Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Gorzów Wielkopolski – rynek pracy i jego specyfika

Gorzów Wielkopolski – rynek pracy i jego specyfika

 
Gorzów Wielkopolski – rynek pracy i jego specyfika

Gorzów Wielkopolski to miasto położone w zachodniej części Polski, niedaleko granicy z Niemcami, na południe od Szczecina i na północ od Zielonej Góry. Wbrew nazwie, Gorzów Wielkopolski znajduje się w granicach województwa lubuskiego. Miasto stanowi rozwijający się ośrodek przemysłowy i handlowo-usługowy, a usytuowanie w otoczeniu wspaniałej przyrody – na południe od Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego, w dorzeczu Warty i pobliżu licznych jezior – podwyższa potencjał turystyczny tej miejscowości. Co miasto ma do zaoferowania, gdy chodzi o rozwój zawodowy? Czytaj dalej i dowiedz się:

 

  • jak wygląda sytuacja gospodarcza Gorzowa Wielkopolskiego,
  • czy bezrobocie w mieście jest wysokie,
  • do kogo często kierowane są oferty od pracodawców,
  • gdzie może szukać pracy osoba z Ukrainy posługująca się / nieposługująca się językiem polskim.

 

Sprawdź też oferty typu praca Gorzów Wielkopolski

 

Inwestycje, firmy – Gorzów Wielkopolski

 

Gorzów Wielkopolski to jeden z największych ośrodków gospodarczych północno-zachodniej części kraju. Inwestorów przyciągają między innymi bardzo dobra lokalizacja (do granicy z Niemcami jest stąd około 50 kilometrów, do Zielonej Góry 112 kilometrów) i zarazem dobrze rozwinięta sieć połączeń drogowych. W efekcie firmy mogą korzystać z szerokich rynków zbytu w Polsce i za granicą. W Gorzowie Wielkopolskim panują ponadto korzystne warunki dla rozwoju przedsiębiorczości. Działają tu takie instytucje wspierające biznes i technologiczne jak Gorzowski Ośrodek Technologiczny – Park Naukowo-Przemysłowy, Lubuski Park Przemysłowo-Technologiczny, Park Naukowo-Technologiczny Uniwersytetu Zielonogórskiego, Regionalne Centrum Technologii i Wiedzy “Interior”, Lubuski Ośrodek Innowacji i inne.

 

W mieście rozwija się przemysł chemiczny, farmaceutyczny, energetyczny, maszynowy, motoryzacyjny, elementów budowlanych. Funkcjonuje tu największe centrum handlowe w województwie lubuskim oraz liczne mniejsze sklepy. Warto wspomnieć także o dynamicznie rozwijającej się branży technologicznej.

 

Omawiając sytuację gospodarczą miasta oraz warunki panujące na tutejszym rynku pracy, warto przywołać dane statystyczne. Zgodnie z rejestrem REGON (stan na koniec lutego 2022 r.) w Gorzowie Wielkopolskim prowadzą działalność 18 364 podmioty gospodarcze różnej wielkości. 94,9% z nich należy do sektora prywatnego.

W mieście działają zakłady pracy różnej wielkości. Są to:

 

  • mikropodmioty zatrudniające 0-9 osób – 17 725,
  • małe podmioty zatrudniające 10-49 osób – 486,
  • średnie podmioty zatrudniające 50-249 osób – 133,
  • duże podmioty zatrudniające 250-999 osób – 18,
  • bardzo duże podmioty zatrudniające co najmniej 1000 osób – 2.

 

Najwięcej jest w mieście sklepów, hurtowni, punktów naprawy pojazdów – stanowią łącznie 20,6% wszystkich działalności. Z kolei 14,3% gorzowskich podmiotów gospodarczych to przedsiębiorstwa budowlane. Sporo jest również firm z branży nieruchomości – 9,5%, jednostek prowadzących działalność specjalistyczną, naukową, techniczną – 10,0%, a także firm zajmujących się transportem i magazynowaniem – 7,8%. 6,1% podmiotów to z kolei zakłady przetwórstwa przemysłowego.

