Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Starzenie się społeczeństwa – skutki, przyczyny

Starzenie się społeczeństwa – skutki, przyczyny

 
Starzenie się społeczeństwa – skutki, przyczyny

Od początku lat 90. XX wieku możemy zaobserwować nieustannie postępujący proces starzenia się społeczeństwa. Wzrost liczby osób w wieku poprodukcyjnym i zmniejszenie liczby ludności w wieku przedprodukcyjnym to problem, z którym boryka się niemal cały świat. Starzenie się społeczeństwa jest ogromnym wyzwaniem zarówno dla rynku pracy, jak i całej gospodarki. W czym upatrywać przyczyn starzejącego się społeczeństwa i jak przeciwdziałać konsekwencjom tego zjawiska? Czy nadchodzi katastrofa demograficzna, której nie da się już powstrzymać?

 

Spis treści

Czy polskie społeczeństwo się starzeje?

 

Proces starzenia się jest nieunikniony i dotyczy wszystkich. W ostatnich kilkudziesięciu latach możemy jednak zauważyć znacznie większą intensywność starzenia się społeczeństwa, które widoczne jest szczególnie w przypadku krajów wysoko rozwiniętych, jak Niemcy, Francja, Włochy czy Japonia. Towarzyszący temu niski przyrost naturalny sprawia, że odsetek ludzi starszych w ogólnej populacji rośnie z roku na rok. Kontynuację procesu starzenia się ludności wyraźnie widać również na przykładzie Polski. Optymizmem nie napawa także malejąca dzietność, która w długoterminowej perspektywie także ma ogromny wpływ na kształt struktury społecznej i sytuacji gospodarczej.

 

Według danych GUS wartość współczynnika dzietności zwiększała się wyraźnie latach 2015-2017, z 1,29 do 1,45. Po tym czasie dzietność w Polsce drastycznie zaczęła się obniżać. W 2022 roku wartość współczynnika dzietności wynosiła już tylko 1,26. W kraju urodziło się wówczas ponad 305 tys. dzieci, natomiast w okresie kolejnych 12 miesięcy (od listopada 2022 do października 2023) na świat przyszło już jedynie 277 tys. dzieci. 

 

2022 rok upłynął pod znakiem postępującego starzenia się społeczeństwa w Polsce. Na koniec roku liczba osób w wieku 60 lat i więcej wyniosła 9,8 mln, co stanowi wzrost o 0,7 proc. w stosunku do roku 2021. Wskaźnik obciążenia demograficznego osobami starszymi w tym roku wzrósł do 29,9 z 28,9, w porównaniu z rokiem poprzednim. 

 

Pamiętaj! 

 

Jednym z głównych czynników mających wpływ na dynamikę starzenia się społeczeństwa jest natężenie urodzeń. Wysoki wskaźnik liczby urodzeń przyczynia się do odmłodzenia populacji, natomiast wydłużenie życia ludności najstarszej przyspiesza zjawisko starzenia się społeczeństwa.

 

Polskie społeczeństwo starzeje się i demografowie nie prognozują w tym zakresie gwałtownych zmian. Spodziewany jest ciągły wzrost liczby ludności w wieku senioralnym, a prognozy GUS na lata 2023-2060 nie przewidują sytuacji, w której nasz kraj wróciłby do poziomu zapewniającego prostą zastępowalność pokoleń. Ta po raz ostatni odnotowana była w 1988 roku. Polska jest dziś jednym z najszybciej starzejących się społeczeństw Unii Europejskiej. 

 

Starzenie się społeczeństwa – przyczyny

 

Jak wynika z danych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, w Polsce od prawie 30 lat obserwujemy spadek liczby urodzeń, który prowadzi do zmniejszenia udziału najmłodszych grup wiekowych w społeczeństwie oraz proporcjonalnego wzrostu udziału roczników senioralnych, co skutkuje podwyższeniem średniego wieku ludności. I choć spadek liczby urodzeń jest jedną z najważniejszych przyczyn starzenia się społeczeństwa, nie jest jedyną. 

