Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

 
Dni wolne od pracy w 2025 roku

Kiedy najlepiej wziąć urlop w 2025 roku? Jest to pytanie, które zadaje sobie większość etatowych pracowników, szczególnie, jeśli pracodawca wymaga ustalenia planów urlopowych już na początku roku. W wyznaczeniu urlopu najbardziej opłaca się brać pod uwagę kalendarz świąt i dni ustawowo wolnych od pracy. Dzięki rozkładowi dni wolnych możesz zaplanować chociażby długie weekendy i wziąć wolne w taki sposób, by urlop wypoczynkowy był przedłużony przez święta państwowe. A zatem w jakie dni tygodnia wypadają święta ruchome oraz stałe? Czy kalendarz 2025 jest korzystny dla polskiego pracownika? Ile mamy długich weekendów w 2025 roku? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

 

Spis treści

Dni wolne od pracy w 2025 roku – jak wypadają?

 

Dni wolne od pracy są regulowane przez Ustawę o dniach wolnych od pracy. W 2024 roku dni wolnych od pracy wymienionych w ustawie jest 13, a w 2025 roku będzie ich łącznie 14. Zgodnie z nowelizacją przepisów dniem, jaki zostanie uwzględniony w wykazie dni wolnych po raz pierwszy, będzie 24 grudnia, czyli Wigilia. Warto również wiedzieć, że trzy niedziele poprzedzające święta Bożego Narodzenia w 2025 roku mają być niedzielami handlowymi. 

 

Pamiętaj! 

 

W 2025 roku będziemy mieli 115 dni ustawowo wolnych od pracy – jest to łączna liczba sobót, niedziel i innych dni wolnych związanych ze świętami państwowymi, narodowymi lub kościelnymi. 

 

Kalendarz dni wolnych 2025: 

 

  • 1 stycznia (środa) – Nowy Rok,

  • 6 stycznia (poniedziałek) – Święto Trzech Króli,

  • 20 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc,

  • 21 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny,

  • 1 maja (czwartek) – Święto Pracy,

  • 3 maja (sobota) – Święto Konstytucji Trzeciego Maja,

  • 8 czerwca (niedziela) – Zielone Świątki,

  • 19 czerwca (czwartek) – Boże Ciało,

  • 15 sierpnia (piątek) – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i Święto Wojska Polskiego,

  • 1 listopada (sobota) – Wszystkich Świętych,

  • 11 listopada (wtorek) – Narodowe Święto Niepodległości,

  • 24 grudnia (środa) – Wigilia,

  • 25 grudnia (czwartek) – Boże Narodzenie,

  • 26 grudnia (piątek) – drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia.

 

Korzystny układ świąt i dni ustawowo wolnych od pracy pozwala zaplanować dłuższy wypoczynek.

 

Dni wolne wynikające ze świątecznego kalendarza to jedno, pamiętajmy również, że każdemu pracownikowi zatrudnionemu na etacie przysługują również dni urlopu wypoczynkowego – w zależności od stażu pracy są to 20 lub 26 dni urlopu. 

 

Wymiar urlopu wypoczynkowego:

 

  • 20 dni urlopu dla osób zatrudnionych krócej niż 10 lat,

  • 26 dni urlopu dla osób, które mają co najmniej 10-letni staż pracy.

 

Co więcej – do dni wolnych zaliczany jest także urlop okolicznościowy, który przyznawany jest na wniosek pracownika. Wśród takich urlopów wyróżnić możemy chociażby urlop okolicznościowy na ślub czy urlop związany z urodzeniem dziecka. 

 

Pomysłowe połączenie należnego urlopu wypoczynkowego z dniami ustawowo wolnymi pozwoli nam na wydłużenie wypoczynku o cztery dni, do tygodnia albo jeszcze dłużej. Zatem jak zaplanować urlop wypoczynkowy w 2025 roku, by jak najwięcej na tym zyskać? 

 

  • Kalendarz dni wolnych

 

Kalendarz dni wolnych od pracy 2025 od Praca.pl

 

Dni wolne od pracy – jak zaplanować długi weekend?

 

Zastanawiasz się, kiedy zaplanować urlop w 2025 roku, by możliwie jak najbardziej wydłużyć wypoczynek? Kiedy wziąć wolne dni, by skorzystać z tzw. długich weekendów? 

