Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Dni wolne od pracy 2024

Dni wolne od pracy 2024

 
Dni wolne od pracy 2024

Kiedy najlepiej wziąć urlop w 2024 roku? Jest to pytanie, które zadaje sobie większość etatowych pracowników, szczególnie, jeśli pracodawca wymaga ustalenia planów urlopowych już na początku roku. W wyznaczeniu urlopu najbardziej opłaca się brać pod uwagę kalendarz świąt i dni ustawowo wolnych od pracy. Dzięki temu możemy zaplanować chociażby długie weekendy i wziąć wolne w taki sposób, by urlop wypoczynkowy był przedłużony przez święta państwowe. A zatem w jakie dni tygodnia wypadają święta ruchome oraz stałe? Czy kalendarz 2024 jest korzystny dla polskiego pracownika? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

 

Spis treści

Dni wolne od pracy w 2024 roku – jak wypadają?

 

Dni wolne od pracy regulowane są przez Ustawę o dniach wolnych od pracy z dnia 18 stycznia 1951 r. (Dz.U.2020.1920 t.j.). W 2024 roku standardowo jest to 13 dni ustawowo wolnych od pracy i wszystkie niedziele przypadające w danym roku kalendarzowym.

 

Dni wolne w 2024 roku:

 

  • Nowy Rok – 1 stycznia (poniedziałek),

  • Święto Trzech Króli – 6 stycznia (sobota – pracownikowi należy się dzień wolny do odebrania w innym terminie!),

  • I dzień Wielkiej Nocy – 31 marca (niedziela),

  • II dzień Wielkiej Nocy – 1 kwietnia (poniedziałek),

  • Święto Pracy – 1 maja (środa),

  • Święto Konstytucji – 3 maja (piątek),

  • I dzień Zielonych Świątek – 19 maja (niedziela),

  • Boże Ciało – 30 maja (czwartek),

  • Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – 15 sierpnia (czwartek),

  • Wszystkich Świętych – 1 listopada (piątek),

  • Święto Niepodległości – 11 listopada (poniedziałek),

  • I dzień Świąt Bożego Narodzenia – 25 grudnia (środa),

  • II dzień Świąt Bożego Narodzenia – 26 grudnia (czwartek).

 

Każde z wymienionych świąt 2024 to dzień ustawowo wolny od pracy. Jak widzimy, to 13 dni, ale w praktyce tylko 11 dni pozwolą nam na wypoczynek od zawodowych obowiązków. Dlaczego? Ponieważ aż 2 z dni świątecznych przypadają w niedziele. Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca nie ma obowiązku wyznaczać innego dnia wolnego za święto wypadające właśnie w niedzielę.

 

Dni świąteczne to oczywiście nie jedyne dni wolne od pracy 2024. Pamiętaj, że każdemu pracownikowi etatowemu przysługują dni urlopu – 20 lub 26, w zależności od tego, czy dana osoba ma staż pracy poniżej, czy co najmniej 10 lat. Do stażu wliczają się też lata nauki (nie kumuluje się ich, ale stosuje specjalny przelicznik). Przykładowo, osoba, która ukończyła uczelnię wyższą, może dodać do stażu 8 lat, a ta, która ma za sobą liceum ogólnokształcące – 4 lata. Pamiętaj też, że zgodnie z Kodeksem pracy powinieneś przynajmniej raz w roku wziąć dwutygodniowy (nieprzerwany) urlop. A jeśli w tym roku praca pochłonie Cię całkowicie i nie będziesz w stanie się od niej oderwać, zgodnie z prawem pracy powinieneś wykorzystać dni urlopowe do końca września kolejnego roku.

 

Do Twojej dyspozycji są także inne urlopy przewidziane przez Kodeks pracy, np. macierzyński czy rodzicielski. Do dni wolnych zaliczane są też urlopy okolicznościowe przyznawane na wniosek pracownika. Może to być chociażby urlop okolicznościowy na ślub własny pracownika bądź bliskiego członka rodziny, urlop związany z urodzeniem dziecka, czy też urlop okolicznościowy ze względu na śmierć babci, dziadka bądź innej osoby pozostającej na utrzymaniu/pod opieką danego pracownika.

 

Czytaj takżeWidełki Wynagrodzeń w Ogłoszeniach Rekrutacyjnych: Jak Je Rozumieć i Wykorzystywać?

 

Dni wolne 2024 – jak zaplanować urlop i długi weekend?

