Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Choroba zawodowa – podstawowe informacje

Choroba zawodowa – podstawowe informacje

 
Choroba zawodowa – podstawowe informacje

Choroba zawodowa – co to jest?


Choroba zawodowa to schorzenie, które zostało spowodowane szkodliwymi czynnikami występującymi w danym miejscu pracy. Na chorobę zawodową może też mieć sposób wykonywania pracy.

 

Wykaz chorób zawodowych


Prawo polskie ściśle określa choroby, które zostały uznane za zawodowe. Rozporządzenie Rady Ministrów jako zawodowe wymienia między innymi takie choroby jak:

    • zatrucia substancjami chemicznymi,
    • różne rodzaje pylice,
    • choroby opłucnej lub osierdzia wywołane szkodliwym pyłem azbestu,
    • astma oskrzelowa,
    • choroby wywołane działaniem promieniowania jonizującego,
    • nowotwory złośliwe, które powstały w wyniku działań szkodliwych dla człowieka substancji,
    • zespół cieśni,
    • choroby wywołane pracą w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego.

To są tylko niektóre wymienione w wykazie choroby zawodowe. Cały spis można znaleźć w odpowiedniej ustawie pod następującym linkiem http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20130001367/O/D20131367.pdf.

Pracodawca ma obowiązek prowadzenia dziennika chorób zawodowych.

 

Choroba zawodowa Kodeks Pracy


Według artykułu 235 Kodeksu Pracy pracodawca ma obowiązek zgłosić podejrzenie choroby zawodowej odpowiedniemu inspektorowi pracy. To samo tyczy się lekarza, który podczas rutynowych badań stwierdził, że mogło dojść do takiego schorzenia. Należy wtedy bezzwłocznie zgłosić ten fakt do Państwowej Inspekcji Pracy i skierować pacjenta na dokładne badania mające potwierdzić podejrzenia lekarza.

Jeżeli choroba zawodowa została stwierdzona, to pracodawca we współpracy z inspektorem sanitarnym musi ustalić przyczyny jej powstania. Należy także przystąpić do usunięcia wszystkich szkodliwych czynników, które mogły mieć wpływ na zaistnienie całej sytuacji. Pracownik może się także ubiegać o jednorazowe odszkodowanie z tytuły choroby zawodowej, pod warunkiem, że na skutek schorzenia stał się czasowo bądź trwale niezdolny do wykonywania swoich obowiązków zawartych w umowie o pracę. Ważne jest także posiadanie w takiej sytuacji ubezpieczenia wypadkowego.

 

Dziennik ustaw - choroby zawodowe


Prawo dotyczące postępowania w razie zaistnienia choroby zawodowej określa Obwieszczenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 września 2013 roku w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie chorób zawodowych. W powyższym dokumencie znajduje się także pełny wykaz chorób zawodowych oraz okres, w którym wystąpienie udokumentowanych objawów chorobowych upoważnia do rozpoznania choroby zawodowej pomimo wcześniejszego zakończenia pracy.

 

Wniosek o chorobę zawodową


Podejrzenie o wystąpieniu choroby zawodowej należy zgłosić odpowiedniemu państwowemu inspektorowi sanitarnemu lub inspektorowi pracy. Należy to zrobić za pośrednictwem odpowiedniego formularza. Jeżeli istnieje podejrzenie, że choroba zawodowa mogła stać się przyczyną śmierci pracownika, należy także bezzwłocznie powiadomić odpowiednie organy telefonicznie.

Wniosek zgłaszający podejrzenie choroby zawodowej powinien zawierać dane pracodawcy i pracownika oraz dane odpowiedniej jednostki, do której zgłaszamy ten fakt.

Oprócz tego musimy podać:

    • imię nazwisko pracownika,
    • datę i miejsce urodzenia,
    • adres zamieszkania,
    • numer Pesel,
    • aktualną sytuację zawodową: pracownik, emeryt czy bezrobotny,
    • aktualnego pracodawcę,
    • miejsce pracy, którym mogło dojść do wystąpienia choroby zawodowej,
    • stanowisko i rodzaj wykonywanej pracy,
    • pełną nazwę choroby zawodowej,
    • pozycję danej choroby w wykazie chorób zawodowych,
    • czynniki narażenia zawodowego,
    • uzasadnienie podejrzenia choroby zawodowej.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. Księgowości

    Legal House Poland sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca zdalna / hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: prowadzenie ewidencji księgowej; dbałość o prawidłowy obieg dokumentów; sporządzanie deklaracji podatkowych, raportów finansowych, raportów wewnętrznych; księgowanie list płac, wyciągów bankowych; fakturowanie, wysyłanie faktur do klienta; prowadzenie rozliczeń;...
  • Kontroler Jakości w Laboratorium Weterynaryjnym

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Dołącz do naszego zespołu w Vetlab jako Specjalista ds. Kontroli Jakości! Będziesz zapewniał wysokie standardy naszych usług laboratoryjnych. Twoje zadania: Tworzenie i wprowadzanie procedur jakościowych zgodnie z przepisami. Monitorowanie procesów laboratoryjnych, aby spełniały standardy...
  • Specjalista ds. Kadr i Wynagrodzeń

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Czy masz doświadczenie w zarządzaniu dokumentacją personalną, znasz na wylot przepisy prawa pracy oraz obsługę płacową? Excel nie ma przed Tobą tajemnic? Jeśli tak, to doskonale się składa – czekamy na Ciebie! Do Twoich głównych zadań należeć będzie: Obsługa kadrowo-płacowa...
  • Młodszy Mikrobiolog Weterynaryjny

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Obowiązki: Realizacja analiz mikrobiologicznych, w tym posiewy, identyfikacja i antybiogramy. Omawianie wyników z zespołem. Zarządzanie dokumentacją badawczą.
  • Specjalista ds. Strategii Marketingowej B2B

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Obowiązki: Opracowywanie i wdrażanie strategii marketingowych B2B. Tworzenie treści marketingowych; Dbanie o spójność wizerunkową marki. Organizacja i uczestnictwo w targach lub w kongresach krajowych czy zagranicznych. Współpraca z międzynarodowymi zespołami w projektach...
  • Robotnik produkcyjny

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Geldermalsen   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa / pełny etat   7 000 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Obowiązki: pakowanie warzyw i owoców, oklejanie produktów, układanie kartonów paletach. Wymagania: podstawowa znajomość języka angielskiego, chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres. Mile widziane: prawo jazdy kat. B;

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?