 

Starzenie się społeczeństwa w Polsce i na świecie jest skutkiem między innymi wydłużania się trwania ludzkiego życia, postępującego rozwoju cywilizacyjnego, ale także poprawy jakości życia. Jakie jeszcze czynniki sprawiają, że obserwujemy starzenie się społeczeństwa? 

 

  • Późne macierzyństwo 

 

Kobiety w coraz późniejszym wieku decydują się na urodzenie pierwszego dziecka. Według danych GUS obecniekobiety w wieku 25-29 lat zazwyczaj rodzą pierwsze dziecko, podczas gdy w drugiej połowie XX w. w kobiety w tym przedziale wiekowym najczęściej rodziły już drugie dziecko. Podobne przesunięcie wieku obserwujemy również w przypadku starszych kobiet. Panie w wieku 35-39 lat dziś rodzą najczęściej drugie dziecko, podczas gdy w latach 60. i 70. rodziły piątego lub szóstego potomka!

 

  • Spadek udziału urodzeń według kolejności

 

Z roku na rok rodzi się coraz mniej dzieci. W 2021 roku udział urodzeń pierwszych wyniósł 44%, urodzeń drugich 34%, a trzecich – zaledwie ponad 15%.

 

  • Spadek liczby zawieranych małżeństw 

 

W ciągu ostatnich lat zaobserwowano także malejącą liczbę małżeństw. Coraz więcej par żyje w związkach partnerskich, jednocześnie rzadziej decydują się one na posiadanie potomstwa niż osoby w związkach małżeńskich.

 

  • Aktywność zawodowa kobiet

 

Wzmożona aktywność zawodowa kobiet doprowadziła do wielu zmian w modelu rozrodczym, a tym samym w odniesieniu do realizacji podstawowych funkcji rodziny. Według badań dzietność wzrasta wraz ze wzrostem ogólnego stażu pracy zawodowej. Od wielu lat jednak aktywność zawodowa kobiet sukcesywnie rośnie, przez co znacznie później decydują się one na założenie rodziny i urodzenie potomka.

 

  • Niezaspokojenie potrzeb konsumpcyjnych związanych przede wszystkim z ochroną zdrowia i opieką socjalną

 

Poziom opieki społecznej, ograniczony dostęp do miejsc w placówkach opieki dla dzieci czy chociażby trudności w zapewnieniu dzieciom opieki po zakończonym urlopie macierzyńskim w przypadku wielu rodzin są czynnikami, które skutecznie odsuwają w czasie decyzję o posiadaniu dziecka.

 

  • Emigracja przewyższająca imigrację ludności 

 

Coraz więcej młodych osób w wieku przedprodukcyjnym i produkcyjnym decyduje się na opuszczenie Polski i rozpoczęcia życia w innym kraju.

 

 

Starzenie się społeczeństwa – skutki

 

Konsekwencje starzenia się społeczeństwa nie są jedynie problemem globalnym czy UE, ale w znacznym stopniu dotyczą również naszego kraju. Postępujący proces starzenia się  niesie za sobą szereg zagrożeń zarówno w sferze społecznej, jak i ekonomicznej.

 

  • Starzenie się społeczeństwa a gospodarka

    • obciążenie systemu zabezpieczeń społecznych i zdrowotnych oraz nadwyrężenie systemu emerytalnego,

    • ekonomiczne obciążenie ludności w wieku produkcyjnym, 

    • coraz większa liczba osób starszych w naszym otoczeniu może prowadzić do utrwalenia negatywnego stereotypu starości i wykluczenia tego pokolenia,

    • konieczność dostosowania opieki zdrowotnej do osób starszych, 

    • obniżenie poziomu świadczeń emerytalnych z jednoczesnym zwiększeniem nakładów na opiekę zdrowotną i opiekuńczą,

    • systematyczne regulowanie kwestii związanych z wiekiem emerytalnym (podnoszenie wieku emerytalnego).