 

 

Gorzów Wielkopolski – bezrobocie

 

Kolejnym istotnym wskaźnikiem wiele mówiącym o sytuacji na rynku zatrudnienia jest stopa bezrobocia. W szczególności jej wahania pozwalają ocenić zmiany, jakie zachodzą w lokalnej i ponadlokalnej gospodarce. Po wybuchu pandemii koronawirusa można było zaobserwować gwałtowny skok bezrobocia w całym kraju – wzrost bezrobocia rejestrowanego nie ominął również województwa lubuskiego. Obecnie sytuacja się stabilizuje, a bezrobocie spada. Widać to na podstawie statystyk prowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny:

 

Stopa bezrobocia w lipcu 2020 r.:

 

  • Polska – 6,1%,
  • województwo lubuskie – 6,1%,
  • Gorzów Wielkopolski – 3,7%.

 

Stopa bezrobocia w lutym 2022 r.:

 

  • Polska – 5,5%,
  • województwo lubuskie – 5,0%,
  • Gorzów Wielkopolski – 2,6%.

 

Warto także zwrócić uwagę na fakt, że stopa bezrobocia w Gorzowie Wielkopolskim znajduje się znacznie poniżej średnich krajowej i wojewódzkiej. To bardzo dobry prognostyk dla osób szukających w tym mieście pracy.

 

Barometr zawodów – Gorzów Wielkopolski

 

Do kogo kierowane są często w Gorzowie Wielkopolskim oferty pracy? Badanie Barometr zawodów wykonywane co roku z polecenia resortu pracy pozwala rozeznać się w zapotrzebowaniu pracodawców na kadrę. W 2022 r. na gorzowskim rynku pracy zanotowano duży deficyt:

 

  • lekarzy, pielęgniarek i położnych, ratowników medycznych,
  • nauczycieli języków obcych i lektorów,
  • spawaczy.

 

Za mało jest też gotowych do podjęcia zatrudnienia i spełniających wymagania pracodawców przedstawicieli kolejnych 119 zawodów. W mieście brakuje między innymi kandydatów do pracy:

 

  • w IT – administratorów stron internetowych, analityków, testerów i operatorów systemów komputerowych, grafików komputerowych, specjalistów telekomunikacji, projektantów i administratorów baz danych, programistów, techników informatyków,
  • w branży transportowo-magazynowej – kierowników do spraw logistyki, spedytorów i logistyków, kierowców autobusów, kierowców ciężarówek, zaopatrzeniowców i dostawców, magazynierów, ochroniarzy,
  • w motoryzacji, branży elektromaszynowej – mechaników, diagnostów, blacharzy i lakierników samochodowych, elektryków, elektromechaników, elektromonterów, monterów i operatorów różnego rodzaju maszyn, specjalistów do spraw elektroniki, automatyki i robotyki,
  • w różnego rodzaju produkcji przemysłowej – pracowników przetwórstwa metali, pracowników przetwórstwa spożywczego, operatorów maszyn włókienniczych, krawców i pracowników produkcji odzieży, operatorów maszyn do produkcji i przetwórstwa papieru, operatorów maszyn do produkcji wyrobów cementowych i kamiennych, operatorów maszyn do produkcji wyrobów chemicznych, a także z gumy i tworzyw sztucznych, optyków i pracowników wytwarzających protezy, robotników obróbki drewna i stolarzy, tapicerów, rzemieślników obróbki szkła i metali szlachetnych, przetwórców mięsa i ryb, specjalistów do spraw zarządzania produkcji i innych,
  • w różnego rodzaju usługach – fryzjerów, florystów, ślusarzy, sprzedawców i kasjerów, specjalistów do spraw reklamy i marketingu, specjalistów do spraw rynku nieruchomości, sprzątaczek i pokojowych, portierów, woźnych,
  • w gastronomii – kucharzy, szefów kuchni, barmanów i kelnerów, piekarzy, cukierników.

 

To tylko część z zawodów deficytowych w tym mieście. Wysokie zapotrzebowanie na pracowników obserwuje się też między innymi w budownictwie i urbanistyce, oświacie, opiece zdrowotnej, księgowości.

 

Na rynku pracy jest z kolei zbyt dużo szukających posady:

 

  • pracowników administracyjnych i biurowych,
  • specjalistów administracji publicznej.

