Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Problemy z koncentracją – przyczyny, stres, sposoby radzenia sobie

Problemy z koncentracją – przyczyny, stres, sposoby radzenia sobie

 
Problemy z koncentracją – przyczyny, stres, sposoby radzenia sobie

Problemy z koncentracją w pracy


Obecnie coraz więcej ludzi ma problemy z koncentracją. Nie możemy skupić się nawet przez krótką chwilę na wykonywanym zadaniu. Nasze myśli ciągle gdzieś uciekają, a my nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że może i ciałem jesteśmy obecni w danym miejscu, ale duch krąży zupełnie po innej orbicie. Jak temu zaradzić? Czy można walczyć z brakiem koncentracji? Czy jest jakiś sposób na to, żeby pozbyć się problemów z pamięcią w młodym wieku?

W pracy ten stan jest dość uciążliwy, ponieważ coraz wolniej wykonujemy swoje zadania. Nie jesteśmy produktywni, a w jedno, nawet najprostsze zadanie, musimy włożyć bardzo dużo wysiłku. Zdecydowanie nie jest to to, czego oczekuje od nas pracodawca. Rozkojarzenie lub senność w pracy może się zdarzać, ale raczej sporadycznie. Jeżeli przez ostatnie kilka dni, tygodni, czy nawet miesięcy możemy zaobserwować u siebie problemy z koncentracją i pamięcią, to warto zastanowić się, czy nie powinniśmy udać się do lekarza na badania.

Inną przyczyną braku koncentracji w pracy może być dostęp do niektórych stron i portali internetowych. Czasem zamiast dokończyć powierzone nam zadanie sprawdzamy, czy ktoś nie dodał posta na Facebooku. Życie w świecie wirtualnym stało się dla nas ważniejsze, niż nasze realne środowisko, dlatego poświęcamy mu coraz więcej czasu.                                                                                                                                                                                                                                

 

Brak koncentracji – przyczyny


Jedną z podstawowych przyczyn dekoncentracji pracowników jest zmęczenie. Powoduje ono brak koncentracji, rozkojarzenie, zapominanie. Obecnie żyjemy coraz szybciej. Ilość obowiązków i zadań, które spadają na nas jednego dnia, często nas przerastają. Gonimy myślami od jednej rzeczy, którą mamy zrobić, do następnej, przez co nie możemy zatrzymać się i poświęcić więcej czasu jednemu zadaniu. Niedobór snu także ma kolosalny wpływ na koncentrację w pracy. Kolejnym czynnikiem jest stres, który bezsprzecznie ma wpływ na zdolność naszego skupiania się. Wszystko to wpływa na naszą efektywność.

Wiele badań, które były wykonywane na przestrzeni ostatnich kilku lat pokazało, że Polacy to jeden z najbardziej zapracowanych narodów Europy. W związku z tym, że często oprócz pracy na etacie zostajemy w biurze po godzinach lub bierzemy dodatkowe zlecenia dla podreperowania domowego budżetu, jesteśmy przemęczeni. Przemęczenie powoduje nadmierną podatność na stres, rozdrażnienie, bezsenność. Żaden z tych czynników nie będzie pozytywnie wpływał na koncentrację.

W niektórych przypadkach osłabienie i brak koncentracji w pracy mogą być spowodowane problemami zdrowotnymi. Warto wtedy sprawdzić, czy nie mamy niedoborów witamin i minerałów, które być może trzeba zacząć suplementować.

 

Brak koncentracji a stres


Stres jest przyczyną wielu chorób. Jest to cichy zabójca XXI wieku. Chociaż wydawać się nam może, że jesteśmy spokojni, to nawet podświadomie się stresujemy. Stres powoduje między innymi bóle głowy, bóle kręgosłupa, problemy trawienne, bezsenność, a to wszystko prowadzi do zaburzeń koncentracji. Jeżeli jesteśmy zestresowani, a dodatkowo przemęczeni, to nic dziwnego, że nie możemy skupić myśli przez dosłownie 5 min na jednej rzeczy.

