Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Licencjat a inżynier – jaka jest różnica? Co daje lepsze perspektywy na rynku pracy?

Licencjat a inżynier – jaka jest różnica? Co daje lepsze perspektywy na rynku pracy?

 
Licencjat a inżynier – jaka jest różnica? Co daje lepsze perspektywy na rynku pracy?

Młodzi ludzie zastanawiający się nad swoją przyszłością zawodową czasami nie mogą się zdecydować, na jakie wykształcenie warto postawić. Oto kilka podstawowych informacji na temat rodzajów studiów w Polsce. Licencjat a inżynier – jaka jest różnica? Co powinien wybrać umysł ścisły, a jakiego rodzaju studia są lepsze dla humanisty z krwi i kości?

 

Spis treści

Czym się różni licencjat od inżyniera?

 

W naszym kraju działają uczelnie wyższe państwowe oraz niepubliczne. Nauka w tych pierwszych odbywa się za darmo, te drugie oferują studia odpłatne (studenci uiszczają miesięczne, kwartalne czy semestralne czesne, w zależności od regulaminu danej placówki). Zajęcia mogą odbywać się w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym, wieczorowym, weekendowym).

 

Do wyboru są studia I, II i III stopnia, są to kolejno:

 

  • I stopień – studia licencjackie, studia inżynierskie,
  • II stopnia – studia magisterskie,
  • III stopień – studia doktoranckie.

 

By pójść na studia II stopnia i uzyskać tytuł magistra, trzeba najpierw ukończyć studia I stopnia. Kolejną możliwością jest od razu zapisanie się na jednolite studia magisterskie.

 

Osoba kończąca I stopień studiów, która zdała egzamin lub złożyła i obroniła pracę dyplomową (czasami wymaga się obu tych rzeczy) – uzyskuje tytuł licencjata lub inżyniera.

 

Studia licencjackie i inżynierska odróżnia nie tylko tytuł zawodowy uzyskiwany przez absolwenta. Kolejną różnicę stanowi czas trwania studiów. Licencjat zazwyczaj trwa 3 lata. Studia inżynierskie są z reguły dłuższe – od 3,5 do 4 lat.

 

Oba rodzaje studiów odróżnia także profil czy tematyka kierunków, a także organizacja zajęć. Licencjat obejmuje te dziedziny, w których studenci pobierają głównie wiedzę czysto teoretyczną, humanistyczną, związaną z naukami społecznymi, ekonomicznymi itp. Na tych kierunkach oczywiście także zajęcia podzielone są na wykłady i ćwiczenia – te ostatnie często mają jednak charakter dyskusji, przygotowywania prac pisemnych itp.

 

Z kolei studia inżynierskie obejmują kierunki techniczne, związane z różnymi dziedzinami – np. biotechnologią, geodezją, budownictwem, informatyką, fizyką itp. Na studiach kładzie się większy nacisk na kształcenie umiejętności praktycznych – umiejętność konkretnego zastosowania wiedzy zdobywanej w czasie wykładów czy seminariów.

 

Licencjat czy inżynier – który tytuł daje lepsze możliwości na rynku pracy?

 

Na rynku pracy w Polsce notuje się szczególnie duże zapotrzebowanie na osoby z wykształceniem technicznym – jest to jeden z powodów, dla którego politechniki są każdego roku oblegane przez kandydatów. Warto jednak pamiętać, że wybór właściwego kierunku studiów powinien być podyktowany nie tylko trendami rynkowymi, ale i własnymi predyspozycjami oraz zainteresowaniami. Przed podjęciem decyzji – licencjat czy inżynier – warto zastanowić się, jakie mamy mocne strony, jakie przedmioty lubiliśmy w szkole, a które sprawiały nam najwięcej trudności. Wybierzmy najlepiej kilka ulubionych dziedzin i poszukajmy informacji o związanych z nimi kierunkach studiów lub konkretnych zawodach.

 

Wskazane dziedziny zwykle będą determinować to, czy czekają nas studia licencjackie czy inżynierskie. Przykładowo osoby zainteresowane ekonomią albo resocjalizacją mają do dyspozycji studia licencjackie, a ci chcący pracować w laboratorium naukowym czy jako programista – inżynierskie.

