Praca.pl Poradniki Medycyna, biotechnologia, farmacja
Sanitariusz szpitalny – wymagania, obowiązki, kurs sanitariusza, zarobki

Sanitariusz szpitalny – wymagania, obowiązki, kurs sanitariusza, zarobki

 
Sanitariusz szpitalny – wymagania, obowiązki, kurs sanitariusza, zarobki

Wsparcie personelu szpitalnego, pomoc przy transporcie pacjentów, dbanie o czystość sal chorych. Sanitariusz szpitalny nie musi mieć wykształcenia medycznego, jednak powinien posiadać określone predyspozycje do pracy. Na czym polegają obowiązki sanitariusza? Jakie wady, a jakie zalety ma ten zawód i czy łatwo znaleźć w nim pracę?

 

Spis treści

Jak zostać sanitariuszem?

 

Praca sanitariusz szpitalny nie wymaga od kandydatów konkretnego wykształcenia. Ukończenie szkoły średniej branżowej (dawniej: szkoły zawodowej), technicznej lub szkoły policealnej i uzyskanie kwalifikacji w zakresie świadczenia usług opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej (MS.04) może być jednak sporym atutem. Są to kwalifikacje wskazane dla zawodu pokrewnego – opiekuna medycznego.

Dodatkowo osoby myślące o pracy za granicą mogą postarać się o suplement Europass stwierdzający kwalifikacje w tym zawodzie. Suplement ten, sporządzany w języku polskim i angielskim, wydają Okręgowe Komisje Egzaminacyjne.

 

Zgodnie z informacją podaną przez Wortal Publicznych Służb Zatrudnienia w projekcie INFOdoradca+:

 

Pracę w zawodzie może wykonywać osoba, która:

 

  • została przyuczona do zawodu,
  • uzyskała doświadczenie w trakcie wykonywania prac w zawodzie, lub
  • odbyła kurs kwalifikacyjny dla sanitariuszy (obejmuje 240 godzin zajęć) oraz szkolenia stanowiskowe i BHP zorganizowane przez pracodawcę.

 

Zatem mimo że kandydat do pracy w tym zawodzie nie musi mieć wykształcenia kierunkowego, przed podjęciem pracy musi ukończyć kurs na sanitariusza. Ponadto pracodawcy organizują dla nowych osób szkolenia wstępne.

 

Czytaj takżeŚwiąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

 

  • Ile trwa kurs na sanitariusza?

 

Szpitalny kurs trwa 240 godzin dydaktycznych (80 godzin zajęć teoretycznych i 160 godzin zajęć praktycznych). Kurs pozwala kandydatom zapoznać się ze specyfiką pracy i procedurami. Część teoretyczna obejmuje zajęcia z udzielania pierwszej pomocy, profilaktykę zakażeń szpitalnych oraz ogólne wiadomości z fizjologii i anatomii człowieka oraz naukę opieki nad chorymi w szpitalu. Zajęcia praktyczne najczęściej zależą od preferencji i zapotrzebowania szpitala. 

 

  • Ile kosztuje kurs na sanitariusza?

 

W zależności od miejsca odbywania kursu jego koszt waha się od około 1000 do nawet 3000 złotych.

 

 

Sanitariusz w szpitalu – predyspozycje do pracy

 

Praca sanitariusza jest wymagającą pracą fizyczną, która może obciążać również psychicznie. Od osób na tym stanowisku wymaga się sprawności fizycznej – która niezbędna jest np. przy sprzątaniu czy pomaganiu chorym w toalecie, myciu, przenoszeniu pacjentów.

Ponieważ sanitariusz  ma bezpośredni kontakt z pacjentami, powinien być empatyczny, cierpliwy i pozytywnie nastawiony. Musi liczyć się z różnymi zachowaniami często wystraszonych czy wyczerpanych chorobą ludzi. Skrupulatność i odpowiedzialność także będą na tym stanowisku potrzebne.

 

Jak wygląda praca sanitariusza?

 

Sanitariusz w szpitalu ma bezpośredni kontakt z pacjentami i personelem medycznym. Sam nie wykonuje jednak żadnych czynności medycznych (te są zarezerwowane dla zawodów medycznych), jedynie pielęgnacyjne oraz opiekuńcze. W zakresie obowiązków sanitariusza szpitalnego nie znajduje się np. dawkowanie leków, podłączanie kroplówek czy udzielanie porad medycznych.

