Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Gorzów Wielkopolski – rynek pracy i jego specyfika

Gorzów Wielkopolski – rynek pracy i jego specyfika

 
Gorzów Wielkopolski – rynek pracy i jego specyfika

Gorzów Wielkopolski to miasto położone w zachodniej części Polski, niedaleko granicy z Niemcami, na południe od Szczecina i na północ od Zielonej Góry. Wbrew nazwie, Gorzów Wielkopolski znajduje się w granicach województwa lubuskiego. Miasto stanowi rozwijający się ośrodek przemysłowy i handlowo-usługowy, a usytuowanie w otoczeniu wspaniałej przyrody – na południe od Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego, w dorzeczu Warty i pobliżu licznych jezior – podwyższa potencjał turystyczny tej miejscowości. Co miasto ma do zaoferowania, gdy chodzi o rozwój zawodowy? Czytaj dalej i dowiedz się:

 

  • jak wygląda sytuacja gospodarcza Gorzowa Wielkopolskiego,
  • czy bezrobocie w mieście jest wysokie,
  • do kogo często kierowane są oferty od pracodawców,
  • gdzie może szukać pracy osoba z Ukrainy posługująca się / nieposługująca się językiem polskim.

 

Sprawdź też oferty typu praca Gorzów Wielkopolski

 

Inwestycje, firmy – Gorzów Wielkopolski

 

Gorzów Wielkopolski to jeden z największych ośrodków gospodarczych północno-zachodniej części kraju. Inwestorów przyciągają między innymi bardzo dobra lokalizacja (do granicy z Niemcami jest stąd około 50 kilometrów, do Zielonej Góry 112 kilometrów) i zarazem dobrze rozwinięta sieć połączeń drogowych. W efekcie firmy mogą korzystać z szerokich rynków zbytu w Polsce i za granicą. W Gorzowie Wielkopolskim panują ponadto korzystne warunki dla rozwoju przedsiębiorczości. Działają tu takie instytucje wspierające biznes i technologiczne jak Gorzowski Ośrodek Technologiczny – Park Naukowo-Przemysłowy, Lubuski Park Przemysłowo-Technologiczny, Park Naukowo-Technologiczny Uniwersytetu Zielonogórskiego, Regionalne Centrum Technologii i Wiedzy “Interior”, Lubuski Ośrodek Innowacji i inne.

 

W mieście rozwija się przemysł chemiczny, farmaceutyczny, energetyczny, maszynowy, motoryzacyjny, elementów budowlanych. Funkcjonuje tu największe centrum handlowe w województwie lubuskim oraz liczne mniejsze sklepy. Warto wspomnieć także o dynamicznie rozwijającej się branży technologicznej.

 

Omawiając sytuację gospodarczą miasta oraz warunki panujące na tutejszym rynku pracy, warto przywołać dane statystyczne. Zgodnie z rejestrem REGON (stan na koniec lutego 2022 r.) w Gorzowie Wielkopolskim prowadzą działalność 18 364 podmioty gospodarcze różnej wielkości. 94,9% z nich należy do sektora prywatnego.

W mieście działają zakłady pracy różnej wielkości. Są to:

 

  • mikropodmioty zatrudniające 0-9 osób – 17 725,
  • małe podmioty zatrudniające 10-49 osób – 486,
  • średnie podmioty zatrudniające 50-249 osób – 133,
  • duże podmioty zatrudniające 250-999 osób – 18,
  • bardzo duże podmioty zatrudniające co najmniej 1000 osób – 2.

 

Najwięcej jest w mieście sklepów, hurtowni, punktów naprawy pojazdów – stanowią łącznie 20,6% wszystkich działalności. Z kolei 14,3% gorzowskich podmiotów gospodarczych to przedsiębiorstwa budowlane. Sporo jest również firm z branży nieruchomości – 9,5%, jednostek prowadzących działalność specjalistyczną, naukową, techniczną – 10,0%, a także firm zajmujących się transportem i magazynowaniem – 7,8%. 6,1% podmiotów to z kolei zakłady przetwórstwa przemysłowego.

