Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
Pytanie o zarobki – jak sobie z nim poradzić?

Pytanie o zarobki – jak sobie z nim poradzić?

 
 Pytanie o zarobki – jak sobie z nim poradzić?

Rozmowa kwalifikacyjna – pytanie o zarobki

 

„Ile chciałaby pani zarabiać”? „Ile chciałby pan zarabiać”? W większości z nas to zagadnienie budzi sprzeczne emocje. Z jednej strony pytanie o wynagrodzenie na rozmowie kwalifikacyjnej zwykle nas cieszy, bo może oznaczać zainteresowanie potencjalnego pracodawcy, z drugiej – przeraża. Nie chcemy podać ani zbyt wygórowanej, ani zbyt małej kwoty. Poniżej znajdziecie kilka wskazówek, jak rozsądnie podejść do tego tematu.

 

Co odpowiedzieć na pytanie o zarobki na rozmowie kwalifikacyjnej?

 

Pytanie o nasze oczekiwania finansowe bez wątpienia należy do najtrudniejszych, jakie możemy usłyszeć podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Większość z nas liczy się z faktem, że kwota, jaką wynegocjujemy w momencie starania się o pracę, przez dłuższy czas raczej znacząco się nie zmieni.

 

Stresu przed pytaniem o zarobki nie odczuwają chyba tylko bardzo poszukiwani specjaliści, wykwalifikowani fachowcy i osoby z gigantycznymi osiągnięciami w swojej branży. Tacy ludzie zwykle przebierają w ofertach i mogą liczyć na to, że to pracodawcy wyjdą z inicjatywą i sami zaproponują konkretną stawkę.

 

Zdecydowana większość osób szukających pracy musi jednak nastawić się na to, że pracodawca będzie chciał wysondować, jakie są oczekiwania finansowe interesujących go kandydatów. Pierwsza podstawowa zasada, której musimy przestrzegać w takiej sytuacji to – nie dać ponieść się emocjom.

 

Właśnie dlatego przed każdą rozmową musimy bardzo dokładnie przemyśleć, jaka stawka będzie dla nas satysfakcjonująca, a także – poniżej jakiego poziomu wynagrodzenia nie możemy zejść. Najlepiej będzie, jeśli uda nam się zdobyć informację na temat warunków płacowych panujących w firmie, do której aplikujemy. Sięgnijmy też po ogólnodostępne raporty płacowe i skonfrontujmy je z naszymi oczekiwaniami (i umiejętnościami).

 

Rozmowa kwalifikacyjna – zarobki

 

Pytanie o zarobki pojawia się zazwyczaj na kolejnych etapach rekrutacji, rzadziej na pierwszej rozmowie kwalifikacyjnej. Zdarza się jednak i tak, że pytanie o pieniądze pada już podczas pierwszego spotkania z potencjalnym pracodawcą.

 

Oczywiście może to oznaczać, że pracodawca jest pod wrażeniem naszych kompetencji, uważa nas za właściwą osobę i bardzo chce nas zatrudnić. Może być jednak i tak, że za tak szybko postawionym pytaniem stoi jedynie chęć wysondowania rynku. Dlatego odpowiedź zawsze powinna być poprzedzona szczegółową rozmową o oczekiwaniach pracodawcy i zakresie obowiązków na danym stanowisku. Tylko w ten sposób przekonamy się, czy nasze wyobrażenia dotyczące określonej pracy są choć trochę zgodne z rzeczywistością. Być może łatwiej nam będzie także odczytać intencje naszego rozmówcy.

 

Powinniśmy też przygotować się na to, że druga strona – jeśli rzeczywiście będzie nami zainteresowana – z pewnością będzie chciała negocjować (właściwie jest bardzo mało prawdopodobne, że tego nie zrobi). Musimy więc przygotować sobie kilka wariantów odpowiedzi.

