Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Staffing w pracy: definicja, przykłady, zapobieganie

Staffing w pracy: definicja, przykłady, zapobieganie

 
Staffing w pracy: definicja, przykłady, zapobieganie

Atmosfera w zespole pogarsza się, a manager coraz wyraźniej czuje, że negatywne emocje, bardziej lub mniej jawne ataki są wymierzone przeciwko niemu. Jest to przykład tzw. staffingu. Jak dokładnie przejawia się to zjawisko, w jaki sposób sobie z nim poradzić?

 

Staffing: co to jest?

 

Staffing jest odmianą mobbingu w pracy. Na początek warto zatem przypomnieć, czym jest mobbing:

 

Termin mobbing pochodzi od angielskiego słowa mob – tłum, motłoch i w wolnym tłumaczeniu oznacza napadać na kogoś, nagabywać, atakować. Słowa mobbing używali naukowcy w celu opisania agresywnego zachowania zwierząt. Po raz pierwszy w 1984 r. w kontekście napastliwego zachowania w miejscu pracy użył go szwedzki lekarz Heinz Leymann.

 

Mobbing to nie tylko zła atmosfera w miejscu pracy. Może mieć różne formy: od krytyki życia zawodowego i osobistego, po groźby, obelgi, niesprawiedliwe traktowanie, na jakie zostaje narażona osoba mobbingowana.

 

Na ogół przybiera formę psychicznego dręczenia poszkodowanego. Do najbardziej typowych przejawów mobbingu w miejscu pracy należą m.in.

  • izolowanie ofiary od reszty pracowników, co utrudnia jej znacząco kontakty,
  • wydawanie absurdalnych poleceń,
  • zlecanie zadań zbyt ambitnych lub zbyt trywialnych, niedostosowanych do poziomu doświadczenia i umiejętności pracownika.

Mobbing może pojawiać się pomiędzy osobami na równorzędnych bądź różnych szczeblach hierarchii pracowniczej, niemniej często mobberami są przełożeni wykorzystujący swoją pozycję.

 

Wróćmy teraz do staffingu. W tej odmianie mobbingu mamy do czynienia z niezgodnymi z prawem i nieetycznymi zachowaniami pracowników wobec pracodawcy, managera, kierownika zespołu itp. Podwładny lub grupa podwładnych celowo starają się podważyć autorytet przełożonego, naruszyć wizerunek pracodawcy.

 

Staffing w pracy: przejawy

 

Staffing może mieć różne formy, m.in.

  • lekceważenia poleceń,
  • deprecjonowania przełożonego w czasie spotkań np. z kadrą zarządzającą,
  • wypuszczania plotek w pracy,
  • podburzania innych pracowników przeciwko przełożonemu.
  • Czasami staffing może urosnąć do rozmiarów spisku, którego celem jest np. zwolnienie kierownika.

Staffing: jak zapobiegać?

 

Kodeks pracy (art. 94) bezpośrednio odnosi się do sytuacji, w której to pracodawca dopuszcza się mobbingu wobec pracownika. Co zatem może zrobić szef, który doświadcza staffingu? Należy przede wszystkim pamiętać, że naruszenie dóbr osobistych jest niezgodne z prawem (Kodeks cywilny, art. 24.).

 

Niemniej, zanim sytuacja stanie się na tyle poważna, by wymagała podjęcia kroków prawnych np. powództwa w sprawie cywilnej, przełożony może postarać się rozwiązać konflikt z pracownikiem bądź pracownikami. Na początek warto ustalić który pracownik bądź pracownicy dopuszczają się staffingu, jaki jest powód ich niezadowolenia oraz cel. Warto zacząć od rozmowy z konfliktowymi zatrudnionymi, a jeśli nie przyniesie ona skutków, wykorzystać dopuszczalne w organizacji metody dyscyplinowania pracowników.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?