 

  • Starzenie się społeczeństwa a rynek pracy 

    • spadek liczebności siły roboczej prowadzący do niedoboru pracowników w wielu sektorach gospodarki,

    • konieczność podnoszenia kwalifikacji starszych pracowników, których umiejętności często nie pokrywają się z zapotrzebowaniem rynku pracy, 

    • potrzeba rozwijania systemu kształcenia dodatkowego, 

    • wprowadzenie zmian w sposobie zarządzania karierą i dostosowanie jej do wymagających potrzeb rynku,

    • wydłużenie życia zawodowego.

 

Starzenie się społeczeństwa na świecie

 

Jeszcze w latach 90. XX wieku większość społeczeństw Zachodu składała się głównie z ludzi młodych w wieku produkcyjnym. Na jedną osobę w wieku 65 lat przypadły wówczas mniej więcej trzy osoby w wieku produkcyjnym. Dziś proces starzenia się społeczeństwa dotyczy nie tylko Polski, ale stał się ogromnym wyzwaniem dla całej Europy i świata. Jak wynika z prognoz ONZ do 2030 roku odsetek ludności w Europie powyżej 65. roku życia ma wynieść aż 23,8 proc. Jeszcze bardziej alarmujące statystyki dotyczą Japonii, gdzie w 2030 roku, aż 30 proc. obywateli będzie miało więcej niż 65 lat. Trend starzenia się społeczeństwa widoczny jest więc przede wszystkim w przypadku krajów wysoko rozwiniętych. Od problemu nie są wolne także Stany Zjednoczone czy Australia. 

 

Pamiętaj! 

 

„Najstarszym” krajem na świecie jest Japonia. To właśnie tam odsetek osób w wieku powyżej 65 lat jest najwyższy. Co więcej, w 2023 roku osoby powyżej 80. roku życia po raz pierwszy w historii stanowiły ponad 10 proc. populacji Kraju Kwitnącej Wiśni. 

 

Z kolei z danych publikowanych przez Eurostat wynika, że cała Unia Europejska starzeje się w błyskawicznym tempie, a Polska ma wysokie miejsce w tym rankingu. Na przestrzeni ostatnich lat współczynnik obciążenia demograficznego osobami starszymi najbardziej wzrósł w Finlandii (wzrost o 9,7 proc.), a na drugim miejscu znalazł się właśnie nasz kraj, ze wzrostem wskaźnika obciążenia demograficznego o 9,6 proc. 

 

Starzenie się społeczeństwa – jak mu zapobiec?

 

Wraz ze starzeniem się społeczeństw, pojawiają się nowe wyzwania, którym czoła muszą stawić kolejne kraje. Choć przewiduje się, że w najbliższych dziesięcioleciach niemożliwe będzie zatrzymanie tego procesu, możemy złagodzić jego skutki i przeciwdziałać negatywnym konsekwencjom. Konieczne jest więc wieloaspektowe podejście do problemu, które obejmie między innymi promowanie aktywnego uczestnictwa seniorów w społeczeństwie, zmianę podejścia pracodawców i dostrzeżenie potencjału drzemiącego w pracownikach 50+. Dlaczego jest to tak istotne? 

 

Aktywizacja osób starszych i podejmowanie działań prowadzących do tego, by jak najdłużej pozostawały one czynne zawodowo, pozwolą na zatrzymanie tej grupy na rynku pracy, przeciwdziałając tym samym deficytowi siły roboczej. Osoby starsze powinny dostać również szansę na dorabianie na emeryturze, podnoszenie swoich kwalifikacji i podjęcie się nowych wyzwań. Pamiętajmy, że liczba pracowników w wieku produkcyjnym wkrótce będzie zbyt mała, by w pełni zaspokoić rosnące wciąż potrzeby kadrowe firm.

 

Czytaj także: Profesjonalne CV po 50. roku życia – co musi się w nim znaleźć?

