, różnego rodzaju usługach. Jak szukać pracy?

 

Zgłoś się do Powiatowego Urzędu Pracy dla Miasta Torunia, zacznij przeglądać oferty z Centralnej Bazy Ofert Pracy. Strony urzędu i bazy oferty dostępne są w ukraińskiej wersji językowej. Na portalu praca.pl możesz wpisywać nazwy stanowisk po ukraińsku i w ten sposób przeszukiwać listy ogłoszeń.

 

W Toruniu działa całodobowa infolinia Urzędu do Spraw Cudzoziemców – numer telefonu 47 721 75 75. Konsultanci udzielają pomocy w kwestiach związanych z legalnością pobytu w Polsce.

 

Możesz zadzwonić także na infolinie w języku ukraińskim i rosyjskim uruchomione przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego (od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-22:00):

 

  • 52 349 74 61,
  • 52 349 78 02.

 

Pomoc w kwestiach związanych z zatrudnieniem i innych udzielą Ci także konsultanci ogólnopolskiej Zielonej Linii dla Ukraińców – numer 19524.

 

Pamiętaj, że polski pracodawca ma obowiązek przekazać Ci umowę na piśmie. Dokument musi być przetłumaczony na zrozumiały dla Ciebie język. Nie podpisuj niczego w ciemno!

 

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości w kwestiach prawnych, możesz skorzystać z bezpłatnych porad zorganizowanych przez Okręgową Izbę Radców Prawnych. Doradztwo odbywa się w Hotelu Kopernik, ul. Wola Zamkowa 16, od poniedziałku do piątku w godzinach od 16:00-20:00, w weekendy w godzinach 11:00-15:00.

 

Ukraińska wersja językowa: Торунь: ринок праці, аналіз

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. administracji

    REMONDIS Sp. z o.o. - Warszawa   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Obowiązki: Obsługa spraw administracyjnych i handlowych, w tym przygotowywanie ofert, umów i wniosków do urzędów. Tworzenie raportów i zestawień. Kontakt z firmami transportowymi. Wystawianie i zarządzanie kartami BDO. Ewidencja opadów BDO. Komunikacja z klientami przez telefon i email....
  • Architekt

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Ostrowiec Świętokrzyski    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant Instalacji Sanitarnych / Inżynier

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Ostrowiec Świętokrzyski    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. budynki szpitali, farmacji, wojska, policji, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem...
  • Projektant Instalacji Elektrycznych / Inżynier

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Ostrowiec Świętokrzyski    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. budynki szpitali, farmacji, wojska, policji, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem...
  • Project Manager (fit-out) Dział Define

    Colliers Poland sp. z o.o.   Poznań, ul. Roosevelta 22    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Opis stanowiska: Jednym z najszybciej rozwijających się zespołów w Colliers jest Define – zespół architektów, badaczy, kosztorysantów, kierowników projektów, projektantów instalacji oraz wielu innych specjalistów. Do części związanej z realizacją projektów fit-out poszukujemy...
  • Pracownik ogólnobudowlany

    Colliers Poland sp. z o.o.   Warszawa, ul. Pańska 97    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie  pełny etat
    3 godz.
    Opis stanowiska: Szukamy osób o różnych specjalizacjach (glazurnik, malarz, zabudowy GK, sufity systemowe, prace wykończeniowe); Praca dostępna również dla 2-3 osobowych brygad.

Najnowsze artykuły

Bezrobocie w Polsce spada. Stopa bezrobocia w marcu 2025 r. wg GUS

Bezrobocie w Polsce spada. Stopa bezrobocia w marcu 2025 r. wg GUS

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane na temat poziomu bezrobocia rejestrowanego i liczby bezrobotnych. Z zestawienia wynika, że stopa bezrobocia w marcu br. zmniejszyła się w stosunku do poprzedniego miesiąca. To dobra wiadomość świadcząca o dużej stabilności polskiego rynku pracy. Wciąż widać jednak znaczne różnice na poziomie lokalnym. Gdzie bezrobocie jest najwyższe?

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

– Podczas rozmów o podwyżce wciąż pojawia się argument związany z rosnącymi kosztami życia: „potrzebuję więcej, bo życie jest droższe”. Jednak coraz częściej podnoszone są także kwestie związane z rozwojem: „wykorzystałem nowe umiejętności, poszerzył się mój zakres obowiązków”. To staje się mocnym argumentem w negocjacjach – zauważa ekspert rynku pracy z Randstad Polska Mateusz Żydek.

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

– Statystycznie człowiek spędza w pracy 8 godzin dziennie, trudno udawać przez tak długi czas entuzjazm do jej wykonywania. Praca powinna nam sprawiać przyjemność i choć to slogan, to obala faworyzowany mit ciężkiej pracy – tłumaczy doradczyni zawodowa Magdalena Gabruś. Jak zatem rozwijać własny potencjał na obejmowanym stanowisku? Skąd wiedzieć, że już najwyższy czas na zmianę pracy?

Pierwsza umowa o pracę – ważny moment w życiu każdego pracownika

Pierwsza umowa o pracę – ważny moment w życiu każdego pracownika

Wraz z podpisaniem umowy o pracę w świetle prawa stajesz się pracownikiem: zaczynasz być chroniony prawem pracy oraz masz wynikające z niego obowiązki. Pamiętaj: nieznajomość prawa szkodzi! Zanim podpiszesz pierwszą umowę o pracę, sprawdź, co powinno znaleźć się w dokumencie, na co zwrócić uwagę, co może alarmować oraz jakie punkty dokumentu warto przedyskutować z pierwszym pracodawcą.

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

– Wielu managerów i właścicieli firm rano ma czas, by pomyśleć strategicznie. Poranne godziny, gdy nikt nie pisze, nie dzwoni, są idealne na planowanie i podejmowanie decyzji. Zetki nie mają jeszcze tylu zawodowych obowiązków, ale intuicyjnie robią coś bardzo mądrego, dbają o swój dobrostan zanim zacznie się presja dnia. To niezwykle zdrowe podejście – zauważa coach biznesu Wiktor Tokarski.

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379