Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Plan urlopów – o czym trzeba wiedzieć

Plan urlopów – o czym trzeba wiedzieć

 
Plan urlopów – o czym trzeba wiedzieć

Plan urlopów

 

Według Kodeksu pracy jednym z praw każdej osoby zatrudnionej w oparciu o umowę o pracę jest możliwość skorzystania z urlopu wypoczynkowego. Jego długość zależy od stażu pracy. Zgodnie z artykułem 154. Kodeksu pracy wymiar urlopu to:

• 20 dni, jeśli pracowaliśmy mniej niż 10 lat,
• 26 dni, jeśli ogólny staż pracy wynosi 10 lat i więcej.

 

Oprócz udzielania dni wolnych, przedsiębiorca ma obowiązek stworzenia planu urlopowego na dany rok kalendarzowy. Tworząc grafik wakacji podwładnych, trzeba pamiętać o tym, że część osób może mieć jeszcze „zachomikowane” dni z zeszłego roku. Ewidencja urlopów jest najczęściej prowadzona w pliku excelowym.

 

Planowanie urlopu – Kodeks pracy

 

Istotne jest, aby plan urlopowy był przygotowany do 31 grudnia poprzedzającego nowy okres urlopowy. Zgodnie z zapisami Kodeksu pracy powinien on uwzględniać co najmniej 14 dni nieprzerwanego wypoczynku każdego pracownika. Nie można zapominać o osobach, które właśnie wracają z urlopów bezpłatnych, wychowawczych oraz macierzyńskich.

 

Rozdzielając urlopy, warto także zastanowić się nad tym, czy żaden z pracowników nie czuje się poszkodowany. Niestety często może dochodzić do konfliktów między osobami, które liczyły na wypoczynek w określonym terminie.

 

Pracodawca, wyrażając zgodę na poszczególne wyjazdy, musi brać także pod uwagę kwestię organizacji pracy. Urlopy nie mogą przeszkadzać w poprawnym funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Jeśli harmonogram urlopowy jest już gotowy, to powinien być udostępniony wszystkim zainteresowanym osobom.

 

Planowanie urlopu a zmiana terminu wypoczynku

 

Plany urlopowe mogą ulegać zmianie. Tak dzieje się w przypadku choroby, urlopu macierzyńskiego czy nieszczęśliwego wypadku. Okoliczności uniemożliwiających skorzystanie z wypoczynku jest sporo, dlatego istnieje możliwość przesunięcia go na inny termin. Warto także pamiętać, że w wielu firmach wymagane jest także złożenie odpowiedniego wniosku. Podpis przełożonego na dokumencie urlopowym upoważnia nas do skorzystania z przysługujących dni wolnych.

 

Często pojawia się pytanie, czy pracodawcy mogą zmusić nas do przerwania wypoczynku i powrotu do pracy. Istnieje taka możliwość, jednak powinna być ona odpowiednio umotywowana. Jeśli osoba, która nas zastępuje, zachoruje, to w takiej sytuacji nasz szef może zadzwonić i zażądać, abyśmy wrócili i zaczęli wykonywać powierzone zadania.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Global Benefits Analyst with French or Italian

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    What the day will look like As Global Benefits Analyst you will be responsible for your own portfolio of clients ensuring the tasks allocated to you are completed timely and of high standard. You will be required to actively attend regular meetings with the Global Benefits Consultants to discuss...
  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Specjalista ds. Sprzedaży Oprogramowania

    Symfonia Sp. z o.o.   Katowice    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Twój zakres głównych obowiązków: kontakt z aktualnym klientem; doradztwo i sprzedaż rozwiązań i produktów Symfonii; rzetelne wprowadzanie informacji do systemu CRM; realizacja zadań wartościowych (plan sprzedaży), ilościowych (czynności) oraz jakościowych (rozmowy telefoniczne)
  • Team Leader Działu Produkcyjnego

    JMP Flowers Grupa Producentów Sp. z o.o.   Stężyca (pow. rycki, gm. Stężyca)    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Twój zakres obowiązków: planowanie pracy oraz organizacji pracy na poszczególnych obszarach; nadzorowanie i koordynowanie pracy zespołu; zbieranie danych i sporządzanie raportów jakościowych, wydajnościowych; uczestnictwo w spotkaniach tygodniowych Team Liderów; praca w systemie zmianowym;
  • Aon
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    What the day will look like You will work with our global clients daily and as a first point of contact, you’ll be responsible for providing help and guidance regarding clients’ benefits. Also, in your first 3 months: you'll learn how we organize employee benefits for our clients you'll get to...
  • Coral Travel Poland Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    7 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj ludziom wymarzone wakacje!

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.