Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Samoocena pracownika

Samoocena pracownika

 
Samoocena pracownika

Samoocena pracownika - czemu służy

 

W strukturach organizacyjnych przedsiębiorstw dużą wagę przywiązuje się do rozwoju pracowników. Chodzi tu nie tylko o rozwój w kontekście przydatności dla firmy, ale też w odniesieniu do osobistej kariery zawodowej.

 

Aby wkraczać na kolejne szczeble kariery, dobrze jest się do tego odpowiednio przygotować. Temu służy między innymi samoocena pracownicza. Jest to z jednej strony podsumowanie przeszłych działań, a z drugiej przygotowanie przyszłych kroków.

 

Dobrze napisana samoocena pracownika pomoże przeanalizować wady i zalety. Pozwoli na przyjrzenie się sukcesom i porażkom. Zebranie doświadczeń z całego roku będzie podstawą, by przeanalizować działania pracownika z szerszej perspektywy (a nie np. przez pryzmat ostatniego sukcesu lub ostatniej porażki).

 

Samoocena pracownika jest bardzo pomocna przy okresowych rozmowach z menadżerami. Po pierwsze dlatego, że jeśli ocenia się dłuższy czas, to przełożeni niekoniecznie pamiętają o wszystkich osiągnięciach, sukcesach, do których przyczynił się dany pracownik.


Może również stanowić element potwierdzający starania o podwyżkę lub awans. Kiedy przedstawimy na piśmie dokonania, udowodnimy realizację wyznaczonych celów, będziemy mieli podstawy do ubiegania się o różne gratyfikacje.

 

Samoocena pracownika - przykłady

 

Samoocenę pracownika często stosuje się równolegle z oceną  menadżera. Te same pytania i kryteria pozwalają sprawdzić, jak dany pracownik ocenia siebie i jak jest postrzegany przez przełożonych. 

 

Przykładowa samoocena pracownika powinna zawierać weryfikację naszych osiągnięć. Powinniśmy napisać, czego udało się nam dokonać, zwracając przy tym uwagę, jakie cechy nam w tym pomogły. Dobrze jest opisać też problemy, jakie były napotykane i w jaki sposób udało się z nich wybrnąć.
W samoocenie powinny się też znaleźć informacje, jakie kompetencje chcemy rozwijać i jakie kwalifikacje zdobyć.

 

Samoocena pracownika - jak napisać

 

Nie ma jednego konkretnego sposobu na to, jak napisać samoocenę. Jednak najlepiej jest zadać sobie pytania dotyczące własnej kariery i odpowiednio skonstruować odpowiedzi.

 

Po pierwsze warto zastanowić się, jakie cele chce się osiągnąć. Dobrze mieć jasność, czego my sami oczekujemy od siebie i czego oczekuje pracodawca. Czy kompetencje, które posiadamy, są nam pomocne, czy jest coś, co powinniśmy poprawić.

 

Jest kilka podstawowych informacji, które powinna zawierać samoocena pracownika - przykłady osiągnięć, do których się przyczyniliśmy, sytuacje problematyczne, z których udało się wybrnąć, plany, jakie chciałoby się zrealizować.

Warto postawić na konkrety. Nie pisać ogólnikowo, że np. chce się rozwinąć, ale podać dokładnie, w jakim obszarze i jaką drogą planuje się to zrobić.
Tak samo, jeśli opisujemy przeszłe doświadczenia. Nie pisać, że jesteśmy pomocni, ale podać konkret - komu się pomogło i przy jakim zadaniu. Nie należy pomijać porażek, ale trzeba opisać je wyciągając konstruktywne wnioski i proponowane rozwiązania na przyszłość.

 

Jeśli chcemy przedstawić samoocenę w formie pisemnej, dobrze jest zadbać o formę takiego dokumentu.
Często przydatne są tabele, które pozwolą zadbać o przejrzystość wypowiedzi takiej samooceny pracownika. Jak napisać coś takiego? Wystarczy wprowadzić kryteria oceniania i zdefiniować je za pomocą skali (np. pięciostopniowej lub dziesięciostopniowej).

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik ds. fakturowania i rozliczeń w firmie transportowej

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   4 300 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Twój zakres obowiązków: Wystawianie faktur: Wdrażanie procesu wystawiania faktur oraz dbanie o ich terminową i poprawną emisję. Uzgadnianie i weryfikacja danych: Dokładna weryfikacja i porównywanie danych, zarówno finansowych, jak i operacyjnych, w celu zapewnienia zgodności i...
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Doradca Klienta w Dziale Guest Relations

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Katowice    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat
    16 godz.
    Twoje obowiązki: Przyjmowanie zgłoszeń i reklamacji od Klientów (drogą telefoniczną oraz e-mailowa), Kontakt z Klientami, działami firmy oraz podmiotami zewnętrznymi w celu rozpatrzenia reklamacji, Procesowanie reklamacji pomiędzy Działami Firmy a podmiotami zewnętrznymi, Koordynacja...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.