Atmosfera w zespole pogarsza się, a manager coraz wyraźniej czuje, że negatywne emocje, bardziej lub mniej jawne ataki są wymierzone przeciwko niemu. Jest to przykład tzw. staffingu. Jak dokładnie przejawia się to zjawisko, w jaki sposób sobie z nim poradzić?
Staffing: co to jest?
Staffing jest odmianą mobbingu w pracy. Na początek warto zatem przypomnieć, czym jest mobbing:
Termin mobbing pochodzi od angielskiego słowa mob – tłum, motłoch i w wolnym tłumaczeniu oznacza napadać na kogoś, nagabywać, atakować. Słowa mobbing używali naukowcy w celu opisania agresywnego zachowania zwierząt. Po raz pierwszy w 1984 r. w kontekście napastliwego zachowania w miejscu pracy użył go szwedzki lekarz Heinz Leymann.
Mobbing to nie tylko zła atmosfera w miejscu pracy. Może mieć różne formy: od krytyki życia zawodowego i osobistego, po groźby, obelgi, niesprawiedliwe traktowanie, na jakie zostaje narażona osoba mobbingowana.
Na ogół przybiera formę psychicznego dręczenia poszkodowanego. Do najbardziej typowych przejawów mobbingu w miejscu pracy należą m.in.
- izolowanie ofiary od reszty pracowników, co utrudnia jej znacząco kontakty,
- wydawanie absurdalnych poleceń,
- zlecanie zadań zbyt ambitnych lub zbyt trywialnych, niedostosowanych do poziomu doświadczenia i umiejętności pracownika.
Mobbing może pojawiać się pomiędzy osobami na równorzędnych bądź różnych szczeblach hierarchii pracowniczej, niemniej często mobberami są przełożeni wykorzystujący swoją pozycję.
Wróćmy teraz do staffingu. W tej odmianie mobbingu mamy do czynienia z niezgodnymi z prawem i nieetycznymi zachowaniami pracowników wobec pracodawcy, managera, kierownika zespołu itp. Podwładny lub grupa podwładnych celowo starają się podważyć autorytet przełożonego, naruszyć wizerunek pracodawcy.
Staffing w pracy: przejawy
Staffing może mieć różne formy, m.in.
- lekceważenia poleceń,
- deprecjonowania przełożonego w czasie spotkań np. z kadrą zarządzającą,
- wypuszczania plotek w pracy,
- podburzania innych pracowników przeciwko przełożonemu.
- Czasami staffing może urosnąć do rozmiarów spisku, którego celem jest np. zwolnienie kierownika.
Staffing: jak zapobiegać?
Kodeks pracy (art. 94) bezpośrednio odnosi się do sytuacji, w której to pracodawca dopuszcza się mobbingu wobec pracownika. Co zatem może zrobić szef, który doświadcza staffingu? Należy przede wszystkim pamiętać, że naruszenie dóbr osobistych jest niezgodne z prawem (Kodeks cywilny, art. 24.).
Niemniej, zanim sytuacja stanie się na tyle poważna, by wymagała podjęcia kroków prawnych np. powództwa w sprawie cywilnej, przełożony może postarać się rozwiązać konflikt z pracownikiem bądź pracownikami. Na początek warto ustalić który pracownik bądź pracownicy dopuszczają się staffingu, jaki jest powód ich niezadowolenia oraz cel. Warto zacząć od rozmowy z konfliktowymi zatrudnionymi, a jeśli nie przyniesie ona skutków, wykorzystać dopuszczalne w organizacji metody dyscyplinowania pracowników.