 

Obowiązki na stanowisku sanitariusza to między innymi:

 

  • transport chorych (na sale operacyjne, na wózek/nosze, z izby przyjęć na właściwy oddział);

  • zabiegi higieniczne pacjentów (mycie, czesanie, masaże);

  • wsparcie lekarzy i pielęgniarek w trakcie badania chorych;

  • pomoc w przygotowaniu pacjentów do zabiegów i operacji;

  • transport leków, materiałów opatrunkowych, sprzętu medycznego;

  • przygotowanie sali operacyjnej (sprzątanie, kontrola butli tlenowych, ustawianie stolików na narzędzie chirurgiczne);

  • prace porządkowe na bloku operacyjnym (mycie sprzętu i pomieszczeń).

 

Praca sanitariusz szpitalny: zalety i wady

 

Niezależnie od zajmowanego stanowiska, praca w szpitalu ma swoje wady i zalety. W przypadku sanitariuszy największą zaletą jest brak wymagań odnośnie wykształcenia pracowników – wystarczy ukończyć kurs na sanitariusza. Za pracą na tym stanowisku przemawia też stabilność zatrudnienia i możliwość niesienia pomocy innym.

 

Jakie wady ma praca jako sanitariusz szpitalny? Jest to wymagające zajęcie – zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Wadą są też stosunkowo niskie zarobki i praca w różnych warunkach (presja czasu).

 

Sanitariusz szpitalny – zarobki

 

Jakie są zarobki sanitariusza szpitalnego? Dane pochodzące z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (Sedlak&Sedlak) wskazują, że sanitariusze w Polsce zarabiają około 4400 złotych brutto miesięcznie (mediana płac w tym zawodzie). Stawka rynkowa wynosi 4130-5130 złotych brutto.

 

Sanitariusz szpitalny – ryzyko zawodowe

 

Praca jako sanitariusz medyczny wymaga doskonałej kondycji fizycznej i odporności psychicznej. Pracownicy mają codzienny kontakt z pacjentami w różnym stanie zdrowotnym (fizycznym i psychicznym), co może powodować u sanitariuszy wysoki stres, obciążenie psychiczne i wyczerpanie fizyczne. Zagrożeniem mogą być także szkodliwe czynniki biologiczne np. choroby wirusowe, zagrożenie bakteryjne itp.

 

Opieka nad pacjentem jako sanitariusz – gdzie szukać pracy?

 

Gdzie szukać pracy w szpitalu? Osoby zainteresowane zatrudnieniem na stanowisku sanitariusza mogą sprawdzać ogłoszenia na stronach wybranych placówek. Aktualne oferty pracy w zawodach opiekuńczych (a także medycznych) znajdziesz także w naszym serwisie.

 

Co ważne, sanitariusz może pracować w każdym miejscu, w którym sprawowana jest podstawowa pomoc medyczna. Miejscem pracy mogą być na przykład niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej, domy opieki, hospicja czy miejskie ośrodki pomocy społecznej.

 

Czytaj takżePłace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy

 

Sanitariusz szpitalny – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Czy sanitariusz szpitalny to zawód medyczny?

 

Zawód sanitariusza, sanitariuszki nie jest zaliczany do zawodów medycznych. Jest to praca, która pozostaje w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, jednak sanitariusz jest pracownikiem działalności podstawowej innym niż pracownicy medyczni.

 

  • Czy sanitariusz to ratownik medyczny?

 

Ratownik medyczny a sanitariusz szpitalny – to dwa różne zawody, które wyróżniają inne wymogi formalne, zadania i obowiązki.

Więcej artykułów "Medycyna, biotechnologia, farmacja"

Polecane oferty

  • Samodzielna księgowa

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Twój zakres obowiązków: prowadzenie pełnej księgowości firmy (księgi handlowe) zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, bieżąca weryfikacja, dekretacja i księgowanie faktur zakupowych i sprzedażowych (krajowych i zagranicznych), prowadzenie bieżącej sprawozdawczości do NBP i GUS,...
  • Starszy specjalista / specjalistka ds. księgowości

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Kompleksowe prowadzenie księgowości zgodnie z przepisami prawa. Weryfikacja, dekretacja i księgowanie faktur krajowych i zagranicznych. Tworzenie raportów dla NBP i GUS. Przygotowanie deklaracji podatkowych (VAT, CIT, inne). Zamykanie okresów finansowych i uczestnictwo w audytach.
  • Młodszy ds. Obsługi Klienta i Wsparcia Laboratorium

