Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Spółdzielnia socjalna - co to jest, jak założyć, dotacje, ustawa

Spółdzielnia socjalna - co to jest, jak założyć, dotacje, ustawa

 
Spółdzielnia socjalna - co to jest, jak założyć, dotacje, ustawa

Spółdzielnia socjalna - co to jest?

 

Spółdzielnia socjalna jest instytucją posiadającą osobowość prawną. Daje szanse osobom zagrożonym wykluczeniem. Na co? Jak działa to specyficzne przedsiębiorstwo? Ustawa o spółdzielniach socjalnych wyjaśnia, że ich funkcjonowanie opiera się na osobistej pracy założycieli i pracowników na rzecz dwóch elementów: aktywizacji społecznej oraz zawodowej.

 

Jeśli chodzi o pierwszy zakres funkcjonowania spółdzielni socjalnej, integracja ze społeczeństwem lub np. przejmowanie ważnych ról w miejscu zamieszkania to postawy, których uczą się członkowie spółdzielni.
W przypadku drugiego obszaru – zatrudnienia - rola spółdzielni polega na stymulacji osób objętych jej działaniem, by były w stanie samodzielnie prowadzić działania na rynku pracy.

 

A więc spółdzielnie socjalne z jednej strony funkcjonują na takich samych zasadach gospodarczych, jak inne przedsiębiorstwa z drugiej reintegrują społecznie i zawodowo.

 

Ustawa o spółdzielniach socjalnych

 

Źródłem wiedzy i informacji na temat działania tego typu podmiotów jest Ustawa z dnia 27 kwietnia 2006 r. o spółdzielniach socjalnych. Określa ona między innymi, kto może założyć spółdzielnię pracy. Wcześniej wspomniane osoby zagrożone wykluczeniem, to m.in. bezrobotni, niepełnosprawni, poszukujący pracy bez zatrudnienia do trzydziestego, lub po pięćdziesiątym roku życia, posiadające pełną zdolność do czynności prawnych.
Dokument określa również zasady zatrudniania w spółdzielni, jej finansowania, czy likwidacji.

 

Spółdzielnia socjalna - jak założyć?

 

Jeśli ktoś zastanawia się, jak założyć spółdzielnię socjalną, to przede wszystkim powinien zebrać odpowiednią liczby zainteresowanych. Spółdzielnie mogą utworzyć dwie osoby prawne, bądź minimum trzy osoby fizyczne – przy założeniu, że po roku działalności przyjmą jako członków kolejne dwie osoby.

 

Jakie są następne kroki? Po pierwsze - lokalne rozeznanie. By spółdzielnia mogła sprawnie funkcjonować, potrzebuje odpowiedniego rynku zbytu na swoje usługi, dlatego warto poświęcić trochę czasu na odnalezienie niszy branżowej.

 

Dalej należy opracować statut spółdzielni. Powinny znaleźć się w nim m.in.: nazwa (z odpowiednim rozszerzeniem wymaganym przez ustawę), wyznaczona siedziba, przedmiot działalności, zasady wyboru i odwoływania władz, a także wprowadzania zmian w statucie.

 

Do powołania zarządu dochodzi na Walnym Zgromadzeniu Założycielskim. Podczas spotkania należy również opracować właściwe dokumenty, które następnie trzeba złożyć przy rejestracji spółki.

 

A w jaki sposób odbywa się rejestracja? Procedury dokonuje się w Krajowym Rejestrze Sądowym. Należy przedłożyć tam odpowiednie wnioski (KRS-W5, KRS-WK, KRS-WM), protokół ze zgromadzenia, listę członków spółdzielni z ich oryginalnymi podpisami, uchwałę o jej powołaniu, o przyjęciu statutu, zaświadczenie o posiadaniu odpowiednich uprawnień do założenia spółdzielni. Po złożeniu tych dokumentów należy postarać się o otrzymanie numeru REGON i NIP. Przy rejestracji, od spółki nie pobiera się opłat sądowych.

 

Spółdzielnia socjalna - dotacje

 

W związku z tym, że opisane podmioty pomagają osobom z różnymi problemami, w dużej mierze również pieniężnymi, opracowano plan dofinansowywania spółdzielni socjalnych.


Na stronie polskiego rządu znajdziemy informacje, że „Spółdzielnie mogą liczyć na wsparcie finansowe z Funduszu Pracy, środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, istniejących programów resortowych m.in. Rządowego Programu Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 (Program ASOS), czy Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich (FIO).
W latach 2014-2020 przewidziano realizację Krajowego Programu Rozwoju Ekonomii Społecznej. Jego budżet to ponad 2,5 mld zł. Środki będą pochodziły m.in. z budżetu państwa, funduszy celowych, dotacji unijnych czy środków samorządowych”.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Elektryk

    REMONDIS Sp. z o.o. - Warszawa   Warszawa    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Konserwacji sieci urządzeń elektrycznych na terenie zakładu (rozdzielnie elektryczne, szafy sterownicze, linie zasilające i oświetleniowe), Planowania i przeprowadzania czynności konserwacyjnych, Diagnozowania i zapobiegania awarii i usterek, Szybkiego reagowania w czasie awarii maszyn i...
  • Operator Ładowarki

