Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Gorzów Wielkopolski – rynek pracy i jego specyfika

Gorzów Wielkopolski – rynek pracy i jego specyfika

 
Gorzów Wielkopolski – rynek pracy i jego specyfika

Gorzów Wielkopolski to miasto położone w zachodniej części Polski, niedaleko granicy z Niemcami, na południe od Szczecina i na północ od Zielonej Góry. Wbrew nazwie, Gorzów Wielkopolski znajduje się w granicach województwa lubuskiego. Miasto stanowi rozwijający się ośrodek przemysłowy i handlowo-usługowy, a usytuowanie w otoczeniu wspaniałej przyrody – na południe od Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego, w dorzeczu Warty i pobliżu licznych jezior – podwyższa potencjał turystyczny tej miejscowości. Co miasto ma do zaoferowania, gdy chodzi o rozwój zawodowy? Czytaj dalej i dowiedz się:

 

  • jak wygląda sytuacja gospodarcza Gorzowa Wielkopolskiego,
  • czy bezrobocie w mieście jest wysokie,
  • do kogo często kierowane są oferty od pracodawców,
  • gdzie może szukać pracy osoba z Ukrainy posługująca się / nieposługująca się językiem polskim.

 

Sprawdź też oferty typu praca Gorzów Wielkopolski

 

Inwestycje, firmy – Gorzów Wielkopolski

 

Gorzów Wielkopolski to jeden z największych ośrodków gospodarczych północno-zachodniej części kraju. Inwestorów przyciągają między innymi bardzo dobra lokalizacja (do granicy z Niemcami jest stąd około 50 kilometrów, do Zielonej Góry 112 kilometrów) i zarazem dobrze rozwinięta sieć połączeń drogowych. W efekcie firmy mogą korzystać z szerokich rynków zbytu w Polsce i za granicą. W Gorzowie Wielkopolskim panują ponadto korzystne warunki dla rozwoju przedsiębiorczości. Działają tu takie instytucje wspierające biznes i technologiczne jak Gorzowski Ośrodek Technologiczny – Park Naukowo-Przemysłowy, Lubuski Park Przemysłowo-Technologiczny, Park Naukowo-Technologiczny Uniwersytetu Zielonogórskiego, Regionalne Centrum Technologii i Wiedzy “Interior”, Lubuski Ośrodek Innowacji i inne.

 

W mieście rozwija się przemysł chemiczny, farmaceutyczny, energetyczny, maszynowy, motoryzacyjny, elementów budowlanych. Funkcjonuje tu największe centrum handlowe w województwie lubuskim oraz liczne mniejsze sklepy. Warto wspomnieć także o dynamicznie rozwijającej się branży technologicznej.

 

Omawiając sytuację gospodarczą miasta oraz warunki panujące na tutejszym rynku pracy, warto przywołać dane statystyczne. Zgodnie z rejestrem REGON (stan na koniec lutego 2022 r.) w Gorzowie Wielkopolskim prowadzą działalność 18 364 podmioty gospodarcze różnej wielkości. 94,9% z nich należy do sektora prywatnego.

W mieście działają zakłady pracy różnej wielkości. Są to:

 

  • mikropodmioty zatrudniające 0-9 osób – 17 725,
  • małe podmioty zatrudniające 10-49 osób – 486,
  • średnie podmioty zatrudniające 50-249 osób – 133,
  • duże podmioty zatrudniające 250-999 osób – 18,
  • bardzo duże podmioty zatrudniające co najmniej 1000 osób – 2.

 

Najwięcej jest w mieście sklepów, hurtowni, punktów naprawy pojazdów – stanowią łącznie 20,6% wszystkich działalności. Z kolei 14,3% gorzowskich podmiotów gospodarczych to przedsiębiorstwa budowlane. Sporo jest również firm z branży nieruchomości – 9,5%, jednostek prowadzących działalność specjalistyczną, naukową, techniczną – 10,0%, a także firm zajmujących się transportem i magazynowaniem – 7,8%. 6,1% podmiotów to z kolei zakłady przetwórstwa przemysłowego.

