Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Pasek wynagrodzeń – czym jest? Jak go czytać?

Pasek wynagrodzeń – czym jest? Jak go czytać?

 
Pasek wynagrodzeń – czym jest? Jak go czytać?

Pasek wynagrodzeń to opcjonalny dokument pozwalający w przystępny sposób zapoznać się z systemem wyliczania pensji do wypłaty. Na tej podstawie pracownik może skontrolować poprawność wysokości wynagrodzenia i sprawdzić, jakie aktualnie są koszty zatrudnienia pracownika. Jakie dokładnie informacje zawiera pasek za wynagrodzenie? Kiedy należy go wydać? Sprawdź, czym jest pasek płacowy.

 

Spis treści

Pasek wynagrodzeń – co to jest?

 

Pasek wynagrodzenia dla pracownika to miesięczny wykaz składników pensji. Dokument wyjaśnia sposób wyliczania wypłaty i pozwala zweryfikować jej wysokość. Wyliczenia wskazują też na odprowadzane składki społeczne i zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy.

Pracownik, który otrzymuje pasek wynagrodzeń, może sprawdzić koszty zatrudnienia pracownika, które ponosi pracodawca i ewentualne potrącenia z wypłaty. Gdy wiadomo, ile wynosi wynagrodzenie brutto, składki społeczne i składka zdrowotna oraz zaliczka na podatek, można w łatwo ustalić, jak jest płaca netto.

 

Pasek wynagrodzeń – jakie zawiera informacje?

 

Pasek za wynagrodzenie stanowi zestawienie wszystkich składników wynagrodzenia, składek ubezpieczeniowych, zaliczek na podatek i ewentualnych potrąceń. Taki dokument nie jest tworzony według ogólnie przyjętych standardów, dlatego w każdej firmie może mieć nieco inny schemat. Przyjmuje się jednak, że pasek płacowy powinien zawierać wszystkie zmienne, które wpływają na ostateczne wynagrodzenie do wypłaty.

 

Na pasku wynagrodzeń powinny znajdować się:

 

  • składniki wynagrodzenia (wynagrodzenie zasadnicze, premie regulaminowe i uznaniowe, prowizje, dodatki za pracę w godzinach nocnych, wynagrodzenie i dodatki za nadgodziny);

  • składki na ubezpieczenia społeczne;

  • składki na ubezpieczenie zdrowotne;

  • zaliczki na podatek dochodowy,

  • wpłaty na PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe);

  • opcjonalnie potrącenia z wynagrodzenia (dobrowolne bądź komornicze).

 

Aby obliczyć swoje wynagrodzenie, trzeba zacząć od absolutnej podstawy – jest to płacabrutto określona w umowie o pracę. To od niej naliczane są składki społeczne: emerytalna (9,76%), rentowa (1,5%) i chorobowa (2,45%). Na pasku znajdą się także informacje o wysokości składek, które odprowadza pracodawca. Ponownie jest to składka emerytalna i rentowa oraz składka wypadkowa (wysokość zależna od rodzaju prowadzonej działalności), składka na Fundusz Pracy (wspierający aktywizację osób bezrobotnych) i składka na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (zabezpieczający roszczenia pracowników w razie niewypłacalności firmy).

 

Pasek wynagrodzeń wskaże też wysokość składki zdrowotnej. Podstawa do jej wyliczenia to różnica między wynagrodzeniem brutto a składkami społecznymi pracownika. Na pasku znajdzie się również wysokość podatku. Podstawa opodatkowania to wynagrodzenie brutto minus składki społeczne pracownika i koszty uzyskania przychodu.

 

Pasek wynagrodzeń – czy pracodawca ma obowiązek wydać go pracownikowi?

 

Pracodawca nie ma obowiązku przygotowywania i wydawania pracownikom paska wynagrodzeń. Taki stan rzeczy regulują aktualne przepisy prawa pracy. Kodeks pracy nie uwzględnia przymusu udostępniania zestawień składników pensji, ale pracownik zawsze może zwrócić się do pracodawcy z prośbą o pasekwynagrodzeń. W razie odmowy osoba zatrudniona w firmie ma prawo do wglądu w dokumenty, na podstawie których wyliczane jest jej wynagrodzenie. Są to między innymi:

 

  • regulaminy obowiązujące w firmie (regulamin pracy, wynagradzania, premiowania itd.);

  • imienna lista wynagrodzeń i innych świadczeń (zawierająca wyodrębnione elementy wynagrodzenia i ewentualnych potrąceń);

  • karta ewidencji czasu pracy;

  • lista obecności w pracy.

 

Pasek wynagrodzeń – w jakich przypadkach pracownik powinien go otrzymać?

 

Pasek wynagrodzeń nie jest obligatoryjny w świetle prawa pracy. Jednocześnie jego wydaniemogą gwarantować przepisy zakładowe – w takim przypadku pasek za wynagrodzenie to obowiązek pracodawcy.