    REMONDIS Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twój dzień pracy będzie składał się z: Załadunku i obsługi linii sortowniczej, Załadunku pojazdów, Nadzoru i dbałości o powierzony sprzęt firmowy - urządzenia, maszyny, Utrzymania porządku i czystości oraz dyscypliny pracy, Nadzoru nad przestrzeganiem zasad BHP.
  • Mechanik

    TMG Spedition GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Co oferujemy? rejestrację pracowników w niemieckich kasach chorych, urzędach skarbowych oraz wsparcie w kwestiach takich jak zasiłek rodzinny itp. terminowe wypłaty; system premiowy (dieta, premia szkodowa i chorobowa, premia za punktualność (100 euro netto)) szkolenie przed rozpoczęciem...
  • Pracownik Parku Samochodowego ze znajomością języka niemieckiego

    TMG Spedition GmbH   Niemcy, Bitterfeld (okolice Lipska)    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Twój zakres obowiązków Kontrola stanu pojazdów - plandeki; Odbieranie i przekazywanie aut kierowcom– kontrola wyposażenia, porządku, uszkodzeń Przyjmowanie zgłoszeń o usterkach, awariach i wypadkach drogowych od kierowców oraz meldowanie ich w grupie oraz warsztacie Współpraca z naszym...
  • Kierowca C+E - autotransporter

    TMG Spedition GmbH   Niemcy    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Czego oczekujemy od Ciebie? ważnego prawa jazdy klasy C lub CE + kod 95 ważnej karty kierowcy; otwartej komunikacji i szczerości, nawet w przypadku problemów lub pytań właściwego obchodzenia się z ciężarówką; wiarygodnych informacji na temat zakresu Twojego doświadczenia zawodowego....
  • Kierowca C do 12 ton

    TMG Spedition GmbH   Niemcy    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Czego oczekujemy od Ciebie? ważnego prawa jazdy klasy C ważnej karty kierowcy; otwartej komunikacji i szczerości, nawet w przypadku problemów lub pytań właściwego obchodzenia się z ciężarówką; wiarygodnych informacji na temat zakresu Twojego doświadczenia zawodowego. Jeśli nie masz...

Najnowsze artykuły

Czas pracy w Europie – w których krajach pracuje się najdłużej?

Czas pracy w Europie – w których krajach pracuje się najdłużej?

Czy długie godziny pracy to rzeczywiście powód do dumy? Wobec rosnących statystyk depresji i wypalenia zawodowego coraz częściej podnoszona jest kwestia czterodniowego tygodnia pracy. Krótszy niż w Polsce wymiar tygodniowego czasu pracy obowiązuje w wielu krajach. Sprawdzamy, ile dni i godzin tygodniowo pracuje się w Europie i który z modeli pracy miałby szansę powodzenia w naszym kraju.

Cykl życia pracownika – jak zarządzać pracownikiem od etapu przyciągania talentów do offboardingu

Cykl życia pracownika – jak zarządzać pracownikiem od etapu przyciągania talentów do offboardingu

– Aby budować dojrzałą strategię HR, warto spojrzeć na zatrudnienie jako cykl życia pracownika (Employee Lifecycle), który – podobnie jak w marketingu czy sprzedaży – można planować, mierzyć i optymalizować – tłumaczy Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wskazuje, jakie działania powinny podjąć firmy na każdym etapie tego cyklu, by lepiej wykorzystać potencjał swojej kadry.

Dysleksja – czy zmniejsza szanse na rynku pracy?

Dysleksja – czy zmniejsza szanse na rynku pracy?

– O ile w edukacji są procedury wsparcia, to w środowisku zawodowym wszystko zależy od dobrej woli pracodawcy – zauważa specjalistka pracująca z osobami z dysleksją Urszula Grzegorczyk. Zmiana postrzegania dyslektyków na rynku pracy jest pilnie potrzebna. – Wielu otwarcie mówi o swojej dysleksji. Nie chcą biernie czekać, aż „system sam się zmieni” – podkreśla pedagog Michalina Ignaciuk.

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Komplementy w biznesie i pracy – jak je dawać i na nie reagować?

Komplementy w biznesie i pracy – jak je dawać i na nie reagować?

Publiczne pochwały często krępują nas bardziej niż krytyka. Nie potrafimy przyjmować komplementów ani w życiu prywatnym, ani w zawodowym. Zaprzeczamy im, bagatelizujemy je lub bronimy się, zakładając, że stoi za nimi jakiś interes. Jak dawać komplementy i na nie reagować tłumaczą eksperci ds. wizerunku i etykiety – Ewa Brok, Dorota Szcześniak-Kosiorek i Leszek Leopold Kazimierski.

Quiet hiring – czym jest? Czy ciche zatrudnianie to nowy trend HR?

Quiet hiring – czym jest? Czy ciche zatrudnianie to nowy trend HR?

Quiet hiring ma być odpowiedzią na rosnące braki specjalistów na rynku pracy. Jedną z największych zalet tego rozwiązania jest wsparcie rozwoju własnych pracowników. – To też ważne z punktu widzenia zastępowania pracy ludzkiej przez sztuczną inteligencję. Jeżeli wyposażymy pracowników w umiejętność pracy z nią, unikniemy zwolnień – komentuje ekspert rynku pracy Krzysztof Inglot.

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379