Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Rywalizacja w pracy

Rywalizacja w pracy

 
Rywalizacja w pracy

Zdrowa rywalizacja

 

Rywalizacja towarzyszy nam praktycznie cały czas. Stykamy się z nią na każdym etapie naszego życia: w przedszkolu, na studiach, a później w pracy. Jeśli współzawodnictwo nie pogarsza relacji międzyludzkich i pozwala na rozwój osobisty, to mamy do czynienia ze zdrową rywalizacją. Może ona stymulować np. studentów bądź pracowników. Dzięki niej powstają innowacyjne projekty pozwalające firmie na objęcie pozycji lidera w danej branży.

 

Istotne jest, aby pracownicy mieli świadomość, że powinni stać się lepszą wersją siebie nie dlatego, żeby utrzeć nosa kolegom i koleżankom. Jeśli rywalizacja nie prowadzi do niemoralnych zachowań, jest duże prawdopodobieństwo, że będzie ona wpływała na efektywność całego zespołu.

 

Przełożeni powinni zatem zwracać szczególną uwagę na to, czy zachowania podwładnych nie odbiegają od przyjętej normy. W ten sposób zatroszczą się o dobrą atmosferę sprzyjającą dbaniu o wspólne dobro.

 

Niezdrowa rywalizacja w pracy

 

Niestety nie każdy typ współzawodnictwa pozwala rozwinąć skrzydła. Znacznie częściej spotykamy się z niezdrową rywalizacją w pracy. Jeśli na siłę próbujemy udowodnić swoją wyższość, szukamy okazji, by dopiec komuś i pokazać, że jesteśmy lepsi, to jest to przykład destrukcyjnego współzawodnictwo. W takiej sytuacji bardziej skupiamy się na tym, co my chcemy udowodnić, niż na tym, co można wspólnie osiągnąć.

 

Niezdrowa rywalizacja nie wpływa pozytywnie na pracę całego zespołu. Często powoduje konflikty, które uniemożliwiają realizację zadań. W takiej sytuacji przełożony powinien interweniować. Jeśli rywalizacja bardzo nam przeszkadza, to być może nastał moment zmiany środowiska. Dzięki temu ograniczymy stres związany z nieprzyjemnymi sytuacjami.

 

Kobieca rywalizacja w pracy

 

Warto podkreślić, że rywalizacja nie jest domeną jednej płci, chociaż wydawać by się mogło, że w większości przypadków rywalizują między sobą mężczyźni. Nic bardziej mylnego. Kobiety bardzo często biorą sobie za punkt honoru pokazanie przedstawicielkom swojej płci, kto tu rządzi. Wszystko zależy od człowieka i jego ambicji, a także od ogólnej atmosfery w miejscu pracy. Duże znaczenie ma też postawa przełożonego. Jeśli na stanowisku lidera jest osoba, która dobrze się czuje w atmosferze poniżania oraz niezdrowej rywalizacji, to trzeba się spodziewać, że takie działania nie będą piętnowane.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?