Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Problemy z koncentracją – przyczyny, stres, sposoby radzenia sobie

Problemy z koncentracją – przyczyny, stres, sposoby radzenia sobie

 
Problemy z koncentracją – przyczyny, stres, sposoby radzenia sobie

Problemy z koncentracją w pracy


Obecnie coraz więcej ludzi ma problemy z koncentracją. Nie możemy skupić się nawet przez krótką chwilę na wykonywanym zadaniu. Nasze myśli ciągle gdzieś uciekają, a my nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że może i ciałem jesteśmy obecni w danym miejscu, ale duch krąży zupełnie po innej orbicie. Jak temu zaradzić? Czy można walczyć z brakiem koncentracji? Czy jest jakiś sposób na to, żeby pozbyć się problemów z pamięcią w młodym wieku?

W pracy ten stan jest dość uciążliwy, ponieważ coraz wolniej wykonujemy swoje zadania. Nie jesteśmy produktywni, a w jedno, nawet najprostsze zadanie, musimy włożyć bardzo dużo wysiłku. Zdecydowanie nie jest to to, czego oczekuje od nas pracodawca. Rozkojarzenie lub senność w pracy może się zdarzać, ale raczej sporadycznie. Jeżeli przez ostatnie kilka dni, tygodni, czy nawet miesięcy możemy zaobserwować u siebie problemy z koncentracją i pamięcią, to warto zastanowić się, czy nie powinniśmy udać się do lekarza na badania.

Inną przyczyną braku koncentracji w pracy może być dostęp do niektórych stron i portali internetowych. Czasem zamiast dokończyć powierzone nam zadanie sprawdzamy, czy ktoś nie dodał posta na Facebooku. Życie w świecie wirtualnym stało się dla nas ważniejsze, niż nasze realne środowisko, dlatego poświęcamy mu coraz więcej czasu.                                                                                                                                                                                                                                

 

Brak koncentracji – przyczyny


Jedną z podstawowych przyczyn dekoncentracji pracowników jest zmęczenie. Powoduje ono brak koncentracji, rozkojarzenie, zapominanie. Obecnie żyjemy coraz szybciej. Ilość obowiązków i zadań, które spadają na nas jednego dnia, często nas przerastają. Gonimy myślami od jednej rzeczy, którą mamy zrobić, do następnej, przez co nie możemy zatrzymać się i poświęcić więcej czasu jednemu zadaniu. Niedobór snu także ma kolosalny wpływ na koncentrację w pracy. Kolejnym czynnikiem jest stres, który bezsprzecznie ma wpływ na zdolność naszego skupiania się. Wszystko to wpływa na naszą efektywność.

Wiele badań, które były wykonywane na przestrzeni ostatnich kilku lat pokazało, że Polacy to jeden z najbardziej zapracowanych narodów Europy. W związku z tym, że często oprócz pracy na etacie zostajemy w biurze po godzinach lub bierzemy dodatkowe zlecenia dla podreperowania domowego budżetu, jesteśmy przemęczeni. Przemęczenie powoduje nadmierną podatność na stres, rozdrażnienie, bezsenność. Żaden z tych czynników nie będzie pozytywnie wpływał na koncentrację.

W niektórych przypadkach osłabienie i brak koncentracji w pracy mogą być spowodowane problemami zdrowotnymi. Warto wtedy sprawdzić, czy nie mamy niedoborów witamin i minerałów, które być może trzeba zacząć suplementować.

 

Brak koncentracji a stres


Stres jest przyczyną wielu chorób. Jest to cichy zabójca XXI wieku. Chociaż wydawać się nam może, że jesteśmy spokojni, to nawet podświadomie się stresujemy. Stres powoduje między innymi bóle głowy, bóle kręgosłupa, problemy trawienne, bezsenność, a to wszystko prowadzi do zaburzeń koncentracji. Jeżeli jesteśmy zestresowani, a dodatkowo przemęczeni, to nic dziwnego, że nie możemy skupić myśli przez dosłownie 5 min na jednej rzeczy.

 

Zaburzenia koncentracji – jak sobie radzić


Zaburzenia koncentracji można pokonać. Bardzo ważną rolę może tu odegrać odpowiednie nawadnianie organizmu. Woda ma duży wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. To właśnie odwodnienie może spowodować zmęczenie, zawroty głowy czy nudności. W przypadku długotrwałych zaburzeń koncentracji ważną rolę odgrywa także wysiłek fizyczny oraz przebywanie na świeżym powietrzu. Wysiłek fizyczny, spacery bądź jazda na rowerze pozwala nam zniwelować skutki codziennego stresu. Także właściwie skomponowana dieta może mieć wpływ na koncentrację. Musimy dostarczać swojemu organizmowi wszystkich potrzebnych witamin i minerałów. Na poprawę koncentracji wpływają przede wszystkim selen, beta-karoten, witamina C, E. Także sen jest ważny. Badania wykazały, że dzienna dawka zdrowego snu to 7-8 godzin. Wtedy człowiek może odpowiednio funkcjonować.

Pracodawca może przedsięwziąć pewne środki, aby pracownicy skupili się na swoich zadaniach. Jest to między innymi blokowanie niektórych stron internetowych, a także zachęcanie do krótkich przerw, które pozwolą nam odpocząć.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Kierownik Zespołu Magazynowego Branża Automotive

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Soltau   
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zadania: Organizacja oraz nadzór zadań w podległym zespole magazynowym; Zapewnienie prawidłowej dokumentacji obrotu towarowego w magazynie; Optymalizacji procesów magazynowych; Dbanie o dobrą atmosferę w zespole; Wymagania: Komunikatywna znajomość języka niemieckiego; Gotowość do...
  • Executive Assistant / Asystent Zarządu

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Monachium   
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Wymagania: Doskonałe umiejętności komunikacyjne w mowie i piśmie; Biegła znajomość języka angielskiego (C1) Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego (B2) Bardzo dobra znajomość programów pakietu MS Office (Outlook, PowerPoint, Word, Excel) Gotowość do przeprowadzki do Niemiec;
  • Product Governance Analyst

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    16 godz.
    How this opportunity is different The product governance team has undergone some exciting new changes which means that we are in the process of embedding the new framework and systems into our team. These processes will help Aon to cater for the varied range of products and services under our remit...
  • Pracownik ds. fakturowania i rozliczeń w firmie transportowej

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   4 300 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Twój zakres obowiązków: Wystawianie faktur: Wdrażanie procesu wystawiania faktur oraz dbanie o ich terminową i poprawną emisję. Uzgadnianie i weryfikacja danych: Dokładna weryfikacja i porównywanie danych, zarówno finansowych, jak i operacyjnych, w celu zapewnienia zgodności i...
  • Doradca Klienta w Dziale Guest Relations

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Katowice    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Twoje obowiązki: Przyjmowanie zgłoszeń i reklamacji od Klientów (drogą telefoniczną oraz e-mailowa), Kontakt z Klientami, działami firmy oraz podmiotami zewnętrznymi w celu rozpatrzenia reklamacji, Procesowanie reklamacji pomiędzy Działami Firmy a podmiotami zewnętrznymi, Koordynacja...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?