Wykwalifikowani specjaliści z branży IT cieszą się ogromnym zainteresowaniem na rynku pracy. Dlatego proces rekrutacji jest wyzwaniem nie tylko dla nich, ale też rekruterów, którzy muszą dotrzeć do najlepszych kandydatów, zweryfikować ich umiejętności i przekonać do wyboru danej firmy.
Rekrutacja programistów – jak wygląda
Ze względu na duże zapotrzebowanie specjalistów na rynku pracy, to tak naprawdę pracodawcy mają większy problem podczas rekrutacji. Często to ich zadaniem jest przekonanie kandydatów do tego, by nawiązali współpracę i nie odchodzili do konkurencji.
Najczęściej więc poszukiwania nowych pracowników prowadzone są przez firmy wielokanałowo. Korzystają one z ogólnie dostępnych narzędzi, takich jak m.in. portale z ogłoszeniami, social media, scouting, grywalizacja czy programy poleceń pracowniczych.
Z kolei sami pracownicy coraz częściej wykorzystują networking w poszukiwaniu zatrudnienia. Dzięki hackathonom, czyli maratonom dla programistów, oraz aktywności na portalach i forach branżowych mogą zawrzeć nowe znajomości zawodowe, a poprzez nie zdobyć informacje na temat ciekawych miejsc pracy.
Praca dla programistów
Pracodawcy z branży mają określone wymagania wobec kandydatów. Takie osoby powinny wykazać się przede wszystkim odpowiednią wiedzą i znajomością technologii stosowanych w przedsiębiorstwie. Te umiejętności są weryfikowane w procesie rekrutacyjnym, którego dokładna formuła zależy od wewnętrznej polityki firmy.
Rynek pracy w sektorze IT jest rynkiem pracownika i często to firmy walczą o najlepszych specjalistów. Dlatego znaczenie przy rekrutacji mają wysokość oferowanych zarobków i inne benefity, np. elastyczne godziny zatrudnienia czy też możliwość pracy zdalnej. Oprócz tego kandydaci patrzą jednak także na możliwość rozwoju zawodowego i podnoszenia swoich kompetencji. Sektor IT charakteryzuje się bowiem dużą dynamiką. Regularnie pojawiają się nowe rozwiązania i trendy, które mogą wyraźnie zmienić funkcjonowanie branży. Kandydaci przy wyborze miejsca pracy zwracają więc uwagę, czy dla danej firmy ważne jest inwestowanie w swoich pracowników.
Praca dla początkujących programistów
Trochę inne kryteria mogą obowiązywać przy rekrutacji i pracy dla młodych programistów albo osób, które chcę się przebranżowić i dopiero rozpoczynają pracę w strukturach IT. Jeśli firmy rekrutują osoby bez doświadczenia zawodowego, stawiają większe wymagania. Aplikujący powinni spełniać dodatkowe kryteria (np. być studentem kierunków informatycznych i pokrewnych, mieć ukończone kursy lub wykazać się praktyczną znajomością wymaganych przez firmę języków programowania).