Łódź jest jednym z największych ośrodków gospodarczych w Polsce. Stolica województwa łódzkiego to prężnie rozwijające się centrum przemysłowe, ale też handlowo-usługowe. W ostatnich latach Łódź silnie stawia także na kulturę oraz turystykę, a projekty często realizowane są z zachowaniem unikatowego charakteru tego miasta. Charakterystyczne jest to, że łódzkie centrum rozrywki, kultury i sztuki znajduje się w byłej fabryce włókienniczej. W Łodzi nowoczesność i kreatywność spotykają się z tradycją, industrialną historią, dzięki czemu bez wątpienia stanowi jedno z najciekawszych miast w Polsce. Jak wygląda rynek pracy w Łodzi? Kto bez problemu znajdzie tutaj pracę? Oto krótka charakterystyka tutejszego rynku pracy.
Spis treści
Bezrobocie w Łodzi
Rynek zatrudnienia w Polsce podlega nie tylko sezonowym zmianom, ale też jest zróżnicowany pod względem terytorialnym. Jednym ze wskaźników pokazujących, że szanse na znalezienie zatrudnienia są bardzo różne w poszczególnych częściach kraju, jest stopa bezrobocia. Wskaźnik ten bierze pod uwagę jedynie tych bezrobotnych, którzy zgłosili się do urzędu pracy, a więc nie oddaje w pełni skali bezrobocia – wiele osób szuka pracy na własną rękę, bez rejestracji w urzędzie pracy. Stopa bezrobocia jest jednak jednym ze wskaźników pozwalających ocenić stan lokalnego rynku zatrudnienia oraz to, czy kierunek podejmowanych inicjatyw – np. aktywizacji zawodowej mieszkańców – jest słuszny.
Łódź i szerzej, aglomeracja łódzka, to najbardziej rozwinięty gospodarczo obszar środkowej Polski, co przekłada się na dużą liczbę miejsc pracy, a także stosunkowo niski poziom bezrobocia.
Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego na koniec lipca 2024 r. stopa bezrobocia wynosiła:
- w Łodzi – 4,5%,
- w województwie łódzkim – 5,3%.
Niemniej także w obrębie regionu łódzkiego widać wyraźne różnice. Najniższy poziom bezrobocia zanotowano przykładowo w powiecie rawskim – 2,9%, najwyższy zaś w powiecie kutnowskim – 7,9%. Dla porównania warto dodać, że w lipcu 2024 r. stopa bezrobocia obliczona dla Polski to 5,0%.
Miejsca pracy w Łodzi generowane są między innymi przez liczne zakłady przemysłowe i firmy usługowe.
W lipcu 2024 r. w Łodzi (podregionie o zasięgu powiatu) prowadziło działalność aż 105 180 podmiotów gospodarki narodowej (źródło: REGON), w tym aż 24 zatrudniające przynajmniej po tysiąc osób i kolejne 85 o kadrze rzędu 250-999 pracowników. Blisko co dziesiąty spośród wszystkich łódzkich jednostek gospodarczych to zakład przemysłowy, a co piąty – firma handlowa lub punkt naprawy pojazdów. Licznie występują też jednostki prowadzące działalność profesjonalną, naukową i techniczną, a także przedsiębiorstwa budowlane.
Zawody nadwyżkowe i deficytowe w Łodzi
W przemyśle zatrudniona jest około jedna trzecia wszystkich osób pracujących w Łodzi. Nie oznacza to jednak, że praca nie czeka także w innych sektorach gospodarki. Cenną wskazówką w kwestii zapotrzebowania na łódzkim rynku pracy jest badanie Barometr zawodów. Prognoza ta pokazuje, przedstawicieli których zawodów (aktualnie szukających pracy) jest na danym obszarze zbyt mało albo zbyt dużo w stosunku do pojawiających się propozycji zatrudnienia.
W 2024 r. wskazano duży deficyt pielęgniarek i położnych. W deficycie są także:
- pracownicy TSL – kierowcy autobusów, kierowcy ciężarówek, magazynierów, maszynistów,
- pracownicy zakładów przemysłowych – spawacze, ślusarze, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, operatorzy obrabiarek skrawających, przetwórcy mięsa i ryb,
- pracownicy gastronomii – kucharze,
- pracownicy branży opiekuńczo-medycznej – lekarze, psycholodzy i psychoterapeuci,
- nauczyciele – przedmiotów ogólnokształcących, przedmiotów zawodowych, praktycznej nauki zawodu, szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych,
- specjaliści ds. księgowości –pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, samodzielni księgowi,
- pracownicy służb mundurowych, pracownicy ochrony fizycznej.