 

  • Styczeń 

 

Idealna okazja na pierwszy długi weekend trafi się już na samym początku roku. Nowy Rok wypada w środę, natomiast Święto Trzech Króli – 6 stycznia, w poniedziałek. Oznacza to, że biorąc zaledwie dwa dni urlopu wypoczynkowego (2 i 3 stycznia 2025), możemy cieszyć się aż 6 dniami wolnymi od pracy.

 

Wypoczynek możemy dodatkowo przedłużyć, wykorzystując również urlop na koniec 2024 roku i biorąc wolne ostatnie dni roku, czyli 30 i 31 grudnia. W ten sposób od soboty 28 grudnia do poniedziałku 6 stycznia można mieć aż 10 dni wypoczynku!

 

  • Kwiecień

 

Kolejna okazja do nieco dłuższego wypoczynku i przedłużonego weekendu będzie już w kwietniu, przy okazji Świąt Wielkanocnych. Te w roku 2025 wypadają 20 i 21 kwietnia (niedziela i poniedziałek), więc jeśli zaplanujemy urlop na piątek 18 kwietnia, zyskamy 4 dni bez pracy. 

 

  • Maj

 

Maj to najlepsza okazja do tego, by wygospodarować nieco więcej wolnego i na przykład uciec od miasta na wypoczynek na łonie przyrody. Jak zatem wyglądać będzie majówka 2025? Święto 1 maja to czwartek, a 3 maja – sobota, a więc za ten dzień pracownikowi należy się inny dzień wolny.

 

Planując urlop na piątek 2 maja, zyskamy 4-dniowy weekend. Jeśli pracodawca zgodziłby się na udzielenie dnia wolnego za sobotnie święto w poniedziałek 5 maja, majówka 2025 może wydłużyć się aż do 5 dni. 

 

  • Czerwiec 

 

Na kolejny długi weekend nie musimy długo czekać, bo okazja do niego nadarzy się już w czerwcu. Boże Ciało, które przypada w czwartek 19 czerwca, daje nam możliwość wydłużenia weekendu do 4 dni, planując tylko jeden dzień urlopu w piątek, 20 czerwca. 

 

  • Sierpień

 

Wniebowzięcie NMP oraz Święto Wojska Polskiego przypada 15 sierpnia 2025 roku, w piątek. Dzięki temu mamy 3 dni wolnego (15-17 sierpnia) bez wykorzystywania urlopu wypoczynkowego.

 

  • Listopad

 

Przypadające we wtorek 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości daje nam doskonałą okazję do wydłużenia weekendu do 4 dni wolnych. Wystarczy, że urlop zaplanujemy na poniedziałek, 10 listopada.

 

  • Grudzień

 

Od 2025 roku dodatkowym dniem wolnym od pracy będzie także 24 grudnia, czyli Wigilia. Święta Bożego Narodzenia wypadają z kolei w czwartek i piątek. Dzięki temu wystarczy zaplanować jedynie dwa dni urlopu – 22 i 23 grudnia (poniedziałek i wtorek), by świąteczny odpoczynek przedłużyć aż do tygodnia. Osoby, które chciały zaplanować dłuższy wyjazd i dwutygodniowe wakacje zimą, powinny rozważyć wzięcie dodatkowego urlopu po świętach – 29, 30 i 31 grudnia oraz 2 i 5 stycznia. 

 

 

Święto w sobotę – czy należy się za nie dzień wolny?

 

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy za święto wypadające w sobotę należy się pracownikowi dzień wolny.

 

Kodeks pracy, art. 130 § 2:

 

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. 

 

W praktyce oznacza to, że w przypadku, gdy ustawowe święto przypada w sobotę, pracownicy mają prawo do dodatkowego dnia wolnego w pracy. W 2025 roku z taką sytuacją będziemy mieli do czynienia dwukrotnie – pierwsza okazja do dodatkowego dnia wolnego w tygodniu pojawi się już w maju, druga – w listopadzie. Z racji tego, że Święto Konstytucji 3 Maja wypada w sobotę, pracodawca musi wyznaczyć dodatkowy dzień wolny. Ta sama zasada będzie dotyczyła 1 listopada, czyli Wszystkich Świętych przypadających również w wolną sobotę. 

 

Ile mamy dni pracujących w 2025 roku?

 

Liczba dni pracy w 2025 roku wyniesie łącznie 250 dni, czyli 2000 godzin. Oznacza to, że w całym roku będziemy mieli do dyspozycji 115 dni wolnych od pracy, a w tym 14 dni świątecznych. 

