Gorzów Wielkopolski to miasto położone w zachodniej części Polski, niedaleko granicy z Niemcami, na południe od Szczecina i na północ od Zielonej Góry. Wbrew nazwie, Gorzów Wielkopolski znajduje się w granicach województwa lubuskiego. Miasto stanowi rozwijający się ośrodek przemysłowy i handlowo-usługowy, a usytuowanie w otoczeniu wspaniałej przyrody – na południe od Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego, w dorzeczu Warty i pobliżu licznych jezior – podwyższa potencjał turystyczny tej miejscowości. Co miasto ma do zaoferowania, gdy chodzi o rozwój zawodowy? Czytaj dalej i dowiedz się:
- jak wygląda sytuacja gospodarcza Gorzowa Wielkopolskiego,
- czy bezrobocie w mieście jest wysokie,
- do kogo często kierowane są oferty od pracodawców,
- gdzie może szukać pracy osoba z Ukrainy posługująca się / nieposługująca się językiem polskim.
Sprawdź też oferty typu praca Gorzów Wielkopolski.
Inwestycje, firmy – Gorzów Wielkopolski
Gorzów Wielkopolski to jeden z największych ośrodków gospodarczych północno-zachodniej części kraju. Inwestorów przyciągają między innymi bardzo dobra lokalizacja (do granicy z Niemcami jest stąd około 50 kilometrów, do Zielonej Góry 112 kilometrów) i zarazem dobrze rozwinięta sieć połączeń drogowych. W efekcie firmy mogą korzystać z szerokich rynków zbytu w Polsce i za granicą. W Gorzowie Wielkopolskim panują ponadto korzystne warunki dla rozwoju przedsiębiorczości. Działają tu takie instytucje wspierające biznes i technologiczne jak Gorzowski Ośrodek Technologiczny – Park Naukowo-Przemysłowy, Lubuski Park Przemysłowo-Technologiczny, Park Naukowo-Technologiczny Uniwersytetu Zielonogórskiego, Regionalne Centrum Technologii i Wiedzy “Interior”, Lubuski Ośrodek Innowacji i inne.
W mieście rozwija się przemysł chemiczny, farmaceutyczny, energetyczny, maszynowy, motoryzacyjny, elementów budowlanych. Funkcjonuje tu największe centrum handlowe w województwie lubuskim oraz liczne mniejsze sklepy. Warto wspomnieć także o dynamicznie rozwijającej się branży technologicznej.
Omawiając sytuację gospodarczą miasta oraz warunki panujące na tutejszym rynku pracy, warto przywołać dane statystyczne. Zgodnie z rejestrem REGON (stan na koniec lutego 2022 r.) w Gorzowie Wielkopolskim prowadzą działalność 18 364 podmioty gospodarcze różnej wielkości. 94,9% z nich należy do sektora prywatnego.
W mieście działają zakłady pracy różnej wielkości. Są to:
- mikropodmioty zatrudniające 0-9 osób – 17 725,
- małe podmioty zatrudniające 10-49 osób – 486,
- średnie podmioty zatrudniające 50-249 osób – 133,
- duże podmioty zatrudniające 250-999 osób – 18,
- bardzo duże podmioty zatrudniające co najmniej 1000 osób – 2.
Najwięcej jest w mieście sklepów, hurtowni, punktów naprawy pojazdów – stanowią łącznie 20,6% wszystkich działalności. Z kolei 14,3% gorzowskich podmiotów gospodarczych to przedsiębiorstwa budowlane. Sporo jest również firm z branży nieruchomości – 9,5%, jednostek prowadzących działalność specjalistyczną, naukową, techniczną – 10,0%, a także firm zajmujących się transportem i magazynowaniem – 7,8%. 6,1% podmiotów to z kolei zakłady przetwórstwa przemysłowego.
Gorzów Wielkopolski – bezrobocie
Kolejnym istotnym wskaźnikiem wiele mówiącym o sytuacji na rynku zatrudnienia jest stopa bezrobocia. W szczególności jej wahania pozwalają ocenić zmiany, jakie zachodzą w lokalnej i ponadlokalnej gospodarce. Po wybuchu pandemii koronawirusa można było zaobserwować gwałtowny skok bezrobocia w całym kraju – wzrost bezrobocia rejestrowanego nie ominął również województwa lubuskiego. Obecnie sytuacja się stabilizuje, a bezrobocie spada. Widać to na podstawie statystyk prowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny:
Stopa bezrobocia w lipcu 2020 r.:
- Polska – 6,1%,
- województwo lubuskie – 6,1%,
- Gorzów Wielkopolski – 3,7%.
Stopa bezrobocia w lutym 2022 r.:
- Polska – 5,5%,
- województwo lubuskie – 5,0%,
- Gorzów Wielkopolski – 2,6%.
Warto także zwrócić uwagę na fakt, że stopa bezrobocia w Gorzowie Wielkopolskim znajduje się znacznie poniżej średnich krajowej i wojewódzkiej. To bardzo dobry prognostyk dla osób szukających w tym mieście pracy.
Barometr zawodów – Gorzów Wielkopolski
Do kogo kierowane są często w Gorzowie Wielkopolskim oferty pracy? Badanie Barometr zawodów wykonywane co roku z polecenia resortu pracy pozwala rozeznać się w zapotrzebowaniu pracodawców na kadrę. W 2022 r. na gorzowskim rynku pracy zanotowano duży deficyt:
- lekarzy, pielęgniarek i położnych, ratowników medycznych,
- nauczycieli języków obcych i lektorów,
- spawaczy.
