Czy można powiedzieć, że właśnie zaczyna się rynek pracownika? Czy coraz więcej Polaków zmienia miejsce pracy, a także z dużym optymizmem patrzy w przyszłość? Sprawdzamy, jakie są fakty.
Rynek pracownika – definicja
Pojęcie „rynek pracownika” pojawia się w kontekście sytuacji, w której liczba ofert pracy przewyższa liczbę chętnych, by zatrudnienie podjąć. Firmy mają problemy ze zrekrutowaniem kandydatów o odpowiednich kwalifikacjach i z zapełnieniem wakatów. W związku z tym muszą konkurować między sobą, oferując coraz lepsze warunki finansowe, benefity, elastyczny czas pracy itd. Rynek pracownika w Polsce to fakt, czy jedynie ładnie brzmiące i chwytliwe hasło?
Czy mamy rynek pracownika
Na pytanie, jaki mamy rynek: pracodawcy czy pracownika, padają skrajnie różne odpowiedzi. Jedni twierdzą, że Polacy są także coraz bardziej otwarci na perspektywę zmiany pracy. Statystycznie najczęstszym powodem tej decyzji są lepsze warunki oferowane przez nowego pracodawcę. Bezrobocie w Polsce wciąż spada, według danych GUS-u z sierpnia 2019 wynosi 5,2%. Dla porównania jeszcze 10 lat wcześniej było to aż 10,8%. Dodać do tego należy emigracje zarobkowe, które sprawiają, że rąk do pracy zaczyna brakować w wielu branżach. Bez wątpienia jednym z wyzwań stojących przed wieloma krajami na świecie są zachodzące zmiany demograficzne. Społeczeństwa starzeją się, więc na rynek pracy wchodzi coraz mniej osób.
Rynek pracownika 2019
Nierzadkie są także głosy, że wciąż to pracodawcy dyktują warunki i nawet z wysokimi kwalifikacjami o dobrą pracę jest zwyczajnie trudno. Tak naprawdę wszystko zależy od regionu Polski i branży. Zgodnie z opiniami specjalistów, którzy opracowali coroczny raport Barometr zawodów: „Rynek pracownika obserwować można tylko w niektórych zawodach, na które obecnie popyt jest największy (m.in. specjaliści IT), natomiast w profesjach, w których zasób kandydatów jest większy, pracodawcy nie reagują na oczekiwania pracowników tak samo szybko”.
W raporcie zawody podzielono na trzy grupy:
- nadwyżkowe, czyli takie, w których podaż pracy przewyższa popyt,
- zrównoważone (liczba ofert jest zbliżona do liczby chętnych do pracy),
- deficytowe – w tej grupie pracodawcy mają problemy z zapełnieniem wakatów, w związku z czym możemy mówić o rynku pracownika.
W skali kraju dane na 2019 rok są bardzo optymistyczne. Jako zawód nadwyżkowy wskazani zostali jedynie ekonomiści. Z kolei profesji deficytowych jest aż 31.