Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Podstawy psychologii w negocjacjach

Podstawy psychologii w negocjacjach

 
Podstawy psychologii w negocjacjach

Rozmowa z szefem o podwyżce, próba przekonania partnera do zagranicznego wyjazdu, rozmowa współpracowników o zadaniach w projekcie… kiedy dobrze przygotujemy się do dyskusji, możemy osiągnąć wiele. Z kolei liczne błędy popełniane w negocjacjach sprawiają, że oddalamy się od obranego celu.

 

Najważniejsze elementy psychologii w negocjacjach

 

Negocjacje są nieodłącznym elementem naszego życia. Próbujemy przeforsować swoje warunki w domu, w pracy lub w różnych sytuacjach społecznych. Targujemy się o wartość nabywanych produktów, kolor ścian we wspólnym mieszkaniu, o to, kto pozmywa naczynia, a kto wyrzuci śmieci. Walczymy o odpowiednią wysokość wynagrodzenia, czy warunki zatrudnienia.

 

Do negocjacji przystępują strony mające konkretne stanowisko, a także cel zależny od pozostałych rozmówców. Uczestnicy takich dyskusji stosują więc różne techniki, by uzyskać dla siebie jak najkorzystniejsze rozwiązanie. Na techniki negocjacyjne składają się elementy komunikacji werbalnej i niewerbalnej. Bardzo duże znaczenie ma tutaj umiejętność rozpoznawania stanów emocjonalnych poszczególnych rozmówców i odpowiednia na nie reakcja.

 

Poniżej przedstawiamy kilka haseł z obszaru psychologii negocjacji, których świadomość oraz umiejętne wykorzystanie może mieć znaczący wpływ na efekt końcowy dyskusji:

asertywność – tak naprawdę podstawa każdej debaty. Asertywni rozmówcy to tacy, którzy mają własne zdanie i potrafią je rzeczowo uargumentować. Ta cecha jest niezbędna do przeprowadzenia konstruktywnej rozmowy;
perswazja – umiejętność przekonywania do swoich racji, zmiany czyjegoś zdania, porzucenia własnych przekonań na rzecz innych;
manipulacja – ma wydźwięk pejoratywny; wiąże się z przeinaczaniem faktów, naginaniem prawdy, w celu osiągnięcia konkretnych korzyści np. przeforsowania swojej opinii;
komunikacja niewerbalna – postawa ciała, gesty, mimika, ubiór dobrane odpowiednio do sytuacji mogą mieć duży wpływ na prowadzone negocjacje.
komunikacja werbalna – choć dużą rolę w skutecznym negocjowaniu przypisuje się komunikacji niewerbalnej, używane słownictwo, styl języka w ogromnym stopniu wpływają na to, jak dana osoba jest odbierana.

 

Znajomość tych elementów, umiejętne ich wykorzystanie, a także wiedza jak je rozpoznać jest bardzo ważna, by przeprowadzić skuteczne negocjacje.

 

Rola i znaczenie psychologii w negocjacjach

 

Psychologia, jako nauka zajmująca się zachowaniami ludzkimi, mechanizmami wpływającymi na różne procesy, jest właściwie niezbędnym elementem negocjacji. Obserwacja rozmówcy, rozpoznanie jego słabych lub mocnych stron, predyspozycji, cech charakteru stwarza możliwości na dobranie właściwego stylu negocjacji.


A te są bardzo różne – np. twarde (gdzie dominuje nieustępliwość, walka o racje) dotyczą sytuacji, gdzie uczestnicy negocjacji dzielą się na wygranych i przegranych. Wykorzystuje się odpowiednie argumenty, by ostateczny cel odpowiadał racjom tylko jednej ze stron. Z kolei negocjacje miękkie to takie, w których w większym stopniu wypracowuje się kompromis niż obiera któreś z gotowych rozwiązań przedstawionych przez strony dyskusji.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Planer Dystrybucji Drogowej – Spedytor

    Erontrans Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zadania: planowanie tras aut dystrybucyjnych; planowanie i rozliczanie pracy kierowców i aut dystrybucyjnych; ustalanie harmonogramów przewozów; kontrola pracy kierowców;
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Specjalista / Specjalistka ds. organizacji i rozwoju transportu

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Obowiązki: Pracę z istniejącymi przewoźnikami oraz pozyskiwanie nowych (praca z giełdą trans.eu). Uzgadnianie warunków przewozu z istniejącymi klientami, partnerami i oddziałami firmy (kalkulacja stawek, trasa, terminy dostaw itp.). Nadzorowanie realizacji zleceń transportowych i...
  • Spawacz konstrukcji stalowych MAG / MIG lub WIG

    Ideale Jobs GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   14 000 - 18 600 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    17 godz.
    Zakres obowiązków: Praca przy spawaniu technikami MAG lub MIG według ustalonego planu. Przygotowanie materiałów do spawania, w tym cięcie, czyszczenie i szlifowanie. Składanie i montaż konstrukcji metalowych.
  • Kierowca kat. C+E

    Erontrans Sp. z o.o.   Swarzędz    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Kierowca kat. C+E – kontenery codziennie w domu zmiany po 12 godzin pracy Od 6.00-18.00 i 18.00 - 6.00 Ilość wakatów ograniczona System naczepowy Zadania: podstawienie pustego kontenera do ponownego załadunku, bez pojazdu pod rampę na trasie Swarzędz – Zbąszynek - Swarzędz odjazd z innym...
  • Doradca ds. Sprzedaży Rozwiązań IT

    Symfonia Sp. z o.o.   Katowice    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Twoje zadania: Obsługa obecnych klientów; Doradztwo i sprzedaż produktów Symfonii; Aktualizacja danych w systemie CRM; Realizacja celów sprzedażowych i jakościowych;

Najnowsze artykuły

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?