 

Określając interesujące nas obszary, zadajmy sobie też pytania:

 

  • czy lubimy współpracować, czy bardziej odpowiadałby nam zawód, w którym wykonujemy zadania indywidualnie?
  • czy nie przeszkadzałaby nam wielogodzinna praca przed komputerem, czy z natury potrzebujemy urozmaicenia?
  • czy wolelibyśmy być swoim własnym szefem, czy też odpowiadałaby nam posada w firmie?
  • czy widzimy siebie w pracy o ustalonych godzinach, czy nie przeszkadzałaby nam nieregularność w czasie realizowania np. projektów?

 

Wybierając kierunek studiów, postarajmy się także spojrzeć na niego szerzej. Czy kończąc go, możemy pracować na tylko jednym, konkretnym stanowisku, czy mamy możliwości zatrudnienia w różnych branżach? Czy łatwo byłoby nam poszerzyć kompetencje, by wykonywać pokrewny zawód? Podnoszenie kwalifikacji jest kosztowne i długotrwałe? Są to bardzo istotne kwestie na szybko zmieniającym się rynku pracy, z jakim obecnie mamy do czynienia.

 

Przed podjęciem decyzji, warto przygotować sobie listę kilku możliwości – dobrym pomysłem jest wypisanie plusów i minusów na kartce. Poszukajmy informacji o pracy w danej profesji, porozmawiajmy z osobami, które je wykonują, obejrzyjmy filmiki związane z daną dziedziną w sieci itp. Warto zachować otwarty umysł – niekiedy mamy określone wyobrażenia na temat pracy w jakimś zawodzie, a głębszy reaserch pokaże, że rzeczywistość może być trochę inna.

 

Wybór może być także podyktowany źle rozumianą ambicją, chęcią spełnienia cudzych oczekiwań. Pamiętajmy, że to my – a nie nikt inny – wkracza na daną ścieżkę kariery i spędzi wiele lat życia, wykonując dany zawód. Warto więc, by był on zgodny z naszymi preferencjami.

 

Czytaj także: czy studia wliczają się do lat pracy?

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierowca ciężarówek C+E

    Feel Flex   Holandia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Nasi kierowcy pracują jako: Kierowcy dystrybucji marketów spożywczych; Kierowcy ciężarówek recyklingu; Kierowcy ciężarówek chłodnia, izoterma; Kierowców Terbergów (placowych) Uwaga nie posiadamy ofert dla kierowców na trasach międzynarodowych i chcących pracować w tzw systemie!
  • Finance Application Support Analyst - German Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    3 godz.
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...
  • Przedstawiciel Regionalny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie. Twoje zadania: Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami; Prezentowanie innowacyjnych rozwiązań i produktów medycznych, przeprowadzanie szkoleń produktowych dla personelu medycznego. Realizacja celów...
  • Młodszy Specjalista HR

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Z nami: Będziesz architektem rozwoju: nauczysz się zarządzać rozwojem kompetencji w przemyśle motoryzacyjnym (na bazie ISO 9001, IATF 16949), rozwiniesz swoje horyzonty organizując, planując lub prowadząc szkolenia. Zaopiekujesz programy employee experience: zadbasz o jakość procesów...
  • Brygadzista produkcji

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź, Polesie    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Nadzór nad prawidłowym przebiegiem procesu produkcyjnego zgodnie z procedurami i instrukcjami produkcyjnymi; Dokumentowanie przebiegu produkcji systemie komputerowym; Kontrolowanie pracy i parametrów maszyn; Uruchomienie i zatrzymanie procesu produkcyjnego; Obsługa zleceń...
  • Junior Method Engineer

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    With Us, You Will: Learn how to optimize processes to maximize the potential of machinery. Understand how to streamline material flows and optimize internal logistics. Learn how to practically eliminate waste (MUDA) in production and increase the efficiency of material usage. Actively participate in...

Najnowsze artykuły

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.

Niedziele handlowe 2025

Niedziele handlowe 2025

Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.