 

PRACA DLA UKRAIŃCA

 

  • ze znajomością języka polskiego

 

Jak szukać pracy? Najlepiej pozyskując ogłoszenia z różnych źródeł. Dobrze jest sprawdzić oferty urzędu pracy, pytać znajomych i przede wszystkim zarejestrować się na dobrym portalu z ofertami pracy – bezpiecznym, darmowym i popularnym. Na praca.pl oferty pracy z Gorzowa Wielkopolskiego znajdziesz po wpisaniu w pasku wyszukiwania nazwy tego miasta i kliknięciu w przycisk Szukaj. Zobaczysz listę z aktualnymi propozycjami od pracodawców, począwszy od najnowszych ogłoszeń. Za pośrednictwem portalu możesz także wziąć udział w rekrutacji, umówić się na rozmowę kwalifikacyjną czy przygotować CV – wystarczy założyć bezpłatne konto.

 

Samorządową instytucją wspierającą bezrobotnych i osoby szukające zatrudnienia w Gorzowie Wielkopolskim jest tutejszy urząd pracy:

 

Powiatowy Urząd Pracy w Gorzowie Wielkopolskim
Adres: ul. Walczaka 110, 66-400 Gorzów Wielkopolski
Telefon: 95 736 06 40

 

Możesz się w nim zarejestrować jako osoba bezrobotna / poszukująca pracy. Strona urzędu pracy dostępna jest w różnych wersjach językowych (także po ukraińsku). Żeby zobaczyć aktualne ogłoszenia o pracę, przejdź do zakładki Oferty pracy w powiecie.

 

  • bez znajomości języka polskiego

 

Praca dostępna jest także dla Ukraińców nieznających języka polskiego. Możesz:

 

  • znaleźć oferty na stronie praca.pl – wpisz w pasku wyszukiwania nazwę interesującego Cię stanowiska w języku ukraińskim,
  • zarejestrować się w urzędzie pracy, który pomoże Ci w szukaniu zatrudnienia, przeglądać oferty z urzędu w języku ukraińskim,
  • skorzystać z infolinii Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gorzowie Wielkopolskim. Numery telefonu to 95 7360665 (oddział w mieście) i 95 7228025 (oddział zamiejscowy),
  • zadzwonić na ogólnopolską infolinię i uzyskać informacje dotyczące zatrudnienia – numer telefonu 19524.

 

W Urzędzie Miasta Gorzowa Wielkopolskiego przy ul. Sikorskiego 5 działa punkt wsparcia dla uchodźców z Ukrainy. Konsultant znający język ukraiński udziela informacji od poniedziałku do piątku w godzinach 8:30-18:00. Jest także dostępny pod numerem 697 662 349.

 

Ukraińska wersja językowa: Гожув Велькопольський - ринок праці та його специфіка

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. personalnych i płac 

    REMONDIS Sp. z o.o. - Warszawa   Warszawa, Zawodzie 18    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Twój dzień pracy będzie się składał z: Prowadzenia dokumentacji kadrowo-płacowej zgodnie z obowiązującymi przepisami Naliczania wynagrodzeń z tytułu umów o prace i umów cywilno-prawnych Prowadzenie ewidencji urlopów, zwolnień oraz innych absencji, rozliczanie czasu pracy Sporządzania...
  • Specjalista ds. IT z językiem niemieckim

    REMONDIS Sp. z o.o. - Warszawa   Bydgoszcz    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Twój zakres obowiązków Wdrożenie systemów informatycznych wspomagających prace użytkowników, Praca z systemami bazodanowymi, Instalowanie, aktualizowanie, konfigurowanie, optymalizowanie systemów oraz komponentów, Tworzenie dokumentacji technicznej oraz dokumentacji aplikacji, Tworzenie...
  • Samodzielna księgowa

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Twój zakres obowiązków: prowadzenie pełnej księgowości firmy (księgi handlowe) zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, bieżąca weryfikacja, dekretacja i księgowanie faktur zakupowych i sprzedażowych (krajowych i zagranicznych), prowadzenie bieżącej sprawozdawczości do NBP i GUS,...
  • Specjalista ds. Ochrony Środowiska

    REMONDIS Sp. z o.o. - Warszawa   Opole, al. Przyjaźni 9    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Twój zakres obowiązków: Prowadzenie ewidencji i sprawozdawczości z zakresu gospodarki odpadami, emisji zanieczyszczeń do powietrza oraz gospodarki wodno-ściekowej. Przygotowywanie wniosków o wydanie pozwoleń środowiskowych oraz ich aktualizacja. Sporządzanie raportów i analiz dotyczących...
  • Przedstawiciel handlowy