Jak widać, zapotrzebowanie rynku pracy w Łodzi cechuje dość duża różnorodność.
Praca dla Ukraińca
-
ze znajomością języka polskiego
W Polsce obowiązują rozwiązania prawne, dzięki którym pracodawcy mogą bez wielu formalności zatrudnić obywatela Ukrainy. Żeby pracować, musisz mieć ważny status pobytowy i numer PESEL. Pracodawca musi zawrzeć z Tobą kontrakt na piśmie sporządzonym w zrozumiałym dla Ciebie języku. Firma nie może Ci płacić mniej niż wynika to z ustalanych co roku przez rząd stawek płacy minimalnej.
Czytaj także: Wzrost płacy minimalnej od 1 lipca 2024 roku
Gdzie szukać pracy? Jeśli posługujesz się językiem polskim przynajmniej w stopniu komunikatywnym, masz ułatwione zadanie. Aktualne ogłoszenia znajdziesz na portalu rekrutacyjnym Praca.pl.
Zgłoś się także do urzędu pracy. Powiatowy Urząd Pracy w Łodzi ma dwa oddziały:
- ul. Milionowa 91, tel. 42 251 66 00,
- ul. płk. Jana Kilińskiego 102/102A, tel. 42 251 65 00.
Ogłoszenia z urzędu możesz przeglądać online – znajdują się na stronie Centralnej Bazy Ofert Pracy.
-
bez znajomości języka polskiego
Polskie firmy zatrudniają także Ukraińców nie znających języka polskiego. Wiele ofert pracy czeka w szczególności w branży budowlanej, przemyśle, IT, różnego rodzaju usługach. Jak szukać pracy?
W wyszukiwarce praca.pl możesz wpisywać nazwy stanowisk w języku ukraińskim. Odwiedź także stronę urzędu pracy i Centralnej Bazy Ofert Pracy (są dostępne w ukraińskiej wersji językowej).
Wojewódzki Urząd Pracy w Łodzi udostępnił numery infolinii dla obywateli Ukrainy:
- Łódź – 42 663 02 73,
- Łódź – filia Skierniewice – 46 833 36 50,
- Łódź – filia Sieradz – 43 822 81 84,
- Łódź – filia Piotrków Trybunalski – 44 649 60 87.
Informacji dotyczących zatrudnienia w Polsce udzieli Ci też konsultant ogólnopolskiej infolinii dla Ukraińców – numer telefonu 19524.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że w coraz liczniejszych branżach popularyzuje się praca zdalna. Nawet jeśli mieszkasz w innej części kraju, sprawdzaj oferty pracy w Łodzi – te z opcją pracy w trybie home office możesz znaleźć bardzo szybko. Przykładowo, na praca.pl wystarczy ustawić filtr wyszukiwania Praca Zdalna. Możesz także uściślić kryteria, np. podać interesujący Cię obszar zawodowy, stanowisko itp. Praca zdalna czy stacjonarna czeka w Łodzi – warto sprawdzić, jakie możliwości stwarza to miasto.
Ukraińska wersja językowa: Ринок праці в Лодзі - характеристики
Rynek pracy: Łódź – najczęściej zadawane pytania:
-
Kto ma największe szanse na rynku pracy w Łodzi?
Zgodnie z prognozą zapotrzebowania na zawody i kwalifikacje Barometr zawodów, w 2024 roku na lokalnym rynku pracy najpilniej poszukiwane są pielęgniarki i położne. Pracę w Łodzi i województwie łódzkim bez problemu powinny znaleźć także osoby z kompetencjami technicznymi, uprawnieniami na obsługę różnego typu sprzętu np. obrabiarek skrawających, a także kierowcy czy medycy.
-
Ile wynosi bezrobocie w Łodzi i województwie łódzkim?
Jak informuje GUS, pod koniec lipca 2024 roku bezrobocie w Łodzi było na poziomie 4,5 proc., z kolei w woj. łódzkim wynosiło 5,3 proc. Dla porównania, w tym samym czasie ogólnopolska stopa bezrobocia miała wartość 5,0%.