 

Konieczne jest także zwrócenie większej uwagi na świadome planowanie demograficzne, ale przede wszystkim wsparcie rodziny i zachęcanie osób młodych do podejmowania kluczowych decyzji prowadzących do utrzymania równowagi demograficznej. Nie bez znaczenia jest także promowanie aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia, tak u osób młodych, jak i starszych. Wpłynie to nie tylko na ogólną jakość życia, ale ma też ogromne znaczenie dla gospodarki. Mniejsza liczba chorych i niezdolnych do pracy to mniejsze obciążenie dla systemu zdrowia i pomocy społecznej.

 

Tymczasem wyzwania związane z rozwijaniem i dostosowaniem systemów opieki zdrowotnej i społecznej, będącej odpowiedzią na potrzeby osób starszych, są ogromne. Choć wielu ekspertów za jedyne słuszne rozwiązanie problemu starzejącego się społeczeństwa uznaje między innymi podwyższenie wieku emerytalnego i zwiększenie liczby migrantów zarobkowych, musimy pamiętać, że takie rozwiązania mają znamienne konsekwencje społeczne.

 

Starzenie się społeczeństwa – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Starzenie się społeczeństwa – definicja

 

Starzenie się społeczeństwa jest procesem, w którym odsetek ludzi w starszym wieku w populacji rośnie przy jednoczesnym spadku liczby dzieci i młodzieży w ogólnej liczbie ludności. 

 

  • Starzenie się społeczeństwa – konsekwencje

 

Skutki starzenia się społeczeństwa są wyraźnie widoczne na rynku pracy, gdzie konieczne jest dostosowanie polityki zatrudnienia, aby umożliwić utrzymanie aktywności zawodowej osób starszych oraz przeciwdziałać niedoborom siły roboczej. Starzenie się społeczeństwa wiąże się również z wyzwaniem dla systemów emerytalnych i systemu opieki zdrowotnej. 

Anna Rychlewicz

Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Słowa są także nieodłącznym elementem jej drogi zawodowej. Zajmuje się copywritingiem, redakcją oraz korektą tekstów. O rynku pracy, ubezpieczeniach, wnętrzach, podróżach, zdrowiu i modzie. Porusza tematykę społeczną oraz kryminalną. Pasjonują ją rozmowy z ludźmi. W czasie wolnym poszerza horyzonty i eksploruje otoczenie, prowadząc blog „Brzmi Znajomo”.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Księgowa ds. Wspólnot Mieszkaniowych

    EMCO   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    ZAKRES PRAC: obsługa programu SŁONIE, MS Office (Word, Excel) ewidencjonowanie wpłat zaliczek; sprawdzanie faktur pod względem rachunkowym i przygotowanie przelewów bankowych; sporządzanie zaświadczeń; prowadzenie korespondencji z mieszkańcami; porządkowanie i archiwizowanie dokumentacji...
  • Samodzielna księgowa

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Twój zakres obowiązków: prowadzenie pełnej księgowości firmy (księgi handlowe) zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, bieżąca weryfikacja, dekretacja i księgowanie faktur zakupowych i sprzedażowych (krajowych i zagranicznych), prowadzenie bieżącej sprawozdawczości do NBP i GUS,...
  • Starszy specjalista / specjalistka ds. księgowości

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Zakres obowiązków: Kompleksowe prowadzenie księgowości zgodnie z przepisami prawa. Weryfikacja, dekretacja i księgowanie faktur krajowych i zagranicznych. Tworzenie raportów dla NBP i GUS. Przygotowanie deklaracji podatkowych (VAT, CIT, inne). Zamykanie okresów finansowych i uczestnictwo w audytach.
  • Szwacz / Szwaczka

    Estella Home fo Textiles Sp. z o.o.   Polkowice    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Obowiązki: szycie artykułów pościelowych na maszynach przemysłowych;
  • Młodszy ds. Obsługi Klienta i Wsparcia Laboratorium

