Tajemniczy klient – kto to taki?
Warunkiem funkcjonowania firm są ich klienci. Dlatego właściciele dbają o to, aby poszczególni kontrahenci, konsumenci czy użytkownicy byli zadowoleni i nie przechodzili do konkurencji. To, czy klient jest usatysfakcjonowany, zależy bardzo często od obsługi, którą zastanie w miejscu dokonywania zakupu czy transakcji. Ta nie zawsze może być kontrolowana przez pracodawców osobiście, dlatego też decydują się oni na zaangażowanie tajemniczego klienta. Mystery shopper to coraz popularniejszy sposób na sprawdzanie jakości obsługi.
W związku z tym, że pracownicy sklepów, instytucji mają narzucone procedury co do obsługi, zleceniodawca tajnego klienta tworzy scenariusz, wg którego ma zostać przeprowadzone badanie. Są w nim zawarte pytania, które należy zadać podczas kontroli, konkretne zachowania, które zainicjowane przez tajemniczego klienta mają sprawdzić reakcje pracowników. W scenariuszach zaleca się też obserwację miejsca, w którym dokonujemy kontroli - np. czystości sklepu, stanowiska i estetyki pracy. Bada się czas oczekiwania na obsługę, jej działania w ramach zaspokojenia potrzeb klienta, jakość i sprawność. W sklepach może być kontrolowane to czy np. sprzedawca sprawdza wiek osoby kupującej papierosy lub alkohol, w restauracjach czas oczekiwania na wydanie reszty, w bankach znajomość oferowanych produktów i promocji itp.
Dla osoby, która lubi częsty kontakt z ludźmi i chce działać jako tajemniczy klient, praca może być naprawdę ciekawa. Wydaje się też lekka i przyjemna.
Ukryty klient musi jednak pamiętać o swoich obowiązkach. Do każdej wizyty i audytu musi się odpowiednio przygotować, a po każdym spotkaniu stworzyć raport dla zleceniodawcy.
Jak zostać tajemniczym klientem
Panuje powszechna opinia, że tajemniczym klientem może zostać każdy – niezależnie od płci i wieku. Jednak osoba, która będzie chciała pracować w tej branży, powinna charakteryzować się odpowiednimi umiejętnościami. Przede wszystkim dobrze, żeby miała zdolności aktorskie, które pomogą w doprowadzeniu do sytuacji nakreślonych w scenariuszu. Dużym atutem będzie umiejętność zwracania uwagi na szczegóły oraz spostrzegawczość. Dana osoba powinna też być odporna na stres oraz mieć swobodę wypowiedzi, aby nie zostać zdemaskowaną. W przypadku tajemniczego gościa, który zadaje zbyt szczegółowe pytania lub zachowuje się w sposób nienaturalny, mogą powstać podejrzenia co do intencji wizyty.
Kiedy już stwierdzimy, że chcemy się zająć taką pracą, pozostaje kwestia, jak zostać tajemniczym klientem. Firmy przeważnie umieszczają ogłoszenia na takie stanowisko, na odpowiednich stronach internetowych. Wtedy zainteresowana osoba może odpowiedzieć bezpośrednio na aplikację.
Istnieje też inna droga – można zarejestrować się na odpowiednich portalach, które tworzą bazy osób chcących pracować jako cichy klient.
Korzyści z bycia tajemniczym klientem
W przypadku takiego zajęcia jak tajemniczy klient, opinie wyrażone przez osoby zajmujące się zawodem są bardzo pozytywne. Wykonawcy takiego zlecenia są zadowoleni, ponieważ jest to praca bardzo różnorodna, pełna nowych wyzwań. Oczywiście wymaga czasu i przygotowania.
Tajemniczy klient oferty pracy może znaleźć bardzo łatwo, jednak nie jest to praca, która mogłaby stanowić główne źródło dochodu. Raczej jest to dodatkowe zajęcie po godzinach lub w weekendy.
Tajemniczy klient zarobki
Tajemniczy klient zarobki będzie miał uzależnione od rodzaju audytu, jaki musi przeprowadzić. Zwykła wizyta w sklepie, badanie skomplikowanych procedur, audyt w miejscu zamieszkania czy badanie wyjazdowe – to czynniki, które będą miały wpływ na wysokość stawek. W przypadku, kiedy audyt wymaga dokonania jakiegoś zakupu – pieniądze zostają zwrócone zleceniobiorcy. O tym, ile zarabia tajemniczy klient, można dowiedzieć się z ogłoszeń – częstą stawką jest około 20-30 zł netto za wykonane dzieło, ale pojawiają się też stawki niższe lub nawet kilkukrotnie wyższe.