 

Ile chciałby pan zarabiać? Rozmowa kwalifikacyjna

 

Najrozsądniejsze i najbardziej asekuracyjne jest podanie „widełek”. Gdy podamy jedną, określoną kwotę, zamkniemy sobie dalsze pole do negocjacji „w górę”. Takie, elastyczne podejście do sprawy to również czytelny sygnał dla pracodawcy, że jesteśmy otwarci na propozycje. Jeśli pracodawcy zależeć będzie na obniżeniu naszych oczekiwań, zapytajmy w jakim zakresie on jest gotowy na negocjacje. Czy może zaoferować coś w zamian, np. pakiet szkoleń, rozbudowany pakiet socjalny, ruchomy czas pracy? Może się bowiem okazać, że będziemy w stanie zgodzić się na niższe wynagrodzenie, bo różnicę zrekompensują nam inne benefity i dodatkowe świadczenia.

 

Jeśli pracodawca zaproponuje nam wynagrodzenie znacznie poniżej oczekiwań, spokojnie uzasadnijmy naszą propozycję. Pokażmy (operując konkretnymi informacjami, twardymi danymi, najlepiej liczbami), dlaczego zasługujemy na wyższą pensję. Podkreślmy swoje atuty i osiągnięcia z poprzednich miejsc pracy, dając pracodawcy jasny sygnał, że będziemy dla jego firmy opłacalni.

 

Po podaniu określonej sumy możemy też zaznaczyć, że dotyczy ona okresu próbnego i zastrzec, że po tym czasie chcielibyśmy wrócić do rozmowy o pieniądzach. Dzięki temu pracodawca przekona się, ile jesteśmy warci, a my będziemy mieli okazję dobrze poznać jego oczekiwania i zakres obowiązków.

 

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"

Polecane oferty

  • Account Coordinator

    MAOBI Group   Warszawa    praca hybrydowa / stacjonarna
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   7 000 - 9 500 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Twój zakres obowiązków: Kontakt z pracownikami tymczasowymi, zarządzanie ich czasem pracy i układanie grafików. Wpływ na zespołową realizacje projektów rekrutacyjnych z obszaru transportu. Zarządzanie bazą pracowników tymczasowych oraz aspektami ich codziennej pracy na terenie Niemiec...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    19 godz.
    Zakres obowiązków: Opracowanie i nadzór nad dokumentacją techniczną procesu prefabrykacji. Wykonywanie rysunków z rozkrojami płyt. Planowanie i organizacja produkcji elementów prefabrykowanych. Współpraca z działem projektowym i zespołem realizacyjnym na hali. Współpraca z...
  • Inżynier / Inżynierka ds. odbiorów i modernizacji

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat
    1 dni
    Opis stanowiska: Prace związane z przygotowaniem obiektu do otwarcia. Udział w odbiorach nowych inwestycji od Generalnego Wykonawcy. Koordynacja i nadzór nad wykonywaniem okresowych przeglądów oraz konserwacji elementów budynku i instalacji. Wsparcie zespołu zarządzania nieruchomościami w...
  • Specjalista / Specjalistka ds. gwarancji i usterek

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    1 dni
    Opis stanowiska: Kontakt z klientem – odpowiadanie za komunikację z klientem (od przyjęcia zgłoszenia aż po rozwiązanie usterki). Diagnoza i ocena usterek powstałych na inwestycjach mieszkaniowych. Koordynacja usuwania usterek z generalnym wykonawcą oraz firmami budowlanymi. Wewnętrzna...
  • Project Manager (PRS)

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat
    1 dni
    Opis stanowiska: Zarządzanie projektami R4R od pozwolenia na budowę do przekazania nieruchomości do użytkowania. Nadzór nad realizacją założeń budżetowych oraz harmonogramu procesu inwestycyjnego. Prowadzenie odbiorów końcowych inwestycji w imieniu spółki. Nadzór nad poprawnością...
  • Finance Application Support Analyst - French Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    1 dni
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...

Najnowsze artykuły

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.

Niedziele handlowe 2025

Niedziele handlowe 2025

Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.