Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Licencjat a inżynier – jaka jest różnica? Co daje lepsze perspektywy na rynku pracy?

Licencjat a inżynier – jaka jest różnica? Co daje lepsze perspektywy na rynku pracy?

 
Licencjat a inżynier – jaka jest różnica? Co daje lepsze perspektywy na rynku pracy?

Młodzi ludzie zastanawiający się nad swoją przyszłością zawodową czasami nie mogą się zdecydować, na jakie wykształcenie warto postawić. Oto kilka podstawowych informacji na temat rodzajów studiów w Polsce. Licencjat a inżynier – jaka jest różnica? Co powinien wybrać umysł ścisły, a jakiego rodzaju studia są lepsze dla humanisty z krwi i kości?

 

Spis treści

Czym się różni licencjat od inżyniera?

 

W naszym kraju działają uczelnie wyższe państwowe oraz niepubliczne. Nauka w tych pierwszych odbywa się za darmo, te drugie oferują studia odpłatne (studenci uiszczają miesięczne, kwartalne czy semestralne czesne, w zależności od regulaminu danej placówki). Zajęcia mogą odbywać się w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym, wieczorowym, weekendowym).

 

Do wyboru są studia I, II i III stopnia, są to kolejno:

 

  • I stopień – studia licencjackie, studia inżynierskie,
  • II stopnia – studia magisterskie,
  • III stopień – studia doktoranckie.

 

By pójść na studia II stopnia i uzyskać tytuł magistra, trzeba najpierw ukończyć studia I stopnia. Kolejną możliwością jest od razu zapisanie się na jednolite studia magisterskie.

 

Osoba kończąca I stopień studiów, która zdała egzamin lub złożyła i obroniła pracę dyplomową (czasami wymaga się obu tych rzeczy) – uzyskuje tytuł licencjata lub inżyniera.

 

Studia licencjackie i inżynierska odróżnia nie tylko tytuł zawodowy uzyskiwany przez absolwenta. Kolejną różnicę stanowi czas trwania studiów. Licencjat zazwyczaj trwa 3 lata. Studia inżynierskie są z reguły dłuższe – od 3,5 do 4 lat.

 

Oba rodzaje studiów odróżnia także profil czy tematyka kierunków, a także organizacja zajęć. Licencjat obejmuje te dziedziny, w których studenci pobierają głównie wiedzę czysto teoretyczną, humanistyczną, związaną z naukami społecznymi, ekonomicznymi itp. Na tych kierunkach oczywiście także zajęcia podzielone są na wykłady i ćwiczenia – te ostatnie często mają jednak charakter dyskusji, przygotowywania prac pisemnych itp.

 

Z kolei studia inżynierskie obejmują kierunki techniczne, związane z różnymi dziedzinami – np. biotechnologią, geodezją, budownictwem, informatyką, fizyką itp. Na studiach kładzie się większy nacisk na kształcenie umiejętności praktycznych – umiejętność konkretnego zastosowania wiedzy zdobywanej w czasie wykładów czy seminariów.

 

Licencjat czy inżynier – który tytuł daje lepsze możliwości na rynku pracy?

 

Na rynku pracy w Polsce notuje się szczególnie duże zapotrzebowanie na osoby z wykształceniem technicznym – jest to jeden z powodów, dla którego politechniki są każdego roku oblegane przez kandydatów. Warto jednak pamiętać, że wybór właściwego kierunku studiów powinien być podyktowany nie tylko trendami rynkowymi, ale i własnymi predyspozycjami oraz zainteresowaniami. Przed podjęciem decyzji – licencjat czy inżynier – warto zastanowić się, jakie mamy mocne strony, jakie przedmioty lubiliśmy w szkole, a które sprawiały nam najwięcej trudności. Wybierzmy najlepiej kilka ulubionych dziedzin i poszukajmy informacji o związanych z nimi kierunkach studiów lub konkretnych zawodach.

 

Wskazane dziedziny zwykle będą determinować to, czy czekają nas studia licencjackie czy inżynierskie. Przykładowo osoby zainteresowane ekonomią albo resocjalizacją mają do dyspozycji studia licencjackie, a ci chcący pracować w laboratorium naukowym czy jako programista – inżynierskie.

