Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Babcia jako niania – umowa uaktywniająca, dofinansowanie

Babcia jako niania – umowa uaktywniająca, dofinansowanie

 
Babcia jako niania – umowa uaktywniająca, dofinansowanie

Z jednej strony niania bywa niezbędna, by rodzice małych dzieci mogli swobodnie podejmować zatrudnienie, zarabiając na utrzymanie. Z drugiej strony dla wielu opiekunka do dziecka staje się trudnym wyborem – ludzie boją się o swoje pociechy, odczuwają strach przed pozostawieniem potomstwa z obcą osobą. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest babcia jako niania.

 

Babcia na etacie opiekunki – na czym to polega?

 

Wielu młodych rodziców chcących na przykład wrócić do pracy na pełen etat, prowadzących działalność gospodarczą czy działalność rolniczą prosi o pomoc babcie lub dziadków w opiece nad potomstwem. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala młodym mamom i tatom spokojnie zająć się obowiązkami, podczas gdy bliska osoba, związana z rodziną, zajmuje się małym dzieckiem.

 

Okazuje się, że ta forma relacji może zostać sformalizowana, a na opiekę niani-babci można uzyskać dofinansowanie.

 

Kto może zatrudnić babcię na etacie opiekunki (lub inne, określone przepisami osoby)? Odpowiedź znajdziemy na Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej:

 

„Rodzice, opiekunowie prawni albo inne osoby, które opiekują się dzieckiem na podstawie orzeczenia sądu – jeśli:
• ich dziecko ma od 20 tygodni do 3 lat – mogą korzystać z dofinansowania do końca roku szkolnego. Wyjątkowo, jeśli dziecko nie może pójść do przedszkola, na przykład przez brak miejsc – do skończenia 4 lat (…),
• nie są na urlopie macierzyńskim, ojcowskim albo wychowawczym,
• nie tworzą zawodowej rodziny zastępczej,
• nie korzystają z ulgi na podstawie umowy aktywizacyjnej, czyli na przykład nie zatrudniają innej osoby, która była bezrobotna,
• spełnią 1 z poniższych warunków:
I. pracują na umowę o pracę albo zlecenie,
II. prowadzą działalność pozarolniczą,
III. prowadzą działalność rolniczą. Wyjątkiem są osoby, które są domownikami w gospodarstwie rolnym i podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników”.

 

Warunkiem jest także, by dziecko nie chodziło do żłobka czy klubu dziecięcego ani nie było pod opieką dziennego opiekuna.

 

Babcia jako niania: dofinansowanie

 

Istotnymi danymi w przypadku dofinansowania do opiekunki – babci, cioci, sąsiadki i innej uprawnionej osoby są: wysokość wynagrodzenia oraz data zawarcia umowy uaktywniającej z nianią.

 

Jeżeli zatrudnienie odbyło się do 31 grudnia 2017 roku panuje zasada, że przy wynagrodzeniu niani, równym minimalnej pensji krajowej (lub mniejszym) – składki na ubezpieczenia: emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne finansuje budżet państwa. Jeśli wypłata niani jest wyższa od obowiązującej kwoty minimalnej wtedy pracodawca-rodzic opłaca składki tylko od kwoty, która przewyższa najniższą krajową.

 

Z kolei jeśli umowa z nianią została zawarta po 1 stycznia 2018 to, cytując za stroną rządową: „od połowy minimalnego wynagrodzenia opłaca składki Zakład Ubezpieczeń Społecznych – pozostałą część składek opłacasz ty”.

 

Kto dokładnie może pracować jako niania do dziecka na zasadach objętych dofinansowaniem? Warunki są trzy. Dana osoba:
- nie może być rodzicem dziecka, nad którym ma sprawować opiekę,
- musi być pełnoletnia,
- musi przeprowadzić badania dla celów sanitarno-epidemiologicznych oraz otrzymać orzeczenie o braku przeciwwskazań do pracy.

 

A więc jest to idealne rozwiązanie dla babć i dziadków. Takie dorabianie na emeryturze nie tylko podreperuje ich budżet. Aktywność społeczna poprawi ich samopoczucie, pozwoli utrzymać stały kontakt ze światem, nie pozwoli zasiedzieć się w domu.

 

Umowa uaktywniająca – wzór

 

Umowa uaktywniająca dla niani opiera się na zasadach Kodeksu cywilnego. Konieczne jest zawarcie w niej takich elementów jak: strony umowy, przedmiot oraz cel umowy, godziny pracy niani, miejsce sprawowania opieki, liczba dzieci oddawanych pod opiekę niani, jej obowiązki, wynagrodzenie – wysokość, czas oraz termin wypłaty, okres obowiązywania umowy, warunki oraz sposób zmiany i rozwiązania umowy.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?