 

 

Gorzów Wielkopolski – bezrobocie

 

Kolejnym istotnym wskaźnikiem wiele mówiącym o sytuacji na rynku zatrudnienia jest stopa bezrobocia. W szczególności jej wahania pozwalają ocenić zmiany, jakie zachodzą w lokalnej i ponadlokalnej gospodarce. Po wybuchu pandemii koronawirusa można było zaobserwować gwałtowny skok bezrobocia w całym kraju – wzrost bezrobocia rejestrowanego nie ominął również województwa lubuskiego. Obecnie sytuacja się stabilizuje, a bezrobocie spada. Widać to na podstawie statystyk prowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny:

 

Stopa bezrobocia w lipcu 2020 r.:

 

  • Polska – 6,1%,
  • województwo lubuskie – 6,1%,
  • Gorzów Wielkopolski – 3,7%.

 

Stopa bezrobocia w lutym 2022 r.:

 

  • Polska – 5,5%,
  • województwo lubuskie – 5,0%,
  • Gorzów Wielkopolski – 2,6%.

 

Warto także zwrócić uwagę na fakt, że stopa bezrobocia w Gorzowie Wielkopolskim znajduje się znacznie poniżej średnich krajowej i wojewódzkiej. To bardzo dobry prognostyk dla osób szukających w tym mieście pracy.

 

Barometr zawodów – Gorzów Wielkopolski

 

Do kogo kierowane są często w Gorzowie Wielkopolskim oferty pracy? Badanie Barometr zawodów wykonywane co roku z polecenia resortu pracy pozwala rozeznać się w zapotrzebowaniu pracodawców na kadrę. W 2022 r. na gorzowskim rynku pracy zanotowano duży deficyt:

 

  • lekarzy, pielęgniarek i położnych, ratowników medycznych,
  • nauczycieli języków obcych i lektorów,
  • spawaczy.

 

Za mało jest też gotowych do podjęcia zatrudnienia i spełniających wymagania pracodawców przedstawicieli kolejnych 119 zawodów. W mieście brakuje między innymi kandydatów do pracy:

 

  • w IT – administratorów stron internetowych, analityków, testerów i operatorów systemów komputerowych, grafików komputerowych, specjalistów telekomunikacji, projektantów i administratorów baz danych, programistów, techników informatyków,
  • w branży transportowo-magazynowej – kierowników do spraw logistyki, spedytorów i logistyków, kierowców autobusów, kierowców ciężarówek, zaopatrzeniowców i dostawców, magazynierów, ochroniarzy,
  • w motoryzacji, branży elektromaszynowej – mechaników, diagnostów, blacharzy i lakierników samochodowych, elektryków, elektromechaników, elektromonterów, monterów i operatorów różnego rodzaju maszyn, specjalistów do spraw elektroniki, automatyki i robotyki,
  • w różnego rodzaju produkcji przemysłowej – pracowników przetwórstwa metali, pracowników przetwórstwa spożywczego, operatorów maszyn włókienniczych, krawców i pracowników produkcji odzieży, operatorów maszyn do produkcji i przetwórstwa papieru, operatorów maszyn do produkcji wyrobów cementowych i kamiennych, operatorów maszyn do produkcji wyrobów chemicznych, a także z gumy i tworzyw sztucznych, optyków i pracowników wytwarzających protezy, robotników obróbki drewna i stolarzy, tapicerów, rzemieślników obróbki szkła i metali szlachetnych, przetwórców mięsa i ryb, specjalistów do spraw zarządzania produkcji i innych,
  • w różnego rodzaju usługach – fryzjerów, florystów, ślusarzy, sprzedawców i kasjerów, specjalistów do spraw reklamy i marketingu, specjalistów do spraw rynku nieruchomości, sprzątaczek i pokojowych, portierów, woźnych,
  • w gastronomii – kucharzy, szefów kuchni, barmanów i kelnerów, piekarzy, cukierników.

 

To tylko część z zawodów deficytowych w tym mieście. Wysokie zapotrzebowanie na pracowników obserwuje się też między innymi w budownictwie i urbanistyce, oświacie, opiece zdrowotnej, księgowości.

 

Na rynku pracy jest z kolei zbyt dużo szukających posady:

 

  • pracowników administracyjnych i biurowych,
  • specjalistów administracji publicznej.