 

Określając interesujące nas obszary, zadajmy sobie też pytania:

 

  • czy lubimy współpracować, czy bardziej odpowiadałby nam zawód, w którym wykonujemy zadania indywidualnie?
  • czy nie przeszkadzałaby nam wielogodzinna praca przed komputerem, czy z natury potrzebujemy urozmaicenia?
  • czy wolelibyśmy być swoim własnym szefem, czy też odpowiadałaby nam posada w firmie?
  • czy widzimy siebie w pracy o ustalonych godzinach, czy nie przeszkadzałaby nam nieregularność w czasie realizowania np. projektów?

 

Wybierając kierunek studiów, postarajmy się także spojrzeć na niego szerzej. Czy kończąc go, możemy pracować na tylko jednym, konkretnym stanowisku, czy mamy możliwości zatrudnienia w różnych branżach? Czy łatwo byłoby nam poszerzyć kompetencje, by wykonywać pokrewny zawód? Podnoszenie kwalifikacji jest kosztowne i długotrwałe? Są to bardzo istotne kwestie na szybko zmieniającym się rynku pracy, z jakim obecnie mamy do czynienia.

 

Przed podjęciem decyzji, warto przygotować sobie listę kilku możliwości – dobrym pomysłem jest wypisanie plusów i minusów na kartce. Poszukajmy informacji o pracy w danej profesji, porozmawiajmy z osobami, które je wykonują, obejrzyjmy filmiki związane z daną dziedziną w sieci itp. Warto zachować otwarty umysł – niekiedy mamy określone wyobrażenia na temat pracy w jakimś zawodzie, a głębszy reaserch pokaże, że rzeczywistość może być trochę inna.

 

Wybór może być także podyktowany źle rozumianą ambicją, chęcią spełnienia cudzych oczekiwań. Pamiętajmy, że to my – a nie nikt inny – wkracza na daną ścieżkę kariery i spędzi wiele lat życia, wykonując dany zawód. Warto więc, by był on zgodny z naszymi preferencjami.

 

Czytaj także: czy studia wliczają się do lat pracy?

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista ds. Marketingu

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie i realizacja strategii marketingowych B2B, która wyróżni Vetlab na rynku. Tworzenie treści marketingowych (teksty, grafiki, prezentacje) i dbanie o ich spójność z wizerunkiem marki. Organizacja i udział w kongresach, targach i wydarzeniach branżowych, zarówno...
  • BNP Paribas Bank Polska S.A.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Zarządzanie przypisanym portfelem Klientów biznesowych (firmy na uproszczonej księgowości i pełnej do 4 mln przychodów rocznie); Kompleksowa współpraca i zindywidualizowane doradztwo oraz sprzedaż produktów dla firm (w tym również Wspólnoty i AGRO); Aktywne...
  • Doradczyni / Doradca Klientów Biznesowych

    BNP Paribas Bank Polska S.A.   Chojnice    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Zarządzanie przypisanym portfelem Klientów biznesowych (firmy na uproszczonej księgowości i pełnej do 4 mln przychodów rocznie); Kompleksowa współpraca i zindywidualizowane doradztwo oraz sprzedaż produktów dla firm (w tym również Wspólnoty i AGRO); Aktywne...
  • Doradczyni / Doradca Klientów Detalicznych (Centrum Klienta bezkasowe)

    BNP Paribas Bank Polska S.A.   Lubartów    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Kompleksowa, bezpośrednia współpraca z Klientami Banku - bez obsługi kasowej; Praca z wykorzystaniem nowoczesnych, zdalnych kanałów obsługi, kształtowanie świadomości Klientów i szerzenie wiedzy z zakresu usług bankowości digital; Budowanie długotrwałych relacji...
  • Doradczyni / Doradca Klientów Premium  

    BNP Paribas Bank Polska S.A.   Warszawa, ul. Wąwozowa    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Kompleksowa współpraca z Klientami z segmentu Premium; Budowanie długotrwałych relacji z Klientami Premium oraz aktywne pozyskiwanie nowych; Rozpoznawanie i realizowanie potrzeb Klientów poprzez proponowanie im nowoczesnych, zindywidualizowanych rozwiązań, w...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?