Za mało jest też gotowych do podjęcia zatrudnienia i spełniających wymagania pracodawców przedstawicieli kolejnych 119 zawodów. W mieście brakuje między innymi kandydatów do pracy:
- w IT – administratorów stron internetowych, analityków, testerów i operatorów systemów komputerowych, grafików komputerowych, specjalistów telekomunikacji, projektantów i administratorów baz danych, programistów, techników informatyków,
- w branży transportowo-magazynowej – kierowników do spraw logistyki, spedytorów i logistyków, kierowców autobusów, kierowców ciężarówek, zaopatrzeniowców i dostawców, magazynierów, ochroniarzy,
- w motoryzacji, branży elektromaszynowej – mechaników, diagnostów, blacharzy i lakierników samochodowych, elektryków, elektromechaników, elektromonterów, monterów i operatorów różnego rodzaju maszyn, specjalistów do spraw elektroniki, automatyki i robotyki,
- w różnego rodzaju produkcji przemysłowej – pracowników przetwórstwa metali, pracowników przetwórstwa spożywczego, operatorów maszyn włókienniczych, krawców i pracowników produkcji odzieży, operatorów maszyn do produkcji i przetwórstwa papieru, operatorów maszyn do produkcji wyrobów cementowych i kamiennych, operatorów maszyn do produkcji wyrobów chemicznych, a także z gumy i tworzyw sztucznych, optyków i pracowników wytwarzających protezy, robotników obróbki drewna i stolarzy, tapicerów, rzemieślników obróbki szkła i metali szlachetnych, przetwórców mięsa i ryb, specjalistów do spraw zarządzania produkcji i innych,
- w różnego rodzaju usługach – fryzjerów, florystów, ślusarzy, sprzedawców i kasjerów, specjalistów do spraw reklamy i marketingu, specjalistów do spraw rynku nieruchomości, sprzątaczek i pokojowych, portierów, woźnych,
- w gastronomii – kucharzy, szefów kuchni, barmanów i kelnerów, piekarzy, cukierników.
To tylko część z zawodów deficytowych w tym mieście. Wysokie zapotrzebowanie na pracowników obserwuje się też między innymi w budownictwie i urbanistyce, oświacie, opiece zdrowotnej, księgowości.
Na rynku pracy jest z kolei zbyt dużo szukających posady:
- pracowników administracyjnych i biurowych,
- specjalistów administracji publicznej.
PRACA DLA UKRAIŃCA
-
ze znajomością języka polskiego
Jak szukać pracy? Najlepiej pozyskując ogłoszenia z różnych źródeł. Dobrze jest sprawdzić oferty urzędu pracy, pytać znajomych i przede wszystkim zarejestrować się na dobrym portalu z ofertami pracy – bezpiecznym, darmowym i popularnym. Na praca.pl oferty pracy z Gorzowa Wielkopolskiego znajdziesz po wpisaniu w pasku wyszukiwania nazwy tego miasta i kliknięciu w przycisk Szukaj. Zobaczysz listę z aktualnymi propozycjami od pracodawców, począwszy od najnowszych ogłoszeń. Za pośrednictwem portalu możesz także wziąć udział w rekrutacji, umówić się na rozmowę kwalifikacyjną czy przygotować CV – wystarczy założyć bezpłatne konto.
Samorządową instytucją wspierającą bezrobotnych i osoby szukające zatrudnienia w Gorzowie Wielkopolskim jest tutejszy urząd pracy:
Powiatowy Urząd Pracy w Gorzowie Wielkopolskim
Adres: ul. Walczaka 110, 66-400 Gorzów Wielkopolski
Telefon: 95 736 06 40
Możesz się w nim zarejestrować jako osoba bezrobotna / poszukująca pracy. Strona urzędu pracy dostępna jest w różnych wersjach językowych (także po ukraińsku). Żeby zobaczyć aktualne ogłoszenia o pracę, przejdź do zakładki Oferty pracy w powiecie.
-
bez znajomości języka polskiego
Praca dostępna jest także dla Ukraińców nieznających języka polskiego. Możesz:
- znaleźć oferty na stronie praca.pl – wpisz w pasku wyszukiwania nazwę interesującego Cię stanowiska w języku ukraińskim,
- zarejestrować się w urzędzie pracy, który pomoże Ci w szukaniu zatrudnienia, przeglądać oferty z urzędu w języku ukraińskim,
- skorzystać z infolinii Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gorzowie Wielkopolskim. Numery telefonu to 95 7360665 (oddział w mieście) i 95 7228025 (oddział zamiejscowy),
- zadzwonić na ogólnopolską infolinię i uzyskać informacje dotyczące zatrudnienia – numer telefonu 19524.
W Urzędzie Miasta Gorzowa Wielkopolskiego przy ul. Sikorskiego 5 działa punkt wsparcia dla uchodźców z Ukrainy. Konsultant znający język ukraiński udziela informacji od poniedziałku do piątku w godzinach 8:30-18:00. Jest także dostępny pod numerem 697 662 349.
Ukraińska wersja językowa: Гожув Велькопольський - ринок праці та його специфіка