Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Babcia jako niania – umowa uaktywniająca, dofinansowanie

Babcia jako niania – umowa uaktywniająca, dofinansowanie

 
Babcia jako niania – umowa uaktywniająca, dofinansowanie

Z jednej strony niania bywa niezbędna, by rodzice małych dzieci mogli swobodnie podejmować zatrudnienie, zarabiając na utrzymanie. Z drugiej strony dla wielu opiekunka do dziecka staje się trudnym wyborem – ludzie boją się o swoje pociechy, odczuwają strach przed pozostawieniem potomstwa z obcą osobą. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest babcia jako niania.

 

Babcia na etacie opiekunki – na czym to polega?

 

Wielu młodych rodziców chcących na przykład wrócić do pracy na pełen etat, prowadzących działalność gospodarczą czy działalność rolniczą prosi o pomoc babcie lub dziadków w opiece nad potomstwem. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala młodym mamom i tatom spokojnie zająć się obowiązkami, podczas gdy bliska osoba, związana z rodziną, zajmuje się małym dzieckiem.

 

Okazuje się, że ta forma relacji może zostać sformalizowana, a na opiekę niani-babci można uzyskać dofinansowanie.

 

Kto może zatrudnić babcię na etacie opiekunki (lub inne, określone przepisami osoby)? Odpowiedź znajdziemy na Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej:

 

„Rodzice, opiekunowie prawni albo inne osoby, które opiekują się dzieckiem na podstawie orzeczenia sądu – jeśli:
• ich dziecko ma od 20 tygodni do 3 lat – mogą korzystać z dofinansowania do końca roku szkolnego. Wyjątkowo, jeśli dziecko nie może pójść do przedszkola, na przykład przez brak miejsc – do skończenia 4 lat (…),
• nie są na urlopie macierzyńskim, ojcowskim albo wychowawczym,
• nie tworzą zawodowej rodziny zastępczej,
• nie korzystają z ulgi na podstawie umowy aktywizacyjnej, czyli na przykład nie zatrudniają innej osoby, która była bezrobotna,
• spełnią 1 z poniższych warunków:
I. pracują na umowę o pracę albo zlecenie,
II. prowadzą działalność pozarolniczą,
III. prowadzą działalność rolniczą. Wyjątkiem są osoby, które są domownikami w gospodarstwie rolnym i podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników”.

 

Warunkiem jest także, by dziecko nie chodziło do żłobka czy klubu dziecięcego ani nie było pod opieką dziennego opiekuna.

 

Babcia jako niania: dofinansowanie

 

Istotnymi danymi w przypadku dofinansowania do opiekunki – babci, cioci, sąsiadki i innej uprawnionej osoby są: wysokość wynagrodzenia oraz data zawarcia umowy uaktywniającej z nianią.

 

Jeżeli zatrudnienie odbyło się do 31 grudnia 2017 roku panuje zasada, że przy wynagrodzeniu niani, równym minimalnej pensji krajowej (lub mniejszym) – składki na ubezpieczenia: emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne finansuje budżet państwa. Jeśli wypłata niani jest wyższa od obowiązującej kwoty minimalnej wtedy pracodawca-rodzic opłaca składki tylko od kwoty, która przewyższa najniższą krajową.

 

Z kolei jeśli umowa z nianią została zawarta po 1 stycznia 2018 to, cytując za stroną rządową: „od połowy minimalnego wynagrodzenia opłaca składki Zakład Ubezpieczeń Społecznych – pozostałą część składek opłacasz ty”.

 

Kto dokładnie może pracować jako niania do dziecka na zasadach objętych dofinansowaniem? Warunki są trzy. Dana osoba:
- nie może być rodzicem dziecka, nad którym ma sprawować opiekę,
- musi być pełnoletnia,
- musi przeprowadzić badania dla celów sanitarno-epidemiologicznych oraz otrzymać orzeczenie o braku przeciwwskazań do pracy.

 

A więc jest to idealne rozwiązanie dla babć i dziadków. Takie dorabianie na emeryturze nie tylko podreperuje ich budżet. Aktywność społeczna poprawi ich samopoczucie, pozwoli utrzymać stały kontakt ze światem, nie pozwoli zasiedzieć się w domu.

 

Umowa uaktywniająca – wzór

 

Umowa uaktywniająca dla niani opiera się na zasadach Kodeksu cywilnego. Konieczne jest zawarcie w niej takich elementów jak: strony umowy, przedmiot oraz cel umowy, godziny pracy niani, miejsce sprawowania opieki, liczba dzieci oddawanych pod opiekę niani, jej obowiązki, wynagrodzenie – wysokość, czas oraz termin wypłaty, okres obowiązywania umowy, warunki oraz sposób zmiany i rozwiązania umowy.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

– Istniejące luki płacowe są wyraźnym dowodem na nierówności w traktowaniu kobiet i mężczyzn. GUS donosi o 17 proc. różnicy w wynagrodzeniach między kobietami a mężczyznami, a im wyższe stanowisko tym luka płacowa większa – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!