 

 

Gorzów Wielkopolski – bezrobocie

 

Kolejnym istotnym wskaźnikiem wiele mówiącym o sytuacji na rynku zatrudnienia jest stopa bezrobocia. W szczególności jej wahania pozwalają ocenić zmiany, jakie zachodzą w lokalnej i ponadlokalnej gospodarce. Po wybuchu pandemii koronawirusa można było zaobserwować gwałtowny skok bezrobocia w całym kraju – wzrost bezrobocia rejestrowanego nie ominął również województwa lubuskiego. Obecnie sytuacja się stabilizuje, a bezrobocie spada. Widać to na podstawie statystyk prowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny:

 

Stopa bezrobocia w lipcu 2020 r.:

 

  • Polska – 6,1%,
  • województwo lubuskie – 6,1%,
  • Gorzów Wielkopolski – 3,7%.

 

Stopa bezrobocia w lutym 2022 r.:

 

  • Polska – 5,5%,
  • województwo lubuskie – 5,0%,
  • Gorzów Wielkopolski – 2,6%.

 

Warto także zwrócić uwagę na fakt, że stopa bezrobocia w Gorzowie Wielkopolskim znajduje się znacznie poniżej średnich krajowej i wojewódzkiej. To bardzo dobry prognostyk dla osób szukających w tym mieście pracy.

 

Barometr zawodów – Gorzów Wielkopolski

 

Do kogo kierowane są często w Gorzowie Wielkopolskim oferty pracy? Badanie Barometr zawodów wykonywane co roku z polecenia resortu pracy pozwala rozeznać się w zapotrzebowaniu pracodawców na kadrę. W 2022 r. na gorzowskim rynku pracy zanotowano duży deficyt:

 

  • lekarzy, pielęgniarek i położnych, ratowników medycznych,
  • nauczycieli języków obcych i lektorów,
  • spawaczy.

 

Za mało jest też gotowych do podjęcia zatrudnienia i spełniających wymagania pracodawców przedstawicieli kolejnych 119 zawodów. W mieście brakuje między innymi kandydatów do pracy:

 

  • w IT – administratorów stron internetowych, analityków, testerów i operatorów systemów komputerowych, grafików komputerowych, specjalistów telekomunikacji, projektantów i administratorów baz danych, programistów, techników informatyków,
  • w branży transportowo-magazynowej – kierowników do spraw logistyki, spedytorów i logistyków, kierowców autobusów, kierowców ciężarówek, zaopatrzeniowców i dostawców, magazynierów, ochroniarzy,
  • w motoryzacji, branży elektromaszynowej – mechaników, diagnostów, blacharzy i lakierników samochodowych, elektryków, elektromechaników, elektromonterów, monterów i operatorów różnego rodzaju maszyn, specjalistów do spraw elektroniki, automatyki i robotyki,
  • w różnego rodzaju produkcji przemysłowej – pracowników przetwórstwa metali, pracowników przetwórstwa spożywczego, operatorów maszyn włókienniczych, krawców i pracowników produkcji odzieży, operatorów maszyn do produkcji i przetwórstwa papieru, operatorów maszyn do produkcji wyrobów cementowych i kamiennych, operatorów maszyn do produkcji wyrobów chemicznych, a także z gumy i tworzyw sztucznych, optyków i pracowników wytwarzających protezy, robotników obróbki drewna i stolarzy, tapicerów, rzemieślników obróbki szkła i metali szlachetnych, przetwórców mięsa i ryb, specjalistów do spraw zarządzania produkcji i innych,
  • w różnego rodzaju usługach – fryzjerów, florystów, ślusarzy, sprzedawców i kasjerów, specjalistów do spraw reklamy i marketingu, specjalistów do spraw rynku nieruchomości, sprzątaczek i pokojowych, portierów, woźnych,
  • w gastronomii – kucharzy, szefów kuchni, barmanów i kelnerów, piekarzy, cukierników.

 

To tylko część z zawodów deficytowych w tym mieście. Wysokie zapotrzebowanie na pracowników obserwuje się też między innymi w budownictwie i urbanistyce, oświacie, opiece zdrowotnej, księgowości.

 

Na rynku pracy jest z kolei zbyt dużo szukających posady:

 

  • pracowników administracyjnych i biurowych,
  • specjalistów administracji publicznej.

 

PRACA DLA UKRAIŃCA

 

  • ze znajomością języka polskiego

 

Jak szukać pracy? Najlepiej pozyskując ogłoszenia z różnych źródeł. Dobrze jest sprawdzić oferty urzędu pracy, pytać znajomych i przede wszystkim zarejestrować się na dobrym portalu z ofertami pracy – bezpiecznym, darmowym i popularnym. Na praca.pl oferty pracy z Gorzowa Wielkopolskiego znajdziesz po wpisaniu w pasku wyszukiwania nazwy tego miasta i kliknięciu w przycisk Szukaj. Zobaczysz listę z aktualnymi propozycjami od pracodawców, począwszy od najnowszych ogłoszeń. Za pośrednictwem portalu możesz także wziąć udział w rekrutacji, umówić się na rozmowę kwalifikacyjną czy przygotować CV – wystarczy założyć bezpłatne konto.

