Lista stanowisk - Specjalista/Programista XML

Specjalista/Programista XML

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Specjalista XML zajmuje się strukturyzowaniem informacji, przesyłaniem opracowanych danych i tworzeniem konfiguracji. Za jego pomocą tworzy szablony z ustawieniami stron, jednak nie używa XML do ich „wyświetlania” w taki sposób, by były widoczne dla zwykłych użytkowników. XML jest podobny do HTML i wykorzystuje go jako jeden z elementów/narzędzi w pracy nad tworzeniem strony WWW.

WYMAGANIA

Specjalista XML posada zazwyczaj wykształcenie wyższe o profilu technicznym lub informatycznym, jednak podstawą jest doskonałą i poparta praktyką zawodową znajomość tej technologii. W związku z tym, że w XML wykonuje się tylko część projektu programistycznego, musi on znać także inne języki programowania.

Praca odbywa się zazwyczaj w środowisku międzynarodowym, więc niezbędne jest posługiwanie się językiem angielskim, przynajmniej w stopniu umożliwiających bezproblemową komunikację i czytanie dokumentacji technicznej. Pożądane są także takie cechy, jak: analityczny umysł, umiejętność pracy w zespole, pod presją czasu i nad kilkoma projektami jednocześnie. Trzeba być także gotowym do ciągłej nauki i podnoszenia swoich umiejętności, co związane jest ze stałym rozwojem technologii IT na świecie.

WARUNKI PRACY

Programista XML pracuje przede wszystkim przed komputerem. Oprócz obowiązków związanych bezpośrednio z tworzeniem oprogramowania czy stron WWW, kontaktuje się także  z klientami. Przedstawia im założenia realizowanych projektów, doradza optymalne rozwiązania oraz służy wsparciem merytorycznym na etapie wdrażania i funkcjonowania nowych rozwiązań czy stron.

MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Osoby zajmujące się programowaniem w technologii XML mogą szukać zarówno pracy „na etacie” w firmach informatycznych oraz działać jako freelenacerzy i samemu pozyskiwać nowych klientów i zlecenia.

ZAROBKI

Zarobki XML są trudne do oszacowania, bowiem jest to tylko część składowa projektów informatycznych. Zazwyczaj takie osoby zajmują się także programowanie w innych językach i całość obowiązków, umiejętności i doświadczenia wpływa na uzyskiwane zarobki.

Praca Specjalista/Programista XML
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

mLegitymacja a elektroniczna legitymacja studencka – czy to ten sam dokument?

mLegitymacja a elektroniczna legitymacja studencka – czy to ten sam dokument?

Legitymacja potwierdza status studenta i umożliwia skorzystanie z przysługujących studentom uprawnień, takich jak zniżki na przejazd komunikacją miejską, ulgi na wydarzenia kulturalne, dostęp do biblioteki i innych obiektów na terenie uczelni. Wyróżniamy dwa typy dokumentu: elektroniczną legitymację studencką ELS i mLegitymację studencką. Sprawdź, czym się one różnią i jak je wyrobić.

Wyniki rekrutacji – jak przetrwać czas oczekiwania na odpowiedź w sprawie pracy?

Wyniki rekrutacji – jak przetrwać czas oczekiwania na odpowiedź w sprawie pracy?

Czy zdarzyło Ci się kilka razy dziennie sprawdzać skrzynkę pocztową albo upewniać się, czy dzwonek w Twoim telefonie działa poprawnie – żeby przypadkiem nie przegapić odpowiedzi po rozmowie o pracę? Stres w czasie przeciągającego się oczekiwania na wiadomość od rekrutera może być nawet większy niż podczas samego spotkania! Jak długo czeka się na wyniki rekrutacji i dlaczego tyle to trwa?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Systemy ATS wybierające CV, chatboty rekrutacyjne, algorytmy AI analizujące wideo z rozmów o pracę... Brzmi jak science fiction, a taka już jest rzeczywistość procesów rekrutacji. – Przygotowanie CV z myślą o AI jest kluczowe, by przejść z sukcesem wstępną selekcję – tłumaczy ekspertka HR Agnieszka Ciećwierz. Jak napisać CV „pod algorytm" i gdzie jeszcze spodziewać się weryfikacji przez AI?

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

Feedback – definicja, dlaczego jest ważny?

Feedback – definicja, dlaczego jest ważny?

– Każdy z nas potrzebuje feedbacku w innej formie – zwraca uwagę coach biznesu Agnieszka Łozińska-Moriak. Dlatego dobry manager powinien znać 7 zasad konstruktywnego feedbacku i na ich podstawie umieć dostosowywać komunikat do pracownika. Co więcej, inaczej wygląda feedback pozytywny i feedback negatywny. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o udzielaniu informacji zwrotnej w swojej firmie.