Pasek wynagrodzeń to opcjonalny dokument pozwalający w przystępny sposób zapoznać się z systemem wyliczania pensji do wypłaty. Na tej podstawie pracownik może skontrolować poprawność wysokości wynagrodzenia i sprawdzić, jakie aktualnie są koszty zatrudnienia pracownika. Jakie dokładnie informacje zawiera pasek za wynagrodzenie? Kiedy należy go wydać? Sprawdź, czym jest pasek płacowy.
Spis treści
Pasek wynagrodzeń – co to jest?
Pasek wynagrodzenia dla pracownika to miesięczny wykaz składników pensji. Dokument wyjaśnia sposób wyliczania wypłaty i pozwala zweryfikować jej wysokość. Wyliczenia wskazują też na odprowadzane składki społeczne i zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy.
Pracownik, który otrzymuje pasek wynagrodzeń, może sprawdzić koszty zatrudnienia pracownika, które ponosi pracodawca i ewentualne potrącenia z wypłaty. Gdy wiadomo, ile wynosi wynagrodzenie brutto, składki społeczne i składka zdrowotna oraz zaliczka na podatek, można w łatwo ustalić, jak jest płaca netto.
Pasek wynagrodzeń – jakie zawiera informacje?
Pasek za wynagrodzenie stanowi zestawienie wszystkich składników wynagrodzenia, składek ubezpieczeniowych, zaliczek na podatek i ewentualnych potrąceń. Taki dokument nie jest tworzony według ogólnie przyjętych standardów, dlatego w każdej firmie może mieć nieco inny schemat. Przyjmuje się jednak, że pasek płacowy powinien zawierać wszystkie zmienne, które wpływają na ostateczne wynagrodzenie do wypłaty.
Na pasku wynagrodzeń powinny znajdować się:
-
składniki wynagrodzenia (wynagrodzenie zasadnicze, premie regulaminowe i uznaniowe, prowizje, dodatki za pracę w godzinach nocnych, wynagrodzenie i dodatki za nadgodziny);
-
składki na ubezpieczenia społeczne;
-
składki na ubezpieczenie zdrowotne;
-
zaliczki na podatek dochodowy,
-
wpłaty na PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe);
-
opcjonalnie potrącenia z wynagrodzenia (dobrowolne bądź komornicze).
Aby obliczyć swoje wynagrodzenie, trzeba zacząć od absolutnej podstawy – jest to płacabrutto określona w umowie o pracę. To od niej naliczane są składki społeczne: emerytalna (9,76%), rentowa (1,5%) i chorobowa (2,45%). Na pasku znajdą się także informacje o wysokości składek, które odprowadza pracodawca. Ponownie jest to składka emerytalna i rentowa oraz składka wypadkowa (wysokość zależna od rodzaju prowadzonej działalności), składka na Fundusz Pracy (wspierający aktywizację osób bezrobotnych) i składka na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (zabezpieczający roszczenia pracowników w razie niewypłacalności firmy).
Pasek wynagrodzeń wskaże też wysokość składki zdrowotnej. Podstawa do jej wyliczenia to różnica między wynagrodzeniem brutto a składkami społecznymi pracownika. Na pasku znajdzie się również wysokość podatku. Podstawa opodatkowania to wynagrodzenie brutto minus składki społeczne pracownika i koszty uzyskania przychodu.
Pasek wynagrodzeń – czy pracodawca ma obowiązek wydać go pracownikowi?
Pracodawca nie ma obowiązku przygotowywania i wydawania pracownikom paska wynagrodzeń. Taki stan rzeczy regulują aktualne przepisy prawa pracy. Kodeks pracy nie uwzględnia przymusu udostępniania zestawień składników pensji, ale pracownik zawsze może zwrócić się do pracodawcy z prośbą o pasekwynagrodzeń. W razie odmowy osoba zatrudniona w firmie ma prawo do wglądu w dokumenty, na podstawie których wyliczane jest jej wynagrodzenie. Są to między innymi:
-
regulaminy obowiązujące w firmie (regulamin pracy, wynagradzania, premiowania itd.);
-
imienna lista wynagrodzeń i innych świadczeń (zawierająca wyodrębnione elementy wynagrodzenia i ewentualnych potrąceń);
-
karta ewidencji czasu pracy;
-
lista obecności w pracy.
Pasek wynagrodzeń – w jakich przypadkach pracownik powinien go otrzymać?
Pasek wynagrodzeń nie jest obligatoryjny w świetle prawa pracy. Jednocześnie jego wydaniemogą gwarantować przepisy zakładowe – w takim przypadku pasek za wynagrodzenie to obowiązek pracodawcy.
Jeśli wewnętrzny regulamin pracy bądź regulamin wynagradzania zawierają informację o przekazywaniu pasków, pracodawca może robić to w dowolny sposób – w formie papierowej lub elektronicznej.