 

Długi weekend to dobra okazja, aby zorganizować urlop tak, by zyskać nieco więcej wolnego w ciągu roku. Szansa na przedłużenie wolnego pojawi się już na początku roku: zaczynając w sobotę 30 grudnia i wykorzystując 4 dni urlopu od 2 do 5 stycznia można zyskać aż tydzień wolnego. Z kolei zwolennicy majówki mogą rozplanować urlop majowy od 29 kwietnia do 5 maja. W 2024 roku przedłużenie urlopu będzie możliwe aż pięciokrotnie – to wtedy można będzie połączyć urlop wypoczynkowy ze świętami lub dniami ustawowo wolnymi od pracy.

 

Długie weekendy 2024:

 

  • od 30 grudnia 2023 do 1 stycznia 2024 roku;

  • od 30 marca do 1 kwietnia 2024 roku;

  • od 3 maja do 5 maja 2024 roku;

  • od 1 listopada do 3 listopada 2024 roku;

  • od 9 listopada do 11 listopada 2024 roku.

 

 

Korzystnie wypada także Gwiazdka. Wystarczy wziąć urlop w piątek, by cieszyć się aż 5 dniami wolnego. Osoby, które dodatkowo wezmą wolne po świętach 30 i 31 grudnia, mogą mieć aż 8 dni wolnych na przełomie roku.

 

 

Święto w sobotę – czy należy się za nie dzień wolny?

 

Zgodnie z Kodeksem pracy (art. 130 § 2) pracownik ma prawo do dnia wolnego za każde święto, które przypada w sobotę bądź inny dzień wolny wynikający z 5-dniowego tygodnia pracy. Kalendarz dni wolnych od pracy w 2024 roku wskazuje, że pracodawcy będą zobowiązani do udzielenia 1 dnia wolnego – za 6 stycznia 2024, czyli Święto Trzech Króli (w okresie rozliczeniowym obowiązującym w danym zakładzie pracy).

Jeśli pracodawca nie wyznaczy dnia wolnego, praca w dni wolne od pracy wpłynie na zwiększenie ilości godzin względem harmonogramu czasu pracy. W takim przypadku pracownikowi przysługuje prawo do dodatkowej zapłaty za nadgodziny.

 

Ile przypada wolnych dni w 2024 roku?

 

Rok 2024 to rok przestępny, trwający 366 dni. Jaki jest w związku z tym wymiar czasu pracy w 2024 roku osoby zatrudnionej na pełen etat, pracującej 8 godzin dziennie? Otóż czeka nas 115 dni wolnych od pracy (w tym niedziele i święta) oraz 251 dni roboczych. Jest to 2008 godzin pracy.

 

  • Kalendarz dni wolnych 2024 – wymiar czasu pracy:

 

    • Dni robocze 2024: 251 (o jeden dzień więcej niż w 2023 r.);
    • Łączna liczba roboczych godzin w dni pracujące 2024: 2008 (o 8 godzin więcej niż w 2023 r.);
    • Święta 2024: 13 dni, a praktyce 11 dni wolnych i 2 święta wypadające w niedziele.

 

Przypomnijmy, że kwestię liczby godzin i dni pracujących  rozstrzyga w polskim prawodawstwie Kodeks pracy.

 

Kodeks pracy, art.  129.  [Wymiar czasu pracy]


§  1.  Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy [z zastrzeżeniami w ustawie - przyp. red.].

 

Co więcej, pracodawca ma obowiązek sporządzić grafik pracy na piśmie lub w formie elektronicznej na okres obejmujący co najmniej 1 miesiąc. Powinien przedstawić też zatrudnionemu rozkład czasu pracy przynajmniej 1 tydzień przed rozpoczęciem pracy w okresie, na który został ustalony ów grafik. Warto jednak pamiętać, że jest szereg wyjątków, w których pracodawca nie musi sporządzać rozkładu czasu pracy, m.in. gdy czas pracy pracownika wynika z przepisów prawa pracy albo z podpisanej z podwładnym umowy o pracę.

 

Czytaj także: Niedziele handlowe 2024

 

Kalendarz dni wolnych od pracy – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Ile jest dni wolnych od pracy 2024?

 

Dni wolne od pracy 2024 obejmują święta stałe i ruchome oraz niedziele. W dni robocze wypada Nowy Rok (1 stycznia – poniedziałek), II dzień Wielkiej Nocy (1 kwietnia – poniedziałek), Święto Pracy (1 maja – środa), Boże Ciało (30 maja – czwartek), Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia – czwartek), Wszystkich Świętych (1 listopada – piątek), Święto Niepodległości (11 listopada – poniedziałek), I dzień Świąt Bożego Narodzenia (25 grudnia – środa) i II dzień Świąt Bożego Narodzenia (26 grudnia – czwartek).

 

  • Czy dni ustawowo wolne od pracy są płatne?

