Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Groomer - czy to przyszłościowy zawód?

Groomer - czy to przyszłościowy zawód?

 
Groomer - czy to przyszłościowy zawód?

Praca groomera polega na pielęgnacji psów i kotów. Określa się go często mianem zwierzęcego fryzjera. Co jednak dokładnie dzieje się za drzwiami salonu groomerskiego, kiedy zostawiamy w nim swojego pupila?

 

Zawód groomer - na czym polega praca?

 

Podstawowe zadanie groomera to pielęgnacja sierści – strzyżenie, trymowanie, czesanie, mycie. Chociaż każdy może to zrobić sam, w domowym zaciszu, coraz więcej ludzi woli skorzystać z pomocy specjalisty. Lepsze narzędzia, warunki sprawiają, że i zwierzęta będą czuły się bardziej komfortowo, i efekt końcowy będzie lepszy. A wyzwania są czasami bardzo skomplikowane – skołtunione i posklejane włosie, zwierzę, które boi się wody itp. Z pomocy groomera korzysta się też bardzo często przed wystawami zwierząt.

 

Jednak groomerstwo to nie tylko pielęgnacja sierści. W gabinecie można również zadbać o uszy, oczy, skórę czy pazury. Kompleksowe zabiegi związane są z wyglądem zewnętrznym zwierzęcia, ale tak naprawdę mają bardzo duży wpływ na jego zdrowie. Usunięcie insektów, pielęgnacja przesuszonej skóry to kolejne zadania groomera.

 

Do zawodu można przygotować się na odpowiednich kursach. Na tych najlepszych będzie możliwość stosowania specjalistycznych narzędzi, próbowania swoich sił na zwierzęcych modelach. Organizatorzy powinni zadbać o to, by kursant miał do czynienia z przedstawicielami różnorodnych ras. Da to możliwość udoskonalenia umiejętności pod względem pielęgnacji zarówno psów miniaturowych, jak i wielkich dogów, strzyżenia długiej sierści, ale też dbania o skórę tzw. „nagich” kotów, pozbawionych włosia.

 

Groomer musi mieć również świadomość, że praca ze zwierzętami nie jest do końca przewidywalna. Nigdy nie można być w stu procentach pewnym, jak pies czy kot zachowa się w danych okolicznościach.

 

Dobrze też pamiętać, że profesjonalny groomer będzie musiał dostosowywać się do różnorodnych życzeń klientów. Mimo że jego praca związana jest z pielęgnacją zwierząt to jednak powinien również dogadywać się z ludźmi.

 

Salon groomerski - czy warto zainwestować?

 

Kiedy już ukończymy odpowiednie kursy, warto zastanowić się nad otworzeniem własnego salonu. Jest to początkowo duża inwestycja. Po pierwsze założenie działalności, znalezienie odpowiedniego lokalu, koszty ewentualnego remontu. Dalej, istotą profesjonalnego gabinetu będzie odpowiednie wyposażenie. To na szczęście łatwo jest dostać w groomershopie. Od narzędzi do pielęgnacji, jak pilniki, nożyczki groomerskie, szczotki, grzebienie, przez bazę specjalistycznych kosmetyków, aż po stanowiska do pracy (stoły, wanny).

 

Warto sprawdzić, czy nie ma możliwości, by skorzystać z pomocy – dotacji finansowych na prowadzenie własnego biznesu. Jeśli zakład groomerski w danym miejscu będzie strzałem w dziesiątkę, to wkład pieniężny może szybko się zwrócić.

 

Ile zarabia groomer

 

Zarobki groomera uzależnione są od sposobu zatrudnienia (praca dla kogoś czy własny gabinet).
Ważne również jest lokacja danego zakładu. To wpływa na ilość klientów. W mniejszych miastach czy na wsiach można jeszcze wyczuć dystans do tego typu usług. Zupełnie inaczej jest w większych aglomeracjach, gdzie wizyty u groomera prowadzi się regularnie.
Przeciętna wizyta pielęgnacyjna kosztuje od ok. 50 do 200 zł.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. Księgowości

    Legal House Poland sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca zdalna / hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: prowadzenie ewidencji księgowej; dbałość o prawidłowy obieg dokumentów; sporządzanie deklaracji podatkowych, raportów finansowych, raportów wewnętrznych; księgowanie list płac, wyciągów bankowych; fakturowanie, wysyłanie faktur do klienta; prowadzenie rozliczeń;...
  • Kontroler Jakości w Laboratorium Weterynaryjnym

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Dołącz do naszego zespołu w Vetlab jako Specjalista ds. Kontroli Jakości! Będziesz zapewniał wysokie standardy naszych usług laboratoryjnych. Twoje zadania: Tworzenie i wprowadzanie procedur jakościowych zgodnie z przepisami. Monitorowanie procesów laboratoryjnych, aby spełniały standardy...
  • Młodszy Mikrobiolog Weterynaryjny

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Obowiązki: Realizacja analiz mikrobiologicznych, w tym posiewy, identyfikacja i antybiogramy. Omawianie wyników z zespołem. Zarządzanie dokumentacją badawczą.
  • Specjalista ds. Strategii Marketingowej B2B

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Obowiązki: Opracowywanie i wdrażanie strategii marketingowych B2B. Tworzenie treści marketingowych; Dbanie o spójność wizerunkową marki. Organizacja i uczestnictwo w targach lub w kongresach krajowych czy zagranicznych. Współpraca z międzynarodowymi zespołami w projektach...
  • Robotnik produkcyjny

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Geldermalsen   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa / pełny etat   7 000 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Obowiązki: pakowanie warzyw i owoców, oklejanie produktów, układanie kartonów paletach. Wymagania: podstawowa znajomość języka angielskiego, chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres. Mile widziane: prawo jazdy kat. B;
  • Specjalista ds. Kadr i Wynagrodzeń

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Czy masz doświadczenie w zarządzaniu dokumentacją personalną, znasz na wylot przepisy prawa pracy oraz obsługę płacową? Excel nie ma przed Tobą tajemnic? Jeśli tak, to doskonale się składa – czekamy na Ciebie! Do Twoich głównych zadań należeć będzie: Obsługa kadrowo-płacowa...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?