Czy długie godziny pracy to rzeczywiście powód do dumy? Wobec rosnących statystyk depresji i wypalenia zawodowego coraz częściej podnoszona jest kwestia czterodniowego tygodnia pracy. Krótszy niż w Polsce wymiar tygodniowego czasu pracy obowiązuje w wielu krajach. Sprawdzamy, ile dni i godzin tygodniowo pracuje się w Europie i który z modeli pracy miałby szansę powodzenia w naszym kraju.
Lista stanowisk - Inkasent
Inkasent
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Zadaniem osoby zatrudnionej w charakterze inkasenta, jest dokonywanie odczytów liczników gazu, prądu, energii cieplnej lub wody na wyznaczonym terenie. Inkasent spędza dzień roboczy odwiedzając domostwa odbiorców danych mediów na obszarze wsi, miasta lub dzielnicy i weryfikując wskazania licznika prądu, gazu, lub ciepła, a także wodomierza, zainstalowanego w mieszkaniu odbiorcy. Przeważnie inkasent wyposażony jest w specjalne urządzenie elektroniczne, umożliwiające natychmiastowe drukowanie faktury za wykorzystaną energię elektryczną czy gaz, wraz ze specjalnym drukiem, który odbiorca może zrealizować na przykład na poczcie. Inkasent jest także uprawniony do pobierania opłat na miejscu, przekazując je następnie do zatrudniającej go placówki w imieniu płatnika. Osoba zatrudniona w tym charakterze posiada służbową legitymację, którą jest zobowiązany okazać do wglądu klienta.
WYMAGANIA
Wśród najczęściej spotykanych wymogów kwalifikacyjnych, stawianych przed osobami zainteresowanymi pracą w charakterze inkasenta pojawia się konieczność posiadania co najmniej średniego wykształcenia, oraz doświadczenia w wykonywaniu podobnych obowiązków. Dodatkowym wymogiem jest przeważnie posiadanie prawa jazdy kategorii B, oraz cech personalnych, pozwalających na efektywną pracę bezpośrednio z klientem. Odpowiedzialność i uczciwość jest w tym przypadku niezwykle ważna, inkasent jest odpowiedzialny za prawidłowe spisanie licznika i przekazanie pieniędzy do odpowiedniej jednostki, jeśli płatnik zdecydował się uiścić należność natychmiastowo.
WARUNKI PRACY
Miejscem pracy inkasenta jest podległy mu obszar, zamieszkiwany przez odbiorców energii elektrycznej, wody, etc. Odczyty liczników w domostwach odbiorców wykonywane są przeważnie co miesiąc, inkasent umieszcza także z wyprzedzeniem kilku dni stosowne zawiadomienie o zbliżających się odczytach. Sporadycznie liczniki gazu czy prądu umieszczane są na klatce schodowej, przez co inkasent nie musi wchodzić do mieszkania płatnika.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
Możliwości zatrudnienia w charakterze inkasenta gwarantują dostawcy energii elektrycznej, cieplnej, gazu i wody.
ZAROBKI
Zarobki inkasenta są określane na średnim poziomie 2300 złotych brutto miesięcznie.
Najnowsze artykuły

Czas pracy w Europie – w których krajach pracuje się najdłużej?

Cykl życia pracownika – jak zarządzać pracownikiem od etapu przyciągania talentów do offboardingu
– Aby budować dojrzałą strategię HR, warto spojrzeć na zatrudnienie jako cykl życia pracownika (Employee Lifecycle), który – podobnie jak w marketingu czy sprzedaży – można planować, mierzyć i optymalizować – tłumaczy Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wskazuje, jakie działania powinny podjąć firmy na każdym etapie tego cyklu, by lepiej wykorzystać potencjał swojej kadry.

Dysleksja – czy zmniejsza szanse na rynku pracy?
– O ile w edukacji są procedury wsparcia, to w środowisku zawodowym wszystko zależy od dobrej woli pracodawcy – zauważa specjalistka pracująca z osobami z dysleksją Urszula Grzegorczyk. Zmiana postrzegania dyslektyków na rynku pracy jest pilnie potrzebna. – Wielu otwarcie mówi o swojej dysleksji. Nie chcą biernie czekać, aż „system sam się zmieni” – podkreśla pedagog Michalina Ignaciuk.

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki
– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Komplementy w biznesie i pracy – jak je dawać i na nie reagować?
Publiczne pochwały często krępują nas bardziej niż krytyka. Nie potrafimy przyjmować komplementów ani w życiu prywatnym, ani w zawodowym. Zaprzeczamy im, bagatelizujemy je lub bronimy się, zakładając, że stoi za nimi jakiś interes. Jak dawać komplementy i na nie reagować tłumaczą eksperci ds. wizerunku i etykiety – Ewa Brok, Dorota Szcześniak-Kosiorek i Leszek Leopold Kazimierski.

Quiet hiring – czym jest? Czy ciche zatrudnianie to nowy trend HR?
Quiet hiring ma być odpowiedzią na rosnące braki specjalistów na rynku pracy. Jedną z największych zalet tego rozwiązania jest wsparcie rozwoju własnych pracowników. – To też ważne z punktu widzenia zastępowania pracy ludzkiej przez sztuczną inteligencję. Jeżeli wyposażymy pracowników w umiejętność pracy z nią, unikniemy zwolnień – komentuje ekspert rynku pracy Krzysztof Inglot.
Najnowsze komunikaty

Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.

Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).

Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?

Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?