 

PRACA DLA UKRAIŃCA

 

  • ze znajomością języka polskiego

 

Jak szukać pracy? Najlepiej pozyskując ogłoszenia z różnych źródeł. Dobrze jest sprawdzić oferty urzędu pracy, pytać znajomych i przede wszystkim zarejestrować się na dobrym portalu z ofertami pracy – bezpiecznym, darmowym i popularnym. Na praca.pl oferty pracy z Gorzowa Wielkopolskiego znajdziesz po wpisaniu w pasku wyszukiwania nazwy tego miasta i kliknięciu w przycisk Szukaj. Zobaczysz listę z aktualnymi propozycjami od pracodawców, począwszy od najnowszych ogłoszeń. Za pośrednictwem portalu możesz także wziąć udział w rekrutacji, umówić się na rozmowę kwalifikacyjną czy przygotować CV – wystarczy założyć bezpłatne konto.

 

Samorządową instytucją wspierającą bezrobotnych i osoby szukające zatrudnienia w Gorzowie Wielkopolskim jest tutejszy urząd pracy:

 

Powiatowy Urząd Pracy w Gorzowie Wielkopolskim
Adres: ul. Walczaka 110, 66-400 Gorzów Wielkopolski
Telefon: 95 736 06 40

 

Możesz się w nim zarejestrować jako osoba bezrobotna / poszukująca pracy. Strona urzędu pracy dostępna jest w różnych wersjach językowych (także po ukraińsku). Żeby zobaczyć aktualne ogłoszenia o pracę, przejdź do zakładki Oferty pracy w powiecie.

 

  • bez znajomości języka polskiego

 

Praca dostępna jest także dla Ukraińców nieznających języka polskiego. Możesz:

 

  • znaleźć oferty na stronie praca.pl – wpisz w pasku wyszukiwania nazwę interesującego Cię stanowiska w języku ukraińskim,
  • zarejestrować się w urzędzie pracy, który pomoże Ci w szukaniu zatrudnienia, przeglądać oferty z urzędu w języku ukraińskim,
  • skorzystać z infolinii Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gorzowie Wielkopolskim. Numery telefonu to 95 7360665 (oddział w mieście) i 95 7228025 (oddział zamiejscowy),
  • zadzwonić na ogólnopolską infolinię i uzyskać informacje dotyczące zatrudnienia – numer telefonu 19524.

 

W Urzędzie Miasta Gorzowa Wielkopolskiego przy ul. Sikorskiego 5 działa punkt wsparcia dla uchodźców z Ukrainy. Konsultant znający język ukraiński udziela informacji od poniedziałku do piątku w godzinach 8:30-18:00. Jest także dostępny pod numerem 697 662 349.

 

Ukraińska wersja językowa: Гожув Велькопольський - ринок праці та його специфіка

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Kierownik Zespołu Magazynowego Branża Automotive

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Soltau   
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zadania: Organizacja oraz nadzór zadań w podległym zespole magazynowym; Zapewnienie prawidłowej dokumentacji obrotu towarowego w magazynie; Optymalizacji procesów magazynowych; Dbanie o dobrą atmosferę w zespole; Wymagania: Komunikatywna znajomość języka niemieckiego; Gotowość do...
  • Executive Assistant / Asystent Zarządu

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Monachium   
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Wymagania: Doskonałe umiejętności komunikacyjne w mowie i piśmie; Biegła znajomość języka angielskiego (C1) Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego (B2) Bardzo dobra znajomość programów pakietu MS Office (Outlook, PowerPoint, Word, Excel) Gotowość do przeprowadzki do Niemiec;
  • Pracownik ds. fakturowania i rozliczeń w firmie transportowej

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   4 300 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Twój zakres obowiązków: Wystawianie faktur: Wdrażanie procesu wystawiania faktur oraz dbanie o ich terminową i poprawną emisję. Uzgadnianie i weryfikacja danych: Dokładna weryfikacja i porównywanie danych, zarówno finansowych, jak i operacyjnych, w celu zapewnienia zgodności i...
  • Product Governance Analyst

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    How this opportunity is different The product governance team has undergone some exciting new changes which means that we are in the process of embedding the new framework and systems into our team. These processes will help Aon to cater for the varied range of products and services under our remit...
  • Doradca Klienta w Dziale Guest Relations

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Katowice    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Twoje obowiązki: Przyjmowanie zgłoszeń i reklamacji od Klientów (drogą telefoniczną oraz e-mailowa), Kontakt z Klientami, działami firmy oraz podmiotami zewnętrznymi w celu rozpatrzenia reklamacji, Procesowanie reklamacji pomiędzy Działami Firmy a podmiotami zewnętrznymi, Koordynacja...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?