Młodzi ludzie zastanawiający się nad swoją przyszłością zawodową czasami nie mogą się zdecydować, na jakie wykształcenie warto postawić. Oto kilka podstawowych informacji na temat rodzajów studiów w Polsce. Licencjat a inżynier – jaka jest różnica? Co powinien wybrać umysł ścisły, a jakiego rodzaju studia są lepsze dla humanisty z krwi i kości?
Spis treści
Czym się różni licencjat od inżyniera?
W naszym kraju działają uczelnie wyższe państwowe oraz niepubliczne. Nauka w tych pierwszych odbywa się za darmo, te drugie oferują studia odpłatne (studenci uiszczają miesięczne, kwartalne czy semestralne czesne, w zależności od regulaminu danej placówki). Zajęcia mogą odbywać się w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym, wieczorowym, weekendowym).
Do wyboru są studia I, II i III stopnia, są to kolejno:
- I stopień – studia licencjackie, studia inżynierskie,
- II stopnia – studia magisterskie,
- III stopień – studia doktoranckie.
By pójść na studia II stopnia i uzyskać tytuł magistra, trzeba najpierw ukończyć studia I stopnia. Kolejną możliwością jest od razu zapisanie się na jednolite studia magisterskie.
Osoba kończąca I stopień studiów, która zdała egzamin lub złożyła i obroniła pracę dyplomową (czasami wymaga się obu tych rzeczy) – uzyskuje tytuł licencjata lub inżyniera.
Studia licencjackie i inżynierska odróżnia nie tylko tytuł zawodowy uzyskiwany przez absolwenta. Kolejną różnicę stanowi czas trwania studiów. Licencjat zazwyczaj trwa 3 lata. Studia inżynierskie są z reguły dłuższe – od 3,5 do 4 lat.
Oba rodzaje studiów odróżnia także profil czy tematyka kierunków, a także organizacja zajęć. Licencjat obejmuje te dziedziny, w których studenci pobierają głównie wiedzę czysto teoretyczną, humanistyczną, związaną z naukami społecznymi, ekonomicznymi itp. Na tych kierunkach oczywiście także zajęcia podzielone są na wykłady i ćwiczenia – te ostatnie często mają jednak charakter dyskusji, przygotowywania prac pisemnych itp.
Z kolei studia inżynierskie obejmują kierunki techniczne, związane z różnymi dziedzinami – np. biotechnologią, geodezją, budownictwem, informatyką, fizyką itp. Na studiach kładzie się większy nacisk na kształcenie umiejętności praktycznych – umiejętność konkretnego zastosowania wiedzy zdobywanej w czasie wykładów czy seminariów.
Licencjat czy inżynier – który tytuł daje lepsze możliwości na rynku pracy?
Na rynku pracy w Polsce notuje się szczególnie duże zapotrzebowanie na osoby z wykształceniem technicznym – jest to jeden z powodów, dla którego politechniki są każdego roku oblegane przez kandydatów. Warto jednak pamiętać, że wybór właściwego kierunku studiów powinien być podyktowany nie tylko trendami rynkowymi, ale i własnymi predyspozycjami oraz zainteresowaniami. Przed podjęciem decyzji – licencjat czy inżynier – warto zastanowić się, jakie mamy mocne strony, jakie przedmioty lubiliśmy w szkole, a które sprawiały nam najwięcej trudności. Wybierzmy najlepiej kilka ulubionych dziedzin i poszukajmy informacji o związanych z nimi kierunkach studiów lub konkretnych zawodach.
Wskazane dziedziny zwykle będą determinować to, czy czekają nas studia licencjackie czy inżynierskie. Przykładowo osoby zainteresowane ekonomią albo resocjalizacją mają do dyspozycji studia licencjackie, a ci chcący pracować w laboratorium naukowym czy jako programista – inżynierskie.
Określając interesujące nas obszary, zadajmy sobie też pytania:
- czy lubimy współpracować, czy bardziej odpowiadałby nam zawód, w którym wykonujemy zadania indywidualnie?
- czy nie przeszkadzałaby nam wielogodzinna praca przed komputerem, czy z natury potrzebujemy urozmaicenia?
- czy wolelibyśmy być swoim własnym szefem, czy też odpowiadałaby nam posada w firmie?
- czy widzimy siebie w pracy o ustalonych godzinach, czy nie przeszkadzałaby nam nieregularność w czasie realizowania np. projektów?
Wybierając kierunek studiów, postarajmy się także spojrzeć na niego szerzej. Czy kończąc go, możemy pracować na tylko jednym, konkretnym stanowisku, czy mamy możliwości zatrudnienia w różnych branżach? Czy łatwo byłoby nam poszerzyć kompetencje, by wykonywać pokrewny zawód? Podnoszenie kwalifikacji jest kosztowne i długotrwałe? Są to bardzo istotne kwestie na szybko zmieniającym się rynku pracy, z jakim obecnie mamy do czynienia.
Przed podjęciem decyzji, warto przygotować sobie listę kilku możliwości – dobrym pomysłem jest wypisanie plusów i minusów na kartce. Poszukajmy informacji o pracy w danej profesji, porozmawiajmy z osobami, które je wykonują, obejrzyjmy filmiki związane z daną dziedziną w sieci itp. Warto zachować otwarty umysł – niekiedy mamy określone wyobrażenia na temat pracy w jakimś zawodzie, a głębszy reaserch pokaże, że rzeczywistość może być trochę inna.
Wybór może być także podyktowany źle rozumianą ambicją, chęcią spełnienia cudzych oczekiwań. Pamiętajmy, że to my – a nie nikt inny – wkracza na daną ścieżkę kariery i spędzi wiele lat życia, wykonując dany zawód. Warto więc, by był on zgodny z naszymi preferencjami.
Czytaj także: czy studia wliczają się do lat pracy?