 

Jeśli wewnętrzny regulamin pracy bądź regulamin wynagradzania zawierają informację o przekazywaniu pasków, pracodawca może robić to w dowolny sposób – w formie papierowej lub elektronicznej.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Działu Kadr i Płac

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Opis stanowiska: zarządzanie zespołem w celu osiągnięcia planowanych celów; organizacja pracy zespołu; optymalizacja procesów zatrudnienia / zwolnienia, oraz rozliczenia wynagrodzeń pracowników klientów; organizacja przechodzenia kontroli ewidencji kadrowej klientów; organizacja szkoleń...
  • Pracownik produkcji - owoce i warzywa

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Maasdijk   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa / pełny etat   8 500 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Obowiązki: pakowanie, sortowanie, segregacja, kontrola jakości owoców i warzyw; przygotowywanie zamówień zgodnie z wytycznymi; pakowanie i stickerowanie produktu; możliwe tez zbieranie zamówień przy użyciu skanera ręcznego Praca w systemie 2-zmianowym, co wiąże się z dodatkami!...
  • Technik Utrzymania Ruchu

    GE POWER   Wrocław   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Technik Utrzymania Ruchu będzie odpowiedzialny za zapewnienie bezawaryjnej pracy parku maszynowego. Podstawowym zakresem obowiązków na tym stanowisku są działania prewencyjne oraz proaktywne nakierowane na utrzymanie ciągłości produkcji. Zakres obowiązków: Działania prewencyjne na...
  • DaVita sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat / część etatu  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Opis stanowiska: będziesz odpowiedzialny za przygotowanie i prowadzenie zabiegów hemodializy; zapewnisz pacjentom wysoką jakość opieki; będziesz edukował pacjentów i promował zdrowy tryb życia; poprowadzisz elektroniczną dokumentację medyczną pacjentów;
  • DaVita sp. z o.o.
    specjalista mid / senior / ekspert  kontrakt B2B  pełny etat / część etatu  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Opis stanowiska: będziesz zajmować się chorymi wymagającymi terapii nerkozastępczej (hemodializoterapii) zapewnisz kompleksową opiekę pacjentom ze schyłkową niewydolnością nerek oraz z ostrym uszkodzeniem nerek; zadbasz o leczenie zgodne z krajowymi i międzynarodowymi standardami;...
  • Specjalista ds. operacji handlowo-administracyjnych

    REMONDIS Sp. z o.o. - Warszawa   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    15 godz.
    Opis stanowiska: Zarządzanie sprawami administracyjno-handlowymi, w tym tworzenie ofert, umów oraz dokumentacji do urzędów. Opracowywanie raportów i zestawień. Kontakty z firmami transportowymi oraz klientami (telefonicznie i mailowo). Wystawianie i zarządzanie dokumentacją BDO. Fakturowanie usług.

Najnowsze artykuły

Candidate experience – podstawowe informacje

Candidate experience – podstawowe informacje

Candidate experience obejmuje interakcje między kandydatem do pracy a pracodawcą. Wbrew pozorom doświadczenie kandydata nie zaczyna się w momencie, gdy przekracza on próg firmy w drodze na rozmowę kwalifikacyjną. Na to, jak kandydat oceni pracodawcę na przykład w sieci, wpływ ma m.in. wizerunek przedsiębiorstwa i jego polityka employer brandingowa oraz forma ogłoszenia o pracę.

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Czas pracy w Europie – w których krajach pracuje się najdłużej?

Czas pracy w Europie – w których krajach pracuje się najdłużej?

Czy długie godziny pracy to rzeczywiście powód do dumy? Wobec rosnących statystyk depresji i wypalenia zawodowego coraz częściej podnoszona jest kwestia czterodniowego tygodnia pracy. Krótszy niż w Polsce wymiar tygodniowego czasu pracy obowiązuje w wielu krajach. Sprawdzamy, ile dni i godzin tygodniowo pracuje się w Europie i który z modeli pracy miałby szansę powodzenia w naszym kraju.

Żona i mąż w jednej firmie

Żona i mąż w jednej firmie

Duma z sukcesów zawodowych męża / żony czy raczej zazdrość, porównywanie, rywalizacja przenoszone z pracy do domu?

– Realizacja projektu razem lub rozwój firmy jest niczym wspólne wychowywanie dzieci – zauważa psycholog biznesu Joanna Marszalska. Specjalistka wyjaśnia, w jakie pułapki mogą wpaść pary pracujące w jednej firmie oraz co warto zawczasu omówić, by uniknąć konfliktów.

Komplementy w biznesie i pracy – jak je dawać i na nie reagować?

Komplementy w biznesie i pracy – jak je dawać i na nie reagować?

Publiczne pochwały często krępują nas bardziej niż krytyka. Nie potrafimy przyjmować komplementów ani w życiu prywatnym, ani w zawodowym. Zaprzeczamy im, bagatelizujemy je lub bronimy się, zakładając, że stoi za nimi jakiś interes. Jak dawać komplementy i na nie reagować tłumaczą eksperci ds. wizerunku i etykiety – Ewa Brok, Dorota Szcześniak-Kosiorek i Leszek Leopold Kazimierski.

Storytelling w marketingu

Storytelling w marketingu

Wiele osób nie ma problemu z zapamiętaniem fabuły filmu lub książki, ale treść podręcznika albo instrukcja obsługi wylatują im z głowy niemal natychmiast po przeczytaniu. Mechanizmy poznawcze bazujące na tym, że zapamiętujemy lepiej to, co nas osobiście angażuje, budzi emocje oraz jest przedstawione w formie osobowej, z bohaterami i wydarzeniami, wykorzystuje storytelling marketing.

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379