Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Samoocena pracownika

Samoocena pracownika

 
Samoocena pracownika

Samoocena pracownika - czemu służy

 

W strukturach organizacyjnych przedsiębiorstw dużą wagę przywiązuje się do rozwoju pracowników. Chodzi tu nie tylko o rozwój w kontekście przydatności dla firmy, ale też w odniesieniu do osobistej kariery zawodowej.

 

Aby wkraczać na kolejne szczeble kariery, dobrze jest się do tego odpowiednio przygotować. Temu służy między innymi samoocena pracownicza. Jest to z jednej strony podsumowanie przeszłych działań, a z drugiej przygotowanie przyszłych kroków.

 

Dobrze napisana samoocena pracownika pomoże przeanalizować wady i zalety. Pozwoli na przyjrzenie się sukcesom i porażkom. Zebranie doświadczeń z całego roku będzie podstawą, by przeanalizować działania pracownika z szerszej perspektywy (a nie np. przez pryzmat ostatniego sukcesu lub ostatniej porażki).

 

Samoocena pracownika jest bardzo pomocna przy okresowych rozmowach z menadżerami. Po pierwsze dlatego, że jeśli ocenia się dłuższy czas, to przełożeni niekoniecznie pamiętają o wszystkich osiągnięciach, sukcesach, do których przyczynił się dany pracownik.


Może również stanowić element potwierdzający starania o podwyżkę lub awans. Kiedy przedstawimy na piśmie dokonania, udowodnimy realizację wyznaczonych celów, będziemy mieli podstawy do ubiegania się o różne gratyfikacje.

 

Samoocena pracownika - przykłady

 

Samoocenę pracownika często stosuje się równolegle z oceną  menadżera. Te same pytania i kryteria pozwalają sprawdzić, jak dany pracownik ocenia siebie i jak jest postrzegany przez przełożonych. 

 

Przykładowa samoocena pracownika powinna zawierać weryfikację naszych osiągnięć. Powinniśmy napisać, czego udało się nam dokonać, zwracając przy tym uwagę, jakie cechy nam w tym pomogły. Dobrze jest opisać też problemy, jakie były napotykane i w jaki sposób udało się z nich wybrnąć.
W samoocenie powinny się też znaleźć informacje, jakie kompetencje chcemy rozwijać i jakie kwalifikacje zdobyć.

 

Samoocena pracownika - jak napisać

 

Nie ma jednego konkretnego sposobu na to, jak napisać samoocenę. Jednak najlepiej jest zadać sobie pytania dotyczące własnej kariery i odpowiednio skonstruować odpowiedzi.

 

Po pierwsze warto zastanowić się, jakie cele chce się osiągnąć. Dobrze mieć jasność, czego my sami oczekujemy od siebie i czego oczekuje pracodawca. Czy kompetencje, które posiadamy, są nam pomocne, czy jest coś, co powinniśmy poprawić.

 

Jest kilka podstawowych informacji, które powinna zawierać samoocena pracownika - przykłady osiągnięć, do których się przyczyniliśmy, sytuacje problematyczne, z których udało się wybrnąć, plany, jakie chciałoby się zrealizować.

Warto postawić na konkrety. Nie pisać ogólnikowo, że np. chce się rozwinąć, ale podać dokładnie, w jakim obszarze i jaką drogą planuje się to zrobić.
Tak samo, jeśli opisujemy przeszłe doświadczenia. Nie pisać, że jesteśmy pomocni, ale podać konkret - komu się pomogło i przy jakim zadaniu. Nie należy pomijać porażek, ale trzeba opisać je wyciągając konstruktywne wnioski i proponowane rozwiązania na przyszłość.

 

Jeśli chcemy przedstawić samoocenę w formie pisemnej, dobrze jest zadbać o formę takiego dokumentu.
Często przydatne są tabele, które pozwolą zadbać o przejrzystość wypowiedzi takiej samooceny pracownika. Jak napisać coś takiego? Wystarczy wprowadzić kryteria oceniania i zdefiniować je za pomocą skali (np. pięciostopniowej lub dziesięciostopniowej).

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Account Manager

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Opis stanowiska: sprzedaż usług oraz pozyskiwanie nowych klientów; organizacja kampanii reklamowych; przygotowywanie ofert; udział w spotkaniach handlowych wsparcie w tworzeniu materiałów reklamowych;
  • Przedstawiciel Regionalny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie. Twoje zadania: Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami; Prezentowanie innowacyjnych rozwiązań i produktów medycznych, przeprowadzanie szkoleń produktowych dla personelu medycznego. Realizacja celów...
  • Kierownik Działu Prefabrykacji i Montażu

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Obowiązki: Nadzór nad procesami prefabrykacji, montażem oraz terminową realizacją prac wyposażeniowych; Zarządzanie dokumentacją technologiczną i techniczną; Planowanie i koordynacja pracy zespołu; Podejmowanie decyzji dotyczących organizacji pracy; Kontrola jakości prac; Współpraca...
  • Technik - Konserwator

    Fresenius   Stargard    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie  pełny etat
    13 godz.
    Opis stanowiska: podstawowe naprawy i konserwacje aparatury medycznej w danej stacji dializ, monitorowanie przeglądów i kontroli bezpieczeństwa aparatury medycznej i urządzeń technicznych, monitorowanie i nadzór nad stacją uzdatniania wody i centralnej dystrybucji koncentratów,...
  • Elektryk

    Elektra i Kungsbacka AB   Szwecja, Goteborg   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    14 godz.
    START Pracy od stycznia 2025 roku. Opis stanowiska: Praca fizyczna przy montażu instalacji elektrycznych i teletechnicznych. Montaż tras kablowych, układanie kabli i przewodów. Podłączanie urządzeń elektrycznych i AKPiA. Montaż rozdzielnic, opraw oświetleniowych, osprzętu.
  • Inspektor kontroli jakości ds. malarskich

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Czym będziesz się zajmować: Analiza dokumentacji konstrukcyjnej, technologicznej oraz wymagań Armatora; Bieżące zgłaszanie zaistniałych rozbieżności; Współpraca z Armatorami i Towarzystwami klasyfikacyjnymi w zakresie odbiorów i oceny jakości oraz wykonywanych badań; Dokonywanie oceny...

Najnowsze artykuły

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?