 

Czytaj takżeKto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

 

Kalendarz dni wolnych od pracy – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Ile jest dni wolnych od pracy 2025?

 

W 2025 jest 115 dni wolnych od pracy. Jest to łączna liczba sobót, niedziel i innych dni świątecznych.

 

  • Czy dni ustawowo wolne od pracy są płatne?

 

Pracownikowi, który wykonuje pracę w święta, pracodawca ma obowiązek zapewnić inny dzień wolny od pracy w ciągu okresu rozliczeniowego. Jeśli nie ma takiej możliwości, wówczas przysługuje mu prawo do wynagrodzenia.

Więcej artykułów "Rynek pracy"
Praca Faurecia Automotive Polska

Polecane oferty

  • Młodszy Inżynier Kontroli Jakości Produkcji

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    3 dni
    Z nami: Nauczysz się analizować przyczyny źródłowe problemów, wdrażać działania zapobiegawcze i korygujące. Zrozumiesz, jak opracowywać i wdrażać procedury oraz wytyczne kontroli jakości. Zdobędziesz biegłość w identyfikowaniu i rozwiązywaniu problemów jakościowych w procesie...
  • Junior Method Engineer

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    7 dni
    With Us, You Will: Learn how to optimize processes to maximize the potential of machinery. Understand how to streamline material flows and optimize internal logistics. Learn how to practically eliminate waste (MUDA) in production and increase the efficiency of material usage. Actively participate in...

Najnowsze artykuły

Candidate experience – podstawowe informacje

Candidate experience – podstawowe informacje

Candidate experience obejmuje interakcje między kandydatem do pracy a pracodawcą. Wbrew pozorom doświadczenie kandydata nie zaczyna się w momencie, gdy przekracza on próg firmy w drodze na rozmowę kwalifikacyjną. Na to, jak kandydat oceni pracodawcę na przykład w sieci, wpływ ma m.in. wizerunek przedsiębiorstwa i jego polityka employer brandingowa oraz forma ogłoszenia o pracę.

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Czas pracy w Europie – w których krajach pracuje się najdłużej?

Czas pracy w Europie – w których krajach pracuje się najdłużej?

Czy długie godziny pracy to rzeczywiście powód do dumy? Wobec rosnących statystyk depresji i wypalenia zawodowego coraz częściej podnoszona jest kwestia czterodniowego tygodnia pracy. Krótszy niż w Polsce wymiar tygodniowego czasu pracy obowiązuje w wielu krajach. Sprawdzamy, ile dni i godzin tygodniowo pracuje się w Europie i który z modeli pracy miałby szansę powodzenia w naszym kraju.

Żona i mąż w jednej firmie

Żona i mąż w jednej firmie

Duma z sukcesów zawodowych męża / żony czy raczej zazdrość, porównywanie, rywalizacja przenoszone z pracy do domu?

– Realizacja projektu razem lub rozwój firmy jest niczym wspólne wychowywanie dzieci – zauważa psycholog biznesu Joanna Marszalska. Specjalistka wyjaśnia, w jakie pułapki mogą wpaść pary pracujące w jednej firmie oraz co warto zawczasu omówić, by uniknąć konfliktów.

Komplementy w biznesie i pracy – jak je dawać i na nie reagować?

Komplementy w biznesie i pracy – jak je dawać i na nie reagować?

Publiczne pochwały często krępują nas bardziej niż krytyka. Nie potrafimy przyjmować komplementów ani w życiu prywatnym, ani w zawodowym. Zaprzeczamy im, bagatelizujemy je lub bronimy się, zakładając, że stoi za nimi jakiś interes. Jak dawać komplementy i na nie reagować tłumaczą eksperci ds. wizerunku i etykiety – Ewa Brok, Dorota Szcześniak-Kosiorek i Leszek Leopold Kazimierski.

Storytelling w marketingu

Storytelling w marketingu

Wiele osób nie ma problemu z zapamiętaniem fabuły filmu lub książki, ale treść podręcznika albo instrukcja obsługi wylatują im z głowy niemal natychmiast po przeczytaniu. Mechanizmy poznawcze bazujące na tym, że zapamiętujemy lepiej to, co nas osobiście angażuje, budzi emocje oraz jest przedstawione w formie osobowej, z bohaterami i wydarzeniami, wykorzystuje storytelling marketing.

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379