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al. Krakowska 110    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Opis stanowiska: Przyjmowanie materiałów do analizy. Wprowadzanie danych do systemu laboratoryjnego. Obsługa klientów zarówno telefoniczna, jak i bezpośrednia. Zarządzanie zamówieniami i przygotowanie przesyłek kurierskich. Zarządzanie sprawami biurowymi.
  • Pracownik sezonowy

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Capplen   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / o pracę tymczasową  pełny etat  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Praca sezonowa - sadzenie, zbiór warzyw od 15 kwietnia 2025 Wymiar pracy: sezonowa umowa o pracę Opis stanowiska: Praca odbywa się w systemie akordu grupowego, indywidualnego (zbior warzyw) oraz na godziny (12,82 €/godz. netto-inne prace). Wymagania: Dyspozycyjność na czas zawarcia umowy,...

Najnowsze artykuły

Cykl życia pracownika – jak zarządzać pracownikiem od etapu przyciągania talentów do offboardingu

Cykl życia pracownika – jak zarządzać pracownikiem od etapu przyciągania talentów do offboardingu

– Aby budować dojrzałą strategię HR, warto spojrzeć na zatrudnienie jako cykl życia pracownika (Employee Lifecycle), który – podobnie jak w marketingu czy sprzedaży – można planować, mierzyć i optymalizować – tłumaczy Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wskazuje, jakie działania powinny podjąć firmy na każdym etapie tego cyklu, by lepiej wykorzystać potencjał swojej kadry.

Dysleksja – czy zmniejsza szanse na rynku pracy?

Dysleksja – czy zmniejsza szanse na rynku pracy?

– O ile w edukacji są procedury wsparcia, to w środowisku zawodowym wszystko zależy od dobrej woli pracodawcy – zauważa specjalistka pracująca z osobami z dysleksją Urszula Grzegorczyk. Zmiana postrzegania dyslektyków na rynku pracy jest pilnie potrzebna. – Wielu otwarcie mówi o swojej dysleksji. Nie chcą biernie czekać, aż „system sam się zmieni” – podkreśla pedagog Michalina Ignaciuk.

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Komplementy w biznesie i pracy – jak je dawać i na nie reagować?

Komplementy w biznesie i pracy – jak je dawać i na nie reagować?

Publiczne pochwały często krępują nas bardziej niż krytyka. Nie potrafimy przyjmować komplementów ani w życiu prywatnym, ani w zawodowym. Zaprzeczamy im, bagatelizujemy je lub bronimy się, zakładając, że stoi za nimi jakiś interes. Jak dawać komplementy i na nie reagować tłumaczą eksperci ds. wizerunku i etykiety – Ewa Brok, Dorota Szcześniak-Kosiorek i Leszek Leopold Kazimierski.

Quiet hiring – czym jest? Czy ciche zatrudnianie to nowy trend HR?

Quiet hiring – czym jest? Czy ciche zatrudnianie to nowy trend HR?

Quiet hiring ma być odpowiedzią na rosnące braki specjalistów na rynku pracy. Jedną z największych zalet tego rozwiązania jest wsparcie rozwoju własnych pracowników. – To też ważne z punktu widzenia zastępowania pracy ludzkiej przez sztuczną inteligencję. Jeżeli wyposażymy pracowników w umiejętność pracy z nią, unikniemy zwolnień – komentuje ekspert rynku pracy Krzysztof Inglot.

Praca po archeologii – perspektywy, zarobki

Praca po archeologii – perspektywy, zarobki

Wielu wyobraża sobie, że praca archeologa podobna jest do przygód Indiany Jonesa lub odkrywania sekretów egipskich mumii. A jak wygląda rzeczywista ścieżka kariery absolwenta studiów archeologicznych? Praca w zawodzie archeologa może oznaczać dalekie wyprawy i udział w wykopaliskach, ale też pracę w archiwum z tonami dokumentów czy prowadzenie badań w laboratorium.

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379