    REMONDIS Sp. z o.o. Dział Odpadów Specjalnych   Warszawa    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Twój dzień pracy będzie składał się z: pozyskiwania nowych klientów oraz utrzymywania obecnych kontraktów (teren Warszawy i okolice), opracowania ofert handlowych oraz analizy opłacalności oferowanych usług, negocjowania umów handlowych, budowania relacji biznesowych z kontrahentami,...
  • Młodszy Prawnik

    Legal House poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Opis stanowiska: Obsługa prawna spółki (udzielanie bieżącego wsparcia prawnego dla różnych działów spółki, opracowywanie i opiniowanie dokumentów wewnętrznych, w tym regulaminów, procedur oraz polityk spółki, weryfikacja zgodności działań spółki z obowiązującymi przepisami...

Najnowsze artykuły

Aktywne słuchanie – na czym polega? Dlaczego jest ważne podczas spotkań biznesowych?

Aktywne słuchanie – na czym polega? Dlaczego jest ważne podczas spotkań biznesowych?

Czasami przerywasz rozmówcy w pół zdania? Zdarza Ci się podczas rozmowy sięgać po telefon i sprawdzać powiadomienia? A może słuchasz wypowiedzi drugiej osoby z kamienną twarzą, czekając z jakąkolwiek reakcją, aż skończy mówić? A teraz zadaj sobie pytanie – jak Ty się czujesz, gdy rozmówca zachowuje się w ten sposób? Poznaj tajniki aktywnego słuchania i rozwiń umiejętności interpersonalne.

Czas pracy w Europie – w których krajach pracuje się najdłużej?

Czas pracy w Europie – w których krajach pracuje się najdłużej?

Czy długie godziny pracy to rzeczywiście powód do dumy? Wobec rosnących statystyk depresji i wypalenia zawodowego coraz częściej podnoszona jest kwestia czterodniowego tygodnia pracy. Krótszy niż w Polsce wymiar tygodniowego czasu pracy obowiązuje w wielu krajach. Sprawdzamy, ile dni i godzin tygodniowo pracuje się w Europie i który z modeli pracy miałby szansę powodzenia w naszym kraju.

Cykl życia pracownika – jak zarządzać pracownikiem od etapu przyciągania talentów do offboardingu

Cykl życia pracownika – jak zarządzać pracownikiem od etapu przyciągania talentów do offboardingu

– Aby budować dojrzałą strategię HR, warto spojrzeć na zatrudnienie jako cykl życia pracownika (Employee Lifecycle), który – podobnie jak w marketingu czy sprzedaży – można planować, mierzyć i optymalizować – tłumaczy Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wskazuje, jakie działania powinny podjąć firmy na każdym etapie tego cyklu, by lepiej wykorzystać potencjał swojej kadry.

Dysleksja – czy zmniejsza szanse na rynku pracy?

Dysleksja – czy zmniejsza szanse na rynku pracy?

– O ile w edukacji są procedury wsparcia, to w środowisku zawodowym wszystko zależy od dobrej woli pracodawcy – zauważa specjalistka pracująca z osobami z dysleksją Urszula Grzegorczyk. Zmiana postrzegania dyslektyków na rynku pracy jest pilnie potrzebna. – Wielu otwarcie mówi o swojej dysleksji. Nie chcą biernie czekać, aż „system sam się zmieni” – podkreśla pedagog Michalina Ignaciuk.

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Komplementy w biznesie i pracy – jak je dawać i na nie reagować?

Komplementy w biznesie i pracy – jak je dawać i na nie reagować?

Publiczne pochwały często krępują nas bardziej niż krytyka. Nie potrafimy przyjmować komplementów ani w życiu prywatnym, ani w zawodowym. Zaprzeczamy im, bagatelizujemy je lub bronimy się, zakładając, że stoi za nimi jakiś interes. Jak dawać komplementy i na nie reagować tłumaczą eksperci ds. wizerunku i etykiety – Ewa Brok, Dorota Szcześniak-Kosiorek i Leszek Leopold Kazimierski.

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379