Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Staż pracy a szkoła

Staż pracy a szkoła

 
Staż pracy a szkoła

Ukryliście dyplomy i świadectwa szkolne w najgłębszej szufladzie, tuż obok zabawek z dzieciństwa, pamiątek znad morza i nieudanych prezentów? To duży błąd. Lata nauki są bowiem brane pod uwagę przy ustalaniu stażu pracy.

 

Szkoła a lata pracy


Mogłoby się wydawać, że nie ma żadnych powodów do wliczania szkoły do stażu pracy – w końcu za naukę nie otrzymujemy wynagrodzenia, a jedynym obowiązkiem w jej ramach jest poszerzanie własnej wiedzy i nabywanie nowych umiejętności. Tymczasem ustawodawca zdecydował, że lata poświęcone na kształcenie dodaje się do doświadczenia zawodowego.

Jest to o tyle istotne, że staż pracy przekłada się na długość przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego. Zgodnie z Kodeksem pracy osoby, które były zatrudnione krócej niż 10 lat, mają do wykorzystania 20 dni urlopu w roku. Z kolei ci, którzy przepracowali ponad 10 lat, dysponują 26 dniami wolnymi. Do podstawowego stażu pracy dodaje się lata nauki na różnych szczeblach edukacji.

W jaki sposób go dodać? Przede wszystkim brana pod uwagę jest jedynie uczelnia najwyższego stopnia. Stażu pracy nie zwiększa też ukończenie dwóch lub więcej szkół na tym samym poziomie (np. dwóch kierunków studiów).

W większości przypadków pomija się też okres nauki. To, ile lat do stażu pracy dodaje nam zawodówka, a ile lat liceum, określają przepisy prawa pracy. Ponadto, nie ma znaczenia, czy w trakcie nauki nastąpiły jakieś przerwy, ani ile czasu upłynęło od jej zakończenia. Liczy się wyłącznie fakt ukończenia szkoły, potwierdzony świadectwem, dyplomem, a w szczególnych przypadkach duplikatem tych dokumentów.

Wiele osób nie ma też pewności, czy liceum wlicza się do lat pracy w sytuacji, gdy jednocześnie z pobieraniem nauki były już zatrudnione. W takim przypadku doświadczenie zawodowe powiększa się o okres nauki bądź czas pracy, w zależności od tego, co będzie korzystniejsze dla pracownika. Co więcej, lata pracy za szkołę są dodawane niezależnie od tego, czy kształciliśmy się w systemie dziennym, zaocznym lub wieczorowym.

 

Ile lat pracy za technikum, a ile za studia?


Liczba lat, którą możemy dodać, różni się z uwagi na rodzaj ukończonej szkoły. Oznacza to, że wymiar urlopu po technikum będzie inny niż ten, jaki uzyskamy po skończeniu studiów wyższych. Kodeks pracy (art. 155) precyzyjnie określa, jak długi staż możemy doliczyć w przypadku poszczególnych szkół:

    • zasadnicza lub inna równorzędna szkoła zawodowa – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,
    • średnia szkoła zawodowa – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,
    • średnia szkoła zawodowa dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych – 5 lat,
    • średnia szkoła ogólnokształcąca – 4 lata,
    • szkoła policealna – 6 lat,
    • szkoła wyższa – 8 lat.

Należy też pamiętać, że różne okresy nauki się nie sumują. Jeśli skończyliśmy najpierw liceum ogólnokształcące, a potem studia wyższe, nie oznacza to, że przedłużamy staż pracy o 12 lat, ale tylko o 8. Do stażu pracy nie liczą się studia podyplomowe.

 

Średnia szkoła zawodowa a lata pracy


Z Kodeksu pracy wynika, że staż pracy szkoły zawodowej różni się w zależności od jej rodzaju. Ukończenie zasadniczej szkoły zawodowej upoważnia nas do doliczenia maksymalnie 3 lat, natomiast świadectwo uzyskane w liceach zawodowych – aż 5 lat.

Nieistotne jest to, że w wyniku kolejnych reform oświaty niektóre rodzaje szkół mogły przestać istnieć bądź zostać zastąpione innymi – na przykład licea zawodowe zniesiono w 1999 r., a zasadnicze szkoły zawodowe w 2017 r. zamieniono na dwustopniowe szkoły branżowe. Liczy się wyłącznie fakt ukończenia szkoły, potwierdzony dokumentem.

Jak widzimy, wliczenie szkoły do stażu pracy może znacząco poprawić naszą sytuację urlopową. Pamiętajmy o tym podczas podpisywania umowy o pracę.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • OPTIMO Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Twoje główne zadania: doradztwo w zakresie rozwiązań telekomunikacyjnych i ICT dla klientów biznesowych; negocjacje, sprzedaż i przygotowywanie ofert handlowych; pozyskiwanie nowych klientów oraz obsługa posprzedażowa; monitorowanie rynku; praca na przydzielonym portfelu klientów;...
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.