 

Zaburzenia koncentracji – jak sobie radzić


Zaburzenia koncentracji można pokonać. Bardzo ważną rolę może tu odegrać odpowiednie nawadnianie organizmu. Woda ma duży wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. To właśnie odwodnienie może spowodować zmęczenie, zawroty głowy czy nudności. W przypadku długotrwałych zaburzeń koncentracji ważną rolę odgrywa także wysiłek fizyczny oraz przebywanie na świeżym powietrzu. Wysiłek fizyczny, spacery bądź jazda na rowerze pozwala nam zniwelować skutki codziennego stresu. Także właściwie skomponowana dieta może mieć wpływ na koncentrację. Musimy dostarczać swojemu organizmowi wszystkich potrzebnych witamin i minerałów. Na poprawę koncentracji wpływają przede wszystkim selen, beta-karoten, witamina C, E. Także sen jest ważny. Badania wykazały, że dzienna dawka zdrowego snu to 7-8 godzin. Wtedy człowiek może odpowiednio funkcjonować.

Pracodawca może przedsięwziąć pewne środki, aby pracownicy skupili się na swoich zadaniach. Jest to między innymi blokowanie niektórych stron internetowych, a także zachęcanie do krótkich przerw, które pozwolą nam odpocząć.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. Kadr i Wynagrodzeń

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Czy masz doświadczenie w zarządzaniu dokumentacją personalną, znasz na wylot przepisy prawa pracy oraz obsługę płacową? Excel nie ma przed Tobą tajemnic? Jeśli tak, to doskonale się składa – czekamy na Ciebie! Do Twoich głównych zadań należeć będzie: Obsługa kadrowo-płacowa...
  • Stażysta w Wybranym Obszarze Technicznym

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior) / praktykant/stażysta  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Rozpocznij swoją karierę z naszym płatnym, półrocznym stażem w wybranym obszarze. To szansa na aplikowanie teorii ze studiów w realnych projektach i podjęcie ambitnych wyzwań pracując pod okiem eksperta. Nasz program stażowy to nie tylko zdobycie doświadczenia, ale też możliwość...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Fresenius   Wejherowo    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska: prowadzenie zabiegów hemodializy, opieka pielęgniarska nad pacjentami hemodializowanymi oraz dializowanymi otrzewnowo, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej​​​. Oczekujemy: aktualnego prawa wykonywania zawodu pielęgniarka/ pielęgniarz, zaangażowania i chęci rozwoju.​
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Fresenius   Otwock    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska: prowadzenie zabiegów hemodializy, opieka pielęgniarska nad pacjentami hemodializowanymi oraz dializowanymi otrzewnowo, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej​​​. Oczekujemy: aktualnego prawa wykonywania zawodu pielęgniarka/ pielęgniarz, zaangażowania i chęci rozwoju.​
  • Account Manager

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Opis stanowiska: sprzedaż usług oraz pozyskiwanie nowych klientów; organizacja kampanii reklamowych; przygotowywanie ofert; udział w spotkaniach handlowych wsparcie w tworzeniu materiałów reklamowych;
  • Przedstawiciel Regionalny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie. Twoje zadania: Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami; Prezentowanie innowacyjnych rozwiązań i produktów medycznych, przeprowadzanie szkoleń produktowych dla personelu medycznego. Realizacja celów...

Najnowsze artykuły

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Nowelizacja ustawy o PIT z dnia 27 września 2024 roku wprowadza zmiany w systemie podatkowym korzystne dla przedsiębiorców, którzy dotąd borykali się z problemem nieuregulowanych faktur, od których mimo wszystko należało odprowadzać podatek. W określonych przypadkach metoda memoriałowa może zostać zastąpiona przez kasowy PIT dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w praktyce?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.