 

Samorządową instytucją wspierającą bezrobotnych i osoby szukające zatrudnienia w Gorzowie Wielkopolskim jest tutejszy urząd pracy:

 

Powiatowy Urząd Pracy w Gorzowie Wielkopolskim
Adres: ul. Walczaka 110, 66-400 Gorzów Wielkopolski
Telefon: 95 736 06 40

 

Możesz się w nim zarejestrować jako osoba bezrobotna / poszukująca pracy. Strona urzędu pracy dostępna jest w różnych wersjach językowych (także po ukraińsku). Żeby zobaczyć aktualne ogłoszenia o pracę, przejdź do zakładki Oferty pracy w powiecie.

 

  • bez znajomości języka polskiego

 

Praca dostępna jest także dla Ukraińców nieznających języka polskiego. Możesz:

 

  • znaleźć oferty na stronie praca.pl – wpisz w pasku wyszukiwania nazwę interesującego Cię stanowiska w języku ukraińskim,
  • zarejestrować się w urzędzie pracy, który pomoże Ci w szukaniu zatrudnienia, przeglądać oferty z urzędu w języku ukraińskim,
  • skorzystać z infolinii Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gorzowie Wielkopolskim. Numery telefonu to 95 7360665 (oddział w mieście) i 95 7228025 (oddział zamiejscowy),
  • zadzwonić na ogólnopolską infolinię i uzyskać informacje dotyczące zatrudnienia – numer telefonu 19524.

 

W Urzędzie Miasta Gorzowa Wielkopolskiego przy ul. Sikorskiego 5 działa punkt wsparcia dla uchodźców z Ukrainy. Konsultant znający język ukraiński udziela informacji od poniedziałku do piątku w godzinach 8:30-18:00. Jest także dostępny pod numerem 697 662 349.

 

Ukraińska wersja językowa: Гожув Велькопольський - ринок праці та його специфіка

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Robót Tunelowych - Operator Tarczy TBM

    GULERMAK Agir Sanayi Insaat ve Taahhut A.S. Oddział w Polsce   Warszawa, Bemowo      za 3 dni wygasa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    Obowiązki: Prace przy tworzeniu tuneli metra za pomocą urządzenia TBM w Warszawie, Nadzorowanie bieżących robót tunelowych, Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i procedur bdziałowych, Realizacja planu prac zgodnie z terminarzem, Zapewnienie bezpieczeństwa i koordynacja pracy zespołu,...
  • Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień za pomocą skanera ręcznego; kompletowanie zamówień do wysyłki; przyjmowanie reklamacji; Wymagania: znajomość języka angielskiego (komunikatywna) gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres – co najmniej 3...
  • LINKTIS Sp. z o.o.
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    14 godz.
    Opis stanowiska: Stawiamy na pracę stacjonarną (nasze biura znajdują się w Warszawie, Poznaniu, Gdyni oraz we Wrocławiu). Aktywne pozyskiwanie klientów i możliwość współpracy z obecnymi klientami firmy. Kompleksowa aranżacja procesów spedycyjnych. Współpraca z agencjami celnymi i...
  • Pracownik działu zakupów

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zakres obowiązków: Poszukiwanie nowych źródeł zaopatrzenia dla firmy oraz zapewnienie optymalnych warunków współpracy handlowej z dostawcami; Monitorowanie i analiza danych rynkowych dotyczących dostawców oraz surowców; Negocjowanie cen i warunków dostaw; Dokonywanie zakupów na potrzeby...
  • Specjalista ds. kontroli jakości

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Opis stanowiska: Laboratorium weterynaryjne Vetlab poszukuje doświadczonego Specjalisty ds. kontroli jakości, który dołączy do naszego zespołu. Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za zapewnienie najwyższych standardów jakości w naszych procesach laboratoryjnych. Zakres...
  • Krawiec / Krawcowa - Pracownik szwalni

    Estella Sp. z o.o.   Polkowice    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Obowiązki: szycie pościeli na maszynach;

Najnowsze artykuły

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.