 

Dni wolne od pracy standardowo są płatne – przysługuje za nie wynagrodzenie w kwocie równej dniówce za pracę w ciągu tygodnia roboczego. Istnieją przypadki, gdy praca w dni wolne od pracy jest dozwolona – wtedy pracodawca jest zobowiązany do wyznaczenia dnia wolnego, a jeśli nie jest to możliwe, do wypłaty dodatkowego wynagrodzenia.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień za pomocą skanera ręcznego; kompletowanie zamówień do wysyłki; przyjmowanie reklamacji; Wymagania: znajomość języka angielskiego (komunikatywna) gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres – co najmniej 3...
  • Pracownik działu zakupów

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    23 godz.
    Zakres obowiązków: Poszukiwanie nowych źródeł zaopatrzenia dla firmy oraz zapewnienie optymalnych warunków współpracy handlowej z dostawcami; Monitorowanie i analiza danych rynkowych dotyczących dostawców oraz surowców; Negocjowanie cen i warunków dostaw; Dokonywanie zakupów na potrzeby...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    starszy specjalista (senior) / kierownik/koordynator / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    24 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Contact Center Representative with Dutch

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    24 godz.
    Overview You’re a good communicator and you’re looking for a role that will give you a chance to polish your language skills. Although you don't have much professional experience, you learn fast and you're looking for an opportunity that will allow you to develop your business expertise, take...
  • Global Benefits Analyst with Swedish

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    24 godz.
    Overview of the role Global Benefits Analyst is a member of Expat Team, a part of larger Global Benefits Team in Krakow. Expat Team focuses on providing services to clients seeking risk and health insurance for their employees that are working outside their country of residence. In our Team, Global...
  • Privacy Project Manager

    Aon   Kraków    praca zdalna
    starszy specjalista (senior) / kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę  pełny etat
    24 godz.
    As a Privacy Project Manager, you will play a pivotal role in advancing privacy standards throughout the organization. We are seeking a detail-oriented and proactive individual to join our team in a role focused on the development and execution of our program methodology and operational models. If...

Najnowsze artykuły

Wigilia w pracy – jak się ubrać?

Wigilia w pracy – jak się ubrać?

Krótkie spotkanie podczas lunchu, półoficjalne wyjście po pracy, wystawna kolacja w restauracji... Niezależnie od tego, jak w Twojej firmie obchodzi się święta, pewne jest, że w czasie pracowej wigilii obowiązuje pewien dress code. Jak się ubrać? Podpowiadamy, kiedy możesz pozwolić sobie na zabawny sweter, czy lepiej zrezygnować ze sneakersów i jakie dodatki dobrać do eleganckiego outfitu.

Osoba z zespołem Aspergera – jakie ma szanse na rynku pracy w Polsce?

Osoba z zespołem Aspergera – jakie ma szanse na rynku pracy w Polsce?

Albert Einstein, Tim Burton, Michael Phelps... lista znanych i odnoszących niesamowite sukcesy osób z zespołem Aspergera jest bardzo długa. Zespół ten często nazywany jest autyzmem wysokofunkcjonującym, choć takie określenie nie oddaje pełni różnorodności jego objawów. Kiedy ujawnia się zespół Aspergera i w jakich zawodach najlepiej sprawdzają się osoby, które go posiadają?

Opiekun osób starszych – wymagania, obowiązki i zarobki

Opiekun osób starszych – wymagania, obowiązki i zarobki

Organizacja Narodów Zjednoczonych prognozuje, że jednym ze skutków czekającej nas zmiany demograficznej będzie rosnąca potrzeba świadczenia wysokiej jakości opieki nad seniorami. Tymczasem już teraz opiekun osób starszych jest w Polsce zawodem deficytowym, a chętni mogą przebierać w ofertach pracy. Wyjaśniamy, jak zostać opiekunem seniorów oraz jakie są zarobki w tym zawodzie.

Mikołajki w pracy. 5 pomysłów co kupić współpracownikom

Mikołajki w pracy. 5 pomysłów co kupić współpracownikom

Mikołajki tuż tuż. Zwyczaj wręczania drobnych upominków jest w Polsce równie popularny w gronie najbliższych, co w środowisku pracy. W wielu firmach odbywają się zabawy związane z losowaniem prezentów. Co kupić koleżance z działu, a z czego zadowolony będzie szef? I najtrudniejsze, na co się zdecydować, gdy musimy kupić uniwersalny prezent? Oto sprawdzone pomysły na upominki w pracy.

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Czy to, co wydaje się okazją, rzeczywiście nią jest? Zanim rzucisz się w wir zakupów, dowiedz się, czym rzeczywiście jest rabat, jak się go oblicza oraz jakie są popularne sposoby manipulacji cenowych z wykorzystaniem hasła o obniżce cen. Mądrze korzystaj z promocji, sprawdzaj, czy zakup faktycznie Ci się opłaca i nie daj się złapać na fałszywy rabat!

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.