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al. Krakowska 110    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Opis stanowiska: Przyjmowanie materiałów do analizy. Wprowadzanie danych do systemu laboratoryjnego. Obsługa klientów zarówno telefoniczna, jak i bezpośrednia. Zarządzanie zamówieniami i przygotowanie przesyłek kurierskich. Zarządzanie sprawami biurowymi.
  • Junior Helpdesk Specialist

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Chcesz stawiać pierwsze kroki w IT i zdobywać doświadczenie w pracy z nowoczesnymi systemami i infrastrukturą? Dołącz do naszego zespołu jako Junior Helpdesk! To praca pełna wyzwań, w której nie tylko rozwiążesz realne problemy techniczne, ale też weźmiesz udział w ciekawych...
  • Asystent / Asystentka ds. administracji i księgowości

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Weryfikacja i skanowanie dokumentów za pomocą OCR, opisywanie faktur kosztowych; Zapewnienie terminowego obiegu dokumentów; Zarządzanie korespondencją przychodzącą i wychodzącą (mailową i tradycyjną) Archiwizacja dokumentów; Obsługa zadań administracyjno-biurowych;
  • Analityk Laboratoryjny ds. Badań Biologicznych

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Analiza laboratoryjna materiałów biologicznych zwierzęcego pochodzenia. Obsługa systemu laboratoryjnego. Prowadzenie dokumentacji.

Najnowsze artykuły

Cykl życia pracownika – jak zarządzać pracownikiem od etapu przyciągania talentów do offboardingu

Cykl życia pracownika – jak zarządzać pracownikiem od etapu przyciągania talentów do offboardingu

– Aby budować dojrzałą strategię HR, warto spojrzeć na zatrudnienie jako cykl życia pracownika (Employee Lifecycle), który – podobnie jak w marketingu czy sprzedaży – można planować, mierzyć i optymalizować – tłumaczy Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wskazuje, jakie działania powinny podjąć firmy na każdym etapie tego cyklu, by lepiej wykorzystać potencjał swojej kadry.

Dysleksja – czy zmniejsza szanse na rynku pracy?

Dysleksja – czy zmniejsza szanse na rynku pracy?

– O ile w edukacji są procedury wsparcia, to w środowisku zawodowym wszystko zależy od dobrej woli pracodawcy – zauważa specjalistka pracująca z osobami z dysleksją Urszula Grzegorczyk. Zmiana postrzegania dyslektyków na rynku pracy jest pilnie potrzebna. – Wielu otwarcie mówi o swojej dysleksji. Nie chcą biernie czekać, aż „system sam się zmieni” – podkreśla pedagog Michalina Ignaciuk.

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Komplementy w biznesie i pracy – jak je dawać i na nie reagować?

Komplementy w biznesie i pracy – jak je dawać i na nie reagować?

Publiczne pochwały często krępują nas bardziej niż krytyka. Nie potrafimy przyjmować komplementów ani w życiu prywatnym, ani w zawodowym. Zaprzeczamy im, bagatelizujemy je lub bronimy się, zakładając, że stoi za nimi jakiś interes. Jak dawać komplementy i na nie reagować tłumaczą eksperci ds. wizerunku i etykiety – Ewa Brok, Dorota Szcześniak-Kosiorek i Leszek Leopold Kazimierski.

Quiet hiring – czym jest? Czy ciche zatrudnianie to nowy trend HR?

Quiet hiring – czym jest? Czy ciche zatrudnianie to nowy trend HR?

Quiet hiring ma być odpowiedzią na rosnące braki specjalistów na rynku pracy. Jedną z największych zalet tego rozwiązania jest wsparcie rozwoju własnych pracowników. – To też ważne z punktu widzenia zastępowania pracy ludzkiej przez sztuczną inteligencję. Jeżeli wyposażymy pracowników w umiejętność pracy z nią, unikniemy zwolnień – komentuje ekspert rynku pracy Krzysztof Inglot.

Praca po archeologii – perspektywy, zarobki

Praca po archeologii – perspektywy, zarobki

Wielu wyobraża sobie, że praca archeologa podobna jest do przygód Indiany Jonesa lub odkrywania sekretów egipskich mumii. A jak wygląda rzeczywista ścieżka kariery absolwenta studiów archeologicznych? Praca w zawodzie archeologa może oznaczać dalekie wyprawy i udział w wykopaliskach, ale też pracę w archiwum z tonami dokumentów czy prowadzenie badań w laboratorium.

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379