Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Telefon służbowy po godzinach pracy

Telefon służbowy po godzinach pracy

 
Telefon służbowy po godzinach pracy

Pracodawca nagminnie dzwoni do ciebie wieczorami, by dogadać ostatnie szczegóły projektu? Pierwszego maila z pracy dostajesz już na godzinę czy dwie przed pojawieniem się w biurze? Sprawdź, czy masz obowiązek odbierania telefonu i wiadomości służbowych poza godzinami pracy.

 

Odbieranie telefonu służbowego po godzinach pracy

 

Pracownicy pozostają po godzinach w kontakcie z przełożonym lub współpracownikami z różnych powodów. Niektórzy są przekonani, że się tego od nich wymaga, inni z uwagi na poczucie odpowiedzialności za jakiś projekt, kolejni, by być na bieżąco. Warto jednak zadać sobie pytanie, czy w świetle prawa pracy taki kontakt z firmą może zostać uznany za obowiązkowy, czy też zawsze ma charakter dobrowolny.

 

Zgodnie z przepisami prawa pracy zatrudniony nie ma obowiązku świadczenia pracy poza ustalonymi w umowie godzinami. Oznacza to, że każde działania na rzecz pracodawcy przed rozpoczęciem i po zakończeniu pracy – w tym odebranie telefonu służbowego, napisanie maila – będzie tratowane jako praca w godzinach nadliczbowych. A za te podwładnemu należy się wolne lub wynagrodzenie wraz z dodatkiem za nadgodziny.

 

Telefon służbowy po godzinach pracy – zawsze dobrowolny?

 

Należy pamiętać, że zgodnie z art. 151. Kodeksu pracy:

„Praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna w razie:
1) konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii;
2) szczególnych potrzeb pracodawcy”.

 

Pracodawca może zatem zlecić podwładnemu dodatkowy obowiązek pozostawania pod telefonem czy odbierania maili po godzinach. Jednak wyznaczenie takiego okresu pozostawania do dyspozycji pracodawcy nie może naruszać przepisów dotyczących dobowych i tygodniowych norm gwarantowanego odpoczynku (tj. minimum 11 godzin na dobę i 35 w tygodniu).

 

W przypadku gdy pracodawca nie wyznaczył okresu nadgodzin, a mimo to dzwoni do podwładnego, ten nie ma obowiązku odebrać. Jeśli to zrobi, można uznać, że świadczy na rzecz pracodawcy dodatkową pracę, za którą również powinien odebrać wolne lub wynagrodzenie.

 

Rekompensata za odbieranie telefonu służbowego po godzinach pracy nie dotyczy jednak kadry kierowniczej i osób zarządzających firmą w imieniu pracodawcy. Zgodnie z art. 151.4. Kodeksu pracy mogą oni w razie konieczności wykonywać obowiązki służbowe poza ustalonymi godzinami i nie jest to traktowane jak nadgodziny (wyjątkiem jest pełnienie obowiązków w niedziele i święta).

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Kierowca C+E / Skoczek

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Poszukujemy "skoczków" z doświadczeniem w transporcie międzynarodowym. Masz urlop w miesiącach od Kwietnia do października? Chcesz dorobić i masz dużo wolnego czasu? Wymagania: doświadczenie w transporcie międzynarodowym; prawo jazdy kat C+E; aktualne badania lekarskie; świadectwo...
  • Skoczek / Kierowca w Transporcie Międzynarodowym

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Poszukujemy "skoczków" z doświadczeniem w transporcie międzynarodowym. Masz urlop w miesiącach od Kwietnia do października? Chcesz dorobić i masz dużo wolnego czasu? Wymagania: doświadczenie w transporcie międzynarodowym; prawo jazdy kat C+E; aktualne badania lekarskie; świadectwo...
  • Młodszy Spedytor (Drobnica międzynarodowa)

    Erontrans Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: obsługa klientów w zakresie transportu międzynarodowego (region Wielka Brytania) bezpośrednia współpraca z przewoźnikami i klientami w zakresie obsługiwanych zleceń; monitoring obsługiwanych zleceń, nadzór nad podwykonawcami; dbanie o wysoką jakość...
  • Kierowca kat. C+E z ADR

    Erontrans Sp. z o.o.   Łódź, ul. Jędrzejowska 172    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj bez CV
    2 godz.
    kontenery codziennie w domu zmiany po 12 godzin pracy od 6.00-18.00 i 18.00 - 6.00 ilość wakatów ograniczona system naczepowy Zadania: podstawienie pustego kontenera do ponownego załadunku, bez pojazdu pod rampę; odjazd z innym załadowanym wcześniej kontenerem; praca wokół komina do 100 km;...

Najnowsze artykuły

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?